1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога лисјата паѓаат (Yaprak Dökümü) [А1]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Barbica, 31 август 2010.

  1. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Колку ти е контрадикторен постот :?:
     
  2. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.196
    Допаѓања:
    235.267
    Zначи поентата ми беше да кажам дека во денешно време не се почитуваат традиционалните вредности,тие се губат во модерниот начин на живот,па реков бидејќи е традиционален човекот и многу добар му се растри семејството,неможејќи да се справи со модерното време.и реков дека тоа и фали на младите, строгост, а за жал ја нема,па така тешко е покрај мнозинството модерни фамилии да опстанат помалиот број.нема ништо контрадикторно!
     
  3. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Е па ете човекот од што беше толку строг, што направи??? Децата од што беа неизживеани, од што невиделе ништо во животот на првата пречка се сопнаа...
     
    На vesna23 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.196
    Допаѓања:
    235.267
    Dобро за оваа донекаде имаш право и јас имам замерка дека сепак ако не друго можеше да ги пушта да илегуваат,ама и тоа не оправдување за таквото понашање,така да и тоа што другите деца се премногу преизживеани прават секакви глупости,дури се и бетер,така да јас сум сепак за по строго воспитување отколку за полиберално,сепак треба да се има граници во животот.верувај зборувам од искуство,се ќе му дадеш на детето а тоа ќе те уништи.добра е серијата,дете ќе те подигне ама дете и ќе те закопа!
     
  5. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Леле колку ме нервира свекрвата на Фикрет. :@ Вампирка стара, што не си ја скрши главата кога падна ]:)
     
    На delvi и la-chicka им се допаѓа ова.
  6. SunFlower94

    SunFlower94 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    362
    А знаете ли на крај како ќе заврши? како ќе се разделат сите? ;( :worried:
     
  7. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    За серијава имаше цели две страни во весникот Шпиц пишуваше дека е најгледана серија во Турција и дури кога имало некое првенство во фудбал никој не го гледал сите со нетрпение ја очекувале серијата до тогаш такво нешто не случило во Турција, филмот да биде поважен од фудбалот. Се смета за една од најдобрите турски серии и далеку поубава од Шеќерезад и некоја друга турска серија Бисер, како едни од најгледаните серии во Турција. Колку што ми остана во меморија пишуваше дека Фикрет ќе се омажи за вдовец со три деца и тоа нели се случи и ќе роди дете негово, Ферхунде ќе го намести Шефкет да ограби банка и тој ќе оди во затвор, Џејда е трудна од Огуст, за Неџла пишуваше дека ќе и умре мажот но кој маж ќе биде тоа не беше наведено повеќето пишуваше општо за серијата колку награди добила кои ликови добиле награди како што и кажуваат на А1 и имаше дека серијата е правена според истоимениот роман но романот е далеку поразличен тука таткото не е главна улога како сега во филмот столбот на семејството и повеќето од турскиот народ не биле задоволни што серијата е различна од романот. Филмот е прекрасен премногу убав и многу поучен и несреќите на семејството нема да завршат се додека не падне и последниот лист сигурно се мисли тоа на Ајше многу сакам да знам што ќе се случи понатаму ако некој знае нешто нека раскаже сигурно има некој што ја има гледано :)
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Ај да ве прашам вас фановите на серијата како да ја најдам насловната песна на филмов. Има едно музиче што иде за време на филмов и мислам дека е од насловната, ама не сум баш сигурна :?: Не сум гледала ни една епизода, ама тоа музичето ми влезе во глава и не можам да го најдам. :wasntme:
     
  9. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Ееее првата е :) Фала Мисс.
     
  11. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Јас почнав се почесто да ја гледам. Многу се слични со нашата култура. Лејла ми е закон :D
     
  12. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Таткото само сакаше подобро за своите деца да му овозможи услови да се школуваат и нормално да живеат но децата тоа го злоупотребија сепак Истамбул е голем град ризично е да се живее во таков метеж. Алириза премногу го штитеше своето семејство затоа такви нешта се случија децата не беа подготвени да се соочат со реалноста не е тоа до неизживеани или преголемата строгоност на таткото тоа беше голем предизвик за нив промена на средина и нов живот е тука е она модерното што денешната младина подобрата иднина ја гледа во богатството и сонот за подобар живот огуст за сестрите е принцот на белиот коњ како секоја девојка што сонува убав богат шармантен знае како да ти влезе под кожа а уствари незнаеш што се крие зад таков човек ако ја следите серијата убаво љубомората е на прво место меѓу децата особено меѓу Неџла и Лејла и исто така ако ја гледавте епизодата кога Алириза појде во фирмата на Огуст да го предупреди за Лејла му го кажа ова јас премногу го штитев моето семејство од вакви како тебе и не успеав да го заштитам јас и сум татко на Лејла таа е моја керќа внимавај да не ја повредиш е тука е поради тоа што премногу ги штител и не ги научил дека такви луѓе како Огуст се штетни за околината се случи она тоа што најмногу го мразиш на главата ти иде а сето тоа пак се случи од отсуство на блискот помеѓу родители и децата иако филмот изгледа модернизиран сепак присутни се елементи на некогашниот живот во Турција и нивната култура и традиција е тоа го прави филмот да биде интересен таткото е најмалку тој што треба да се осуди тој го сака најдоброто за нив беше строг во нивна корист но тие не знаеа тоа да го ценат
     
  13. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Може некоја да ми каже што се случи вечерва ? Баш тогаш искочив , срамота :doh:
     
  14. sweety.86

    sweety.86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    21
    Можете да ја гледате на http://www.vbox7.com ја има на бугарски синхронизирана ги има сите епизоди уствари секој ден прикачуваат нови пишете во полето трси ЛИСТОПАД и ќе излезат клиповите. поздрав
     
  15. Minniex3

    Minniex3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    12
    Ја гледав серијава одамна на турски канали.. многу е интересна. :lol:
     
  16. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    До која епизода се стасани турците
     
  17. femina.sk

    femina.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2010
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    144
    Мислам дека 160 :^)
     
  18. SunFlower94

    SunFlower94 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    362
    А колку епизоди има серијава?
     
  19. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Јас ја гледам серијава, кога имам време, но гледам да не ја пропуштам бидејќи е навистина поучна и интересна серија. Посебно ми се допаѓа музиката. Инаку не знам дали смее, но сепак јас ќе си одговорам за мојата грешка, еве линк, доколку сакате да ја симнете музиката од серијата. :)
     
  20. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    И јас редовно ја гледам,преубава е и многу поучна и интересна :) Многу ми се допаѓа кога ја гледам домашната атмосфера во едно традиционално семејство.Ама многу касно завршува,дури 11 и нешто,понекогаш и во пол,па затоа немам време домашно да напишам :tmi: :$