1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога почнавте да кажувате дека сте бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од sunnygirl, 14 февруари 2011.

  1. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    Кога дознавме прво јас и мајками после го изненадив мм, па он им кажа на своите поблиски другари јас на две три мои друшки, и толку знаевме се до трет месец, откако за даун нифти ги добив резултатите дека е се ок кажавме на цел свет
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Првиот пат сите знаеа немаше некој што недозна уште одма бевме пресреќни и мислевме радоста не смее да се крие за жал имав миссед во 15недела , а вториот пат си почутив малку не кажував дури и кога ќе ме прашаа дали сум бремена велев не незнам ко ќе дознам ќе ви кажам немам проверено до 15 недела не кажав ама очигледно беше пошто и не одев на работа прекинав и сите знаеа дека сум бремена ама негирав..
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Во тој случај разбирам што сакаш да кажеш. Сепак форумот е јавен, па јас лично не би ставила слика, иако твојот случај е специфичен, па ако некој редовно чита во темите каде што пишуваш, а те знае лично, може да собере два и два и да разбере која си.
    Пак ке речам, и без негативни личности, сосема е разбирливо кога некој ја крие бременоста во првите месеци.

    Како и да е, со лесно нека ти мине бременоста и ти посакувам многу среќа. :hug:
     
    На mariz, monik55 и fana им се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.667
    Пол:
    Женски
    Јас на најблиските вторава бременост од старт кажав. Свекрва ми, свекор ми, поблиски членови од фамилијата од страната на маж ми дознаа од пренесувач (тастер) од форумов.. пред јас да им кажам :) (а сакав да почекам бар срцева реакција, ама некој не почека ни 3 дена одма им кажал).
    А на страната моја, сестра, мајка, татко, мои блиски роднини јас им кажав.
     
    На ***Bony***, @Verba, stevemila и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    На најблиските моите родители и сетрами и родителите и сестраму на сопругот, еден пар што ни е мн близок и најблиските две другарки им кажавме веднаш кога слушнавме срцева реакција, на останатите другари пријатели, колеги со кои често се гледам почнав да им кажувам откако го направив првиот скрининг во трет месец. Сеуште има некој кои незнаат за мојата бременост, најчесто роднини и пријатели со кои ретко се гледам. По мое мислење барем првите недели дур се осигура дека се е во ред добро е да знаат само најблиските, оти има случаи каде доаѓа до спонтан во раните недели и се изложува трудницата на дополнителна болка за да објаснува на сите што кажала што како се случило, што сметам би се избегнало ако на почеток знаат само најблиските.
     
  6. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Јас морав да кажам на раб уште од позитивен тест зошто одма останувам дома и да си бараат замена да бидам фер тие одма ме пуштија дома од нив дека се изнамачив а на мојте само што видовме тестот мм на неговите јаа на мојте одма звонеме хихи сите беа пресреќни... после веќе кога почна да се познава сите дознаа па и дека дома лежам па прашуваа каде е зошто ја нема и мм гордо кажувал ми носи бебе нема одење за неа :)
     
    На Hana I и Mari* им се допаѓа ова.
  7. Ljubica87

    Ljubica87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2018
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Лично јас кажував после трети месец, но од една малку подалечна роднина,која дозна на неизбежен начин, се рашири муабетот... прво негирав, но потоа престанав да го правам тоа. Макар што сѐ уште има некои со кои поретко се гледам и кои не знаат...
     
  8. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.080
    Допаѓања:
    20.843
    Пол:
    Женски
    Еве 18 недела сум и дури сега почнав да кажувам на подалечни луѓе, роднини и пријатели, и тоа ако ме прашаат Има ново и му велам Да :) иначе сама не кажувам, а сеуште немам трудничко меше и не се познава, ама живеам во мало градче и се се научува. Веќе сите знаат. А на поблиските му кажав до 3 месец, на баба ми и дедо ми после 3, си имав причина имам пишено поназад во темава. ;)
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    И јас ако сум 21 недела немам кажано на сите. Само ако ме прашаат. Глупаво ми е да кажувам сама како фалење ми иди. Само на поблиските другарки им кажав после 15 недела и секако на моите и ма од мм во 7 недела откако слушнавме срце.
     
    На Martka и lackygirl им се допаѓа ова.
  10. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    На овој лош народ не би му кажала ич,но за жал работам работа која морам да известам
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  11. @Verba

    @Verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    Јас на моите родители и на родителите на мм кажав веднаш,уште ни на контрола не бев,штом го направив тестот.
    Во тој период многу знаеа да ме прашаат дали има нешто на што никогаш не одговорив негативно,ќе имав грижа на совест ако така направам.
    На другите после 2 - 3 месец си кажував, но најголем дел знаеа, бидејќи една од личностите кои случајно дознале раскажала буквално на секој кој го сретнала
     
    На Martka и Mari* им се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Веднаш кога дознав. Не бев ни 6 недели бремена.
    Ќефови бев :D
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Уште пред да направам тест,за второто:tmi: за првото почекав да го направам тестот :D
     
    На Martka и WildMk им се допаѓа ова.
  14. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    За првата бременост прво на маж ми му кажав потоа тој на татко му а јас на моите дома а потоа и на тие кои сега ни се кумови. и дури во 4тиот месец кога почна да се познава им кажав на останатите. Сега кога пак би била бремена мислам дека од среќа на сите би им кажала.
     
  15. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Јас тука (бидејки само една членка ме знае и знаам дека ќе ќути) одма би се пофалила и на блиски (под блиски ги рачунам мајковци,татковци,брат,золва).
    На други само после 3 месеци, верувајте дека постои огромно зло надвор. Искрено ни на гости не би одела кај подалечни луѓе првите месеци...
    Ах само да биде...
     
    На Veki4kaa, cresa-jagoda, eta и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.645
    Допаѓања:
    161.629
    Пол:
    Женски
    Јас таа нели ?:):o

    :*:hug: Една на друга ќе си се пофалеме.
     
    На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Јес јес :)
    Здравје да си се пофалиме 2019та да биде наша година со бебуши во рацете :) :*
     
    На betty oh, Veki4kaa, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
  18. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    После првата неуспешна за која знаеа сите и отпосле поминавме многу лош период, решивме со мм да не кажуваме на никој се до трети месец, но некаде баш пред трети моравме да кажеме на најблиските затоа што бев на боледување а тие ни дојдоа на гости, но сепак знаеа само нај најблиските мама тато дада свекор свекрва. Потоа морав на една блиска пријателка па уште на една и нормално на работа затоа што неможев да си ги извршувам сама обврските и ми требаше нивна помош. Официјално немам на ниту една од социјалните мрежи како што тоа многумина го прават, а и веруам дека некои роднини и пријатели сеуште незнаат :D и искрено не му се замарам за тоа кој знае ако ме прашаат нема са кријам ама немам намера да се јавам и самата да се пофалам, не сум тој тип :D
     
  19. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    За првото сите дознаа не дека ние се фалевме повеќе родителите се фалеа а башка и узбрзавме со свадба.За второво ретко кој знае ретко кој ме видел со стомак мислам баш ќе биде интересно кога наеднаш ќе прошетам со две деца хахаха :)
     
    На cresa-jagoda, Martka и ***Bony*** им се допаѓа ова.
  20. Stories

    Stories Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2015
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    1.514
    Пол:
    Женски
    Веднаш после потврда од гинеколог им кажавме на моите, неговите. :inlove:
    Откако слушнавме срцева акција почнавме поширок круг, друштво, роднини. :inlove:
     
    На cresa-jagoda и Martka им се допаѓа ова.