1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога минатото ќе ве повлече

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baba Rada, 20 август 2017.

  1. teteks

    teteks Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    788
    Спомени.:D Ми недостига тоа време.:)
     
    На biGirl, Someday, Dadusicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Многу убаво напишано. Созли ми дојдоа на очи додека читав.

    Се согласувам дека не е без причина враќањето во минатото. Има нешто што те влече натаму, но што е тоа, само ти си знаеш. Потсвеста е чудна работа, но јас многу верувам во нејзината моќ.

    Веројатно се наоѓаш во емотивен период, па си носталгична за убавите минати времиња. Поразговарај со некој близок за ова, ако ти претставува проблем сама да поминуваш низ таков период
     
    На biGirl и baba Rada им се допаѓа ова.
  3. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Мислам дека се навраќаме кон минатото кога имаме нерасчистени сметки со него или евентуално, носталгија ако животот ни бил поубав тогаш од она што е денес. Арно сите солат памет гледај напред, не е баш така едноставно, а и не треба да биде, треба да чуеме што всушност ни вели ако сакаме да продолжиме напред. Кога тогаш, знам, минатото ќе те стигне, сакал или неќел.
     
    На ЕденЧлен, biGirl и baba Rada им се допаѓа ова.
  4. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.600
    Допаѓања:
    34.219
    И оваа минута сега е минато...т.е. ќе стане веќе нареднава минута...И во таа минута ќе жалиме по минутава која моментално изминува...
    И ќе велиме како била подобра од наредната, иако и не е така, оти и во неа жалиме по предходната...
    Можеби затоа што не го гледаме и цениме доброто во моментот во кој ни се случува...

    И ете , веќе стана минато и таа минута...
     
    На Dust, Someonespecial и baba Rada им се допаѓа ова.
  5. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    ах @baba Rada :hug:
    Најверојатно некои стравови од сегашноста те имаат испратено таму некаде во минатото.
    Прекрасни моменти се тие, школски денови од основно.:inlove:
    Можеби едно недела прошетка низ минатото ти направила освежување на мозокот, сепак јас не мислам дека минатото сака да ти каже нешто. Може само душата на моменти да е осамена и да не успева да најде спокој во сегашноста па скита низ времето.
    Не мислам дека тоа се чисти емоции кои лесно можат да се дефинитат, баш така тапо тапкање кое носи во една нова насока.
    Отвори ги албумите, изконтактирај некој од старите школси (доколку си во можност)
    Повикај на кафе некој од школски другари/пријателки. Само така можеш да го направиш корисно времето, да се насмееш на сметка на минатото, да предизвикаш позитивни вибрации низ тебе.
    ем них ќе ги изненадиш, ем и самата ќе се изненадиш од промената. + ќе донесеш дел од минатото во сегашноста, и нема да биде само гледање назад.
    (Знам, изгледа малку филски ова што го изрежирав, ама не е така невозможно:smirk:. Само пушти душа и дејствувај)
     
    На biGirl и baba Rada им се допаѓа ова.
  6. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Од тоа минато живеам ко во дупка, во празнина, сама,осамена,без никого но не размислувам повече за него. Тоа што било поминало не се враќа не се менува но можам да менувам работи кои тек идаат.
    Така да ми текнува на минатото по некоја солза може да падне ретко, ми е криво за некои моменти но тоа се. се помирувам лека полека...
     
    На Dust, ЕденЧлен, biGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.143
    Допаѓања:
    76.544
    Пол:
    Женски
    Еднаш се случи и јас да влезам во училиштето во кое учев. Имав некоја работа во близина, но не бев сама. Личноста која беше со мене ми предложи да влеземе и јас прифатив. Поминав низ ходникот, влегов во бифето, дури и крофна си купив. :) Инаку, минатото не ме влече. Гледам само напред.
     
    На baba Rada и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  8. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    5.312
    Пол:
    Женски
    Јас пак живеам во близина на моето основно и често се присетувам, воглавно на убавите мигови што сега сфаќам сум ги имала премногу. Чувствувам доза носталгија, како еден вид грутка. Влегувам таму за гласање претежно. На средното, поретко, не ми беше некој убав сегмент искрено, иако имав доста убави периоди. Искрено, мило ми е кога ќе сретнам некој од основно, се исполнувам, ама ете други биле доживувањата тогаш, а други сега. Па, со сопругот ќе чуеме песна од наше време, како се вели и почнуваме да евоцираме спомени.
    Јас мислам дека ова не е опсесија, туку здрав пристап, ама во умерени граници. Така, можеме навистина да направиме добра интроспекција, да утврдиме што не радува, што не прави несреќни. Ако се пријатни сеќавања, пријатно е чувството, а тоа е секако најзначајно. Но, од друга страна, си велам: Да не е ова знак дека сегашноста нема што да ми понуди? При толку ангажмани и нешта? Или пак сум го изгубила сенсот за радост за ситници.
    Сепак, константното завлегување во минатото мислам дека не е продуктивно,гледано перспективно. Убаво е, во одредени моменти, секако и пожелно како што наведов погоре, но да се обидеме да гледаме напред. Да гледаме на пример убави претстојни нешта, тука не сме ограничени барем. Во секој случај, интересна тема.
     
    На Someonespecial, biGirl, fina erika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Најчесто се враќаме во минатото кога не сме задоволни од сегашноста или од тоа што мислиме дека не чека во иднина.И јас во последно време се навраќам 5 години назад во средно и ми доаѓаат солзи колку ми бил кер фри и убав животот тогаш за разлика од сега но тоа е само минато.Секој момент месец година си има свои убавини и таги.Се се менува се тече.И ова сега некогаш ќе биде минато. :)
     
    На Dust, ЕденЧлен, teteks и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Mene cel zivot me vlece, nikako da ziveam vo segasnosta:|
     
    На carangigia, biGirl и baba Rada им се допаѓа ова.
  11. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Постои мислење дека минатото всушност е кројач на иднината(треба ова да се изанализира), па си се думам вака, дали тоа мене минатото не може саглам мерка да ми земе, колку пати ќе мери а кога ќе сече!?

    Така ми дојде ова, морав да си се произнесам...знаете, да си олеснам душа8-|:)
     
    На Milobebence, ЕденЧлен и Dadusicka им се допаѓа ова.
  12. TRANSPORTER086

    TRANSPORTER086 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2016
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Машки
    Мислам дека има периоди кога сите нас минатото не оптеретува, односно се навраќаме на него, конкретно јас имав таков период скоро, во некое место кај што сум бил во минатото, или на тоа место сум поминал важни и убави моменти со одредена личност а ете поминував таму одма ми навираат спомени сеќавања,како слики све поминува низ главата, навираат емоции, земам воздух длабоко и се трудам да гледам и да продолжам напред, како да едната рака ја влече минатото а другата сегашноста, не е лесно но некогаш е и потребно/ корисно можеби е добро да се направи некоја ретроспектива, од денешен аспект некои согледувања, но јас премногу анализирам и се задлабочувам, се навраќам на настаните случувањата, дали требало вака така, зашто испаднало така а не сум заслужил така, највеќе се растажувам за болните секавања, најчесто тоа кога сум сам навечер, па иако сум машко неможе да изостане и по некоја солза, лузните на кожата се тука ама не болат колку тие на душата што ги направило случувањата во минатото, минатото не може да го избришеме, барем не за сега, во тек се истражувања и барање на начин како тоа да може да се направи и ќе биде возможно еден ден во иднината, најбитно е да не дозволиме на минатото да ја оптеретува нашата сегашност, најголемот подарок што може да го добиеме е мигот, моментот, сегашноста која ја живееме па да уживаме во тоа, немој бабе да ми се растажуваш многу, за гушкање лесна работа, гушнине нас де :D:)
     
    На baba Rada и Dadusicka им се допаѓа ова.
  13. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Мене минатото и да сака не може да ме бара :D менувам телефонски броеви ко чорапи , па додека минатото да го најде новиот број , јас веќе имам понов број :rofl:
     
    На АринаАрина, Alisa22 и Milobebence им се допаѓа ова.
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Живеам блиску до основното школо. Кога и да влезам таму (синко учи во истото) ми се навраќаат спомени. Убав период од животот. Имаше дружба. Пред некој ден го разгледував алманахот од средно. Ме фати носталгија за тие денови.
     
  15. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.656
    Допаѓања:
    116.443
    Пол:
    Женски
    Минатото е мој кошмар од кој сè уште се трудам да се ослободам.