1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога првпат седнавте пред компјутер?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 25 август 2012.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.865
    Пол:
    Женски
    Прв пат кај една другарка што се дружевме многу често , таа имаше компјутер и беше меѓу првбите што имаа , тогаш имав 8 години :)
     
  2. ViktorijaMari

    ViktorijaMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    159
    далечната 98ма :) бев забаваче :)
     
  3. lili....sweet

    lili....sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2012
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    19
    2004 , бев предзабаваче....:P
     
  4. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.274
    Пол:
    Женски
    2005 кај комшивката :D
     
  5. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Оо, па експертов за копљутори нема пишано.
    Бев мала, премногу мала, не знам, 95/96та веројатно некаде, ера кога да имаш компјутер, беше исто ко свемирско летало да држиш дома. Интернет па? Немогуќа мисија.
    Со вујко ми и братучедот игравме Тарзан т.е. вујче играше, а ние блеевме, не знаевме ни маусот да го помериме. Освен тоа и поголем од ракава ми беше и тежок беше бре за мрдање. Ко тенк.
    Битно седевме пред компјутер дури не се осмеливме да чепнеме.
    Леле луѓе, кога открив дека на маусот се клика и успеав да отворам некоја програма...абе вакви бевме со братучедот. Буквално вилиците ни виснаа од среќа.
    [​IMG]
    Ме чуди како не сме се подмочнале.
    После дома ги напнав да ми купат и мене, а мајчиниве ме излажаа дека имам.
    Ми ставија телевизорче што личи на таков монитор, и ми дадоа, верувале или не, далечинско ко демек тастатура!!! И јас идиот, верував дека имам компјутер! Дете бре, дете. :rofl:
    Среќа Нинтендо си имав за игри, па не го марев “компјутеров“, инаку... :D

    Првиот вистински компјутер го добив на 11-12 години. Подмочнување. Дури и тогаш пеинт беше главен. Е, не, ко сегашниве за “дечковци“ ќе се замарам. Во 5 бре станував за да шкртам и да играм Minesweeper и Pinball!
    Кога прв пат ставив интернет беше свршувачката. Прво што направив, се побарав себе на Гугл:
    Име Презиме 7мо Г, и се разочарав оти ме нема! |( :D
    Идиотизам.
     
    На iloveyou29, shushu, Elena-97 и 9 други им се допаѓа ова.
  6. Caitlin

    Caitlin Активен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    26
    На 6 год :!: Чичко ми купи компјутер а ја цела ваква :o И цел ден на него висев. :D
     
  7. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    3.112
    Пол:
    Женски
    На 9 години ни купија компјутер по желба на брат ми и се радував многу ! И само 15 мин седев на Пеинт ебате зошто брат ми си играше игри :)
     
  8. Lady17

    Lady17 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Во прво одделение. Цело мало кај нас, игравме ''Кој сака да биде милионер?'' :lol:
     
  9. kikiritka89

    kikiritka89 Активен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    10
    Кога имав 11години и морам да признаам се чудев на технологијата :D
     
  10. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    за години не се сеќавам колку имав.мислам дека бев негде 6/7 одд,ама се сеќавам дека ја имав симс 2 и скапував на компјутер :D
     
  11. TheaEsposito

    TheaEsposito Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    2.462
    На 4 години. Моите купија еден на старо од пријателите и ПО ЦЕЛ ДЕН играв Аладин.
     
  12. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Имам поголема сестра и дека таа тогаш беше некаде основно, а јас имав 4-5 години па моиве и купија компјутер, ваков.. цело место ни зафаќаше, од тие постарите модели.
    [​IMG]
    Ептен бев зачудена и се израдував дека тогаш имаше барби игрички и тарзан па си ги играв, ме научи сестра ми а јас пак не сакав да и станувам, па често се каравме. Немавме интернет. :)
    Тогаш за прв пат седнав пред компјутер, а мојот сопствен лап - топ го добив на 10 години по иницијатива на дедо ми, сакал да ми купи за роденден па јас не одбив, секако. :wasntme:
     
  13. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.232
    Допаѓања:
    5.654
    Пол:
    Женски
    Паа, имав еден искршен што не го ни користевме тоа беше негде 4години кога имав,но ништо не праев на него само го разгледував. А првичниот компјутер што ми работел имав во 7мо оделение кога играв по цел ден Worms 8)
     
  14. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    На 5 години, кај братучедка ми. Играв Stardoll, напнував веќе. Дома имавме компјутер, ама мислев јас дека е телевизор, не го користев многу. Повеќе мајка ми седеше, за фирмата некои работи средуваше.
    А мој сопствен компјутер имав на 7 години, мама реши веќе да ве пикне во светот на компјутерите. Мислам дека сега жали за тоа, но шта чеш.
    Лаптоп си купив лани прв пат, веќе го збеснав компјутерот. :rofl:
     
  15. blue.jeans

    blue.jeans Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    35
    Првиот компјутер ми го купија на 8 години.Цело време си ја играв таа играта со барби. :D :D
     
  16. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Прв пат...хмм чинам на информатика во 7-мо или 8-мо оделение, не знам кога за прв пат го имавме тој предмет. Седевме по две деца на секој компјутер или во нашиот случај три и додека се погодевме сите три по малку да си поиграме се фаќаше ептен малку време. А што правевме ние глупите. Пребарувавме на гугл за пејачките од Планета :D. Глупи деца.

    Инаку првиот компјутер го добив кога започнав прва година. Тој ден кога го донесоа мислам дека ќе полетав од среќа. Дури и излегување откажав за да седам на компјутер. Сеуште немаше интернет ама си бркав по фолдерите, интересно ми беше :). После една недела кога ни ставија интернет трчав од школо за да видам дали конечно го ставиле и си мислев дека никогаш повеќе нема да ми биде досадно со интернет. Па веднаш на гугл барај омилени серии, тогаш тоа ми беше забавно. Па после мсн, пријатели.мк беше актуелно. Ги разгледав сите можни кои ги познавам.

    Е да ми кажеше некој дека еден ден ќе седам на интернет и нема ништо посебно да правам немаше да му верувам :) .
     
  17. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Првиот компјутер го добив кога и мав 8 години. Цело време ја играев Марио. Немаше караници со сестрами, за тоа кој да седе на ком, бидејќи таа имаше 5 години. :) А интеренет ни ставија кога имав 10 ипол години. Пред мојот 11 роденден. Радоси радоси, сите пријатели на фб, дознаа дека имам интернет. :rofl:
     
  18. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Kога имав 11 години,се секавам бев 5то одделение и чичко ми тогаш имаше купено нов компјутер и ние радосни со сестра ми абе пресрекни :D
    Hа компјутерот имаше една игра со жаби што требаше да скоаат од еден на друг лист и да бегаат од пајаци и една друга со еден мачор пират мислам беше и таа ми беше многу тешка,чичко ми дека живееше зад нашата кука,после школо само му досадувавме :rofl:

    Tатко ми ни купи компјутер на 14 години,а другата годинa ставивме и нет :)
     
  19. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    на 7 години во нет кафе :)
     
  20. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ooo имав мислам околу 9-10 години, тоа би дошло некаде ’96 год. во нет кафе, а потоа од ’97 имав и дома, па ја усовршував солитер :lol: