1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Vi blagodaram,jas nekni osetiv nesto kako crevata da mi krkorat,ama si velam sigurno se tie.Kako da mi se pridvizuvase nesto dolu...sto znam.

    [mod-kirilica:34e4mppo][/mod-kirilica:34e4mppo]
     
  2. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Каталина ние сме тука некаде со г.недели ако не се лажам,јас сум сега 18 недела со втора бременост и сега почнав да чувствувам некои нежни движења,како пеперутка или како некое мраморче ке ми помине на средина на стомакот така само за еден момент :inlove: кратко ама слатко :) уште се мали душичките за да се осети некое движење :* поздравче
     
  3. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Da tuka sme nekade,samo sto jas se uste nisto ne cuvstvuvam...velat so prvoto podocna se cuvst.dvizenjata na bebusko.Ke pocekame nie uste nekoja nedela.Pozz :)
     
  4. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Konecno denes za prv pat go pocuvstvuvav bebusko :) wow kakvo prekrasno cuvstvo! Izgleda go razbudiv od spienje,pa se protegna...takov vpecatok dobiv.Kasnav edno kolace i sednav da gledam tv,i op promrda.Izgleda mu godi blaskoto,otsega poveke ke jadam! :P
     
  5. SEKSI.BARBI

    SEKSI.BARBI Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    43
    вчера душиче мало ме наежи :lol:
     
  6. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Јас бебушко мој си го осетив кога бев веќе 17 нед малку си преткасе како што викаме пепрутки поминуваат но брзо почна и да се осеќа кога ке се ставеше рака на стомакот а сега веќе дури и стомакот ми подскокнува некогаш кога ке е баш немирно душичка моја :inlove: :inlove: :inlove:
     
  7. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Ние како навлегуваме во 19 недела се почесто се дружиме со бебушка :inlove: сега можам да кажам дека се чувствуваат убави движења,посебно кога ке легнам ,си викам се радува штом мамичка легне да одмори :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  8. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Во 19 недела и сега секој ден по малку го осеќам но најмногу кога одмарам :inlove:
     
    На koritsaki, LaChiquita и blond им се допаѓа ова.
  9. fionas

    fionas Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    10
    Во 18 недела и од тогаш па навака секој ден некогаш е помирно некогаш поактивно али највеќе го осеќам кога ќе легнам да одмарам тогаш растура од клоцање.
     
  10. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    17та недела :)
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    А тоа чувство, прв пат како всушност го приметивте? Како бранчиња ли се, како скокоркање? Што всушност осетивте? :)
     
  12. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Како да ти пука пуканка внатре :lol: јас така го осетив прв пат, неопишливо чувство, нема да го утнеш дефинитивно, веднаш ќе знаеш дека тоа е тоа :$
     
    На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Јас сум 19та недела и сеуште го немам осетено :/
     
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Девојки можно ли е во 14+1 да се почувствува? Вчера сабајлето и завчера вечерта, на истото место како стврднување на топче-меурче и да пукна балонче ете толку така нешто почувствував на две секунди..Си велам нема шанси, психа и желба ме мава во глава.
    Ама еве сабајлево па исто осетив :?:
     
    На ivance.. му/ѝ се допаѓа ова.
  15. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Тенка работа, претерано е рано. За едно две недели да, ама сега мислам дека многу ти е рано. И јас се си правев такви филмови, ама не беше бебуш. Ќе видиш, ќе ги распознаеш. Не се слични на ниедни други, и точно ќе разликуваш презртување од рече/ноџе, ама зависи и колку е активно, Радица сирота вика дај да му попееме да се смири ѕверов... :rofl:
     
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    ^незнам незнам што да речам, дека за неполни 48 саати, 3 исти чувства, баш такви нежни.....а и со неколку пријателки што се чув ми викаат можно е, една од нив исто рано го осетила.
     
    На blessed2 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.708
    Допаѓања:
    136.688
    Пол:
    Женски
    мене ми е второ па толку рано не можев да му ги осетам движенјата.или можеби не можев точно да ги препознаам.а велат второто порано се осекало кај мене не беше таков случај оти ова е помрзливо.некаде околу 18та недела ке бидеш најсигурна дека тоа е тоа.и докторот после таа недела ке те праша дали го осекаш.ке биде,и на моменти ке си велиш аман застани.
     
  18. Danni79

    Danni79 Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    2
    Јас го осетив во 21 недела. Преубаво чувство :inlove:
     
  19. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    добро, а има ли врска ако е мн. активно бебето во стомак, да биде такво и кога ќе се роди- темпераментно и сл. ?? еве погоре некој пиша помрзливо било во стомак- дали тоа значи дека ќе биде и такво кога ќе се роди, мирно, спанко и сл. ????
     
  20. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.708
    Допаѓања:
    136.688
    Пол:
    Женски
    обично од почеток е така истиот ритам како во мешето така и надвор од него.керка ми беше 100 на саат и пред да се роди и ден денес веке е 7 год.ова бебево во мешето мрда само после 11 навечер денје ретко.ке плачам за кревет од септември.