1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога почнавте да кажувате дека сте бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од sunnygirl, 14 февруари 2011.

  1. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Jas kazav poslem tretiot mesec neli velat do togas e organogenezata i sepak ednas da se vidi sto e kako so bebeto a za kazuvanje ne bega sekako ke se kaze pa i ne moram uste ne oformen plodot da kazam
     
    На Veki4kaa и mariz им се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.390
    Пол:
    Женски
    На најблиските од кога слушнавме срценце, бидејки првиот преглед немаше сеуште срцева реакција. На друштво почнав после 3ти месец :)
     
  3. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Со првата бременост им кажав на сите па кога имав спонтан во 3 месец беше претешко да обаснувам на сите дека веќе не сум.. А со другите некажував на никој (освен блиските) и така и тие завршија со спонтан..
    Мое мислење до 3 месец да не се кажува ради вакви причини
     
    На *Milicka* и meckicka им се допаѓа ова.
  4. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Баш и при вакви причини и не дај боже тешки загуби и компликации не би се кажувало веднаш.
    Што знам, јас сум тип по природа што не објаснува многу многу па така беше и со бременоста.
    Меѓу 3ти месец почнав да кажувам пред 3ти и не баш.
    На сите.. ниту на најблиски ниту на пријатели.

    Впточем секој како смета дека е најдобро така нека и прави.
     
    На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kara1

    kara1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2013
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Jas istiot den koga go napraviv testot i doznav deka sum bremena im isprativ slika na drugarkite od testot so dve linii,i vednas potoa kazavme i na pobliskite,i ne veruvam vo toa deka treba da se ceka posle 3-4 mesec za da se soopsti vesta,
     
    На sofi2107 и Emana им се допаѓа ова.
  6. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    1.453
    Пол:
    Женски
    Kako gospod nikoj ne e, taka da ako mu e sudeno se da si e ok ke si bide pa kazuvale ili nekazuvale so meseci ili nezz sto.Spontan nedaj boze moze sekumu da mu se sluci i neznaes koga.Se slucuvalo da se gubat i vo docnite meseci znaci nedaj boze nikomu.
     
    Последна измена: 15 јануари 2017
    На Mari-Ja и my heart cry им се допаѓа ова.
  7. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Не се кажува од причина во случај да настапи спонтан.. А не дека ќе ги почуди некој
     
  8. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Бебуле, нема врска тоа. Што вика Лана како Господ што е никој не е. На моја познаничка во 7 месец и се случи лошо. Не дај боже на никој. Се да биде супер кај сите.
     
    На Veki4kaa, Mari-Ja, my heart cry и 3 други им се допаѓа ова.
  9. my heart cry

    my heart cry Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Точно така, во целост се согласувам. Нема да спречиш нешто ако требало така да биде ако не споделиш.
     
    На Emana и winter flower им се допаѓа ова.
  10. winter flower

    winter flower Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    12.212
    Пол:
    Женски
    Откако слушнавме срцева акција на бебуш кажавме само на родителите, а после некое време,можеби месец и на роднините и пријателите!
     
  11. Aneta92

    Aneta92 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2016
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    На родителите им кажавме одма , штом ми утврдија бременост , а на пријателите некаде кога бев 10 недела . :)
     
  12. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.226
    Допаѓања:
    7.313
    Пол:
    Женски
    На домашните им кажавме уште истиот ден кога ни потврди докторот, а на најблиските другарки во 6-тата недела.
     
  13. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.693
    Допаѓања:
    39.748
    Пол:
    Женски
    Чекањето до 3 месец не го гледам како суеверие, туку едноставно заштита на самиот себе ако недај боже нешто се искомплицира. Во човековата природа е да прашува, дава сочувство и бара детали, а во такви моменти тоа претставува дополнителен стрес.
    Ама од друга страна ние што сме со ин витро и да сакаме да скриеме е скоро невозможно.
    Кај мене конкретно во брак сме повеќе од 5 години и повеќето од нашето окружување го имаат поставено она - кога детенце и очекуваат дека треба да биде.
    Од друга страна самата постапка бара многу отсуства пред постапката, боледување од 2 недели после постапката и еве веќе еден месец од позитивен тест заради предострожност на докторите што се покажа паметно бидејки имав крварење и сум на строго лежење последниве 10 дена.
    Така да ние имаме кажано само на родители, брат и сестра, и на друштвото кое знаеше со што се соочуваме(затоа што веќе повеќе од месец сме исклучени од социјални активности), меѓутоа сум сигурна дека еден поширок круг на луѓе веќе 90% се сигурни за што станува збор, затоа секојдневно движиме меѓу широк круг на луѓе кои го забележуваат моето отсуство.

    Јас имам многу голема желба да ја споделам оваа најголема среќа со сите, ама сепак ќе се воздржам додека не пројде првото тромесечие и се стабилизира целата ситуација.
     
    На Flower123123, *Milicka*, Mari-Ja и 6 други им се допаѓа ова.
  14. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.247
    Допаѓања:
    124.624
    Кај мене знаеа само најблиските,моите,неговите,колешките и другарките...после абортус немаше прашања..никој не знаеше,па бев поштедена од сожалувања.
     
  15. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    Кога ми се деси спонтаниот среќа само неколку блиски знаеа и ми помогнаа полесно да пребродам.. После психички бев во грч и душа не ми даваше да кажам а сакав на цел глас да викнам. . Пак крварење, пск лежење во кревет до строго мирување од 8-11недела..после контролата во 13 имав храброст да кажам.. Не ради суеверие, од пишаното не се бега, туку да се поштедам од најразлични коментари.. Крај краева, тоа е осетлива и интимна работа.. А другите и сами ќе видат кога ќе почне да расти мешко;)
     
  16. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Јас кога го направив тестот можеби бев од прилика 5 та недела и истиот ден и кажав на Мајка ми неможев да издржам другиот ден разбраја и дригите кај мене дома и кај мажот ми, и им рековме да не кажуват на никој бидејќи е рано, но не се стрпија за долго за две недели знаеја повеќе луѓе имав премногу честитки тоа ме правеше уште посреќна сите многу се радуваја. Инаку не сакав да се знае толку брзо бидејќи на гинеколог бев дури 8 недела и имав страв од спонтан и потоа од многубројните прашања на луѓето но фала му на господ до сега е се во ред си тераме 14 недела :l:
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Emmaaa

    Emmaaa Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Jas samo sto doznav odma kazav prvin na majkami PA na ostanatite PA Sega gospod zdravje se da SI bidi vo red SI terame devetta nedela I se nadevam site so lesno ke SI pomineme
     
  18. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Од лично искуство, нема да кажам додека не се потврди со срцева реакција со се, или по 14та недела.
     
  19. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.698
    Јас чекав 12 недели за да кажам на моите. Првите два пати им кажав одма и имав спонтан и на сите беше тешко. Маж ми се налути само ние да сме си знаеле :^) и на неговите нејќе да каже. На работа уште не ми се кажува ќе почекам :sweat:
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.390
    Пол:
    Женски
    До 3ти месец, 12 недела жената нема сеуште ни меше, а во 7ми месец веќе секој знае дека е бремена бидејки нели и очигледно е :) Не е до суеверие тоа некажување за бременоста, туку ете од недај боже ако се случи да не му е на секој тешко, а со тоа уште потешко ке и прават на неа.. бидејки секој втор ке сожалува (а такви времиња се... многу често доаѓа до спонтан во рана бременост). Јас на најблиски кажав и пред 12та недела... но додека не слушнавме срценце на никој не кажувавме, бидејќи бев 6+ кога бев на гинеколог прв пат, а срцева реакција немаше, тек 8ма недела кога бев имаше :)
     
    На *Milicka*, Bebulleee, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.