1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Еве 17 недела сум и чуствувам некои движења,се надевам дека е тоа нема кој друг ,ама чекам посилно да биде да се осигурам.
     
    На Lovc4e му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    прв пат го почуствував во 17та недела и тоа мислам дека ми беше најсреќниот момент во животот колку само ми беше убавооо...
     
  3. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Јас уште ништо...,17 ипол скоро...,дури и како некоја стагнација чуствувам,загрижена сум малку,на лекар сум за 10 дена...совет и утеха...?
     
  4. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Neodlucna твојата бебушка изгледа си ужива максимално, не ја мисли многу. Повеќето првите движења ги чувствуваат во 20тата недела.
    Ние кога бевме на ехо, бебето милион пати се сврте, но ете јас ништо не чувствувам и решив веќе да не се потресувам толку :nod:
     
  5. anuHka

    anuHka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    27
    Истото и мене ми се случи....по форумов читам дека кај сите мрднало некаде околу 17-19 недела кај мене мака немаше...па еве веке 4 недели (сега сум 25) мрда како ненормално :))))) веке почнав да го осеќам и кога се превртува. Неодлучна не се секирај ке по4не и кај тебе да мрда па ек видиш и ти колку прекрасно чувство е тоа

    позз
     
  6. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Ви благодарам си сите,дајбоже да пишам побрзо дека знам како е...
     
  7. bitol4anka

    bitol4anka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    здр...и јас сум еве бремена 22 недела и го сеќавам мрдањето на моето злато... :D :D :D
    прекрасно чуствооо...дури навечер кога мирувам и го гледам стомакот и се заприметува кога мрда...и мажми виде и кефој беше :D :D :D ....прекрасно чуство...позз
     
  8. ivanzik3

    ivanzik3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво

    Јас прв пат почуствував нешто како гасови низ стомакот минатата недела (19 недела) и ми рекоа дека тоа е бебето, сега сум 20 недела и веќе три дена не чуствувам ништо и почнав да се секирам. Може ли да ми кажете дали е тоа нормално, дали некоја од вас и се има случено тоа?
     
  9. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Најнормално. Обично движењата го заспивале бебуш па кога спиеш те прави лом :) Или цело време си мрда само што не можеш да ги почувствуваш баш сите движења.
     
  10. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    И кај мене нема ништо уште,но не се секирам толку,ако приметитие од моите предходни постови,побрзо отидов на лекар ради грижи али ок е,за мрдањето ми рече тоа може и мрда ама како првородка јас не можам уште убаво да осетам,ај валда ке замрда скоро :)
     
  11. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Почнавме да се дружиме со бебушка. :inlove:
    Пред некој ден ги почувствував првите пеперутки во стомакот, интересно чувство :angel:
    Го чувствувам кога сум во полу легната положба, но не секогаш. Еве од пред три дена, дури денес на кратко го осетив. Душа на мама најубава :$
     
    На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
  12. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Според мене многу рано. скоро 15 недела без некој ден. Сите викаа рано е,но кога бевме на преглед и викам е сега мрдна,сега пак а мм гледаше во екранот остана со зачудена блага насмевка. Тоа се должело шѕо бебуш го носам ниско. А сега да сме живи и здрави лом праиме.Какви клоци добивам особено пред спиење и на пладне :clap: И најубаво е кога ќе почне да чувствуваш движење онака од еднаш, слатко си се насмевнуваш дека само ти си знаеш зошто :inlove:
     
    На MacenceEna и Sun.shine им се допаѓа ова.
  13. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    NoellePage се сложувам со тебе, целосно. :)
    И јас мислев дека е рано, моментално сум 15н6д , а го чувствувам од 15н3д. На последниот преглед од пред 3 недели бебушка беше по напредно за 8дена, а и доста активно, така да воопшто не ме чуди што почнав да го осеќам. Многу читав, во однос на движењата, да знам што да очекувам, како да препознаам, па по тие податоци сфатив дека е сонцето наше :$
     
  14. busavka88

    busavka88 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2012
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    7
    мешиња дали првите движења на бебчето може да се опишат како нежно пецкање и гребкање во долниот дел на стомакот? пред малку пеглајќи го осетив тоа инаку сум отприлика 16 нед плус 2 дена, не знам дали тоа бебчето ме поздрави? :lol:
     
    На Micheleljubov му/ѝ се допаѓа ова.
  15. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Баш такви се првите движења на бебето нежни и неопишливи јас првите движења ги осетив некаде 19-20 недела уживај додека не се појаки дури подоцна може ќе ги забележуваш рачињата, ножињата, главчето како се движат низ мешето.
     
  16. busavka88

    busavka88 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2012
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    7
    Баш сум среќна ако е така, и знаете што направив одма кога го осетив гребкањето се стрчав кај мм и гледав во него :D ми рече една пријателка дека при првото движење на бебчето оној што прв ќе го видиш на него ќе личи бебчето :D не веруам многу во тоа ама па сакам бебчето да е на мм што да правам. :D Ве поздравувам сите!
     
  17. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    и јас првпат го почувствував во 16 недека како нежно галенје како да ти се движи некое рипче во мешето :inlove:
     
  18. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Feminki moze li nekoja podetalno da gi opise prvite dvizenja na bebusot? JAS SUM 16NEDELA I SE USTE NEMAM POCUVSTVUVANO NESTO STO BI LICELO NA DVIZENJE.
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.897
    Пол:
    Женски


    Се чувствуваат нежни и слаби движења како мало гребење ајде така да кажам :D од внатрешната лева/десна страна зависи каде е бебето , јас ги почувствував движењата некаде на крајот на 19-та недела , нема што да се оптеретуваш со ова , некој чувствува 16-та некој 20-та а може некоја и покасно.. Така да уживај си во бременоста ;)
     
  20. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Jас првпат ја почуствував во 5ти месец,чуството е како некоја жаба да ве допира,како некое глувче да мрднало :D

    Eдвај чекав да ми мрдне потоа,само си го гледав стомакот :smirk:
    Aма во 8 ми и 9ти месец дури и болно е клоцањето,она навечер пак :x