1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

 1. prettygirl

  prettygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  38
  Koga prv pat go osetivte vaseto bebe?Koga pocna da vi se primetuva vaseto stomace? :D
   
 2. geri

  geri Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  36
  sega sum vo pocetokot na 9 ti mesec,a za prv pat go pocustvuvav moeto bebe kako se premetnuva na 2 avgust i nemozam da vi opisam kolku e prekrasno cuvstvoto !pocnav da placam od sreka i vednas se javiv na mojot soprug da mu kazam deka bebenceto mrdnalo!potoa cel den cekav da mrdne,se mestev vo razlicni pozicii,a toa se pomesti pak duri vecerta!
   
 3. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  jas prvpat koga go pocuvstvuvav bebceto kako mrda mislev deka imam slabi grcevi vo stomakot bidejci takvo e cuvstvoto no potoa svativ deka se raboti za moeto dete i toa cuvstvo e neopislivo, koga znaes deka vo tebe ima zivo sustestvo :) Togas bev nekaden vo sredinta na 4ot mesec od bremenosta
   
 4. Biljana

  Biljana Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  16
  jas go pocuvstvuvav okolu 20 nedela
   
 5. sanja83

  sanja83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Јас прв пат го почувствував бебето во 22 недела, тие беа ептен нежни движења што едвај се осеќаа!
   
 6. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  Pa mislam deka bese nekade okolu 18.19 nedela koga pocustvuvav kako nekoj brancinja,se naeziv koga se setiv,kolku ubavo custvo
   
 7. madzarovska

  madzarovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  23
  Тоа е едно од оние чувства кои се паметат цел живот. ммммм колко убаво е да знаеш дека твоето најсакано бебенце е во ред и мрда да ти каже дека постои :) 20 недела
   
 8. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Jas go osetiv moeto bebe za prv pat vo 17-tata nedela.
  Iako ne se rabotese za golemo beeb,se rabotese za zilavo bebe so dolgi noze.
  Osetiv kako nekoj da me zaskokotka vnatre vo stomakot i sekoe mrdanje mi predizvikuvase smeenje.
  I sega moeto bebe (ke polni 2 god. za dva meseca)e zilavo ima dolgi noze ,a sekoe negovo mrdanje mi predizvikuva nasmevka.
  :)K
   
  На Draginja му/ѝ се допаѓа ова.
 9. cuculiga

  cuculiga Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  jas usm 23 nedela sega i uste ne sum sigurna deka toa sto mi stvara bas taka nekakokako grcevi e mometo bebe.znam deka e toa posebno navecer koga ke legnam no mm nemozi da go oseti seuste i celo utrop go cekame da mrdni bas togas ne mrda hehehe no ima vreme doktorot mirece deka mozi uste da e rano nee silno bebceto da go osetam taka silno i mm da go oseti pa ima vreme uste 3 meseci
   
 10. zorica.bl

  zorica.bl Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  10
  srcki jas sum 14 nedela i odvaj cekam da go pocustvivam toa custvo rano mi e ama sakam da mi kaze nekoj sto treba da pocustvuvam!Uf mn sum srekna
  pozz do site
   
 11. majka

  majka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Zdravo na site!!!! Inace sum 17 nedela i vistinski sakam da go pocustvuvam toa custvo da mi mrdne bebuleto moe ama jas ne osekam vcera doktorot mi kaza deka e se vo red,imam drugarki koj osekale ama neznam kakvo custvo ke treba da e ?Golickanje,mala bolka za da znam:)))))))))))))ima nekoj da mi pomogne????inace super se osekam:::::))))))))))))))i odvaj cekam da dojde denot koga ke si go vidammm
   
 12. majatri

  majatri Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  36
  Vo 19 nedela zaprvpat osetiv ko da mi tropka nesto na edno mesto vo blizina na papokot.
   
 13. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  744
  во 5 месец тогаш не ни бев сигурна дали тоа е бебчето ама откако ми се повторија неколку пати тие кратки и слаби движења во стомакот се осигурав
   
  На anetkicka му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  119
  во 20 недела аии колку беш слаткоо на почеток се чуствувам малку чудно сега сум навикната :D
   
  На sweet.woman му/ѝ се допаѓа ова.
 15. SamovilkaH

  SamovilkaH Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  2.037
  Пол:
  Женски
  И јас тогаш,колку е само најубаво чувствооо :) секојпат кога ке клоцне мислам дека можам да полетам од среќа :inlove:
   
  На sweet.woman му/ѝ се допаѓа ова.
 16. DeMelo

  DeMelo Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  1.405
  Првите движења на малиот црцорко ги осетив во 16 недела, нежни како некое пеперуче да ми помина.
  А стомачето почна да ми се познава накај 4 месец.
   
  На babyworld и koritsaki им се допаѓа ова.
 17. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.439
  Допаѓања:
  34.198
  Пол:
  Женски
  Во 16 та недела. го знам и датумот :lol: Бев во Белград на аеродром и го Чекав вториот авион за дома :D
  Прво како мали пеперутЧиња во стомак :$ :$ Сега во 8 месец , клоцка и тоа како силно , раЧе се познава :) кога удира
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 18. tara83

  tara83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  69
  во 19 недела (точно 6:30 на утро ), додека сеуште се влечев како црево низ кревет и се борев сама со себе за да станам за на работа, нешто ми напрви ТУП во стомак. Искрено, најпрво ме збуни, па ме здрви, па морници ми поминаа......и денес (скоро сум во 9 месец)единственото нешто кое ме преокупира по цел ден е моето мало злато кое е очигледно темпераментен тип, па неможе повеќе од пола сат да не го бранува мојот стомак :)
  Jа искрено такви пеперутки како што пишуваат не сум осетила, но затоа сум сигурна дека носам мал боксер во мене :*
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DeMelo

  DeMelo Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  1.405
  Мамички а дали го чуствувате бебчето како ика, јас обавезно и тоа по неколку серии во денот се осекам како кулкајдрвче да ме чупка по мешето.НА почеток првите пати малку бев уплашена, но прочитав некаде дека се работи за икање па ми се смири душичката , иако сеуште на моменти се прашувам дали е во ред поради тоа што кај мене е многу често.
   
 20. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  417