1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога не си добредојден...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sweet Justice, 6 февруари 2017.

  1. Sweet Justice

    Sweet Justice Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    Pred 2, 3 dena posetiv rodnini (baba i dedo) kaj koi ocigledna bese mojata nepozelnost vo nivniot dom. Koga izlegov v grad shto se ne cuv za mene (navredi, nevistini, shto sum baral) i sl.Dali vo vakov slucaj ne bi ni pomislile povtorno da odite kaj niv?
     
  2. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Не и секоја разумен човек не би отишол.
    Не знам која е потреата за отварање на темава.
    Остави ги стари се нека си дрндаат, демек народеот не ги знае, па ке му ја думкаш на некој рекла-казала муабет.
     
    На КикиМаус, meckicka, "Zoki" и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Sweet Justice

    Sweet Justice Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    Немав можност на кирилица да пишам вчера
    Тие се луѓе кои 28 години живеат сами и вчера за на факултет бев некои обврски да завршам и кога отидов в град (значи, кога беа насамо) го оставив телефонот на диктафон и слушам: сега овде убаво му дојде, само ќе јади, ќе лежи и ќе шета овие дена, не можи човек на раат да е од него, поубаво ич да не дојдеше... И одлучив веќе нога моја да не стапне таму. Дури, се чудам како за внук такви зборови да се кажувале... ми се гади од нив (facepalm)
     
    На BlackNight, muchacha_a, mira.mira и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Имам познаници што се навикнати да живеат сами и тоа е сосема во ред, но никој не прави толкава галама или проблем ако им дојдат гости на еден ден. Нема да биде крајот на светот :)
    Сум имала и баба и дедо што 20 години сами живееле, па најубав момент им било кога сите внуци ќе сме дошле, да се собереме и на ручек и на викенд. Едноставно, тоа е нешто природно, што знам, барем за мене :D
    Жал ми е што имаш вакви баба и дедо, но од друга страна, што те натерало да ги снимиш? Што ти текнало на тоа? И притоа, колку е семејството близок со истите? Си одел претходно да ги видиш или само во вакви случаеви, кога си имал потреба каде да преспиеш?
    :d::drunk:
     
    На krEM4Eto, Lolipop23, Aleksandar1212 и 10 други им се допаѓа ова.
  5. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    @Sweet Justice, си помислил ли дека проблемот можеби не е во тоа што тие „се навикнати да живеат сами“, него конкретно твоето присуство таму било непожелно? Можеби со другите гости се срциња - I'm just sayin'. :D

    Второ, од твоето прво мислење изгледа дека си отишол на неколку саати и дека дури ни толку не успеале да те истрпат и да се воздржат, ама од ова:
    испаѓа дека ти си отишол таму на неколку денови. Е сеа, неколку саати и неколку дена не е исто. Кога се иде на гости - особено на повеќе денови - треба тој кај кој идеш на гости да те покани, макар и да сте најблиски роднини. Или барем да се најавиш и да ги прашаш. А уште ако и си им се тупнал ненајавен, мх, мх, мх. :D

    И патем, гледам дека сакаш да ги претставиш баба ти и дедо ти као нешто да не е у ред со нив, ама дај, жити мене, објасни зашто ти си го правел ова:
    зашто да ги снимаш баба и дедо на диктафон, не, не е нормално. :drunk:
     
    Последна измена: 6 февруари 2017
    На poi, Antebellum, Lolipop23 и 22 други им се допаѓа ова.
  6. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Си излегол од дома без телефон? :^)
    И си ги снимал? :^)
    But whyyyy?

    Прави се наудрен и не ги приметувај.
     
    На poi, Antebellum, Ketchup и 6 други им се допаѓа ова.
  7. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Каква батерија и меморија има тој телефон што го оставаш со саати да снима и успева во тоа без да се изгаси или да се потроши меморијата?
     
    На Avokado, Lolipop23, Ketchup и 19 други им се допаѓа ова.
  8. AnastasiaWinter

    AnastasiaWinter Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2017
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    2.150
    Пол:
    Женски
    Asking the real questions. :D(y)
     
    На Ketchup, Cinderfakinrella, Victorian и 10 други им се допаѓа ова.
  9. Sweet Justice

    Sweet Justice Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    Да, постариот тел. го оставив дома, а дојден бев на само 3,4 дена. А, претходно имам седено кај нив и истово се случуваше само не со толкава жестокост. Гадни зборови слушнав верувајте. И да, повеќе моја нога таму не стапнува. Инаку, има такви апликации, може да се снима со затемнет екран (а, по очигледната недобредојденост го направив тоа).
     
  10. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Треба да се запрашаш што било тоа што предизвикало таков револт кај нив?! Убаво си пишал - ќе спие, јаде и шета. Си размислил ли како тие баба и дедо успеваат да ги завршат секојдневните обврски општо?! Физичката способност во староста е значително намалена и веројатно боледуваат и од некои старечки болести што дополнително им го отежнува животот. Тебе веројатно те гледале како непотребен товар и затоа реагирале така. Да си раскревал после јадење, да си измил некои садови, да си се понудил нешто да им донесеш од пазар и да им помогнеш било што по дома веројатно со други очи би те гледале и би бил пожелен гостин.
    Сега веќе знаеш што мислат за тебе , така да знаеш што треба/не треба да правиш.
    Мене гостин да ми дојде да се дрзне да ми снима разговори трајна забрана би добил за посета.:nod:
     
    На Lolipop23, lilo и PaLaVa им се допаѓа ова.
  11. Sweet Justice

    Sweet Justice Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    Снимено беше само 25 мин. од кога излегов. А, уште еднаш веќе моја нога таму не стапнува. А, како би го коментирале тоа кога најавив дека утре сабајле си одам "што ти текна да си одиш?", "што си нерасположен, дали се јави дома и сл", "Нели ќе останеше за со другарите да се видиш"???
    Aјде ве молам и ова некој да го искоментира?
     
  12. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Се вика правење лице или јас што си го викам удирање четки и фарби

    Ти речи им дека не сакаш да си им на товар, дека не сакаш трошок да им правош и да им го реметиш мирот.
     
    На Sweet Justice му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    кажи жити се како се викаат, свекрва ми да ја снимам сакам :^)
     
    На simoncelicius, muchacha_a, sanjaeva и 16 други им се допаѓа ова.
  14. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    А извини тие ти се правилни баба и дедо? На некој од твоите родители мајка и татко?
    Ако се правилни срамота за нив. А ти не требало да ги снимаш. Разговарај со нив зближи се.
    А ако се на твојте родители стрини тетки па што си барал да одиш тие си имаат свои внуци
     
  15. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
    Не се замарај со неа.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ordinary

    Ordinary Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    79.281
    Само мене ми смета насловот на темата?
    Дај поправи
    КОИ
     
    На Ketchup, Rebecca_R, Someonespecial и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Какви обврски може да имаат пензионери покрај пазарување, правење ручек, и гледање турски серии? Со ова не пробувам да ја омаловажам вредноста на нивниот живот, но кога си стар, горе - долу сакал или не, тоа е реалноста. Приморан си да се приспособиш на основните егзистенцијални потреби.

    Она што во најдобар случај можеле да го направат е индиректно да му кажат дека не се гостопримливи по природа, или да го излажале дека не се во можност да го примат во моментот, што е многу понормална реакција за разлика од озборување зад грб и по комшии.

    Но, како и да е, ако јас се прашувам, исто така мислам дека снимање со мобилен е creepy ствар, бидејќи им ја нарушил интимата и приватноста, ама ете го копкало зошто предосетил дека баба и дедо се апатични лицемерковци. :D
     
    На simoncelicius и Victorian им се допаѓа ова.
  18. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Тоа од љубезност ништо друго. Веројатно се што прават е заради добрите односи кои некогаш ги имале со твоите блиски и почит спрема нив.

    Според коментарите не верувам дека му се прави баба и дедо (родители на негов родител) туку некои роднини баба и дедо.
    Имаа моите еден таков роднина кој секогаш доаѓаше ненајавен и тоа години наназад. Обврска им беше дома да седат заради него, иако можеби имале во план нешто.
    Мајка ми се жалеше дека лошо мирисал, па му давале долна облека и чорапи да се промени. Ништо не носел со себе од облека.
    Никогаш следниот пат кога доаѓал едно кафе не донел ниту пак тоа што го добил не го вратил, не они оти се до толку, ама веројатно им пречи.
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Од мала ме имаат научено дека кога сум на гости барем садовите да ги измијам ако ништо друго, за да не се осеќам бескорисно...
    Мислам дека и претходно си бил таму, но си бил помал, па ајде ти опростиле.
    Самото тоа што се баба и дедо, значи дека се во поодминати години. Баба ти готви за дедо ти, дедо ти купува за баба ти и така до недоглед. Тоа е затоа што тие меѓусебно си помагаат еден на друг. И ОП доаѓаш ти, уместо да станеш да отидеш у продавница и да испазариш.
    Љубезноста треба да е обострана.
    Си ги снимал?
    Мене ни на крај памет не ми падналоо да го направам тоа, а камоли да го сторам.
    Ако си знаел веќе какви се, зошто си отишол?!
     
    На hermosa, simoncelicius, Nausicaa и 4 други им се допаѓа ова.
  20. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Обично баби и дедовци се радуваат кога ќе им дојдат внуци, пошто едноставно им се ВНУЦИ.

    Плус им е досадно сами по цел ден па сакаат да разбијат монотонија, ама ете овие се чудни луѓе.

    Зар мора пред сопствените баба и дедо треба да се докажуваш дека си вреден, за да те сакаат?
    Па внук им е или што?
    Ај да е некој комшија или друго детиште пак и пак, ама ова асли внук |(

    Абе свашта...
     
    На hermosa, Ketchup, mira.mira и 4 други им се допаѓа ова.