1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Моето лично искуство вели ДА - ќерка ми беше мрзелива до немајкаде, среќа во тоа време не налетав на работи од типот „Минимум 10 пати во денот да го осетите како мрда, ако не јавете се на преглед“ и слично, па ја истуркав цела бременост така.
    Прв пат ја осетив многу касно, после 22 недела беше сигурно, а до крај на прсти можам да избројам пецкања од неа, зошто беше карлично поставена и свртена во мене. Кога се роди, а и сега е, ептен мирничка, така да јас го потврдувам непишаново правило :)
     
  2. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    значи црно ми се пишува :sweat: :D ова моево не престана да мрда :rock: , дури се прашувам дали некогаш воопшто спие |( :)
     
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Изгледа од тоа што пребарував на форумов само Annath blond NoellePage lady05 meU го има рано почувствувано бебето...сосема доволно феминки,за да знам дека сепак постои таква можност.Дека сум осетила добро. :lol:
     
  4. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    јас 14та недела осетив нежни голицкања мнооогу слатки се ежев цела, баш како пеперутки, а вистински удирања дури и подрипнување на мешето осетив во 17та недела.
     
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^и јас зборам за нешто нежно...уххх незнам како да го опишам на првите две не изреагирав вчера, ама ова сабајле 3 пат исто осеќам....хммм :)

    ааа далеку е за оние вистински движења тоа знам :D
     
    На babybelle му/ѝ се допаѓа ова.
  6. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.328
    Сноу и јас го осетив рано, онака како да ме чешка нешто, како да ме лази некоја бубачка :D , ама се мислам дека тоа беше накај 16/17 недела.
    Сега сум 22, па го осеќам како клоца, само што ударите не се болни ни силни.
    Мислам дека е рано, сепак си 14 недела, така?
    Ама пак и можно е, што знам. Јас и докторот го прашав ми кажа дека е рано, дека бебето е мало за да се почуствува.
     
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    15та недела на почеток^
    ќе видиме.... :)
    ама ако и другиве денови истото се повторува....хммм тогаш ќе да е тоа, ако не тогаш ќе го чекаме вистинскиот момент.Баш ќе ви пишам.
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Не ти е баш рано, и јас прилично рано го осетив. Тоа е тоа, се разликува од останатите движења, сигурна сум дека си го почувствувала, ама нема секој ден да го чувствуваш исто на почетокот. Ќе има денови кога нема да го чувствуваш ич, се зависи како е поставено. Ама не му се секирај, ќе го чувствуваш повеќе, има време.

    Мојов ровареше во стомак, сите ми велеа дека ќе биде мирно бебе. Не си свесна колку мрдаше, колку се движеше, само ноќе спиеше, а преку ден активен. А не се промени откако се роди, не беше мирно бебе, темпераментен беше и како мал и сега, воопшто не застанува. Па сега, како ќе ти се погоди :)
     
    На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
  9. babybelle

    babybelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    70
    ЕЕеех прв пат го осетив минатата недела на плажа, легнав малку на стомак и тогаш како нешто да ме заскокотка, какко пеперутка да ми помина... хааахх баш слатко! Тогаш бев на почеток од 17 недела... И уште еднаш истата недела кога се разбудив од спиење...оттогаш е мирно...
     
  10. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    jas nekade 16 nedela pocnav da go osekam a sega sum 21 nedela i veke go osekam pocesto super nesto za sega :)
     
  11. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Јас првпат го осетив во 15 недела и тоа асални два удари, како некој фудбал да игра на мали голчиња во мене. :rofl: А сега мрда доста често, особено навечер кога се шетаме низ маало со мажето, изгледа многу сака прошетки. :lol: Ама вчера беше најинтересно. Се утепа клоцајќи додека татко му го галеше стомачето, и после штама речиси цело попладне. Само што татко му стави увце (демек ќе го слуша) си доби асална клоца. И после маж ми цело време се фали дека го осеќало него и затоа мрдало повеќе. :lol:
     
  12. H.e.L.e.N

    H.e.L.e.N Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    218
    јас сега за прв пат го поЧувствував во 18 недела,како да ми се заглавила некоја пеперутка во стомакот :D Чувството е прекрасно да знаес дека во тебе постои еден зивот :inlove:
     
  13. Whitecloud95

    Whitecloud95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2013
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    381
    Пол:
    Женски
    15та или 16 недела, тука некаде беше :)
     
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Покрај оние меурчиња во 16та недела што ви ги имав спомнато, за кои не бев сигурна дека се тоа тоа.
    Точно на 2ри Август, во 18та недела....убаво ме исклоца мојата цуца. :D Така да сега дефинитивно знам кога е она.
     
  15. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Кога докторката ме гледаше на ехо како да почувствував некое мрдање,дали тоа беше од притисокот на ехото или не знам но баш во тој момент го гледав на мониторот и бебушко се движеше...
    Можеби така ми се причини не сум сигурна а инаку знам дека е рано за да почнам да го чувствувам...барем да поминат уште 2-3 недели...
     
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^премногу е рано за да било бебето...барем уште 2/3 недели па понатаму очекувај навистина да го осетиш твоето мало срценце.
     
  17. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Девојки јас мислам дека го сетив бебушко... :inlove:
    Првиот пат беше вчера кога си легнав да спијам,раката ми беше на мешко и осетив како нежно движење со врв од прст...така некако почувствував.А денеска додека пиев кафе со мм и се разблажував со чоколадце,повторно почувствував такво нежно движење.
    Не верувам дека е некое мускулче бидејќи веќе знам какво е чувството да носиш живот во себе.Бас се сеќавам и син ми така рано го почувствував(ме разбуди некое движење,како блага стрија да поминува низ мојот стомак). :inlove: :inlove:
    Да споменам дека на ехо покажува дека неколку дена е понапредно бебушко...
     
    На Beautiful-Princess му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^ништо чудно :) поготово што имаш бременост претходно, и е многу посигурно и реално порано да го распознаеш нежното движење.
     
  19. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    ми треба совет :( 4 дена како не можам да го осетам бебето..пред тије 4 дена го осејчав по малце во лежејне а сега неможам никако (страв ми е ) термин имам дури петок :?: што мислите дали да презакажам за утре?
     
  20. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^и мене ми се случи на два пати по 3 дена да не го осетам....ама тие денови бев многу под стрес. Да не си имала нервози и слично?
    Пробај да јадеш благо и газирано да пиеш ама лежи едно пол саат од кога ќе ги земеш, за да видиш дали и најмало движење ќе осетиш. Не паничи,ајде почекај.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.