Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

 1. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.531
  Допаѓања:
  187.163
  Пол:
  Женски
  Почнав да го чуствувам бебуш уште 16/17 та недела.
  Лежев и гледав тв, наеднаш ми се мрдна нешто 3 пати знаев дека тоа е тоа.
  За мене лично беше налик како треперење на нерв долу над јајници.
  Чуство за кое вреди да живееме дефинитивно.
  Лека полека ќе научиш да распознаваш и ти :).
   
  На meckicka и Lea_85 им се допаѓа ова.
 2. Butterfly87

  Butterfly87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  431
  Допаѓања:
  580
  Пол:
  Женски
  Јас прв пат го осетив во 14та недела а прво ми е. Нема правила. А ќе знаеш дали е тоа ако предтоа такво мрдање си немала. Чудно е на почеток а после е нешто без кое неможеш :)
   
 3. cat-woman

  cat-woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  458
  Jas kako da osetiv vo 15 nedela I mene mi e prva bremenost I celo vreme imam cudno cuvstvo kako cuvstvuvam nekoj pritisok pa kako gasovi Ne sum sigurna ama mislam deka go cuvstvuvam bebeto, mozebi I gresam :):P:)
   
  На Butterfly87 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. *Mila24*

  *Mila24* Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2016
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  941
  Пол:
  Женски
  Zenicki jas sum 14+4 I sakam da be prasam od koga pocnavte da go sekavate bebceto kako mrda :)
   
 5. Butterfly87

  Butterfly87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  431
  Допаѓања:
  580
  Пол:
  Женски
  Во 13+, ама сите осеќаат покасно после 18
   
 6. *Mila24*

  *Mila24* Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2016
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  941
  Пол:
  Женски
  Men's ova mi e prva bremenost I neznam kakvo treba da bide cuvstvoto zatoa prasuvam sto sekavate :)
   
  На Butterfly87 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.776
  Допаѓања:
  19.056
  Пол:
  Женски
  И мене ми е прва бременост го осетив околу 20та недела. Во почетокот беше како пеперутки во стомакот, па како нешто да мрделка внатре но и чувствував и не чувствувам, потоа почна да клоца ептен по малку, па се повеќе клоцаше и веќе знаеш дека тоа е тоа. Еве ме 34та недела клоца по малку и болно, цело се превртува, целиот стомак ми се изобличува понекогаш се карам да заземе друга положба или да се смири. :D
   
  На stevemila, Bebulleee, Butterfly87 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Butterfly87

  Butterfly87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  431
  Допаѓања:
  580
  Пол:
  Женски
  Хммм и мене ми е орва и ме напраија будала дека тогаш прв пат го осетив. Првиот пат осетив удар, а после тоа како нежно превртување во стомакот, како пеперутки.... првите недели ќе го осетев еднаш па после може и цел ден нема и му пуштав музика на слушалки од youtube за бебиња во стомак и многу реагираше мрдаше :)
   
 9. Seduction

  Seduction Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  953
  Допаѓања:
  7.858
  Пол:
  Женски
  Јас денес сум 14 +3 , го осетив и многу порано, но во 14та недела поубаво, баш како пеперутка, како скокоткање, но тоа е индивидуално, знам жени што го осетиле дури во 17та недела.
   
  На Bebulleee, orhideea и *Mila24* им се допаѓа ова.
 10. *Mila24*

  *Mila24* Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2016
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  941
  Пол:
  Женски
  Jas sum Dene's 14+5 I imam kako nekoi grcevi taka kako mrtkanje I neznam dali e to a ova mi se slucuva poslednive 4-5 dena :):inlove:
   
  На Seduction му/ѝ се допаѓа ова.
 11. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.237
  Допаѓања:
  52.050
  Toa e toa bebus si mrda, jas sega sum 18 nedela a pocnav da go osekam od 15 nedela nekade,
  prviot pat se cudev dali e bebeto ili mozebi imam gasovi, i kazav na majkami i velam nesto mi mrda ama neznam so mozi da bidi i taja mi se smej mi veli pa bebeto so mozi drugo.
  Od prviot pat koga go osetiv posle toa go osetiv duri po 5-6 dena i od 16 nedela eve seko den go osekam,
  a sega duri i nekolku pat na den :inlove::inlove::inlove:
  Pregledite mi se na 4 nedeli i od koga pocnav da go osekam ne panicam tolku i ne
  mislam losi raboti bidejki si go osekam.
  Inaku mi e prva bremenost :l:
   
  На Veki4kaa, karibian, Bebulleee и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.814
  Допаѓања:
  29.875
  Пол:
  Женски
  Оф што убаво. Баш вчера барав на интернет кога најрано може да се осетат движењата на бебо и вика дека некаде од 13 може како голицканје да се осека, само тешко се распознавало дали е кркорење на црева или движења на бебе. :D

  Едвај чекам и јас да почанм да си го осеќам како си клоца. На последна контрола целиот се истегнуваше како гимнастичар, ако е таков активен богами ќе има клоцканје.
   
  На karibian, orhideea и *Mila24* им се допаѓа ова.
 13. cat-woman

  cat-woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  458
  Jas go osetiv vo 15 nedela nesto kako peperutki, skokotkanje, epten nezno, obicno koga legnam da odmaram togas go osekam :D
   
  На karibian, *Mila24*, Ano и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. SophiaBella

  SophiaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  935
  Допаѓања:
  3.149
  Истото го осетив сега пред малку, си мислам беше бебчето :inlove: Прв пат осетив, 14 + 1 сум, а по бебето некој ден плус.
   
  Последна измена од модератор: 2 април 2017
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.404
  Допаѓања:
  15.087
  Пол:
  Женски
  Јас сум нетрпелива, кој ќе чека уште 9/10 недели ауууу....сакам ја одма се, и да се познава и да мрда и да се праам важна со меше
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 16. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.815
  Допаѓања:
  24.841
  Пол:
  Женски
  Со првото 21-22недела..со вториов фудбалер интензивно од 17-18:):)
   
 17. Bici05

  Bici05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2016
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  106
  Пол:
  Женски
  Негде околу 18-19 недела :inlove:
   
 18. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.237
  Допаѓања:
  52.050
  Во 15 недела за прв пат многу нежно како скокоткање, и дури се чудев дали е бебето или гасови имам :lol:
   
 19. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.797
  Допаѓања:
  75.335
  Јас од синоке кога си легнав нешто осеќам ама незнам дали тоа е тоа. Како треперење, крстко трае, па пак ќе се повтори. Како да ми се подигнува нешто. Не осеќам околу папок , подолу. Маж ми вика рано е нема шанси. Денес сум16+5.
   
 20. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.237
  Допаѓања:
  52.050
  Ne e rano sigurno e bebeto ima nekoi I porano go osekat. Prviot pat e mnogu nezno kako skokotkanje. Jas go osetiv vo 15 nedela ponisko od papokot duri lezev svrtena na strana, potoa nekolku dena go nemase a sega sekoj den si kloca se posilno.
   
  На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.