1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    I jas veke od vcera 19+ ja osekam kuklata kako klocka
     
    На *Milicka*, baby 5, ❤️Sneze❤️ и 2 други им се допаѓа ова.
  2. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.057
    Допаѓања:
    72.323
    Пол:
    Женски
    Јас не знам дали е бебка ова што го осеќам...
    Не е често, до сега 2 - 3 пати тоа само кога сум во тишина и сконцентеирана како газирана вода да ми проаѓа низ стомакот...
    Или како, не знам, нежно играње на нерв, како око кога ти игра...
    Ваљда ми е тоа лепотицата моја. :inlove:
    18+6 сум. Утре полни 19 недели. :)
     
    На baby 5, mariz, Coco31 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Тоа е :inlove: јас го опишував како пеперутка да ми летка, така нежни движења на едно место :inlove:
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.388
    Допаѓања:
    32.796
    Пол:
    Женски
    @TeddyGrey Баш така е :angel: мене почесто “ми игра нерв”, веќе и во седечка положба ја осеќам и обавезно навечер кога сум поспана, на неа и е до игра па си мрдка:D
     
    На baby 5 и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  5. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Тоа е тоа душо :) исто сме јас и ти а јас веќе го осеќам синко како мава ама дека ми е втора бременост..сега навикни се и на почести мрткања и чести посети во вц :)
     
    На lackygirl и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  6. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    1.748
    Пол:
    Женски
    Како знаете дека бебушка мрда? Јас сум 18 та недела плус 7 дена ( според апликација) и нон стоп нешто осеќам во стомак де грчеви де пецкања и не сум раат. Ама незнам како да распознаам што е бебуш а што грч и ширење на лигаменти... Појма немам и ср нервирам.. гледам скоро сите трудници распознаваат а ја дудук :D
     
  7. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    ХаХа ме изнасмеа бе дудук хаха нема шанси да промашиш мавање од бебко..ти не ги распознаваш ама не се секирај во скоро ќе осетиш и ќе знаеш дека тоа е тоа :* секој различно го опишува јас велев ми кркорат црева а докторот ми се смееше вели а сега велам ее да пак ми кркорат хаха вика еее тоа е тоа мајка бебко го осеќаш :)
     
    На Coco31 и *Milicka* им се допаѓа ова.
  8. tazna

    tazna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    јас сум 20+3 и сеуште не сум го почуствувала бебето да мрда.Имам само зачестени болки долу кај препуните
     
  9. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    1.748
    Пол:
    Женски
    Конечно ја осетив пред 2 дена.. 19 плус 4 сум и баш како движење ама малку и болно. Во петокот бев до кај матичната имав болки доле и ми вика како нема да имаш види како те ринта со ноџињата :D Мислиш трча во стомак. И од саботата поише осеќам на десна страна обично баш кај папокот во таа висина може и подолу. Интересно ама јакичко е какви пеперутки ова поминало покрај пеперутка ко глодалче мало :D
     
    На *Ench@nted*, TeddyGrey, Coco31 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Ете виде мајка како ги осети и распозна клоцањата :) ее мојот ме боксува стомак ми се мести хаха ама најубаво чувство на светот е :*
     
    На *Milicka* и Coco31 им се допаѓа ова.
  11. Bride to be

    Bride to be Активен член

    Се зачлени на:
    19 мај 2017
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички ме загрижува што тука читам сите мами околу 17,18 и 19 недела фи почувстввале малите души јас сум веќе 20 немам нешто точно почувствувано незнам дали е ебебуш дали не е два дена сеќавам нешто како да мрда но не сум сигурна кога убаво се осеќа беби дека е тука
     
  12. Bileto.dd

    Bileto.dd Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2017
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Ете и јас да се пријавам 18 недела и само што го почувствував бебчо како клоца :clap: од среќа си се изнасликав да остане моментот овековечен:*
     
    На Veki4kaa, Martka и Coco31 им се допаѓа ова.
  13. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.944
    Допаѓања:
    20.434
    Пол:
    Женски
    Дали е можно да се осети во 12 недела?? :?: Како да осетив нешто чудно во стомак, досега ме сум осетила така, како вибрација, како скокоткање, нз како да објаснам.
     
  14. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    И јас така чуствувам, буквално како некои меурчиња, но и двајцата др ми се изнаснеаа и ми рекоа имаш гасови сигурно. Во консултација со други трудници ми кажаа дека и тие имале такво чувство, а сигурна сум дека не е тоа од гасови. Можи да е мускулче или од што се шири матката. Инаку јас во 15 недела почуствув долу ниско во стомакот додека лежев мирно на грб како нешто нежно да ме клоцна неколку пати. Ама се си мислам рано е бидејќи ми е прво.:?: Па од др страна сигурна бев тогаш дека мојата кукла ме поздравува :sun:
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Princess*

    Princess* Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site i jas sum edna od zagrizenite trudnici.. 20 nedela i 4 dena sum a seuste go nemam pocustvuvano baby.. prva bremenost mi e.. ednostavno neznam da go prepoznaam toa
     
  16. Smetalink

    Smetalink Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите јас сум 18 недела бебуш не го осеќам нон стоп така понекоаш како кркорање на цревата и скокоткање прва бременост ми е па дали е нормално тоа или треба да го осеќам почесто фала ви однапред
     
  17. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Jas primer go osetiv prvpat vo 18ta nedela no posle ne go osekav. Najcesto pocnav posle 20ta nedela da go cuvstvuvam so sigurnost i da znam deka toa e toa.
     
    На Smetalink му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Smetalink

    Smetalink Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Јас така го осеќам од 17 недела само не толку често и сакав да прашам дали е нормално пошто незнам најверојатно е нормално сега сеуште мало не се осеќа толку многу
     
    На Lavica2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Bez gajle strpi se ke pocnes da gi cuvstvuvas dvizenjata udarite i slicno. Zavisi i od zena do zena. Dali e slaba, debela, prvorotka, vtororotka i slicno:)
     
    На Smetalink му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Smetalink

    Smetalink Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Да кај и да ќе почнем бев еднаш бремена ама го побацив ви 7 недела сега фала му на господ се е добро затоа некоаш имам милион прашања и понекоаш се плашим