1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога почнавте да размислувате за името на бебето?

Дискусија во 'Бременост' започната од TSS, 26 јули 2013.

 1. TSS

  TSS Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  396
  Не сретнав тука ваква тема па сакав да ја отворам...
  Кога почнавте да размислувате за името на вашето бебе?
  Дали тоа е ваш избор или ќе оставите вашиот кум да ја има таа чест да го даде името на вашето бебенце?

  Јас лично дури од самиот почеток почнав да размислувам околу оваа тема.Сакам кратки имиња,не сакам да се крати името...Како на пример...Емилија-Еми или пак од Александар-Алек/Аце...

  Доколку моето бебче биде машко ќе се вика Филип, а ако биде женско ќе се вика Миа. :inlove:
  Тоа се предлозите на мојот кум и мене мнооогу ми се допаѓаат овие имиња.
   
  На Radost i ocaj, tasko11 и anicka1anicka им се допаѓа ова.
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.456
  Пол:
  Женски
  Уште откако забременив. Маж ми го одбра името. За второ дете јас ќе го одберам името. Прво ја прашавме кумата и таа рече ние да одлучиме.
   
 3. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.007
  Пол:
  Женски
  За машко имавме име, ама ете денес ни кажаа дека е девојче.
  Па кога ќе помине свадбата сигурно ќе паднеме на муабет и за ова.
  Инаку кумата уште денес кога и кажав дека е девојче, одма ми нагласи дека апсолутно право ми дава да си избере име :)
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 4. anicka1anicka

  anicka1anicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2013
  Пораки:
  281
  Допаѓања:
  222

  Миа е најубавото име :D :inlove: :inlove: :inlove: така се вика ќерка ми, а и второво е дундулајка па неа здравје ќе ја крстиме Уна и тоа ќе биде второто најубаво име :D , така да за Уна од старт решив дека така ќе се вика само што дознав дека сум бремена, а Миа повеќе варијанти имаше но го одбравме правото име кое многу и доликува
   
  На okcenzi и TSS им се допаѓа ова.
 5. jasmin4e665

  jasmin4e665 Активен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2012
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  20
  Jovana :D uste pred da se mazam znaev deka taka ke se vika bebeto moe i ete ispadna zensko :) odvaj cekam da ja zemam vo pregratka :clap:
   
  На Radost i ocaj му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Од секогаш знаев за машко како ќе се вика. Името што си го планирам, за мене има посебно значење, а дечко ми не се замара многу со такви работи. А за женско уште се двоумам, па ќе видиме на крај на кое ќе падне изборот.
   
 7. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.467
  Допаѓања:
  11.104
  Пол:
  Женски
  Ние се договоривме машките имиња да ги бира тој, а јас женските. :)
  За имињата разговаравме уште додека работевме на случајот бебе. :)
  Дина (мамина) мене ми се допаѓа, ако биде девојче.
  Ако биде машко, тој вика Дино (татино) :lol:

  Интересни ни се Дина и Дино, веројатно едно од тие и ќе биде.
  Имаме време, прво полот здравје Боже да го дознаеме, па потоа ќе се одлучиме за име.
  Сега сме во фаза на размислување, а додека да го родам можеби уште 100 пати ќе се предомислиме. :)
   
 8. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.003
  Допаѓања:
  97.698
  Пол:
  Женски
  Па ние размислувавме пред да се породам , неможевме никако да се одлучиме не сакав да е некое секојдневно па на крај по толку мислење се одлучивме да го ставиме името на свекрва ми - Кипарисија :)
  Кај нас кумот не одбира име, па и подобро така бидејќи ако избере некое што не ми се допаѓа може да има и лутење и карање :lol:
   
  На Meckicja и karak им се допаѓа ова.
 9. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.980
  Јас размислував за име откако се роди моето ангелче, маж ми остави на мене да изберам кое име ми се допаѓа и така по неколкудневно размислување одлучив тоа да биде името Александар и на кратко си го викаме Алекс, а во извод е заведен Алехандрос :)
   
  На Lepaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  489
  Пол:
  Женски
  Ние имавме женско, а машко не. За машко име почнавме да размислуваме кога го дознавме полот, а и многу брзо се одлучивме. Камо за се да се договаравме така :D
   
 11. ecapereca

  ecapereca Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2012
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  473
  Ние отсекогаш сме си замислувале исто име за машко, уште пред да знаеме еден за друг дека постоиме сме си замислуваме ако имаме машко дете ќе се вика Никола. А за женско Милица, и на двајцата ни се допаѓа многу, си мислиме и Мила, ама сега секое второ девојче е Мила, така што нашето ако е женско ќе се вика Милица, уште да дојде и тоа е тоа ;)
   
 12. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.543
  навистина тие се едни убави моменти кога се размислува име за бебето.. моето маже ако е девојче сака да го стави името Лара многу му се допаѓа.. па здравје уште колку идеи ќе ни идат и за машки и за женски деца,,,, само да се здрави и живи покрај детето и името ќе ти е мило :*
   
  На karak и girl-miri им се допаѓа ова.
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.007
  Пол:
  Женски
  Штом помине 4Д контролата, ќе почнам да зборам со мм за име. :)
   
 14. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.690
  Допаѓања:
  19.861
  Пол:
  Женски
  па ние уште пред да си се земеме си кажувавме имиња за бебиња :) јас бев првата која му кажав дека многу ми се допајгат Aдам (машко) и лара (жEнско) и он ги прифати :)
  арно ама од како се земавме на мм му се допајга и амелиа(женско) и му текнала таа идеа дека ако имаме мAшKо адам и женско амелиа убаво било двете деца на A да биле :D така да ако е женско Kе има мешаница Oколу името :^) :D само да ми биде здраво и живо :)
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.543
  моето маженце многу го сака името Лара здравје боже кога ќе дознаеме шо ќе биде тогаш ќе бидеме во преговори...како и да е нека му биде кејфот и јас би се согласила со неговиот предог.. само здраво и живо да биде бебушот
   
 16. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.690
  Допаѓања:
  19.861
  Пол:
  Женски
  дада тоа е најважно :) се да биде во ред со бебушките :)
  ама навистина е убаво името нема што тука ;) :D
   
 17. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  4.246
  Допаѓања:
  128.533
  Пол:
  Женски
  уште кога го родив првото дете(софија) имавме одбрано име за второто ако е женско бисера да се вика.и некако си бевме убедени дека ако имаме второ ке биде женско,арно ама батко ни го зафркна планот и сега сме во недоумица(поточно јас и софи треба да го убедиме тато)батко да се вика матеј.а тато сака симеон или теодор.како и да е за месец дена треба да падне одлуката.здравје само името е најмалку битно.
   
 18. Whitecloud95

  Whitecloud95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2013
  Пораки:
  235
  Допаѓања:
  381
  Пол:
  Женски
  Мојот син ќе се вика Давид :)
   
  На Radost i ocaj, princess92, okcenzi и 2 други им се допаѓа ова.
 19. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  500
  Пол:
  Женски
  Ние само што се веривме паднавме на муабет за имиња за деца :) Само да напоменам дека веридбата ни беше година и нешто пред да почнеме да работиме на случајот бебе :) и уште од тогаш се договоривме дека ако првото е женско ќе се вика Викторија. А за машко јас имав мнооогу имиња :) откако останав трудна се сведовме на две имиња, едно машко, едно женско. Ако е машко ќе биде Никита, по желба на мама. :)
   
 20. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.665
  Допаѓања:
  11.493
  Нашата буцка ке биде Ангела! <3
   
  На princess92, Wild-GirL, AngelOfArh и 2 други им се допаѓа ова.