1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога лисјата паѓаат (Решат Нури Ѓунтекин)

Дискусија во 'Книги' започната од L0ve, 10 јуни 2011.

 1. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  199
  Во период кога скоро сите се споулавени по турската серија Кога лисјата паѓаат, ајде да видиме кој ја прочитал и книгата..
  Во некои ситуации поразлична од филмот, настаните некако за мене се случуваат пребрзо.. оваа книга ме изненади, но непријатно... некако очекував повеќе, а добив малку... не велам дека книгата беше лоша, но сепак... мене најчесто повеќе ме воодушевуваат книгите, но ова е ситуација кога филмот е далеку, далеку подобар...
  Какви беа вашите впечатоци???
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Lina89

  Lina89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  36
  и јас ја имам читано книгата и се согласувам со тебе, работите се случуваат некако пребрзо за разлика од серијата, очекував нешто повеќе но тоа е ќе си продолжам со серијата поинтересна е ма да во последно време ми станува досадна но за разлика од книгата добра е
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 3. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Стана актуелна серијата, а со тоа некој висок рејтинг си доби и книгичката за тие што ја немаат прочитано. Ја прочитав за некои си три часа и ми остави лош впечаток, дали дека знам некои делови што ке се случат во серијава, или оди во друг правец - не знам.

  Колку што знам книгата на турски била пообемна и било рескажано до детал, додека некој што преведувал на македонски доста скратил.

  Во целост не ми се допаѓа книгата, а и серијата |(
   
 4. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Јас ја немам прочитано книгата ама имам слушнато дека доста работи биле изменети во серијата, како и тоа што многу ликови фалеле. Џеврие ја немало, а и Фикрет имала сосем друга животна приказна :^) Може накратко некој да раскаже ?
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Tedy.Bear

  Tedy.Bear Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  5
  Книгата врска си нема со случувањата во серијата..Темата е задржана ама филмот неможе у 10 вакви книги да го собере.Сите ликови се со поинакви карактеристики и се далекууууууу далеку поинтересни од филмот.Али филмот е ноу комент више ги преминаа сите граници. :| :Down:

  Офи приказната за Фикрет е како таа е најгрда од сите сестри и се мажи за 50 годишен маж.Од Џеврие нема ни џ туку се споменува некоја си роднина на Таксин незнам баш ама тоа у 2 реченици.И да не претерам со раскажување тоа е се у кратки црти. :bow:
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 6. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.023
  Книгата е катастрофа, не ни може да се спореди со серијата и мислам дека ова што испадна кај нас не е правата книга туку мал дел од неа, па претпоставувам дека правата книга е веќе нешто друго.
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 7. cool-girl

  cool-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  160
  Многу е лоша книгата и нема врска со серијата :Down:
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 8. lovemyself

  lovemyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  кога ја најдов книгава во библиотека пред 2 месеца бев доста среќна бидејќи го гледав филмот од самиот почеток и очекував книгата да биде доста подобра од него .. 90 проценти од случаите е така .. но оваа книга ( барем на македонски ) е тотална катастрофа .. скоро ништо не е како во филмот .. ги прочитав првите 60-70 стр и ја вратив книгата доста разочарана :puke: :Down:
   
 9. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Сувопарна и слабо осмислена ...
   
 10. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878
  Книгата, мене ми е подобра, иако се е изменето...А овај авторов на книгава ни од 1000000 милји не е турскиот Толстој ;]
   
 11. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Многу ја сакам серијата, заради тоа ја прочитав и книгата и останав крајно разочарана. Не беше како што очекував. Точно е тоа дека книгите обично се подобри од филмовите, но овојпат не беше така...
   
 12. minne-mouse

  minne-mouse Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  536
  Книгата е далеку различна од филмот.Прво Џеврие ја нема,Лејла и Неџла дома си прават забави а Али Риза не вели ништо,Фикрет е грда со лузна на челото абе глупости,филмот е далеку поубав од книгата.
   
 13. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  Мене искрено воопшто не ми се допадна книгата кон крајот, може затоа што очекував да биде иста како филмот а таа е различна и со глуп крај
   
 14. Estranged

  Estranged Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  1.742
  Допаѓања:
  24.518
  1. Точно е дека дејството во книгата се разликува од она во серијата.
  2. Исто така точно е дека дејството во книгата се случува малку пребргу.... но тоа е само затоа што не сте го читале оригиналот, туку македонското издание на книгата, кое покрај недоволно добриот превод, е и доста скратено и осакатено...
  Не верувам дека би ги имале истиве мислења за романот доколку би го прочитале оригиналот на турски јазик. Романот едноставно плени со својата топлина, начинот на кој се прикажува секојдневниот живот и ситуациите со кои се соочува едно типично патријархално семејство. Толку чувства во една книга.... просто боли кога ќе ја земеш во раце.
   
 15. shy

  shy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  87
  Пол:
  Женски
  Јас пак го мислам спротивното!!! :wasntme:
  Откако ја прочитав книгата, видов колку серијата е шпанска :@ :@ (знам знам дека е турска, ама кога на напишам така мислев на растегната со непотребни заврзлами).
  Можам да заклучам дека книгата на сценаристот му послужила само за давање на имињата на ликовите во серијата. :worried: :!:
   
  На Estranged му/ѝ се допаѓа ова.
 16. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
  Ја видов книгата во библиотека и од пуста радозналот ја земав. Но не, не ми се допадна книгата, залудно потрошени часови во читање.

  Во книгата има некои настани од серијата што повеќе мислам дека прво е серијата па книгата направена. Книгата ми е по шпанска од серијата, си заврши така што Али Риза, Хајрие, Лејла и Ајше си живееја среќно до крајот на животот, додека Шефќет не е спомнат никаде.

  Ликовите во серијата и книгата имааат видни разлики, како на пример Фикрет која во книгата е сосема друга личност од онаа во серијата. Џеврие не е ни спомната во книгата, туку е спомната сестрата на Таксин која е вдовица и живее со нив.

  Друго нешто е што децата се премногу млади прикажани. Во серија па и Фикрет и Шефќет не се баш млади.

  Ај доста е. Се на се, книгата не ми допадна се е набрзина случувано и почнато не довршено.
   
  На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
 17. s.t.e.f.a.n.j.a

  s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  51
  јас ја имам прочитано книгата не е иста како филмо во некои ситуациии
  но сепак е добра книга
   
 18. macefeminka

  macefeminka Активен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2012
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  7
  не ми се допадна иако ја прочитав во еден здив...можеби јас премногу очекував:)
   
 19. Pocahontas.93

  Pocahontas.93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2012
  Пораки:
  383
  Допаѓања:
  601
  Многу се различни книгата и серијата, имаат мал дел на сличности.
  Од книгата очекував мноогу повеќе, воопшто не ме воодушеви. Не ми се допадна. Настаните ептен набрзина се случуваат, што мене ме нервира. Филмот беше подобар, повеќе и поинтересни настани, ама толку може да се вметне во книга од неколку страници.
   
 20. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Помалку жалам за неброените часови изгубени во гледање на серијата отколку за тој час и половина читање на книгата.
  Очекував поголемо расплинување ,детали ,описи ,а добив само прашалници над глава и чудење.