1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога почнавте да кажувате дека сте бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од sunnygirl, 14 февруари 2011.

  1. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    јас сум чула дека не треба да се лаже, пр ако те праша некој кажи незнам сеуште, или нешто слично, не вели не, но и не се раскажува на сите бидејќи првите 3 месеци се ризични, пр имам другарка што остана бремена и малку се здебели во стомачето и друга другарка ја прашала дали е бремена таа и рекла да штотуку дознав значи е била околу 5 недела и другата другарка веднаш раскажа на сите и сите дознавме дека е бремена, но по 2 месеци ја гледам другарка ми со истиот стомах, и се зачудив и не издржав ја прашав дали е бремена, претходно ми беше незгодно, нели знаев од другата другарка, ама таа не ми имаше кажано, и рече не сум повеќе, сите само тоа ме прашуваат... и мене ми стана многу незгодно значи да не кажала на никој нема и што да се објаснува ако недај боже излезе нешто непосакувано, поправена сум и крај, веќе после 3 и да сака да се скрие неможе, јас не сум била сеуште бремена, но по ова до 3 месец ќе размислам на кој што ќе кажам, зошто во денешно време светот е злобен и бара тема само да оговара
     
  2. gorda

    gorda Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    76
    Pri prvata bremenost i mene mi beshe strav da kazuvam, kazav samo na sestra mi, zolva mi i najdobrata prijatelka, a krugot sosema malku se proshiri po 3tiot mesec, a po 5tiot mesec mi se poznavashe meshkoto, pa doznaa site.... Za vtorata bremenost vednash kazav na sestra mi, zolva mi i prijatelkata, a na skoro site drugi po potvrduvanje na srceva reakcija... Nekako so vtorata bremenost bev mnogu poopustena i mi se peeshe celo vreme i sum se smeela celo vreme i lugje koi slabo me poznavaat duri mi rekoa deka sum razubavena i smeneta uste prvite nedeli koga ama bash nisto ne se poznava, ama sto da pravam, bleskav od radost :inlove: :P :D
     
  3. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    Да беше до мене никој немаше да знае сеуште е рано нели но мојот вереник мооораше на сите да раскаже и сеуште не престанува иако имавме долга врска 7 год не сакав да дознае никој пред да се земеме ама ете не замолчува тоа му е најголема радост :D
     
  4. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Засега само вие тука знаете, многу е рано.
    Со исклучок на мајка му на дечко ми , ја седна и и рече на лето ќе бидеш баба :D Не беше потресена, само пријатно изненадена и се израдува.
     
  5. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    прво најблиските....после сите :D па не можеве да криеме голема радост беше :) со господ напред само се ке си биде како треба... :inlove:
     
  6. zajche

    zajche Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    9
    Јас почнав да си раскажувам веднаш штом дознав.Па мене ми е мерак и неможам да си молчам.Еве уште е многу рано во 9та недела сум ама веќе многу луѓе знаат.Бог да не чува од лошо и неможам да мислам на се што може да се случи јас сум си позитивна и знам дека се ќе биде во ред.
     
    На Forko, saseiefi и koritsaki им се допаѓа ова.
  7. saseiefi

    saseiefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    78
    I jas ne kriev odma kazav na moite i prijatelite pa bev i sum si presrekna pa koj saka na poklon od dedo boze da nasteti :^) ete se si e super vo peti sum i taka daj boze da si ostane pa da si se guskame site so nasite srcinja pa nie najubavo si gi cuvame 9 meseci pod srceto si gi nosime :inlove: :inlove: :inlove: :*
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  8. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Ние одкога го направивме тестот кажавме прво на неговата и мојата мајка :) Татковците дознаа одкога гинекологот после 10 дена потврди бременост. Тогаш дознаа и најблиските пријатели, на моите им напоменав да не се шири бидејќи сакав да почекам советувана од повеќе трудници. Ама пуст мерак, не ме замолчи, па еве полека почнав да си кажувам на сите. Братучетка ми од кога и кажав раскажала на цела зграда :) (од радост нели) и неможам да и замерам. Прва бременост ми е и ќејф ми е да го споделам, со оглед на тоа што беше многу планирана и посакувана =)
     
  9. tufica

    tufica Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    10
    11 недела сум, и тука таму знае некој, најблиските само... нека помине и овој месец, луѓето сами ќе почнат да забележуваат :lol:
     
  10. strong-gril

    strong-gril Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    28
    Од кога го направив тестот дознаа родителите и пријателите и полека сите по ред :) .... па како е Господ никој не е ако треба нешто да биде ќе биде и без да кажеш нека не чува и штити Господ да е се во ред
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Соопштување и реакции за вашта бременост

    Се во свое време...но искрено мислам дека кога ќе дојде тој момент било тоа да имам 21/25/30 година,нема да можам да му кажам на татко ми...незнам зошто.

    Како вие му соопштивте на партнерот,неговите/вашите родители,најблиски другарки....и кои беа нивните реакции?
     
  12. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Соопштување и реакции за вашта бременост

    Нееееее Snow Queen,како нема да можеш да му соопштиш на татко ти? Така сега мислиш...И јас размислував нешто слично, ама верувај дека тоа ќе се смени. Таква радост просто сама ќе се сподели со сите :lol: .
    Јас на маж ми му соопштив......едвај некако, пошто цела се тресев и незнаев ни да одам, незнам како стигнав од веце до спална и тоа во 5 саат сабајле :lol: . Почнав да му кажувам уште пред да влезам во собата, и кога влегов он веќе беше со солзи во очите, се гушнавме, плачевме и доооооолго така останавме здрвени. Посебно што бебето 2 години го чекавме. После тоа си легнавме, лежевме така збунети и радосни уште саат време и после си станавме за на работа. Тој ден блескав од среќа, сите колеги приметија дека нешто се случува со мене.
    На моите им се јавив телефонски уште истото сабајле, едвај зборев,гласот ми трепереше, им кажав, ги израдував и нив, еден по еден ми честитаа.......и така. Во исто време маж ми се јави кај неговите...слична реакција имаа и тие... и накратко тоа беше.
    Никогаш нема да го заборавам тој преубав ден 18.05.2012 година. Си го запишав датумот на тестот за бременост со алкохолен фломастер,никогаш да не се избрише :$
     
    На Danni79, pepita82 и kikav им се допаѓа ова.
  13. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Соопштување и реакции за вашта бременост

    се согласувам со коментарот над мене :) мислам дека кога ке дојде времето и те ке се радуват па и самите ние ке кажеме на убав наЧин
    ех сега и јас си викам како кога ке дојде тој момент :D :D од енда страна ке ми е смесно а од друга како ке кажам на тато :?:
    па и сто тоа е нормално мажена керка сум му ке биде и тоа....
    ааахх стварно еднас си мислам па ке кажам на мама а она ке каже на тато :D како мала кога бев кога бејла си праев :D :D мислам со време па тогас ке видиме :)
     
  14. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    јас можеби сум единствената што не знаеше како да каже, бев пресреќна, збунета,возбудена, цела таква во шок скокав од среќа. А на мм не знаев како да му кажам и му напишав порака :lol: честитки мајсторе :D само тоа ми текна во тој момент. После ми се јави да праша што ми значи пораката и му викам ке имаме бебе и вика абе бегај лажга не ти верувам, и јас му отидов со тестот на работа, и му го подавам тој сирот збунет не знае да го чита вика што значи ова и јас одма спремна упатството му го давам од тестот и кога се увери човекот се побрка почна да ми го бакнува стомакот лелеее скроз се исповозбудивме :D сега ми е смешно.
    а мајка ми беше најсмешна, одам кај неа и и викам мамо дојди седни да ти кажам нешто и таа седнува и и викам ке бидиш баба, почна иии леле како од кога зошто јас последна дознавам (а нема врска прва беше) и се возбуди почна да плаче од среќа. :x јас не знаев како да реагирам :?:
    а на татко ми не му кажав јас туку мајка ми, оти и јас како сноу неможев да му кажам незнам зошто така ама не ми беше згодно :tmi:
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Соопштување и реакции за вашта бременост

    ^здравје со господ напред кога ќе ми дојде редот ама работата изгледа ќе биде баш како кај тебе senjorita.lombardi
    :lol: :$ :lol:
     
  16. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Соопштување и реакции за вашта бременост

    Здравје Боже ко ќе дојде ред за да соопштам таква вест ќе бидам возбудена, на мама ќе и кажам лесно, затоа што со неа делам се, а таа подоцна нека му каже на татко ми, мене ќе ми е срам :$
     
  17. Aleksandra1977

    Aleksandra1977 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    112
    Vednas stom doznav, vo 7ma nedela.
     
  18. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Јас и мм дознавме кога бев нешто помалку од 6та недела, ама не кажувавме на никого додека не одам на гениколог за да се потврди срцева акција. Откако се потврди, веднаш им кажавме на родителите и толку. На никој друг немаме кажано и нема да кажуваме додека не помине 3ти месец, здравје, за сигурно..
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. macence4

    macence4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    416
    Јас и мм заедно го направивме тестот и заедно дознавме бидејќи двајцата го сакавме тоа бебе и со нетрпение очекувавме да се случи.Значи штом го направив тестот веднаш почнав да им кажувам на сите за убавата вест.Немав одено ни на гениколог да се осигурам На сите им кажав.На другарки,на комшии на блиските ама баш на сите Па еве сега сум 9м На бебето ништо не му е се е во ред.Само господ да е со нас а тоа дали ке кажеш на некој во 1м или после 3-4м не е битно
     
  20. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Веднаш од кога го направивме тестот, јас не сакав барем додека не потврди гинеколог, но маж ми веднаш се јави на неговите дома и плус на некои пријатели, од кога потврди и гинекологот си кажав и на мојте и на другарките, на роднините и така веќе сите знаат. Се надевам дека се ќе биде добро, но не верувам дека ако нешто лошо се случи не дај боже, зависи од тоа дали некој плус знае.