1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога лисјата паѓаат (Yaprak Dökümü) [А1]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Barbica, 31 август 2010.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.075
    Допаѓања:
    11.219
    Знам дека Али Риза си умре во дворот на куќата, ама не се сеќавам како при продадена куќа останаа пак во истата куќа. Значи тоа е.
     
  2. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Тогаш‏‏‎ ‎куќата‏‏‎ ‎ќе‏‏‎ ‎биде‏‏‎ ‎на‏‏‎ ‎Огуз.
     
    На cresa-jagoda и Tanjamm им се допаѓа ова.
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.075
    Допаѓања:
    11.219
    Огус ќе ја купи?
     
  4. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Митхат‏‏‎ ‎ќе‏‏‎ ‎се‏‏‎ ‎ожени‏‏‎ ‎со‏‏‎ ‎Ферхунде‏‏‎ ‎и‏‏‎ ‎ќе‏‏‎ ‎го‏‏‎ ‎избрка‏‏‎ ‎семејството‏‏‎ ‎Текин‏‏‎ ‎од‏‏‎ ‎куќата,‏‏‎ ‎тие‏‏‎ ‎ќе‏‏‎ ‎се‏‏‎ ‎степаат‏‏‎ ‎на‏‏‎ ‎денот‏‏‎ ‎на‏‏‎ ‎венчавката.‏‏‎ ‎Откако‏‏‎ ‎Митхат‏‏‎ ‎ќе‏‏‎ ‎се‏‏‎ ‎разведе‏‏‎ ‎од‏‏‎ ‎Ферхунде,‏‏‎ ‎мислам‏‏‎ ‎дека‏‏‎ ‎ќе‏‏‎ ‎посака‏‏‎ ‎да‏‏‎ ‎ја‏‏‎ ‎продаде‏‏‎ ‎таа‏‏‎ ‎куќа‏‏‎ ‎и‏‏‎ ‎Огуз‏‏‎ ‎ќе‏‏‎ ‎стане‏‏‎ ‎новиот‏‏‎ ‎сопственик.‏‏‎ ‎Али‏‏‎ ‎Риза‏‏‎ ‎шлогиран‏‏‎ ‎ќе‏‏‎ ‎го‏‏‎ ‎донесат‏‏‎ ‎да‏‏‎ ‎живее‏‏‎ ‎таму‏‏‎ ‎и‏‏‎ ‎тој‏‏‎ ‎ќе‏‏‎ ‎биде‏‏‎ целосно‏‏‎ ‎потиштен,‏‏‎ ‎но‏‏‎ ‎не‏‏‎ ‎ќе‏‏‎ ‎може‏‏‎ ‎никако‏‏‎ ‎да‏‏‎ ‎се‏‏‎ ‎спротивстави.
     
    Последна измена: 17 јуни 2021
    На cresa-jagoda, Hoping и Tanjamm им се допаѓа ова.
  5. Hoping

    Hoping Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    849
    Пол:
    Женски
    Колку тажна приказна. :( Ниту едно од децата нема да заврши добро. А најмногу ми е жал за Али Риза, он не го заслужува ова.
     
    На Аргентина *, cresa-jagoda и Tanjamm им се допаѓа ова.
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.075
    Допаѓања:
    11.219
    Сите ќе живеат лошо, се некако на сила од немајкаде, но самите се виновни. Влетуваа од проблем во проблем и тоа е резултатот.
     
    На Hoping му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Baby Girl 3

    Baby Girl 3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2020
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Погоре во коментарите, прочитав фантастични описи на главните ликови. Според мене, најпозитивен лик, во серијата е Не(х)ир, соседката на семејството Текин. Цел живот е самохрана мајка, како лавица се бори за Седеф и постојано ја заштитува. Не и ја вади душата ако погреши, тука е ако треба да се решаваат проблеми и цело време правилно ја насочува во животот. Резултат на тоа правилно воспитување ќе биде, Седеф од сите млади во "Лисјата", ќе има најсреќен живот.
     
    На темјанушка, mode-kristina, VDT2906 и 8 други им се допаѓа ова.
  8. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    Дури сега ми текна да прашам... Таткото или очугот на Ферхунде, ја силувал Ферхунде или ја тепал Ферхунде и нејзината мајка?
     
  9. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Секогаш се спомнува ,,ја нападнал,,
    Ама кога Лејла пребаруваше низ архивите на весниците кои пишувале за случајот мислам дека прочита дека се обидел да ја силува.
    Однесувањето на Ферхунде си влече корени од детството.Траумите кои ги доживеала прават да е алчна и користољубива.Не извлече никаква поука од целото случување.

    Поука во таа фамилија никој не извлече.
    Па ни Али Риза.
    На цела сиромаштија, на улица останаа, тој финансира во градење станови.Човекот со чесна намера му подаде рака на синот кој излезе од затвор (нели и тој треба да живее и да почне од некаде), ама многу е наивен.

    Огуз ми е нај чуден од сите.
    Лејла не сакаше да ја погледне, сега пак и се приближува.
    Многу е не дефиниран.
    Претходно беше со Лејла за да биде поблизу до Неџла, да може да ја гледа секојдневно.
    Не се прашува Лејла - можеби и сега е со иста цел ??
     
    На cresa-jagoda и Hoping им се допаѓа ова.
  10. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    @referentka, а мајката на Ферхунде која е во филмот? Каква е по карактер? Како Ферхунде или е добра личност?
     
  11. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Нема некоја посебна улога во серијава за да може да се оцени, мене лично ми оставила впечаток како коректна.
    Кога очувот ја нападнал Ферхунде, и паднал мрак на очи и го убила.
    Си одлежала за тоа долги години затвор, при што Ферхунде живееле по домови.
    После излагањето од затвор, ја пронаоѓа ќерката и се обидува да продолжи да живее, се вработува во шивалница.
    Ферхунде најпрво се срамеше од неа, за да подоцна почне почесто да и се јавува на телефон па и извесно време да живее со неа во станот кој го купи со изнудените пари од Огуз.
     
    На cresa-jagoda и Hoping им се допаѓа ова.
  12. Baby Girl 3

    Baby Girl 3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2020
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Огуз делува дека се променил после затворот и сака да и надомести на Лејла за сите зла што и ги нанесе. Но, самото тоа што на Неџла и прати слика од него и Лејла, изгледа дека и пркоси на Неџла и сака да ја нервира, во што и успеа.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Али ‎Риза ‎колку ‎пати ‎заврши ‎во ‎болница ‎поради ‎Огуз, ‎престанав да‎ ‎бројам. ‎Ништо ‎чудно ‎што ‎Али ‎Риза ‎само ‎него ‎го ‎мрази ‎во ‎цела ‎серија.

    Лејла ‎па ‎што ‎се ‎чепка ‎со ‎Ферхунде. ‎Лејла ‎прва ‎почна, ‎сега ‎плаче.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Оваа серија не беше на тв пред милион години? Пак ја даваат?
     
  15. Tinkerbell11

    Tinkerbell11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.824
    Пол:
    Женски
    Да, ја даваа можеби пред 10 години на А1 телевизија. Сега ја даваат на алфа мислам реприза исто како и 1001 ноќ.
     
    На SnowWhite8 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  16. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    На ‎Огуз ‎не ‎му ‎е до ‎двете ‎сестри. ‎Се ‎опседна ‎со ‎Али ‎Риза ‎оти ‎го ‎потсеќа ‎на ‎покојниот ‎татко. ‎Рече ‎еднаш ‎на ‎почетокот ‎дека ‎се ‎лути ‎на ‎татко ‎му ‎зашто ‎бил ист ‎таков, ‎чесен, ‎и ‎не ‎му ‎оставил ‎ништо. ‎Си ‎го ‎гледа ‎ко ‎замена ‎за ‎неговиот ‎татко ‎‎и ‎цело ‎време ‎ги ‎користи ‎ќерките ‎на ‎Али ‎Риза ‎за ‎да ‎го ‎задева. ‎Уште ‎еден ‎психо.

    Уствари ‎се ‎во ‎серијата ‎се ‎врти ‎околу ‎Али ‎Риза, ‎сите ‎него ‎го ‎сакаат ‎(зашто ‎е ‎добар) ‎и ‎се ‎борат ‎за ‎неговото ‎внимание ‎и ‎тој ‎е ‎најповреден ‎на ‎крајот.
     
    На SnowWhite8, cresa-jagoda, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    @Аргентина * Вчера дури и мене ми се слоши на сцената кога ја виде Лејла како излага од колата на Огуз:(.

    Таа пак со она ,,татичко, чекај да ти кажам, не е така како што изгледа..,,:@
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.643
    Допаѓања:
    52.596
    Пол:
    Женски
    Мене најмногу за Ајше ми е жал. Кутрото девојче ќе израсти со трауми, само таа нема никаква вина за ништо.
    Другиве сите се кој од кој, ама никој не им е крив за случувањата освен самите тие. Јака им душа на Тахсин и Џем како се справуваат со нив. :D
     
    На cresa-jagoda и Tanjamm им се допаѓа ова.
  19. Hoping

    Hoping Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    849
    Пол:
    Женски
    Џем затоа што е глупав сам одбра да е со Неџла а можеше да е со било која подобра во секоја смисла.
    Тахсин ми е одбивен. Не ја сака Фикрет, тоа љубов не е. Имаше потреба како секој маж, долго не бил со жена па затоа се зближи со Фикрет, не од љубов. А ја зема за жена само ради децата. Чиста корист.
     
    На SnowWhite8, Аргентина *, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.075
    Допаѓања:
    11.219


    Се сложувам. Џем дури сега се открива колку е мутав. Сето ова што се случи го тревожи затоа што се плаши дека Неџла може да постапи како во минатото. Со таа култура, знаење, угледно семејство, пари, со која сака ќе биде, ама сам си бираше.

    Ниту Таксин ја сака Фикрет, ниту таа него. Тој бараше слугинка во суштина, ама кога му дојде дома, па и тој има потреба од секс, па почна да спие со неа. Ми се згади онаа сцена кога Фикрет си спреми чаршаф и ноќница за првата брачна ноќ. Очигледно била девица, такви се обичаите, секс пред брак нема, иако па сестрите триста глупости направија и како такви во нивното општество се неподобни за брак.

    Тоа нивно глумење дека им е жал за тактичко ме нервира. Мислам на Неџла и Лејла.

    Шефкет па кров над глава нема, згради ќе градел.

    Кога се ќе се собере, Неир, Ахмет, па и Митат повеќе го помагаат Али Риза и го жалат од неговите деца.
     
    На SnowWhite8, VDT2906 и Hoping им се допаѓа ова.