Кога првпат седнавте пред компјутер?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 25 август 2012.

 1. chocolate.chick

  chocolate.chick Популарен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  922
  Допаѓања:
  644
  Незнам колкава бев, 5-6 години можда. Мајка ми во фирмата имаше од тие белите, тоа мониторот што е боље да го рипнеш, него да го заобиколиш.

  И одма штом го видов, одма да испитам како функционира. Се мачев едно пола саат да го уклучам, па го викнав тато за да го стартува чудото. Тој се уклучува и јас :o ,како може вака еј, како го направиле, браооос. Фатив тоа маусот во раце, и како што ја мрдам раката, така мрдам со главата :geek: , ама си се испраксирав после. 8) Почнав карти да играм, абре по цел ден пред тоа мониториштето.

  После, кога измислија лаптоп, првите ХаПе, вујко ми купи зошто му требаше за на работа.
  Со прстот ми се движеше маусот, немаше потреба да се уклучи во струја, абе одма шеми вртев. На сите се фалев дека сум седела на лаптоп, ама со додадени приказни. Се претварал и во робот, па читал и мисли, што ти знам не, а сироти децава од улица ме гледаат и ми се чудат. Јебига, се сум правела да сум центарот на вниманието :lol:
   
 2. GazdataodParencoJR

  GazdataodParencoJR Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2012
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  39
  Пред 13 години, значи на 5 и пол години сме во добри односи со компјутерот... :D
  Како низ мал се сеќавам на мојот Windows 95 :wasntme:
   
 3. Gi.ir.ll

  Gi.ir.ll Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2012
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  60
  Јас прв пат на компјутер седнав пред 6 год.Тогаш имав 6 год.Исто и јас по цел ден цртан на paint,потоа со тек на временто научив се :D
   
 4. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
 5. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
 6. Miss.Baller

  Miss.Baller Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2012
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  55
  во прво одделение :)
   
 7. charlottea

  charlottea Активен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2012
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  7
  Незнам точно кога,мислам имав 4-5 годинки. Имавме дома од тие „праисториските’’ компјутери. И по цел ден на Paint ,а потоа знам имавме и игра со Том и Џери. :D
   
 8. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.457
  Допаѓања:
  133
  Пол:
  Женски
  Прв пат седнав пред компјутер кога имав 3 или 4 години незнам точно.
   
 9. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.344
  Допаѓања:
  18.353
  Пол:
  Женски
  Седмо одд :$
   
 10. blaa

  blaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2011
  Пораки:
  410
  Допаѓања:
  377
  4-5 години имав. :)
   
 11. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.889
  4 години :D
   
 12. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.061
  Допаѓања:
  8.636
  На 5-6 години. Братучедите купија компјутер и знам дека по цел ден си играв една логичка игра со едно суштество што јадеше тревичка и требаше да смислувам како да избегам од бомби. :D Памтам на дискета беше играва. После тоа дојдоа и оние картици за интернет. Па ги шпиунирав братучедите додека се допишуваа на мирц. :rofl:
   
 13. PeaceLoveBasketball

  PeaceLoveBasketball Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  589
  Допаѓања:
  1.174
  Пред едно 9 години,5-6 годинки имав тогаш :D
   
 14. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.391
  Допаѓања:
  6.065
  Пол:
  Женски
  Прв пат кога одев кај братучетка ми во Крива Паланка и ќе ни беше досадно викаше ај да одиме на интернет. И ај отидовме и му викаме на тој колку пари е интернет и се договоривме колку време и братучетка ми му вика ајде уклучи ни пеинт :D . Тек сега ми е јасно зашто се кикотеше тој така, а ние секој ден одевме да цртаме :) Ова одприлика беше кога бев 4,5 одд. а потоа во 7 одд. мислам, почнавме и со информатика во школо.
  Мојот прв компјутер пентиум 4 го добив пред околу 10 години во 7одд. а голем период го користев за пеинт, а после и за некои игрички кои ми ги носеше зет ми од работа, ( за возврат он поминуваше многу повеќе време на него играјќи фифа :D ).
  Иначе најинтересно ми беше кога мајка ми ми викаше ајде за што ти купив компјутер, седи учи на него.
  Интернет ставивме негде 4та средно кога бев. А претходно за мирц најчесто одев во интернет кафе, ретко кој имаше тој период дома интернет. Знам една другарка имаше 2 години претходно ставено интернет дома и сите и правевме листи со песни, па она ни ги симнуваше и ни ги режеше на цд (доживљај беше тоа :rofl: )
   
 15. elcezelce

  elcezelce Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  2.550
  Допаѓања:
  16.888
  Пол:
  Женски
  Пред некој 15 год сигурно ...Во основно беше тоа ,незнам кое оделение бев дали 5-6 то имавме едни компјутери што само таму сум ги видела се смеевме дека биле од времето на хитлер :)
   
 16. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.894
  на 7 години...да да играв симс и супер марио...
   
 17. marija.directioner

  marija.directioner Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  24
  На 8-9 годинки. :lol:
   
 18. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.875
  Кога Марта компјутерите беа присутни во образованието. Да речеме пред 15 години.
   
 19. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.439
  Допаѓања:
  38.978
  Пол:
  Женски
  Во осмо одделение во школо. Тогаш многу малку од нас имаа дома компјутер, но кога тргнав прва година (значи на 15 години) решивме да купиме за полесно да учам информатика.
  Но прв допир со напредната технологија ми беше во 4то одделение....со Нинтендо! :D
   
 20. sweet-star

  sweet-star Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  1.734
  Пол:
  Женски
  на 4-5 години,го гледав Shrek :lol:
  инаку првпат почнав да играм на компјутер може на 9 год.