Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

 1. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.579
  Допаѓања:
  72.221
  Пол:
  Женски
  па можам да кажам дека сум под стрес а имам и гости 3 - 4 дена и нон стоп сум во двожејне :( нозеве че ми одпаднат а и стомаков ме боли.(300 обавези че си пукнам) :@.
   
 2. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.964
  Пол:
  Женски
  ^ете....смири се ти, одмори се....и повторно ќе го осетиш секое движење на твоето бебе.
  Сега вака може и мрдало ама ти си задишана, у движење....не си не приметила (зошто сепак се тоа нежни движења)
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 3. H.e.L.e.N

  H.e.L.e.N Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  213
  немој да се гризис и мене ми се слуЧува да не го осетам и по 2 дена,а велис дека имас гости и си во двизење затоа и не го осекас нормално е,легни малце на грбот ,касни си едно Чоколадце и ке видис ке го осетис обавезно ;)
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 4. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  441
  Допаѓања:
  478
  Пол:
  Женски
  На 22,08,2013 :) Во 20та недела и некој ден :)
   
 5. gjul

  gjul Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2012
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  215
  jas moevo go osetiv na pocetok na 18 nedela neli se sekirav lele go nema bebus ni da zugne ama otidovme na gosti kaj majkami i tatkoi i op dodeka piev caj brancinja brancinja i ziva se iznasmeav ama otogas nema nisto go nema ic dali jas ne go osekam ili e rano za vistinski klocanja eve od denes sum u devetnaesta nema pa nema dali e mrzelivo ili so e rabotava zatoa utre odamna exo onaka zaradi misla nekoja da ne me trese pozdrav
   
 6. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.210
  Чудно, ама мислам дека беше крајот на 12 недела. Знам дека за тој период е многу малечко, но се најдов во една состојба на седење, каде мислам дека се ми отрпна од тоа, бев потполно вкочанета. Во еден миг почувствував како некое движење лево - десно. Тоа било нашето мало ангелче. Кутрото се преместувало, зашто и него му било неудобно :tmi: .

  Денес сме сосем друго, само додека почнеме да играме внатре фудбал :D .
  Кога порасна малку, чувствував едно топче кое се преместуваше околу папочето, а тоа било главчето на малото. Така си лежело и си се вртело одвреме, навреме. Го видовме на ехото, дека е во таква положба и кога се помрдна го почувствував баш во тој миг.
  Понатаму ќе биде страшното, па ќе видиме како ќе си поминуваме :) .
   
  На Keti30 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  2.928
  Допаѓања:
  2.934
  до сега не бев сигурна ама денес ме ритна моето дунде ауу колко убаво чувство сега сум сигурна дека тоа е тоа срцето на мама лелее како ме тумна со еден удар у стомак :inlove: :punch:
   
  На Bebulleee и blessed2 им се допаѓа ова.
 8. Keti30

  Keti30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  130
  Пол:
  Женски
  Првото и второто ги осетив исто на 4 ипол месеци,а третово многу покасно,после 22 недела,дури се исплашив зашто не промрдало па бев специјално за тоа на приватен,ми вика супер си е мрда ама ти не го осеќаш :) ама затоа сега надохнадува :D
   
 9. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  6.890
  Како што сум дебелокожец се плашев дека нема да го осетам :lol: ама си го осетив срцкото мој во 20 недела...кај папокот или десно доле го чувствувам :inlove:
   
 10. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.528
  Допаѓања:
  21.659
  Деновиве... во 5ти месец сум па време беше да го почувствувам! Најпрвин не бев баш сигурна бидејќи осеќав некои бавни движења и беа мнгу ретки (3-4 пати осетив) Ама последниве два дена со сигурност ја осетив мојата бебушка како си плива во мене! Во собата седев со многу народ ама не им кажав што осетив, само се насмевнав и му дадов знак на мм дека палавка наша се размрда во стомакот!
   
 11. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  46
  во 14 недела незнаев дали се грчеви или е бебето,потоа кога отидов на 4д го видов како мрда со рачето ;)
   
 12. gluvarche

  gluvarche Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 септември 2010
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  113
  во 19та недела го чекав долго долго али накрај си дочекав може и најинтересниот дел од бременоста како си претка си пливка во базенот :rofl: многу интересно во секој случај , сега растура од мрдање поготово навечер кога ќе легнам или кога спијам па ме буди :lol:
   
 13. Monella

  Monella Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  1.471
  Допаѓања:
  23.106
  Девијки сакав да ве прасам дали и во која недела го поЧувствувавте движењето на бебус......знам дека има посебна тема за тоа ама еве сакав тука бидејки сите сме тука некаде (посебно со belas) имаме ист термин :) Јас сум 17+3 и усте немам осетено, освен некое пукање во стомакот ;) На последната контрола док.ми кажа дека имам многу мирно да не реЧам мрзливо бебе засто треба да го молис да се преврти :D :D Има ли место за паника или индивидуално е кај секоја жена? :*
   
 14. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  949
  Допаѓања:
  868
  Пол:
  Женски
  Срцка и јас немам сеуште почувствувано нешто посебно... велат за првородки покасно почнувале да чувствуваат движења-клоцања на бебчето, се е ок немај гајле. Мои другарки исто дури во 5ти некои и во 6ти месец за прв пат го почувствувале, трпение ќе биде и кај нас :* :)
   
 15. tincemajmunce

  tincemajmunce Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 февруари 2014
  Пораки:
  1.901
  Допаѓања:
  21.970
  Пол:
  Женски
  Јас синко го сетив мн рано некаде крај 16 недела,ама благодарение на тоа што е мн активен.Кога и да појдам на контрола кога го гледаме на ехо тој мисли дека се наоѓа во диско лудува во мешето на мама :D :D на почетокот тоа беа како да ми летаат пеперутки низ стомак,како да ме лаза нешто.А последниве 2 недели го сеќавам убаво и кога удира и кога се превртува мене ми се подува стомакот од таа страна и чуствувам притисок.Повеќе го сеќавам насабајле и навечер кога ке сум легната.Ама некако сум загризена последиве 2 дена не е толку активен,и не го чуствувам тој притисок на стомакот кога се превртува,а на болница мозам да одам дури на 21 јули.а иначе сум 20+4.Ако има некоја совет или ако знае нешто нека каже.позз
   
 16. Fatalnata

  Fatalnata Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2014
  Пораки:
  839
  Допаѓања:
  5.486
  Пол:
  Женски
  Ова ми е прва бременост, јас моево маженце го осетив 15 недела како претка нежно. :l:
   
 17. LenaNela

  LenaNela Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2015
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  147
  Пол:
  Женски
  Мене ми е ова втора бременост па негде на кај 13-14 недела почуствував нешто во долниот дел од стомакот,некое нежно вибрирање,но не бев сигурна дали е тоа бебушот,но негде кон средината на 15 недела едно утро околу 6:30 часот од сон ме разбуди и убаво осетив(мислам нежно беше и н ормално не толку јако,но тоа беше најубавото будење) како да ми игра месо и од тогаш на вака постојано си осекам такви пеперутчиња во долниот дел на мешето :inlove:
   
  На blessed2 и podravka им се допаѓа ова.
 18. Lisa_Maja

  Lisa_Maja Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2014
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  384
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите идни мамички,јас сум 14+1недела,ризичното помина,па сега малку да здивнеме.Ме интересира кога за прв пат си го осетивте бебушот во мешето?
   
  На kelebeim*** му/ѝ се допаѓа ова.
 19. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  2.623
  Пол:
  Женски
  Рано ти е, јас сум 17 недела, прва бременост, уште ништо не сум осетила. Некаде околу 20 чекај.
  Една смешка: се расправам со една колешка околу тоа, ми вика јас уште во 3 месец????? Аман бе, што феномен ќе беше женава? :D
   
 20. blessed2

  blessed2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2015
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  265
  Пол:
  Женски
  Jas osetiv nezno 18-19 nedela.
  Imas I posebna vakva tema so povekje iskustva, pozdravce :*