1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога почнавте да размислувате за името на бебето?

Дискусија во 'Бременост' започната од TSS, 26 јули 2013.

  1. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Не сретнав тука ваква тема па сакав да ја отворам...
    Кога почнавте да размислувате за името на вашето бебе?
    Дали тоа е ваш избор или ќе оставите вашиот кум да ја има таа чест да го даде името на вашето бебенце?

    Јас лично дури од самиот почеток почнав да размислувам околу оваа тема.Сакам кратки имиња,не сакам да се крати името...Како на пример...Емилија-Еми или пак од Александар-Алек/Аце...

    Доколку моето бебче биде машко ќе се вика Филип, а ако биде женско ќе се вика Миа. :inlove:
    Тоа се предлозите на мојот кум и мене мнооогу ми се допаѓаат овие имиња.
     
    На Radost i ocaj, tasko11 и anicka1anicka им се допаѓа ова.
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.920
    Допаѓања:
    32.538
    Пол:
    Женски
    Уште откако забременив. Маж ми го одбра името. За второ дете јас ќе го одберам името. Прво ја прашавме кумата и таа рече ние да одлучиме.
     
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    За машко имавме име, ама ете денес ни кажаа дека е девојче.
    Па кога ќе помине свадбата сигурно ќе паднеме на муабет и за ова.
    Инаку кумата уште денес кога и кажав дека е девојче, одма ми нагласи дека апсолутно право ми дава да си избере име :)
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  4. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222

    Миа е најубавото име :D :inlove: :inlove: :inlove: така се вика ќерка ми, а и второво е дундулајка па неа здравје ќе ја крстиме Уна и тоа ќе биде второто најубаво име :D , така да за Уна од старт решив дека така ќе се вика само што дознав дека сум бремена, а Миа повеќе варијанти имаше но го одбравме правото име кое многу и доликува
     
    На okcenzi и TSS им се допаѓа ова.
  5. jasmin4e665

    jasmin4e665 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2012
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    20
    Jovana :D uste pred da se mazam znaev deka taka ke se vika bebeto moe i ete ispadna zensko :) odvaj cekam da ja zemam vo pregratka :clap:
     
    На Radost i ocaj му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Од секогаш знаев за машко како ќе се вика. Името што си го планирам, за мене има посебно значење, а дечко ми не се замара многу со такви работи. А за женско уште се двоумам, па ќе видиме на крај на кое ќе падне изборот.
     
  7. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Ние се договоривме машките имиња да ги бира тој, а јас женските. :)
    За имињата разговаравме уште додека работевме на случајот бебе. :)
    Дина (мамина) мене ми се допаѓа, ако биде девојче.
    Ако биде машко, тој вика Дино (татино) :lol:

    Интересни ни се Дина и Дино, веројатно едно од тие и ќе биде.
    Имаме време, прво полот здравје Боже да го дознаеме, па потоа ќе се одлучиме за име.
    Сега сме во фаза на размислување, а додека да го родам можеби уште 100 пати ќе се предомислиме. :)
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.913
    Пол:
    Женски
    Па ние размислувавме пред да се породам , неможевме никако да се одлучиме не сакав да е некое секојдневно па на крај по толку мислење се одлучивме да го ставиме името на свекрва ми - Кипарисија :)
    Кај нас кумот не одбира име, па и подобро така бидејќи ако избере некое што не ми се допаѓа може да има и лутење и карање :lol:
     
    На Meckicja и karak им се допаѓа ова.
  9. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас размислував за име откако се роди моето ангелче, маж ми остави на мене да изберам кое име ми се допаѓа и така по неколкудневно размислување одлучив тоа да биде името Александар и на кратко си го викаме Алекс, а во извод е заведен Алехандрос :)
     
    На Lepaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Ние имавме женско, а машко не. За машко име почнавме да размислуваме кога го дознавме полот, а и многу брзо се одлучивме. Камо за се да се договаравме така :D
     
  11. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Ние отсекогаш сме си замислувале исто име за машко, уште пред да знаеме еден за друг дека постоиме сме си замислуваме ако имаме машко дете ќе се вика Никола. А за женско Милица, и на двајцата ни се допаѓа многу, си мислиме и Мила, ама сега секое второ девојче е Мила, така што нашето ако е женско ќе се вика Милица, уште да дојде и тоа е тоа ;)
     
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    навистина тие се едни убави моменти кога се размислува име за бебето.. моето маже ако е девојче сака да го стави името Лара многу му се допаѓа.. па здравје уште колку идеи ќе ни идат и за машки и за женски деца,,,, само да се здрави и живи покрај детето и името ќе ти е мило :*
     
    На karak и girl-miri им се допаѓа ова.
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Штом помине 4Д контролата, ќе почнам да зборам со мм за име. :)
     
  14. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    па ние уште пред да си се земеме си кажувавме имиња за бебиња :) јас бев првата која му кажав дека многу ми се допајгат Aдам (машко) и лара (жEнско) и он ги прифати :)
    арно ама од како се земавме на мм му се допајга и амелиа(женско) и му текнала таа идеа дека ако имаме мAшKо адам и женско амелиа убаво било двете деца на A да биле :D така да ако е женско Kе има мешаница Oколу името :^) :D само да ми биде здраво и живо :)
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    моето маженце многу го сака името Лара здравје боже кога ќе дознаеме шо ќе биде тогаш ќе бидеме во преговори...како и да е нека му биде кејфот и јас би се согласила со неговиот предог.. само здраво и живо да биде бебушот
     
  16. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    дада тоа е најважно :) се да биде во ред со бебушките :)
    ама навистина е убаво името нема што тука ;) :D
     
  17. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.281
    Пол:
    Женски
    уште кога го родив првото дете(софија) имавме одбрано име за второто ако е женско бисера да се вика.и некако си бевме убедени дека ако имаме второ ке биде женско,арно ама батко ни го зафркна планот и сега сме во недоумица(поточно јас и софи треба да го убедиме тато)батко да се вика матеј.а тато сака симеон или теодор.како и да е за месец дена треба да падне одлуката.здравје само името е најмалку битно.
     
  18. Whitecloud95

    Whitecloud95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2013
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    381
    Пол:
    Женски
    Мојот син ќе се вика Давид :)
     
    На Radost i ocaj, princess92, okcenzi и 2 други им се допаѓа ова.
  19. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Ние само што се веривме паднавме на муабет за имиња за деца :) Само да напоменам дека веридбата ни беше година и нешто пред да почнеме да работиме на случајот бебе :) и уште од тогаш се договоривме дека ако првото е женско ќе се вика Викторија. А за машко јас имав мнооогу имиња :) откако останав трудна се сведовме на две имиња, едно машко, едно женско. Ако е машко ќе биде Никита, по желба на мама. :)
     
  20. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Нашата буцка ке биде Ангела! <3
     
    На princess92, Wild-GirL, AngelOfArh и 2 други им се допаѓа ова.