1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    па можам да кажам дека сум под стрес а имам и гости 3 - 4 дена и нон стоп сум во двожејне :( нозеве че ми одпаднат а и стомаков ме боли.(300 обавези че си пукнам) :@.
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    ^ете....смири се ти, одмори се....и повторно ќе го осетиш секое движење на твоето бебе.
    Сега вака може и мрдало ама ти си задишана, у движење....не си не приметила (зошто сепак се тоа нежни движења)
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  3. H.e.L.e.N

    H.e.L.e.N Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    218
    немој да се гризис и мене ми се слуЧува да не го осетам и по 2 дена,а велис дека имас гости и си во двизење затоа и не го осекас нормално е,легни малце на грбот ,касни си едно Чоколадце и ке видис ке го осетис обавезно ;)
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    На 22,08,2013 :) Во 20та недела и некој ден :)
     
  5. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    jas moevo go osetiv na pocetok na 18 nedela neli se sekirav lele go nema bebus ni da zugne ama otidovme na gosti kaj majkami i tatkoi i op dodeka piev caj brancinja brancinja i ziva se iznasmeav ama otogas nema nisto go nema ic dali jas ne go osekam ili e rano za vistinski klocanja eve od denes sum u devetnaesta nema pa nema dali e mrzelivo ili so e rabotava zatoa utre odamna exo onaka zaradi misla nekoja da ne me trese pozdrav
     
  6. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Чудно, ама мислам дека беше крајот на 12 недела. Знам дека за тој период е многу малечко, но се најдов во една состојба на седење, каде мислам дека се ми отрпна од тоа, бев потполно вкочанета. Во еден миг почувствував како некое движење лево - десно. Тоа било нашето мало ангелче. Кутрото се преместувало, зашто и него му било неудобно :tmi: .

    Денес сме сосем друго, само додека почнеме да играме внатре фудбал :D .
    Кога порасна малку, чувствував едно топче кое се преместуваше околу папочето, а тоа било главчето на малото. Така си лежело и си се вртело одвреме, навреме. Го видовме на ехото, дека е во таква положба и кога се помрдна го почувствував баш во тој миг.
    Понатаму ќе биде страшното, па ќе видиме како ќе си поминуваме :) .
     
    На Keti30 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    до сега не бев сигурна ама денес ме ритна моето дунде ауу колко убаво чувство сега сум сигурна дека тоа е тоа срцето на мама лелее како ме тумна со еден удар у стомак :inlove: :punch:
     
    На Bebulleee и blessed2 им се допаѓа ова.
  8. Keti30

    Keti30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Првото и второто ги осетив исто на 4 ипол месеци,а третово многу покасно,после 22 недела,дури се исплашив зашто не промрдало па бев специјално за тоа на приватен,ми вика супер си е мрда ама ти не го осеќаш :) ама затоа сега надохнадува :D
     
  9. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    Како што сум дебелокожец се плашев дека нема да го осетам :lol: ама си го осетив срцкото мој во 20 недела...кај папокот или десно доле го чувствувам :inlove:
     
  10. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Деновиве... во 5ти месец сум па време беше да го почувствувам! Најпрвин не бев баш сигурна бидејќи осеќав некои бавни движења и беа мнгу ретки (3-4 пати осетив) Ама последниве два дена со сигурност ја осетив мојата бебушка како си плива во мене! Во собата седев со многу народ ама не им кажав што осетив, само се насмевнав и му дадов знак на мм дека палавка наша се размрда во стомакот!
     
  11. skenco

    skenco Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    49
    во 14 недела незнаев дали се грчеви или е бебето,потоа кога отидов на 4д го видов како мрда со рачето ;)
     
  12. gluvarche

    gluvarche Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    113
    во 19та недела го чекав долго долго али накрај си дочекав може и најинтересниот дел од бременоста како си претка си пливка во базенот :rofl: многу интересно во секој случај , сега растура од мрдање поготово навечер кога ќе легнам или кога спијам па ме буди :lol:
     
  13. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Девијки сакав да ве прасам дали и во која недела го поЧувствувавте движењето на бебус......знам дека има посебна тема за тоа ама еве сакав тука бидејки сите сме тука некаде (посебно со belas) имаме ист термин :) Јас сум 17+3 и усте немам осетено, освен некое пукање во стомакот ;) На последната контрола док.ми кажа дека имам многу мирно да не реЧам мрзливо бебе засто треба да го молис да се преврти :D :D Има ли место за паника или индивидуално е кај секоја жена? :*
     
  14. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Срцка и јас немам сеуште почувствувано нешто посебно... велат за првородки покасно почнувале да чувствуваат движења-клоцања на бебчето, се е ок немај гајле. Мои другарки исто дури во 5ти некои и во 6ти месец за прв пат го почувствувале, трпение ќе биде и кај нас :* :)
     
  15. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски
    Јас синко го сетив мн рано некаде крај 16 недела,ама благодарение на тоа што е мн активен.Кога и да појдам на контрола кога го гледаме на ехо тој мисли дека се наоѓа во диско лудува во мешето на мама :D :D на почетокот тоа беа како да ми летаат пеперутки низ стомак,како да ме лаза нешто.А последниве 2 недели го сеќавам убаво и кога удира и кога се превртува мене ми се подува стомакот од таа страна и чуствувам притисок.Повеќе го сеќавам насабајле и навечер кога ке сум легната.Ама некако сум загризена последиве 2 дена не е толку активен,и не го чуствувам тој притисок на стомакот кога се превртува,а на болница мозам да одам дури на 21 јули.а иначе сум 20+4.Ако има некоја совет или ако знае нешто нека каже.позз
     
  16. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Ова ми е прва бременост, јас моево маженце го осетив 15 недела како претка нежно. :l:
     
  17. LenaNela

    LenaNela Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2015
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Мене ми е ова втора бременост па негде на кај 13-14 недела почуствував нешто во долниот дел од стомакот,некое нежно вибрирање,но не бев сигурна дали е тоа бебушот,но негде кон средината на 15 недела едно утро околу 6:30 часот од сон ме разбуди и убаво осетив(мислам нежно беше и н ормално не толку јако,но тоа беше најубавото будење) како да ми игра месо и од тогаш на вака постојано си осекам такви пеперутчиња во долниот дел на мешето :inlove:
     
    На blessed2 и podravka им се допаѓа ова.
  18. Lisa_Maja

    Lisa_Maja Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2014
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите идни мамички,јас сум 14+1недела,ризичното помина,па сега малку да здивнеме.Ме интересира кога за прв пат си го осетивте бебушот во мешето?
     
    На kelebeim*** му/ѝ се допаѓа ова.
  19. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Рано ти е, јас сум 17 недела, прва бременост, уште ништо не сум осетила. Некаде околу 20 чекај.
    Една смешка: се расправам со една колешка околу тоа, ми вика јас уште во 3 месец????? Аман бе, што феномен ќе беше женава? :D
     
  20. blessed2

    blessed2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    265
    Пол:
    Женски
    Jas osetiv nezno 18-19 nedela.
    Imas I posebna vakva tema so povekje iskustva, pozdravce :*