Кога првпат седнавте пред компјутер?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 25 август 2012.

 1. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.780
  Допаѓања:
  75.361
  Пол:
  Женски
  Прв пат кај една другарка што се дружевме многу често , таа имаше компјутер и беше меѓу првбите што имаа , тогаш имав 8 години :)
   
 2. ViktorijaMari

  ViktorijaMari Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  464
  Допаѓања:
  158
  далечната 98ма :) бев забаваче :)
   
 3. lili....sweet

  lili....sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2012
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  19
  2004 , бев предзабаваче....:P
   
 4. krEM4Eto

  krEM4Eto Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  1.391
  Допаѓања:
  4.238
  Пол:
  Женски
  2005 кај комшивката :D
   
 5. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.271
  Допаѓања:
  15.775
  Пол:
  Женски
  Оо, па експертов за копљутори нема пишано.
  Бев мала, премногу мала, не знам, 95/96та веројатно некаде, ера кога да имаш компјутер, беше исто ко свемирско летало да држиш дома. Интернет па? Немогуќа мисија.
  Со вујко ми и братучедот игравме Тарзан т.е. вујче играше, а ние блеевме, не знаевме ни маусот да го помериме. Освен тоа и поголем од ракава ми беше и тежок беше бре за мрдање. Ко тенк.
  Битно седевме пред компјутер дури не се осмеливме да чепнеме.
  Леле луѓе, кога открив дека на маусот се клика и успеав да отворам некоја програма...абе вакви бевме со братучедот. Буквално вилиците ни виснаа од среќа.
  [​IMG]
  Ме чуди како не сме се подмочнале.
  После дома ги напнав да ми купат и мене, а мајчиниве ме излажаа дека имам.
  Ми ставија телевизорче што личи на таков монитор, и ми дадоа, верувале или не, далечинско ко демек тастатура!!! И јас идиот, верував дека имам компјутер! Дете бре, дете. :rofl:
  Среќа Нинтендо си имав за игри, па не го марев “компјутеров“, инаку... :D

  Првиот вистински компјутер го добив на 11-12 години. Подмочнување. Дури и тогаш пеинт беше главен. Е, не, ко сегашниве за “дечковци“ ќе се замарам. Во 5 бре станував за да шкртам и да играм Minesweeper и Pinball!
  Кога прв пат ставив интернет беше свршувачката. Прво што направив, се побарав себе на Гугл:
  Име Презиме 7мо Г, и се разочарав оти ме нема! |( :D
  Идиотизам.
   
  На iloveyou29, shushu, Elena-97 и 9 други им се допаѓа ова.
 6. Caitlin

  Caitlin Активен член

  Се зачлени на:
  29 август 2012
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  25
  На 6 год :!: Чичко ми купи компјутер а ја цела ваква :o И цел ден на него висев. :D
   
 7. doll.a

  doll.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  551
  Допаѓања:
  258
  Пол:
  Женски
  На 9 години ни купија компјутер по желба на брат ми и се радував многу ! И само 15 мин седев на Пеинт ебате зошто брат ми си играше игри :)
   
 8. Lady17

  Lady17 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  250
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  Во прво одделение. Цело мало кај нас, игравме ''Кој сака да биде милионер?'' :lol:
   
 9. kikiritka89

  kikiritka89 Активен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  10
  Кога имав 11години и морам да признаам се чудев на технологијата :D
   
 10. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.618
  Допаѓања:
  13.936
  Пол:
  Женски
  за години не се сеќавам колку имав.мислам дека бев негде 6/7 одд,ама се сеќавам дека ја имав симс 2 и скапував на компјутер :D
   
 11. TheaEsposito

  TheaEsposito Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  2.459
  На 4 години. Моите купија еден на старо од пријателите и ПО ЦЕЛ ДЕН играв Аладин.
   
 12. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.118
  Допаѓања:
  8.872
  Пол:
  Женски
  Имам поголема сестра и дека таа тогаш беше некаде основно, а јас имав 4-5 години па моиве и купија компјутер, ваков.. цело место ни зафаќаше, од тие постарите модели.
  [​IMG]
  Ептен бев зачудена и се израдував дека тогаш имаше барби игрички и тарзан па си ги играв, ме научи сестра ми а јас пак не сакав да и станувам, па често се каравме. Немавме интернет. :)
  Тогаш за прв пат седнав пред компјутер, а мојот сопствен лап - топ го добив на 10 години по иницијатива на дедо ми, сакал да ми купи за роденден па јас не одбив, секако. :wasntme:
   
 13. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  3.289
  Допаѓања:
  1.814
  Пол:
  Женски
  Паа, имав еден искршен што не го ни користевме тоа беше негде 4години кога имав,но ништо не праев на него само го разгледував. А првичниот компјутер што ми работел имав во 7мо оделение кога играв по цел ден Worms 8)
   
 14. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.729
  Допаѓања:
  7.635
  На 5 години, кај братучедка ми. Играв Stardoll, напнував веќе. Дома имавме компјутер, ама мислев јас дека е телевизор, не го користев многу. Повеќе мајка ми седеше, за фирмата некои работи средуваше.
  А мој сопствен компјутер имав на 7 години, мама реши веќе да ве пикне во светот на компјутерите. Мислам дека сега жали за тоа, но шта чеш.
  Лаптоп си купив лани прв пат, веќе го збеснав компјутерот. :rofl:
   
 15. blue.jeans

  blue.jeans Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  34
  Првиот компјутер ми го купија на 8 години.Цело време си ја играв таа играта со барби. :D :D
   
 16. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.548
  Прв пат...хмм чинам на информатика во 7-мо или 8-мо оделение, не знам кога за прв пат го имавме тој предмет. Седевме по две деца на секој компјутер или во нашиот случај три и додека се погодевме сите три по малку да си поиграме се фаќаше ептен малку време. А што правевме ние глупите. Пребарувавме на гугл за пејачките од Планета :D. Глупи деца.

  Инаку првиот компјутер го добив кога започнав прва година. Тој ден кога го донесоа мислам дека ќе полетав од среќа. Дури и излегување откажав за да седам на компјутер. Сеуште немаше интернет ама си бркав по фолдерите, интересно ми беше :). После една недела кога ни ставија интернет трчав од школо за да видам дали конечно го ставиле и си мислев дека никогаш повеќе нема да ми биде досадно со интернет. Па веднаш на гугл барај омилени серии, тогаш тоа ми беше забавно. Па после мсн, пријатели.мк беше актуелно. Ги разгледав сите можни кои ги познавам.

  Е да ми кажеше некој дека еден ден ќе седам на интернет и нема ништо посебно да правам немаше да му верувам :) .
   
 17. T.e.d.d.y

  T.e.d.d.y Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.321
  Допаѓања:
  7.900
  Пол:
  Женски
  Првиот компјутер го добив кога и мав 8 години. Цело време ја играев Марио. Немаше караници со сестрами, за тоа кој да седе на ком, бидејќи таа имаше 5 години. :) А интеренет ни ставија кога имав 10 ипол години. Пред мојот 11 роденден. Радоси радоси, сите пријатели на фб, дознаа дека имам интернет. :rofl:
   
 18. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.884
  Kога имав 11 години,се секавам бев 5то одделение и чичко ми тогаш имаше купено нов компјутер и ние радосни со сестра ми абе пресрекни :D
  Hа компјутерот имаше една игра со жаби што требаше да скоаат од еден на друг лист и да бегаат од пајаци и една друга со еден мачор пират мислам беше и таа ми беше многу тешка,чичко ми дека живееше зад нашата кука,после школо само му досадувавме :rofl:

  Tатко ми ни купи компјутер на 14 години,а другата годинa ставивме и нет :)
   
 19. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
  на 7 години во нет кафе :)
   
 20. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Ooo имав мислам околу 9-10 години, тоа би дошло некаде ’96 год. во нет кафе, а потоа од ’97 имав и дома, па ја усовршував солитер :lol: