Кога почнавте да кажувате дека сте бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од sunnygirl, 14 февруари 2011.

 1. irenadaniel

  irenadaniel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  887
  Допаѓања:
  1.326
  Пол:
  Женски
  Jas kazav poslem tretiot mesec neli velat do togas e organogenezata i sepak ednas da se vidi sto e kako so bebeto a za kazuvanje ne bega sekako ke se kaze pa i ne moram uste ne oformen plodot da kazam
   
  На Veki4kaa и mariz им се допаѓа ова.
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.035
  Допаѓања:
  64.115
  Пол:
  Женски
  На најблиските од кога слушнавме срценце, бидејки првиот преглед немаше сеуште срцева реакција. На друштво почнав после 3ти месец :)
   
 3. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  20.396
  Пол:
  Женски
  Со првата бременост им кажав на сите па кога имав спонтан во 3 месец беше претешко да обаснувам на сите дека веќе не сум.. А со другите некажував на никој (освен блиските) и така и тие завршија со спонтан..
  Мое мислење до 3 месец да не се кажува ради вакви причини
   
  На *Milicka* и meckicka им се допаѓа ова.
 4. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.282
  Допаѓања:
  179.247
  Пол:
  Женски
  Баш и при вакви причини и не дај боже тешки загуби и компликации не би се кажувало веднаш.
  Што знам, јас сум тип по природа што не објаснува многу многу па така беше и со бременоста.
  Меѓу 3ти месец почнав да кажувам пред 3ти и не баш.
  На сите.. ниту на најблиски ниту на пријатели.

  Впточем секој како смета дека е најдобро така нека и прави.
   
  На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kara1

  kara1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2013
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  98
  Пол:
  Женски
  Jas istiot den koga go napraviv testot i doznav deka sum bremena im isprativ slika na drugarkite od testot so dve linii,i vednas potoa kazavme i na pobliskite,i ne veruvam vo toa deka treba da se ceka posle 3-4 mesec za da se soopsti vesta,
   
  На sofi2107 и Emana им се допаѓа ова.
 6. LanaDelR

  LanaDelR Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2016
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  748
  Пол:
  Женски
  Kako gospod nikoj ne e, taka da ako mu e sudeno se da si e ok ke si bide pa kazuvale ili nekazuvale so meseci ili nezz sto.Spontan nedaj boze moze sekumu da mu se sluci i neznaes koga.Se slucuvalo da se gubat i vo docnite meseci znaci nedaj boze nikomu.
   
  Последна измена: 15 јануари 2017
  На Mari-Ja и my heart cry им се допаѓа ова.
 7. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  20.396
  Пол:
  Женски
  Не се кажува од причина во случај да настапи спонтан.. А не дека ќе ги почуди некој
   
 8. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.266
  Допаѓања:
  7.392
  Бебуле, нема врска тоа. Што вика Лана како Господ што е никој не е. На моја познаничка во 7 месец и се случи лошо. Не дај боже на никој. Се да биде супер кај сите.
   
  На Veki4kaa, Mari-Ja, my heart cry и 3 други им се допаѓа ова.
 9. my heart cry

  my heart cry Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  125
  Пол:
  Женски
  Точно така, во целост се согласувам. Нема да спречиш нешто ако требало така да биде ако не споделиш.
   
  На Emana и winter flower им се допаѓа ова.
 10. winter flower

  winter flower Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2016
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  12.191
  Пол:
  Женски
  Откако слушнавме срцева акција на бебуш кажавме само на родителите, а после некое време,можеби месец и на роднините и пријателите!
   
 11. Aneta92

  Aneta92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2016
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  2.788
  Пол:
  Женски
  На родителите им кажавме одма , штом ми утврдија бременост , а на пријателите некаде кога бев 10 недела . :)
   
 12. bella12

  bella12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2015
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  4.198
  Пол:
  Женски
  На домашните им кажавме уште истиот ден кога ни потврди докторот, а на најблиските другарки во 6-тата недела.
   
 13. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.791
  Допаѓања:
  29.781
  Пол:
  Женски
  Чекањето до 3 месец не го гледам како суеверие, туку едноставно заштита на самиот себе ако недај боже нешто се искомплицира. Во човековата природа е да прашува, дава сочувство и бара детали, а во такви моменти тоа претставува дополнителен стрес.
  Ама од друга страна ние што сме со ин витро и да сакаме да скриеме е скоро невозможно.
  Кај мене конкретно во брак сме повеќе од 5 години и повеќето од нашето окружување го имаат поставено она - кога детенце и очекуваат дека треба да биде.
  Од друга страна самата постапка бара многу отсуства пред постапката, боледување од 2 недели после постапката и еве веќе еден месец од позитивен тест заради предострожност на докторите што се покажа паметно бидејки имав крварење и сум на строго лежење последниве 10 дена.
  Така да ние имаме кажано само на родители, брат и сестра, и на друштвото кое знаеше со што се соочуваме(затоа што веќе повеќе од месец сме исклучени од социјални активности), меѓутоа сум сигурна дека еден поширок круг на луѓе веќе 90% се сигурни за што станува збор, затоа секојдневно движиме меѓу широк круг на луѓе кои го забележуваат моето отсуство.

  Јас имам многу голема желба да ја споделам оваа најголема среќа со сите, ама сепак ќе се воздржам додека не пројде првото тромесечие и се стабилизира целата ситуација.
   
  На Flower123123, *Milicka*, Mari-Ja и 6 други им се допаѓа ова.
 14. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3.151
  Допаѓања:
  42.363
  Кај мене знаеа само најблиските,моите,неговите,колешките и другарките...после абортус немаше прашања..никој не знаеше,па бев поштедена од сожалувања.
   
 15. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.813
  Допаѓања:
  24.675
  Пол:
  Женски
  Кога ми се деси спонтаниот среќа само неколку блиски знаеа и ми помогнаа полесно да пребродам.. После психички бев во грч и душа не ми даваше да кажам а сакав на цел глас да викнам. . Пак крварење, пск лежење во кревет до строго мирување од 8-11недела..после контролата во 13 имав храброст да кажам.. Не ради суеверие, од пишаното не се бега, туку да се поштедам од најразлични коментари.. Крај краева, тоа е осетлива и интимна работа.. А другите и сами ќе видат кога ќе почне да расти мешко;)
   
 16. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.233
  Допаѓања:
  51.924
  Јас кога го направив тестот можеби бев од прилика 5 та недела и истиот ден и кажав на Мајка ми неможев да издржам другиот ден разбраја и дригите кај мене дома и кај мажот ми, и им рековме да не кажуват на никој бидејќи е рано, но не се стрпија за долго за две недели знаеја повеќе луѓе имав премногу честитки тоа ме правеше уште посреќна сите многу се радуваја. Инаку не сакав да се знае толку брзо бидејќи на гинеколог бев дури 8 недела и имав страв од спонтан и потоа од многубројните прашања на луѓето но фала му на господ до сега е се во ред си тераме 14 недела :l:
   
  На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Emmaaa

  Emmaaa Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2017
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Jas samo sto doznav odma kazav prvin na majkami PA na ostanatite PA Sega gospod zdravje se da SI bidi vo red SI terame devetta nedela I se nadevam site so lesno ke SI pomineme
   
 18. Delgadina

  Delgadina Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  389
  Од лично искуство, нема да кажам додека не се потврди со срцева реакција со се, или по 14та недела.
   
 19. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.770
  Допаѓања:
  74.846
  Јас чекав 12 недели за да кажам на моите. Првите два пати им кажав одма и имав спонтан и на сите беше тешко. Маж ми се налути само ние да сме си знаеле :^) и на неговите нејќе да каже. На работа уште не ми се кажува ќе почекам :sweat:
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.035
  Допаѓања:
  64.115
  Пол:
  Женски
  До 3ти месец, 12 недела жената нема сеуште ни меше, а во 7ми месец веќе секој знае дека е бремена бидејки нели и очигледно е :) Не е до суеверие тоа некажување за бременоста, туку ете од недај боже ако се случи да не му е на секој тешко, а со тоа уште потешко ке и прават на неа.. бидејки секој втор ке сожалува (а такви времиња се... многу често доаѓа до спонтан во рана бременост). Јас на најблиски кажав и пред 12та недела... но додека не слушнавме срценце на никој не кажувавме, бидејќи бев 6+ кога бев на гинеколог прв пат, а срцева реакција немаше, тек 8ма недела кога бев имаше :)
   
  На *Milicka*, Bebulleee, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.