Кога почнавте да кажувате дека сте бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од sunnygirl, 14 февруари 2011.

 1. bubac

  bubac Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2013
  Пораки:
  884
  Допаѓања:
  1.862
  Пол:
  Женски
  Кога дознавме прво јас и мајками после го изненадив мм, па он им кажа на своите поблиски другари јас на две три мои друшки, и толку знаевме се до трет месец, откако за даун нифти ги добив резултатите дека е се ок кажавме на цел свет
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Snow white

  Snow white Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2016
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  1.755
  Пол:
  Женски
  Првиот пат сите знаеа немаше некој што недозна уште одма бевме пресреќни и мислевме радоста не смее да се крие за жал имав миссед во 15недела , а вториот пат си почутив малку не кажував дури и кога ќе ме прашаа дали сум бремена велев не незнам ко ќе дознам ќе ви кажам немам проверено до 15 недела не кажав ама очигледно беше пошто и не одев на работа прекинав и сите знаеа дека сум бремена ама негирав..
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Rebecca_R

  Rebecca_R Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  2.453
  Допаѓања:
  54.079
  Пол:
  Женски
  Во тој случај разбирам што сакаш да кажеш. Сепак форумот е јавен, па јас лично не би ставила слика, иако твојот случај е специфичен, па ако некој редовно чита во темите каде што пишуваш, а те знае лично, може да собере два и два и да разбере која си.
  Пак ке речам, и без негативни личности, сосема е разбирливо кога некој ја крие бременоста во првите месеци.

  Како и да е, со лесно нека ти мине бременоста и ти посакувам многу среќа. :hug:
   
  На mariz, monik55 и fana им се допаѓа ова.
 4. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.066
  Допаѓања:
  64.323
  Пол:
  Женски
  Јас на најблиските вторава бременост од старт кажав. Свекрва ми, свекор ми, поблиски членови од фамилијата од страната на маж ми дознаа од пренесувач (тастер) од форумов.. пред јас да им кажам :) (а сакав да почекам бар срцева реакција, ама некој не почека ни 3 дена одма им кажал).
  А на страната моја, сестра, мајка, татко, мои блиски роднини јас им кажав.
   
  На ***Bony***, @Verba, stevemila и 6 други им се допаѓа ова.
 5. Karmina1989

  Karmina1989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 март 2012
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  381
  Пол:
  Женски
  На најблиските моите родители и сетрами и родителите и сестраму на сопругот, еден пар што ни е мн близок и најблиските две другарки им кажавме веднаш кога слушнавме срцева реакција, на останатите другари пријатели, колеги со кои често се гледам почнав да им кажувам откако го направив првиот скрининг во трет месец. Сеуште има некој кои незнаат за мојата бременост, најчесто роднини и пријатели со кои ретко се гледам. По мое мислење барем првите недели дур се осигура дека се е во ред добро е да знаат само најблиските, оти има случаи каде доаѓа до спонтан во раните недели и се изложува трудницата на дополнителна болка за да објаснува на сите што кажала што како се случило, што сметам би се избегнало ако на почеток знаат само најблиските.
   
 6. baby 5

  baby 5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  709
  Допаѓања:
  2.840
  Пол:
  Женски
  Јас морав да кажам на раб уште од позитивен тест зошто одма останувам дома и да си бараат замена да бидам фер тие одма ме пуштија дома од нив дека се изнамачив а на мојте само што видовме тестот мм на неговите јаа на мојте одма звонеме хихи сите беа пресреќни... после веќе кога почна да се познава сите дознаа па и дека дома лежам па прашуваа каде е зошто ја нема и мм гордо кажувал ми носи бебе нема одење за неа :)
   
  На Hana I и Mari* им се допаѓа ова.
 7. Ljubica87

  Ljubica87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2018
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  310
  Пол:
  Женски
  Лично јас кажував после трети месец, но од една малку подалечна роднина,која дозна на неизбежен начин, се рашири муабетот... прво негирав, но потоа престанав да го правам тоа. Макар што сѐ уште има некои со кои поретко се гледам и кои не знаат...
   
 8. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.662
  Допаѓања:
  12.416
  Пол:
  Женски
  Еве 18 недела сум и дури сега почнав да кажувам на подалечни луѓе, роднини и пријатели, и тоа ако ме прашаат Има ново и му велам Да :) иначе сама не кажувам, а сеуште немам трудничко меше и не се познава, ама живеам во мало градче и се се научува. Веќе сите знаат. А на поблиските му кажав до 3 месец, на баба ми и дедо ми после 3, си имав причина имам пишено поназад во темава. ;)
   
  На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Milaаа991

  Milaаа991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2018
  Пораки:
  2.664
  Допаѓања:
  10.039
  Пол:
  Женски
  И јас ако сум 21 недела немам кажано на сите. Само ако ме прашаат. Глупаво ми е да кажувам сама како фалење ми иди. Само на поблиските другарки им кажав после 15 недела и секако на моите и ма од мм во 7 недела откако слушнавме срце.
   
  На Martka и lackygirl им се допаѓа ова.
 10. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  3.431
  Пол:
  Женски
  На овој лош народ не би му кажала ич,но за жал работам работа која морам да известам
   
  На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
 11. @Verba

  @Verba Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2017
  Пораки:
  710
  Допаѓања:
  2.210
  Пол:
  Женски
  Јас на моите родители и на родителите на мм кажав веднаш,уште ни на контрола не бев,штом го направив тестот.
  Во тој период многу знаеа да ме прашаат дали има нешто на што никогаш не одговорив негативно,ќе имав грижа на совест ако така направам.
  На другите после 2 - 3 месец си кажував, но најголем дел знаеа, бидејќи една од личностите кои случајно дознале раскажала буквално на секој кој го сретнала
   
  На Martka и Mari* им се допаѓа ова.
 12. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.721
  Допаѓања:
  135.948
  Веднаш кога дознав. Не бев ни 6 недели бремена.
  Ќефови бев :D
   
  На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Mari*

  Mari* Популарен член

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.579
  Допаѓања:
  44.485
  Пол:
  Женски
  Уште пред да направам тест,за второто:tmi: за првото почекав да го направам тестот :D
   
  На Martka и WildMk им се допаѓа ова.
 14. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.300
  Допаѓања:
  10.651
  Пол:
  Женски
  За првата бременост прво на маж ми му кажав потоа тој на татко му а јас на моите дома а потоа и на тие кои сега ни се кумови. и дури во 4тиот месец кога почна да се познава им кажав на останатите. Сега кога пак би била бремена мислам дека од среќа на сите би им кажала.
   
 15. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.771
  Допаѓања:
  12.332
  Пол:
  Женски
  Јас тука (бидејки само една членка ме знае и знаам дека ќе ќути) одма би се пофалила и на блиски (под блиски ги рачунам мајковци,татковци,брат,золва).
  На други само после 3 месеци, верувајте дека постои огромно зло надвор. Искрено ни на гости не би одела кај подалечни луѓе првите месеци...
  Ах само да биде...
   
  На Veki4kaa, cresa-jagoda, eta и 3 други им се допаѓа ова.
 16. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.538
  Допаѓања:
  111.196
  Пол:
  Женски
  Јас таа нели ?:):o

  :*:hug: Една на друга ќе си се пофалеме.
   
  На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.771
  Допаѓања:
  12.332
  Пол:
  Женски
  Јес јес :)
  Здравје да си се пофалиме 2019та да биде наша година со бебуши во рацете :) :*
   
  На betty oh, Veki4kaa, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
 18. ***Bony***

  ***Bony*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  1.244
  Допаѓања:
  3.556
  Пол:
  Женски
  После првата неуспешна за која знаеа сите и отпосле поминавме многу лош период, решивме со мм да не кажуваме на никој се до трети месец, но некаде баш пред трети моравме да кажеме на најблиските затоа што бев на боледување а тие ни дојдоа на гости, но сепак знаеа само нај најблиските мама тато дада свекор свекрва. Потоа морав на една блиска пријателка па уште на една и нормално на работа затоа што неможев да си ги извршувам сама обврските и ми требаше нивна помош. Официјално немам на ниту една од социјалните мрежи како што тоа многумина го прават, а и веруам дека некои роднини и пријатели сеуште незнаат :D и искрено не му се замарам за тоа кој знае ако ме прашаат нема са кријам ама немам намера да се јавам и самата да се пофалам, не сум тој тип :D
   
 19. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  1.327
  Допаѓања:
  6.350
  Пол:
  Женски
  За првото сите дознаа не дека ние се фалевме повеќе родителите се фалеа а башка и узбрзавме со свадба.За второво ретко кој знае ретко кој ме видел со стомак мислам баш ќе биде интересно кога наеднаш ќе прошетам со две деца хахаха :)
   
  На cresa-jagoda, Martka и ***Bony*** им се допаѓа ова.
 20. Stories

  Stories Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2015
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  909
  Пол:
  Женски
  Веднаш после потврда од гинеколог им кажавме на моите, неговите. :inlove:
  Откако слушнавме срцева акција почнавме поширок круг, друштво, роднини. :inlove:
   
  На cresa-jagoda и Martka им се допаѓа ова.