1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога првпат седнавте пред компјутер?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 25 август 2012.

  1. Згодно Момче

    Згодно Момче Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    4.979
    Кога бев 3 одд (1997 година) татко ми ми го купи првиот десктоп компјутер од АМЦ со Windows 95, Intel Pentium 133 MHz, со само 32MB RAM, 15 inch monitor и принтер Epson LQ100.

    Одамна ги фрлив во депонијата Дрисла. :rofl:
    [​IMG]
     
    На Arthur, Едно Чупе и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  2. Chica.Loca

    Chica.Loca Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    507
    Допаѓања:
    2.260
    Колку што ме држи сеќавањето, на 7 години.
    Бев прав изгубен Германец. :D
    Пред мене имаше едно дете кое беше играло игра и не ја исклучи. Јас не знаев што да правам со глувчето, ми беше страв да не расипам нешто 8-| и го викнав да ми помогне. Ми објасни малку и со тек на време се научив.

    Се сеќавам многу играв една игра со принцеза и замок, собите се уредуваа и слично.
    Многу интересна беше и сега би ја играла.:wasntme:
     
  3. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    На 5 години.
     
  4. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Мислaм декa бев 7 oдд. кoгa се пoјaби прoчуениoт мирц , пa hi5 , пa msn :rofl:
    Амa свoе имaв нa 17 гoд. кoгa се oмaжив :tmi:
     
  5. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    15год на час по информатика и си реков еј џиџееее :wasntme::$ a буквите со полиција ги барав :lol: за нашата генерација тоа време отприлика за некој порано за некој покасно компјутерот беше must have. А дома моите ми купија на 16-17 знам дека комбиниран беше со 32 гига рам и 100 пати појачуван од тогаш :D:rofl:
     
  6. lovely97

    lovely97 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    9.087
    Пол:
    Женски
    На 9-10 години не знам точно колку. Татко ми ни донесе компјутер од странство, се сеќавам дека само игри игравме на него. Али после кога имавме пари за помодерен овој го фрливме во некоја депонија, секако ем го расипавме од толку играње.
     
  7. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Прв пат седнав на компјутер кога во зградата доле отворија интернет. Тоа беше хит, со праисториските компјутери. Брзо потоа ми купија дома. Беше некаде 98, 99 година и беше црн, какви радости 8) Прво немав интернет и знам дека скапував играјќи игри. Најомилена ми беше Barbie Detective ( знам ја играв цел ден и никако да ми здосадеше ), и Worms :D
    А кога ставив интернет тогаш актуелно беше мирц и ICQ :)
    Комшии знам доаѓаа кај нас да им режеме на цд музика :D
    Времиња ;)
     
    Последна измена: 13 март 2017
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Во 7мо одделение на часовите по информатика, тоа беше 1996та ако добро рачунам, појма неам што модели беа. Потоа кога бев прва година средно 1998ма го купивме дома првиот компјутер Пентиум 2, ради тоа што овој пат сериозно ми требаше да учам информатика :)
     
  9. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    За прв пат во 4 то одделение памтам на еден голем бел компјутер што појма немав што да правам на него, знам игра ми пуштија да играм :lol:
     
  10. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Не се сеќавам баш, ваљда 4-5 год. сум била кај братучедките (они тогаш беа средно) памтам играв Тарзан и онаа со плавоно човече што се прави ко топка:lol:
    Ама после тоа им купија на другите братучеди, малку се модернизира времето(иако уште беа компјутерите со сурла отпозади:D) и настапи ерата на Кантер, GTA и Маме 32, дремевме по цели денови ко будали (јас сирота појма си немав од Кантер и GТА, ги гледав само, а и ден денес е така:rofl:) на Маме32 имаше една игра знам со голи жени што ја игравме, вујна ми не фати еднаш ќе не потепаше сите тројца:tmi: дури и по*нич некој си имавме најдено во тој компјутер (наравоучение не чувајте свашта во компјутер, деца се ќе ви најдат:rofl:)
    Мене компјутер ми купија некаде 5то/6то одд, веќе од помодерните со тенок екран, дур ми стават интернет играв Лара Крофт и Винкс бе :D со интернетот дојде ерата и почетоците на мсн, hi5, фб(го направив специјално за фарма и Pet Society), и уште работи тој компјутер после скоро 10 год.
     
  11. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.741
    Пол:
    Женски
    На некои 4-5 години, 1999-2000 година. Кај баба ми и вујко ми имаше компјутер, и обожавав да одам таму. Ми пушташе вујко ми некои документарни филмови, знам имаше едно со животни од Австралија. И имаше едно животно што до ден денес имам трауми и вриштев :D
    [​IMG]
    Исто имаше и едни игри што ги обожавав посебна една со косачот:rofl: After dark games се викале, кај се присетив мора да ги симнам сега :D
    [​IMG]
     
  12. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Na moi 11 godini .. Kompjuterot go imavme od pred toa , ama se plasev deka ke go rasipam ako cepnam nesto (facepalm) pa si pocekav nekoja godina dodeka svativ deka ne e se taka crno :rofl:
     
  13. real madrid

    real madrid Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2016
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    На 7 год
     
  14. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    2004 :D Имав скоро 5 години. Ме однесе еден постар братучед во компјутерница или што и да беше тоа, ми пушти да играм Berzerk. После скоро еден час играње го срушив рекордот на тој компјутер.
    А компјутер добив една година подоцна бидејќи покажував интерес за компјутери. :)
    [​IMG]
     
  15. CoCoGiiiRL

    CoCoGiiiRL Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    701
    Допаѓања:
    3.193
    Пол:
    Женски
    На 8 години и по цел ден играв маме 32 и кој сака да биде милионер :lol:
     
  16. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    На 10 год, најпрво играв игрички со шминкање и облекување кукли, па после и коли, мотори возев хаха.
     
  17. Aneta92

    Aneta92 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2016
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    На 10 години , на братучед ми му купија компјутер и отидов да го видам, се отепав од чудење :)
     
  18. teteks

    teteks Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    788
    Не се сеќавам.Паметам дека ја имав играта Хуго :D и уште една интересна игра,ама не ми текнува како се вика.
    [​IMG]

    И ако не си подолго време активен на компјутерот (заборавив како се викаше тоа кога се исклучува екранот :tmi: ) се појавуваше онаа хорор-куќата :D.Не можам да најдам слика на нет.:D
     
  19. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    На 13 Години :D
     
  20. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.920
    Допаѓања:
    49.981
    Пол:
    Женски
    Па незнам точно изгледа 5-6 одделение. Кога имавме информатика.