1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога кажавте на претпоставените на работа дека сте бремени?

Дискусија во 'Бременост' започната од Rusi, 14 февруари 2014.

  1. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Одлуката не е од април туку е од ноември 2020…и не се препораки…во време на вонредна состојба одлуките на владата имат законска сила…а првичната одлука за ослободување на трудници беше во РМ кога имаше вонредна состојба…ова од правен аспект

    Од практичен аспект знам дека во пракса не се почитува ова…јас имав среќа што сум опружена со право воедно тоа и работам и работодавецот ќе завршеше пред инспекција без око да ми трепне

    еве ви го во прилог потсетувањето од влада, зошто работодавците ги лажеа вработените дека мерките не важат па владата мораше да излезе со соопштение

    DD4E54C4-DE51-4031-9633-DF3F91FCF91B.jpeg
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ani93

    Ani93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2021
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.124
    Пол:
    Женски
    Првата одлука беше во април, па после апдејт во ноември како што кажа и после имаше на 15.06.2021 каде што мерките од член 13 и точка 11 се избришани, т.е не ни постојат на што приватниците се вадат. Е сеа јас не сум правно лице и не ги познавам законите колку ти, па би било убаво ако можеш да ни кажеш како оди процедурата за сите трудни дома да седат оти очигледно само на форумов има многу на кои не им е дозволено да користат мерки. Поздрав

    БТВ да напоменам дека јас сум во приватна фирма и користам мерки, ама кај нас од сам почеток на короната ниедна трудница не дојде на работа ниту еден ден.
     
  3. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам искрено не сум многу во тек, ова горе што го пратив ми беше за една колешка таа ме прашуваше дали сеуште важат мерките и тоа го најдов, сега ги читав одлуките од седницата што ја спомена ти од 15.06.2021 и таму никаде не пишува дека се укинуваат мерките за трудници...еве извадок од седницата

    -Се задолжува Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство да направи споредбена анализа на земјите во регионот во врска со наредената мерка за ослободување на бремените жени од работа и работни обврски со физичко присуство на работно место.

    само ова го пишува во врска со мерките...значи јас колку што се сеќавам одлуката во врска со бремените жени никогаш не ја чепнаа...ја донесоа и не ја чепнаа...ги вратија хронично болните на работа во јуни 2020, го укинаа породилното ама мислам дека оваа одлука за бремените никогаш ни ја укинаа ни сменаа...знам многу пати пишуваа феминки во министерство прашуваа од таму рекоа дека мерките важат...мислам има читано во под форумот Корона...ама изгледа кој како сака си ја почитува
     
    На Knizhevnik11, Ani93 и pamelche им се допаѓа ова.
  4. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.021
    Допаѓања:
    10.575
    Пол:
    Женски
    Јас да сум работодавец и да ми дојде и да ми рече трудна сум, дома ќе си седам 9 месеци, одма ќе одам да ја одјавам.. Трудна е, не е болна па да не оди на работа...
     
  5. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    16.751
    Точно, не е болна. Затоа ќе и обезбедиш да работи од дома.
     
    На cresa-jagoda, Chuchanov, Brpbrp и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Ani93

    Ani93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2021
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.124
    Пол:
    Женски
    Фала ти на деталниот одговор, веруам дека како поединци потешко оди терање процедура, ама кога би си ги знаеле правата и би се бореле сите заедно нема вака да е. Жално е колку не сме заштитени како трудници и мајки општо. Поздрав.
     
    На doubleinfinity и DoubleK им се допаѓа ова.
  7. V.N.

    V.N. Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    2.905
    Допаѓања:
    11.341
    Пол:
    Женски
    Незнам дали некаде го пишува, но се сеќавам дека кога почнаа да ги враќаат хронично болните на работа, се направи галама и за бремените и тогаш рекоа дека тие се ослободени се додека не се прогласи крај на пандемијата, а тоа е уште далеку од нас за жал.
    Е сега, пак ќе речам, незнам дали некаде е баш вака пишано некаде, ама очогледно е оставено да лебди и да си го толкуваат работодавците како си сакаат
     
    На Anaroz1 и Ani93 им се допаѓа ова.
  8. zverkica

    zverkica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    2.617
    Директорот знаеше уште пред да почнам со инвитро,колегите дознаа покасно нормално, работев до 6.5 месеци и поради цервиксот ме ослободија дома да работам, еве активно секој ден од дома работам ама подруго е, не си таму 8 саати на столче и без ризик од ковид, супер разбран директор имам а исто о колегите ми се топ. Ќе тераме вака до крај
     
    На cresa-jagoda, baby 5, Anaroz1 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Inamya

    Inamya Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    1.466
    Допаѓања:
    4.277
    Пол:
    Женски
    Ако си жена не би размислувала така. Од кај знаеш на која каква и е бременоста, по кој пат одела за да стигне до бременост (ивф), ги жалам вработените кај тебе!
     
    На cresa-jagoda, bertold, Knizhevnik11 и 7 други им се допаѓа ова.
  10. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Да, се сеќавам на тој момент, знам дека и пишуваа маилови по министерствата и од таму одговорија дека враќањето на работа не важи за трудниците…затоа викам дека трудниците никогаш не ги чепнаа…првичната одлука од март или април 2020 мислам дека никогаш не се промени

    Проблемот е што работодавците се прават паметни, а трудниците од страв чутат…секако не сите…јас отворено си кажувам ќе терав до крај ако не ми дадеше да си користам мерки…ама имам ресурси и можности…немаат сите за жал
     
    На V.N. и Anaroz1 им се допаѓа ова.
  11. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.611
    Допаѓања:
    4.065
    ова не е точно, прво не важи само за државните, а второ не се препораки не знам дали работиш со право, пошто спомна дека си правник, ама јас работам како адвокат и ви тврдам дека мерките сеуште важат. само што не се почитуваат во пракса за жал, а многу од луѓето се плашат и се пријавени на определено и нормално во оваа наша држава ништо не се почитува. иначе бремена жена не може никој да избрка од работа, освен со истек на договор тогаш не може да тужи...

    едит: има и приватни фирми кај што се почитуваат мерките да не ги ставаме сите во ист кош, иако во најголем дел не се почитуваат.
     
    На LiquidLuna, zverkica, baby 5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.716
    Допаѓања:
    12.818
    Со оглед на тоа дека секоја втора жена има по најмалку еден спонтан и повторно кога останува трудна и е со крварење нормално ќе седи дома. Зошто ќе прашаш сега, бидејќи животот е стресен работодавците гледаат што повеќе стрес да му зададат на вработениот, а не да го наградат. И да бремени жени треба дома да седат, ако не дај боже исходот е смрт на бебе ради работодавец јас ќе го изгорам и ќе одговара за човек дека убил. А и враотувај си жени во менопауза така да нема да раѓа воопшто.
     
    На cresa-jagoda, bertold, Erika.greeneyes и 8 други им се допаѓа ова.
  13. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.156
    Пол:
    Женски
    Среќа што не си работодавец |( срамота е една жена ова да го помисли, а не да го каже вака јавно.
     
    На DoubleK, DolceVita3, cresa-jagoda и 11 други им се допаѓа ова.
  14. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.021
    Допаѓања:
    10.575
    Пол:
    Женски
    Аха, ќе и давам 9 месеци плата додека е бремена, па 10 месеци државата ќе и плаќа додека е на породилно, па после ќе донесат некој закон дека доилки се ослободени од работа, и она комотно 3 години дома ќе ги преседи, а некој ќе плаќа.. Треба прво да праша дали има можност од дома да работи бидејќи е бремена додека има можност за тоа, а не одма да дојде и да рече еве ти извештај, трудна сум, не доаѓам на работа, ако ме одјавиш, ќе ти викнам инспекција.. Или да праша дали може да не биде толку изложена на контакт со луѓе, има решение ако се сака.
     
  15. Nikolina35

    Nikolina35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    12.968
    Пол:
    Женски
    Девојче, патолошка бременост ја покрива фондот, породилно исто - ништо нема да платат сиротите газди. Полека малку со изјавите, овде има и жени кои дете во 8/9 месец бременост изгубиле.
    Кармата е кучка, да знаеш.
     
    На DoubleK, cresa-jagoda, bertold и 9 други им се допаѓа ова.
  16. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.611
    Допаѓања:
    4.065
    толку и е глупо мислењево што не заслужува да и реплицираш...
     
    На cresa-jagoda, bertold, marija305 и 10 други им се допаѓа ова.
  17. Nikolina35

    Nikolina35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    12.968
    Пол:
    Женски
    Во право си навистина, но неможев да се воздржам, обично одбивам на глупости.
     
    На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.101
    Допаѓања:
    17.741
    Пол:
    Женски
    Прашањето е дали си мајка или планираш да бидеш. Тресете зелени без да изброите до три. Свашта!
     
    На cresa-jagoda, bertold, Trpkovska и 9 други им се допаѓа ова.
  19. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.611
    Допаѓања:
    4.065
    очигледно е дека не ни била бремена, а богами не знам ни дали била вработена... што се запнала да ги брани газдиве како мислиш на нив многу гајле им е...

    има причина зошто трудниците се сметаат за ранлива категорија и баш само тие се ослободени од работа...
     
    На cresa-jagoda, Ani93, Orchidea и 3 други им се допаѓа ова.
  20. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Девојче ќе дојдеш на нашето место па ќе те видиме тогаш.

    Зборував на работа ми рекоа ако сакам боледување можело да си земам немало проблем да имало.
    Ќе зборувам со гинекологот што како ќе ми каже.
     
    На cresa-jagoda, baby 5 и Bella_Stella им се допаѓа ова.