Кога не си добредојден...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sweet Justice, 6 февруари 2017.

 1. Sweet Justice

  Sweet Justice Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Машки
  Pred 2, 3 dena posetiv rodnini (baba i dedo) kaj koi ocigledna bese mojata nepozelnost vo nivniot dom. Koga izlegov v grad shto se ne cuv za mene (navredi, nevistini, shto sum baral) i sl.Dali vo vakov slucaj ne bi ni pomislile povtorno da odite kaj niv?
   
 2. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.521
  Не и секоја разумен човек не би отишол.
  Не знам која е потреата за отварање на темава.
  Остави ги стари се нека си дрндаат, демек народеот не ги знае, па ке му ја думкаш на некој рекла-казала муабет.
   
  На КикиМаус, meckicka, "Zoki" и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Sweet Justice

  Sweet Justice Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Машки
  Немав можност на кирилица да пишам вчера
  Тие се луѓе кои 28 години живеат сами и вчера за на факултет бев некои обврски да завршам и кога отидов в град (значи, кога беа насамо) го оставив телефонот на диктафон и слушам: сега овде убаво му дојде, само ќе јади, ќе лежи и ќе шета овие дена, не можи човек на раат да е од него, поубаво ич да не дојдеше... И одлучив веќе нога моја да не стапне таму. Дури, се чудам како за внук такви зборови да се кажувале... ми се гади од нив (facepalm)
   
  На muchacha_a, mira.mira, Victorian и 5 други им се допаѓа ова.
 4. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.888
  Имам познаници што се навикнати да живеат сами и тоа е сосема во ред, но никој не прави толкава галама или проблем ако им дојдат гости на еден ден. Нема да биде крајот на светот :)
  Сум имала и баба и дедо што 20 години сами живееле, па најубав момент им било кога сите внуци ќе сме дошле, да се собереме и на ручек и на викенд. Едноставно, тоа е нешто природно, што знам, барем за мене :D
  Жал ми е што имаш вакви баба и дедо, но од друга страна, што те натерало да ги снимиш? Што ти текнало на тоа? И притоа, колку е семејството близок со истите? Си одел претходно да ги видиш или само во вакви случаеви, кога си имал потреба каде да преспиеш?
  :d::drunk:
   
  На krEM4Eto, Lolipop23, Aleksandar1212 и 10 други им се допаѓа ова.
 5. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.758
  Пол:
  Машки
  @Sweet Justice, си помислил ли дека проблемот можеби не е во тоа што тие „се навикнати да живеат сами“, него конкретно твоето присуство таму било непожелно? Можеби со другите гости се срциња - I'm just sayin'. :D

  Второ, од твоето прво мислење изгледа дека си отишол на неколку саати и дека дури ни толку не успеале да те истрпат и да се воздржат, ама од ова:
  испаѓа дека ти си отишол таму на неколку денови. Е сеа, неколку саати и неколку дена не е исто. Кога се иде на гости - особено на повеќе денови - треба тој кај кој идеш на гости да те покани, макар и да сте најблиски роднини. Или барем да се најавиш и да ги прашаш. А уште ако и си им се тупнал ненајавен, мх, мх, мх. :D

  И патем, гледам дека сакаш да ги претставиш баба ти и дедо ти као нешто да не е у ред со нив, ама дај, жити мене, објасни зашто ти си го правел ова:
  зашто да ги снимаш баба и дедо на диктафон, не, не е нормално. :drunk:
   
  Последна измена: 6 февруари 2017
  На Antebellum, Lolipop23, Ketchup и 21 други им се допаѓа ова.
 6. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.369
  Пол:
  Женски
  Си излегол од дома без телефон? :^)
  И си ги снимал? :^)
  But whyyyy?

  Прави се наудрен и не ги приметувај.
   
  На Antebellum, Ketchup, Victorian и 5 други им се допаѓа ова.
 7. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.652
  Допаѓања:
  49.166
  Пол:
  Женски
  Каква батерија и меморија има тој телефон што го оставаш со саати да снима и успева во тоа без да се изгаси или да се потроши меморијата?
   
  На Avokado, Lolipop23, Ketchup и 19 други им се допаѓа ова.
 8. AnastasiaWinter

  AnastasiaWinter Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2017
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  2.150
  Пол:
  Женски
  Asking the real questions. :D(y)
   
  На Ketchup, Cinderfakinrella, Victorian и 10 други им се допаѓа ова.
 9. Sweet Justice

  Sweet Justice Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Машки
  Да, постариот тел. го оставив дома, а дојден бев на само 3,4 дена. А, претходно имам седено кај нив и истово се случуваше само не со толкава жестокост. Гадни зборови слушнав верувајте. И да, повеќе моја нога таму не стапнува. Инаку, има такви апликации, може да се снима со затемнет екран (а, по очигледната недобредојденост го направив тоа).
   
 10. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  2.494
  Допаѓања:
  29.697
  Пол:
  Женски
  Треба да се запрашаш што било тоа што предизвикало таков револт кај нив?! Убаво си пишал - ќе спие, јаде и шета. Си размислил ли како тие баба и дедо успеваат да ги завршат секојдневните обврски општо?! Физичката способност во староста е значително намалена и веројатно боледуваат и од некои старечки болести што дополнително им го отежнува животот. Тебе веројатно те гледале како непотребен товар и затоа реагирале така. Да си раскревал после јадење, да си измил некои садови, да си се понудил нешто да им донесеш од пазар и да им помогнеш било што по дома веројатно со други очи би те гледале и би бил пожелен гостин.
  Сега веќе знаеш што мислат за тебе , така да знаеш што треба/не треба да правиш.
  Мене гостин да ми дојде да се дрзне да ми снима разговори трајна забрана би добил за посета.:nod:
   
  На Lolipop23, lilo и PaLaVa им се допаѓа ова.
 11. Sweet Justice

  Sweet Justice Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Машки
  Снимено беше само 25 мин. од кога излегов. А, уште еднаш веќе моја нога таму не стапнува. А, како би го коментирале тоа кога најавив дека утре сабајле си одам "што ти текна да си одиш?", "што си нерасположен, дали се јави дома и сл", "Нели ќе останеше за со другарите да се видиш"???
  Aјде ве молам и ова некој да го искоментира?
   
 12. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.521
  Се вика правење лице или јас што си го викам удирање четки и фарби

  Ти речи им дека не сакаш да си им на товар, дека не сакаш трошок да им правош и да им го реметиш мирот.
   
  На Sweet Justice му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.206
  Допаѓања:
  121.326
  Пол:
  Женски
  кажи жити се како се викаат, свекрва ми да ја снимам сакам :^)
   
  На muchacha_a, sanjaeva, Emy867 и 15 други им се допаѓа ова.
 14. lilo

  lilo Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  438
  Допаѓања:
  966
  Пол:
  Женски
  А извини тие ти се правилни баба и дедо? На некој од твоите родители мајка и татко?
  Ако се правилни срамота за нив. А ти не требало да ги снимаш. Разговарај со нив зближи се.
  А ако се на твојте родители стрини тетки па што си барал да одиш тие си имаат свои внуци
   
 15. lilo

  lilo Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  438
  Допаѓања:
  966
  Пол:
  Женски
  :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
  Не се замарај со неа.
   
 16. Ordinary

  Ordinary Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  1.323
  Допаѓања:
  62.124
  Само мене ми смета насловот на темата?
  Дај поправи
  КОИ
   
  На Ketchup, Rebecca_R, Someonespecial и 5 други им се допаѓа ова.
 17. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.370
  Какви обврски може да имаат пензионери покрај пазарување, правење ручек, и гледање турски серии? Со ова не пробувам да ја омаловажам вредноста на нивниот живот, но кога си стар, горе - долу сакал или не, тоа е реалноста. Приморан си да се приспособиш на основните егзистенцијални потреби.

  Она што во најдобар случај можеле да го направат е индиректно да му кажат дека не се гостопримливи по природа, или да го излажале дека не се во можност да го примат во моментот, што е многу понормална реакција за разлика од озборување зад грб и по комшии.

  Но, како и да е, ако јас се прашувам, исто така мислам дека снимање со мобилен е creepy ствар, бидејќи им ја нарушил интимата и приватноста, ама ете го копкало зошто предосетил дека баба и дедо се апатични лицемерковци. :D
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 18. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  2.494
  Допаѓања:
  29.697
  Пол:
  Женски
  Тоа од љубезност ништо друго. Веројатно се што прават е заради добрите односи кои некогаш ги имале со твоите блиски и почит спрема нив.

  Според коментарите не верувам дека му се прави баба и дедо (родители на негов родител) туку некои роднини баба и дедо.
  Имаа моите еден таков роднина кој секогаш доаѓаше ненајавен и тоа години наназад. Обврска им беше дома да седат заради него, иако можеби имале во план нешто.
  Мајка ми се жалеше дека лошо мирисал, па му давале долна облека и чорапи да се промени. Ништо не носел со себе од облека.
  Никогаш следниот пат кога доаѓал едно кафе не донел ниту пак тоа што го добил не го вратил, не они оти се до толку, ама веројатно им пречи.
   
  На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Cinderfakinrella

  Cinderfakinrella Популарен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2016
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  7.422
  Пол:
  Женски
  Од мала ме имаат научено дека кога сум на гости барем садовите да ги измијам ако ништо друго, за да не се осеќам бескорисно...
  Мислам дека и претходно си бил таму, но си бил помал, па ајде ти опростиле.
  Самото тоа што се баба и дедо, значи дека се во поодминати години. Баба ти готви за дедо ти, дедо ти купува за баба ти и така до недоглед. Тоа е затоа што тие меѓусебно си помагаат еден на друг. И ОП доаѓаш ти, уместо да станеш да отидеш у продавница и да испазариш.
  Љубезноста треба да е обострана.
  Си ги снимал?
  Мене ни на крај памет не ми падналоо да го направам тоа, а камоли да го сторам.
  Ако си знаел веќе какви се, зошто си отишол?!
   
  На Nausicaa, theowndemon, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
 20. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.369
  Пол:
  Женски
  Обично баби и дедовци се радуваат кога ќе им дојдат внуци, пошто едноставно им се ВНУЦИ.

  Плус им е досадно сами по цел ден па сакаат да разбијат монотонија, ама ете овие се чудни луѓе.

  Зар мора пред сопствените баба и дедо треба да се докажуваш дека си вреден, за да те сакаат?
  Па внук им е или што?
  Ај да е некој комшија или друго детиште пак и пак, ама ова асли внук |(

  Абе свашта...
   
  На Ketchup, mira.mira, Victorian и 3 други им се допаѓа ова.