Форумџика на годината 2020

Кога кажавте на претпоставените на работа дека сте бремени?

Дискусија во 'Бременост' започната од Rusi, 14 февруари 2014.

 1. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.640
  Допаѓања:
  37.983
  Пол:
  Женски
  Работата ти е канцелариска што значи немаш опасност за бременоста и веројатно ќе ја одиш до крај. За терен исто немаш опасност освен што не треба да одиш на гласни бауштеле, на висина да не се качуваш и едноставно да се штитиш имаш право. Теренот нема да ти го тргнат во бременоста зошто не се класифицира во опасност.

  Не е истиот термин. Правењето на мутер пас трае речиси саат/саат и половина. Ќе треба нов термин за тоа. Ќе ти земат крв да ти испитаат се ( крвна слика, сипаници, останати вакцини итн). Ќе ти дадат понуда за испитување токсоплазмоза и останати две чинат околу 95 евра се плаќа приватно ( убаво е да ги испиташ ).
  Имаш и како листа од три страни да одговориш на медицинска историја. Тежина, притисок и урина.
  Затоа и трае долго изработката на мајчина книшка, сите податоци ти ги внесуваат во компјутер и ти отвараат како картон за кај матичниот гинеколог.

  6 недели пред породилен термин ( кој ќе ти го внесат во книшка) настапува на сила мутершутц. Тоа значи дека законски не смееш да одиш веќе на работа кај нас преведено породилно. Оваа заштита важи до 8 недели после породување. 6+8 ти се мутершафтс гелд пари кои ти ги даваат за породилното 100% од плата. Дел плаќа работодавач дел касето. Важно се 100% од плата. Законот вели: после 8 недели после породување сакаш да се вратиш на работа или сакаш да одиш од една до три години на породилно? Елтернгелд започнуваат после овие 8 недели да се исплаќаат во висина од 70% мислам од плата дека се. Можеш да земеш 12 месеци и два сопругот. Вкупно 14 се платени. Можеш и три години да земеш породилно ( една платена две не) Можеш две да земеш ( по половина да ти пуштаат од парите 24 месеци).
  За секое барање писмено имаш рок на поднесување и известување. На нет имаш се објаснето со рокови. Внимавај да ги запазиш.
  Известување до работодавач исто така е со рокови кога известуваш за мутершутц и елтернцајт. Моја препорака е да си испринташ на еден лист и да си закачиш на ѕид дома за да пратиш кога што треба да правиш. Јас со ексел табела ги минев сите процедури. Исто важат рокови и за партнерот кога да поднесе за елтернцајт.

  Најчеста грешка е мешање на мутершафтсгелд со елтернгелд. Значи првите се 6 пред породување и 8 недели потоа, па тек потоа внесуваш датум за почеток на елтернгелд.
  Имаш и киндергелд документација.

  Звучи сложено, али е едноставно ако имаш план :)

  Што треба пиши ќе ти објаснам.
   
  Последна измена: 26 јануари 2019
  На Vaga~, Dust, Kaetana и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.825
  Допаѓања:
  13.925
  Пол:
  Женски
  Леле фала ти најмногу за овој исцрпен одговор. И јас вака слично сфатив за елтернцајт и мутершутц. Видов и дека има рокови, морам тие убаво да ги запазам да не направам некои пропусти.
  Ова директ да го барам на нет, или на пример има ли логика да изгњавам адвокат за арбајтсрехт (имам рехтшутц осигурување)?
  Можно е да те изгњавам уште за некое прашање / две.. :))))
  Ама не можам да ти опишам колку сум благодарна за деталниот одговор!
   
  На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
 3. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.640
  Допаѓања:
  37.983
  Пол:
  Женски
  Не ти треба за ова адвокат, а она осигурување ти е добра работа што си го доплатила за случај да имаш случај во Германија. Убаво осигурителен пакет ќе ви се најде некогаш.
  Ова се си е по закон за бременост само следи си ги термините и на писмено се нека ти е. Никогаш ама никогаш во Германија на усно не се оставај. И да договориш нешто прати имејл после во стил како што веќе зборевме ...,

  Мене оваа страна ми беше најдобра за се што ме интересира да пратам баш е детално се објаснето и за бременост и за чек листи во болница што ти треба и за правила:

  https://www.penaten.de/checklisten

  На истава страна ќе ги најдеш и сите овие за кои зборевме со рокови со се:
  https://www.penaten.de/sites/penate...nancial-checklist-after-birth-de-20181018.pdf


  Толку е убаво скоцкан системот во Германија што нема шанси да промашиш ако си имаш план. Исто имаш додатоци што ти следат пример од кранкенкасето чистачка кога ќе се породиш 4 недели ( земаш документ од болница дека ти треба помош и се доставува во касето). Пумпа за молзење се позајмува од аптека со документ од болница дека ти треба за некој минимален износ месечно ( ако ти треба секако да не купуваш).

  Значи има милион ситни ствари да ти олеснат живот овде само треба да имаш добри колеги да ти ги објаснат :) И после Германија од 4та година е прекрасна кога ќе навлезеш тактички во систем и се понашаш како германец.

  Слободно што сакаш прашувај го минам истиот процес и додека не ми се заборавени процесите тука сум :)

  Ќе заборавев нешто што мене ми беше битно за прегледите кај гинеколог. Ако си на работа со штембл да се куцаш кога си влегла или излегла од работно место обавезно вади си потврда од гинекологот за времето кое си го поминала на преглед. Пример од 08 до 09 и потпис и печат. Тие часеви за гинеколог, а ќе ги имаш во цела бременост многу фирмата е должна да ги преземе за да не ти ги одбиваат од твоите уберштунден.
  Ако си на доверба без куцање тогаш не ти треба потврда само доверба нели :)
   
  Последна измена: 26 јануари 2019
  На Kaetana и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 4. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  1.804
  Пол:
  Женски
  После првиот преглед одма кажав. Брзо после тоа останав и на боловање оти иако знаеше дека сум во рана бременост,ризична, се иживуваше, ме оставаше да стојам цела смена на нозе( иако има опција да седам). Плачки нервози крварења одма така да најубаво е одма да си знаат да не те оптеретуваат, доколку немаат душа како мојот шеф да си земеш боловање и мирна глава.:nod:
   
  На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
 5. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.660
  Допаѓања:
  233.639
  @Kaetana фримајнд се убаво објаснила.
  Со единствена разлика, до праксата на гинекологот е претпоставувам, што веднаш ја добив мајчината книшка, при утврдување на срцева реакција. Секако се чекаат рецултатите од крвните анализи, па при наредниот редовен термин, додека чекам и сум на преглед, сестрата ги внесе резултатите од сите крвни анализи, односно лепенките од истите.
  Од анализи, покрај мала крвна слика, крвна крупа и рх, беа хив, хепатитис, сифилис, херпес, кламидија, рубеола... кај мене не испитаа сипаници. Доплатив за таксоплазмоза, листерија и витамин д.
  Јас се “вратив” порано на работа, после пола година.
   
  На cresa-jagoda и Kaetana им се допаѓа ова.
 6. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.825
  Допаѓања:
  13.925
  Пол:
  Женски
  Во благодарам женски за информациите. Не знаев дека и саатите можам да ги оправдам и да не треба да ги доработувам т.е. враќам.
  Уште последно прашање - најдов листа за барање Hebamme, бев советувана да пишам под итно оти биле презафатени. Што да им пишам - јас сум таа и таа, живеам таму, бремена х недела, и барам поддршка за бременоста? И тоа е подмирено преку здравственото осигурување?
   
 7. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.660
  Допаѓања:
  233.639
  Да. Телефонски јас се договорив. Плаќа здравственото. Еднаш се видовме додека бев трудна, зеде податоци. После и се јавув од билница, кога се породив.
  Можеш и од здравствената каса да побараш писмо со сите хебаме во околина, со нивните телефони и инфо. да ти пратат.
   
  На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
 8. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.640
  Допаѓања:
  37.983
  Пол:
  Женски
  @Kaetana треба и термин да знаеш и тој да им го пишеш при барање. Иначе така му доаѓа текстот сосем кратко.
  Да, плаќа касето.
  И курс за трудници имаш за подготовка на бременост и за после бременост вежби и тоа го плаќа и за тоа порано треба пријава. Најчесто во болниците се организира. Мој совет е да одиш убаво е.
   
  На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.825
  Допаѓања:
  13.925
  Пол:
  Женски
  @FreeMind @danichap
  Уште една кратка консултација со вас.

  Го најдов ова како некој водич, што треба да се направи кога. Ваше искуство?

  https://www.baby-und-familie.de/Schwangerschaft/Checkliste-fuer-Ihre-Schwangerschaft-189693.html

  Не можам да ви опишам колку сум ви благодарна за поддршката. И да најавам, дека има шанси да ви пишам во лична порака дополнително, да не ја трупам темата тука. Најголемо фала!
   
 10. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.640
  Допаѓања:
  37.983
  Пол:
  Женски
  Баш убав патоказ си нашла. Според мене оди си по листава и направи си се со време.

  Јас имам ексел табела по месеци. Можеш да си ја направиш од овие листи и месец по месец да си ги знаеш обврските и пријавувањата. Си ги боиш во црвена боја извршените. Исто на партнерот му правиш листа да не седи така туку пола од работите он треба да ги изврши :)

  Нема на што, затоа сме тука, слободно.
   
  На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.