Форумџика на годината 2020

Кога кажавте на претпоставените на работа дека сте бремени?

Дискусија во 'Бременост' започната од Rusi, 14 февруари 2014.

 1. Snow white

  Snow white Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2016
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  1.758
  Пол:
  Женски
  Зависи од работното место јас кажав во 5-6недела оти во конфекција работев и мора да кажиш на главните оти инаку ќе си креваш вреќи картони ќе си работиш со стоење сепак напочетокот не ти пишува на чело бремена сум неможам да кревам ама одма од ко кажав по 1недела па на боловање заминав :/
   
  На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
 2. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.864
  Допаѓања:
  63.268
  Одма по првиот преглед односно 8 ма недела, и нормално отказ од работа :D Си добив.
   
 3. Искра 90Ј

  Искра 90Ј Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2018
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  167
  Кога е најсоосдветното време од бременоста до која недела, треба да се соопшти на шефот дека си трудна?
   
 4. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  6.010
  Допаѓања:
  35.013
  Пол:
  Женски
  Лично јас соопштив кон 9та 10та недела мислам. Од кога дознав бев 3 недели на боледување па кога се вратив им кажав. Морав толку рано поради тоа што моите работни обврски се забранети за бремени жени.
   
 5. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.163
  Допаѓања:
  4.953
  Jas eve skoro ke bidam 12 ta nedela I uste ne im kazuvam pa sto znam koga ke im kazam a zatoa sto ne se poznavam i ne mi se losi ne me pocnale znae samo edna koleska koja za nekoj raboti me pokriva ;)
   
 6. Troi

  Troi Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  758
  Пол:
  Женски
  Сериозно ова? Што ти рекоја?

  Јас им кажав кога бев трет месец. Многу ми беше страв првите три месеци да не се случи нешто и затоа чекав.
   
 7. Lavica2016

  Lavica2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  1.759
  Допаѓања:
  3.476
  Пол:
  Женски
  Jas odma kazav u sredata koga doznav deka sum bremena..i na menadzerkata i na direktorkata..ne mozev ni da krijam i da sakav..zapoznaeni bea so celata procedura so inseminaciite taka da ocekuvaa vo sekoj slucaj..inaki ne bi kazala samo od aspekt sto ze ceka do 3ti mesec ne se kazuva i slicno..koj ke doceka 3ti mesec :)
   
  На elimkd и eta им се допаѓа ова.
 8. Independiente

  Independiente Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2014
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  1.551
  Пол:
  Женски
  Уште на почетокот им кажав 4 или 5 недела.морав да кажам и одма шефицата свика состанок ги извести колегите ( секако со моја дозвола) и побара од сите нив да ми излезат во пресрет и тешките физ. раб да ги извршуваат они. Секако беше така ама јас не се штедев мислев можам и се случи што се случи заминав на боледување. Ете уште си потпишувам секој месец не верувам ќе ме отпуштам. Супер се..поддршка голема од сите добив. Мн им фала од срце
   
 9. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.864
  Допаѓања:
  63.268
  Па не знаев добро јазик и не знаев да читам и ми дадоа да потпишам нешто демек во врска со работата а тоа било дека се согласувам за прекинување на договорот од работа, потоа поднесов тужба се жалев ама џабе таа кажа дека има сведоци дека јас знам германски а јас немав сведок и се откажав бидејќи ќе изгубев.
   
 10. mamaJana

  mamaJana Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  2.315
  Пол:
  Женски
  Дознав дека сум бремена на 14 Април, а на 17ти требаше да летам на деловно патување, бидејќи ми беше страв да летам веднаш си кажав.
  Добро беше прифатено, без никакви компликации, дури и замената ќе биде примена на работа 3 месеци пред да заминам на породилно за да имаме време да ја внесам во работата бидејќи е малку специфична, па се надевам и мене ќе ми олесни работата во тој период..
   
  На cresa-jagoda и Martka им се допаѓа ова.
 11. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.900
  Допаѓања:
  14.205
  Пол:
  Женски
  Јас му кажав сега во 19 недела, и ми рекоја да му прекажам во 7ми месец, бидејќи треба да бараат замена за мене и да обучуваат за работа јас му кажав порано е сега на нив е, а за два месеци нема шанса да обучат некој за да работи.
   
 12. monik55

  monik55 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  5.319
  Допаѓања:
  50.699
  Пол:
  Женски
  Јас кажав одма на работа и од другиот ден веќе отворив боледување.
   
 13. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.377
  Допаѓања:
  9.057
  Пол:
  Женски
  Кажав во 5та недела одма после првиот преглед. Не правеле никаков проблем досега на трудници и затоа сметав дека е коректно да ги испочитувам и да кажам веднаш.
   
 14. Charlotte*

  Charlotte* Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2018
  Пораки:
  507
  Допаѓања:
  1.136
  Пол:
  Женски
  Чим ја потврдив на лекар.
  Не може да се скрие едноставно, ми се чинеше секој ден. Од авион се гледа.
  А нема и зошто да се крие.
   
 15. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.648
  Допаѓања:
  11.385
  За бременостите знаеја од одма. Не се случило трудница да избркаат кај нас, плус и работам многу специфична работа каде нема кој да ме замени така лесно па додека бев на породилно работев од дома.
   
 16. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.671
  Допаѓања:
  11.794
  Пол:
  Женски
  Читам негативни коментари,добро жени не сте можеле да тужите? Закон ги штити бремените,ако не им одговара да имаат вработена бремена жена нека си платат оштета и чао со здравје.
   
 17. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  4.325
  Јас само кажав на претпоставениот дека сум на боледување и прва прилика ќе се вратам, таква е ситуацијата морам да лежам, но веднаш си претпоставуваа сите колеги/колешки за што се работи одма му се јавија да прашаат одоколу па си кажав :D 6-7 недела беше. Што и да биде немаше да можам да сокријам бидејќи бев на боледување за прв пат а со години сум таму.
  Супер беше прифатено и од претпоставени и од колеги, со честитки.
   
  На tina2018, Kaetana, Martka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.825
  Допаѓања:
  13.925
  Пол:
  Женски
  Искуство за оние што се во Германија кога се кажува на работа? Во МК ми беше лесно, бев блиска со директорката, одма си кажав, ама тука не знам како одат работите. Ако некоја има искуство, нека сподели. Благодарам.
   
 19. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.640
  Допаѓања:
  37.980
  Пол:
  Женски
  Кога ќе идеш на прв преглед да ти потврдат бременост и срцева акција треба да направиш термин за мајчина книшка да ти отворат. Штом ја добиеш мајчината книшка ( тоа на еден термин се завршува) ќе им речеш на сестрите кај гинекологот дека ти треба потврда за работодавец дека си бремена.
  Потврдата ја доставуваш лично или на мејл до шефот, персонал абтајлунг и бетрибсрат од твојата фирма. Од истиот момент влегуваш под закон на мутершутц. Тоа значи ако работиш тешка физичка работа ќе ти најдат друга работа, ако одиш трета смена нема да одиш веќе, ако работиш во градинка ќе бидеш под надзор итн.
  Со тоа процедурата на информирање е завршена.
  Потврдата е околу 15 евра кај гинеколог.
  Потврдата за кранкенкасето се вади на крај исто на писмено треба да ги известиш. Негде 33 до 34та недела.

  Што работиш? (не мислам детално, мислам на канцелариска, фабрика, медицина, угостителство итн).
   
  Последна измена: 26 јануари 2019
  На cresa-jagoda и Kaetana им се допаѓа ова.
 20. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.825
  Допаѓања:
  13.925
  Пол:
  Женски

  Фала на исцрпниот одговор. Работам како проектант - градежен инженер. Скоро 100% од времето сум пред компјутер, ама има шанси и да сакаат да ме пратат на терен за надзор. Би сакала да го избегнам теренот, ама рано е уште за тоа да планирам.

  Значи не е на истиот термин мајчината книшка? Читав за мутершуц ама не сфатив што е со тие 6 недели пред терминот. Ама ај, за тоа има време.