1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога почнавте да го седнувате вашето бебе?

Дискусија во 'Бебе' започната од mama.23, 28 јуни 2012.

  1. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    и моето бебенце кое е полни 3 месеци сам се исправува и кога ќе го станам да седи (2-3- секунди) се смее. наредниот пат кога ќе одам на советувалиште ќе прашам дали можи да го клавам во полулежечка положба.
     
  2. Mother86

    Mother86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    11
    Мојата душа почнав да ја седнувам крајот на 6 и почетокот на 7 месец!!
     
  3. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Моево бебе скоро 5 месеци има и не ја седнувам уште , другите ги карам ако ја седнат ]:)
    Него гледам самата се подига го дига главчето се напрега да седне и кога ке седне срекна е :)
    На последниот преглед кај педијатарот самиот виде дека самата сака и се напрега за да седне ...
    Прееска дури од релаксаторот секунда фалеше да се преврти ако не видев :|
     
  4. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Мајки добар ден, имам едно прашање за вас од кога почнаа вашите деца самостојно да прават обид за исправување и седнување? Ние вежбаме секоја вечер пред бањање ,ама денес од сабајле син ми седнат во релаксатор јас на маса доручкувам и кога го приметувам прави обиди да се исправи и да стане сам од релакстатор па се мачи па се нервира па вика ама се обидува и упорен е , дури и ми е чудно со оглед што има 2 ипол месеци . Како беше кај вас ?

    Поздрав
     
  5. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Исто од толку ама ако го ставиш скроз на рамно само ќе се запнува нема да може да се крене некаде од неполни неколку дена пред 3 почна да се подига и од скроз рамна подлога за некој сантим сега седи под агол од 45 степени и сама седнува скроз до 90 степени се исправа седи така некоја секундаи праи буф назад а од рамна подлога се исправаедно 15 см и опа треснува назад
     
  6. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Ивановичка, тука некаде ни се бебињата, моето од пред две-три недели интензивно почна да се подига.И кога го држиме во раце но и кога лежи. И тоа се подига скоро до седечка позиција,па јас го спуѓтам полека,ми е страв да не седне (иако мислам дека неможе). Така да,најверојатно тој им е периодот за вежбање :lol:
     
    Последна измена од модератор: 2 мај 2017
  7. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    За подигањето и јас кревам 2 прста, што значи и моево бебе кога го држам се подигнува нанапред како да сака да оди некаде и како да седнува, ама не седи јас ен дозволувам, тка да сигурно е ово период кој треба така да прават нашите бебушки.
     
    Последна измена од модератор: 2 мај 2017
  8. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    786
    Мамички кога почнавте да ги ставате вашите бебиња во полуседната положба, дека ние на ортопед сме дури во јули тогаш имало место (кога он ќе има веќе 6 мес. ), а денес на педијатар кога го однесов ми рече дека може слободно да го ставам во полуседната положба...
     
  9. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    ќерками пред да наполни 7 сама седеше :)
     
    На Mravce му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    јас го ставав на полни 3 месеци затоа што воопшто несакаше да лежи се бунеше сакаше да биде исправен или да седи...за веќе на 4 месеци почна да седи секако по малку со наш надзор(а и да го остававме ке си седеше сам ама ми беше страв) и веќе на 5 месеци седеше сам и никој не му требаше :D ама штом ти рекло стручно лице дека може да го ставаш во полулежачка позиција слободно...
     
    На Mravce му/ѝ се допаѓа ова.
  11. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Од 4 ,5 месеци е под агол 45 степени иако сама се исправаше и седнуваше 2-3 секунди уште од 3,5 месеци сега е под 60 релаксаторот иако ортопедот ми соверуваше под 90 некко ми се лизга и не седи потпрена . Потпрена е само кога е уморна седи сама повеќе од пола саат , а потоа се потпира на рачето е тоа ме вади од кожа, ја враќам наназад малце да ја потпрам вришти .По цел ден седи ,најново почна да се лизга на газот во седечка позиција и да се пофалиме се вртиме на сите страни . Кај и да е ќе го размонтираме кошот следниот месец да почнеме во него веќе
     
    На Mravce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Suzukii

    Suzukii Активен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    9
    Kompjuterot ne mi poddrzuva MKD fond momentalno, ali nema vrska..
    vaka bebence od 2 meseci stvarno e mnogu malo za da se sednuva. Sepak ako tolku saka toaa uste od 3tiot mesec moze malce da go ispravate no ne i da go sednuvate naj pogodno vreme e 6tiot mesec, no ne po mnogu vreme da sedi pozz :* :D
     
    На Mravce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    786
    фала ви на одговорите, решив да почекам уште малку дека кога ќе го ставам во полуседната само мрда и го дига стомачето, се нервира сака да се исправи, вака само си лежи барем помирен е, а и сака па сега цело време во раце да е исправен и да гледа, па подобро ќе го држам во раце уште некое време :D
     
  14. amanta22

    amanta22 Активен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    mamicki neznam dali e soodvetna ovaa tema za ova sto ke go prasam ,no sakam da mi kaze nekoj od koga se stava bebe vo kengur? Zaso edna prijatelka mi rece deka posle 3 mesec se stava porano ne
     
  15. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    синко моје еве неколку дена сам почна да се исправа, само да му ги подадам рацете веке е седнат,нормално нема рамнотежа. нели велат дека машките деца порано се седнувале и порано се ставале во дубак од женските?? :?:
     
  16. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    постојат кенгури 0+ значи може и новороденче во кенгур, мојот е таков а за другите незнам кога се ставаат во кенгур би требало да биде кога ке почни да си ја држи главата (логички) :^) нека кажат тие што имаат таков кенгур :)
     
  17. amanta22

    amanta22 Активен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    син ми е 2 месеци а на кенгурот пишува од 3,5 до 15 кг и вратчето го дрзи исправено а мене ми рекоа дека било штетно з половината знае ли некој повеке во врска со ова ????
     
  18. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    јас од 3 месеци го клавав во кенгур и многу ми се најде го користиме за кратки релации до продавница или на кратка прошетка и бебчо си ужива во него.
     
  19. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas ja sednav malata 6-6,5 meseci negde.Prethodno ja stavav vo polusedecka polozba po nekolku minutki kolku da se privikne.Sega so 8 polni meseci sedime sami :)
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    моето се седна на 5 месеци, сакаше само, и не го чував до 6 месеци... имаме 7 месеци ама уште не можеме да седеме самостално, освен кога сме во количката и кога таа е во седечка положба :D