Кога минатото ви тропа на врата..

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Interrogative, 21 март 2012.

 1. Interrogative

  Interrogative Активен член

  Се зачлени на:
  19 март 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ја сретнав темава некаде на интернет, мајка ми кога ја слушна реченицава ја заврши со БЕГАЈ! Не ми е јасно зошто да бегам, зошто кој-било да бега? Не сум Хитлер, не сум ниту Мајка Тереза, а и кога би била, би имало ли разлика? Како да се сите идеални, па смеат некому да му судат. Навистина ме интересира, што би направиле ако излезат на виделина вашите лудости, белји и глупости? :wasntme:
   
 2. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.495
  Кога минатото ми тропа на врата.. Хм..
  Не бе, не отворам врата па ако сака нека ја скрши! :D Гледам право во иднината, така да, не ми треба.
   
  На biGirl и srcekrsacka им се допаѓа ова.
 3. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.248
  Допаѓања:
  46.225
  Пол:
  Женски
  Кој што си сеел,тоа нека си жнее.Колку и да се бега од нешто,секогаш ќе те стигне.
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.177
  Пол:
  Женски
  Најверојатно е поради нерасчистени сметки, чим тропа, па човек треба да си ги реши, да се соочи со истите тие кои за кои тогаш немал храброст.А доколку веќе ги расчистил, нема што минатото да му тропа на врата, со други зборови ќе си има мирна совест.Токму и затоа треба кога е време да си се средат работите, иначе нема друг избор освен соочување кога-тогаш.
   
  На teletabis4e му/ѝ се допаѓа ова.
 5. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.300
  Допаѓања:
  5.231
  Многу широк дијапазон на работи од минатото можат да ви затропаат на врата. Ако сакаш мирна совест решавај ги работите/проблемите на време за да после не биде доцна. Некои работи можеш да ги одложуваш некое време ама кога тогаш пак ќе ти дојдат пред врата.
  Не можеш да бегаш туку треба да се соочиш доколку имаш нерасчистени работи.
  Да, живи во иднина и гледај напред а не се врти назад.
   
 6. Stoimenovska

  Stoimenovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  2.181
  Исто... :D
   
 7. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  754
  кога минатото ми тропа на врата, JAС НЕМА ДА БИДАМ ДОМА :)
   
 8. Strawberry.6

  Strawberry.6 Активен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  10
  Ако се работи за некој дечко или бивша другарка тогаш не би отворила, штом еднаш сум решила да ја затворам таа врата, тогаш нека остане така засекогаш.
  Али ако се во прашање некои мои глупости, грешки или лудории што сум ги направила во минатото, кога би излегле на виделина би се соочила со последиците, друго чаре нема.
   
  На Ilovemyself му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Lady17

  Lady17 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  253
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  Кога минатото ми тропа на врата, се трудам да не ја отворам вратата. Гледам право во иднината :)
   
 10. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.496
  Допаѓања:
  4.991
  Пол:
  Женски
  Колку и да се плашиме и срамиме од нашето минато, тоа е дел од нас. И овој момент еден ден ќе биде минато. Ако така бегаме од се што станува минато, ќе избегаме од се што имаме, од се она што сме дури и од она што ќе бидеме, оти и тоа еден ден ќе стане нешто што сме биле. :)

  Сите правиме грешки. Сите ги осудуваме другите за нивните грешки.
  Многу лошо е тоа што луѓето се ограничуваат на некои чудни правила. Се лишуваат од секаква слобода, па дури и од онаа да се помират со тоа што навистина се, да погледнат длабоко во себе и да сфатат што навистина треба да променат. :)

  банално ми звучи ова трескање врати на минатото. Тоа никогаш нема да ви чукне само, освен ако не го повикате. А и да го повикате - што има лошо во тоа? Не може се во животот да биде розово. Ако сте доволно свесни нема да ви направи ништо, освен што ќе ви ги отвори очите и можеби ќе ви каже како треба или како не треба. Можеби само ќе ви помине низ мислите без да разбуди нешто во вас. Како и да е, не треба да му се плашите на минатото. Она што сте го надминале - сте го надминале и готово. Она што не сте го надминале останува да го надминете доколку сметате дека така треба.

  Е така, ајт. :)
   
  На mime87 и Interrogative им се допаѓа ова.
 11. BeLLaDona23

  BeLLaDona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  1.837
  Пол:
  Женски
  Малку ја подотворам вратата и ѕиркам преку синџирчето. Видно смуртена викам:
  - Што сакаш пак сега?
  - Хахаха, ништо само да те потсетам. - се кикоти мало човече со црвена качулка.
  - На што?
  -Па знеш, така на некои работи.
  - Не ме замарај, џабе ти е, расчистив со тебе, веке не ти отварам, се навикна и ми доаѓаш на врата како питач! Не доаѓај, немам ништо повеќе за тебе.
  - Ќе доаѓам се додека не ме поканиш да влезам и да се напиеме по едно кафе очи во очи.
  - Друг пат, можеби. Самото твое присуство ме вознемирува Минато. Но, помини пак, можеби и ке биде така како што викаш. - Ја затворам полека врата и седнувам на троседот. Повторно успеа да ме растревожи. Ѓубре мало.
   
  На blackpanter, marina.m.g и babyblond им се допаѓа ова.
 12. sanjalica

  sanjalica Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  570
  За минатото немам врата, само ѕид кој не се отвара! Чао, журим! :lol: :lol:
   
 13. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  160
  Ех фина тема,баш за дискутирање..Кога еднаш ќе оставиш впечаток многу тешко е да го промениш.Треба многу време додека луѓето да сватат дека си се променила,многу време.Дури и некоја стара особина да ја повториш макар само еднаш,одма си ги кажуваат коментарите пак ти така пак ти вака.Забораваат дека ние сме пред се човек а не совршенство..
   
 14. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.819
  Пол:
  Женски
  Да не ми тропнеше минатот на врата, многу работи ќе останеа нерешени и немаше ни здраво да имам со една личност. Мило ми е што тој ден јас постапив така и што си ги признав грешките и злобните дела хаха :devil: Интересно беше тоа што се дозна, но не ми е криво, што вика една моја другарка така требало да биде :) :) :)
   
 15. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.187
  Допаѓања:
  8.921
  Пол:
  Женски
  Кога минатото ми тропа на врата, вратата нема да ја отворам.
  Нема да живеам во минатото, живеам во сегашноста, а се прпремам за иднината.
  Можеби некогаш, кога минатото ќе ми тропне на врата, и ќе се потсетам на моите грешки, ќе извлечам поука од нив, и никогаш повеќе нема да ги направам истите, а кога ќе му ја отворам вратата на минатото малку ми е срам од самата себе, ама сваќам дека треба да научам од грешките.
  А се случува едноставно на минатото да му речам: "Бегај, не сакам да се присетувам, што било-било, јас живеам сега, нема да се привраќам..."
  ама некогаш убаво е да се привратиш во минатото, тие се нашите спомени, а спомените можат да бидат и лоши и добри.
  Добрите те усреќуваат и ти даваат самодоверба,мотив,инспирација и волја за поголеми успеси, а лошите ти помагаат да се поправиш! :)
   
  На Chanell* му/ѝ се допаѓа ова.
 16. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  773
  Ја подотварам вратата го отерувам ТАМУ и ја затварам...
  Нема да му текне да чукне уште еднаш... :rofl:
   
 17. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.347
  Допаѓања:
  18.391
  Пол:
  Женски
  Викам „Нема никој дома“ :lol:

  Шала на страна, мразам навраќање на минатото и лижење на плукнатото.

  Ете таква сум си.
   
 18. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.038
  Кога минатото ми тропа на врата ширум му ја отварам, го поканувам да влезе, го послужувам со мојата преубава сегашност и го испраќам со надеж да се видиме пак во блиска иднина.
  Си го сакам минатото :)
   
  На Queen.S, Marilyn-Monroe, drugarka и 3 други им се допаѓа ова.
 19. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.529
  Му кажувам што има старо-ново, му се фалам со сегашноста, му раскажувам за иднината за која сонувам, слично како кај Мимс, се поздравуваме како стари, добри пријатели, срдечно. :)
  Му кажувам да наврати, но не пречесто, да не претерува. :D
  Сегашноста може да стане љубоморна. :P
   
  На mims-89, H.VAGA и SOVRSENSTVO им се допаѓа ова.
 20. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.388
  Моето минато е многу убаво кога ќе тропне на врата го поканувам секако,сегашноста не е љубоморна туку ја учи лекцијата што низ рака му побегнала на минатото,за уште поубава да биде иднината.