1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога родителите секојдневно шетаат сами...

Дискусија во 'Дете' започната од girl.23, 25 јануари 2012.

  1. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    83.253
    Пол:
    Женски
    Додека биле млади ? Која е твојата старосна граница за таквите за кои зборуваш ?
    Ако имаат деца зарем треба да се затворат дома и само децата да ги чуваат ?
     
    На ph.orhideja, tessie, donna.17 и 9 други им се допаѓа ова.
  2. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    А што им е работа на родителите???
    Нормално е дека треба дома да седат со децата, а не да шетаат. Од таквите родители, сега децата им се распуштени, а и незнаат дома и надвор што им прават.
    Се излегува, но 2-3 пати во месецот. Јас тој што чмае по цели денови, не се прибира дома, не го сметам за родител.
    Тие родители не се за да имаат деца.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    83.253
    Пол:
    Женски
    ^ Убаво знаеме што им е работата на родителите ама и ако седат дома цело време не значи дека децата ќе ги изнесат на прав пат .
    Еве земи се ти за пример млад си после некоја година ќе се жениш и ќе имаш деца и со жена ти ќе имате одредено ден еднаш во месецот да излезете и да прошетате ?
    И двајцата ќе сте во убави години 30-35 (за мене најубавите години) Па дури и 40-45 не е некоја одредена старосна граница што значи дека се повозрасни и не треба да излегуваат.

    Не гледам што е срамно доколку мама и тато се излезени во кафич и се забавуваат како најнормални луѓе.

    Јас познавам повеќе успешни семејства велам успешни затоа што и децата им се убаво воспитани и тргнати по убав пат со школување и се ,и родителите не пропуштаат некое случување поважно, секаде ги има.
    Друго е да не се прибира дома друго е да се излезени како нормални луѓе до одредено време знаејќи дека имаат дома обврска и дете кое ги чека.Децата растат се осамостојуваат не се секогаш бебиња...
     
    На bittersweet, anonymousgirl03, tessie и 12 други им се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.817
    Пол:
    Женски
    Глупост до глупост искрено.Баш би сакала да те видам дали како родител навистина ке чмаеш само домаи никаде више.Што се однесува до мене немој ни на работа да одиш бидејки имаш дете.
    Дали ти разбираш дека со доаѓањето на детето на свет се проширува семејството,се зголемуваат обврските но не се умира.
    Некои денови стснуваат толку монотони дома што кога ке ти излезе шанса да излезеш сам со партнерот мислиш си добил на лото .
    Врската што си ја имал со партнерот пред да станеш родител верувај може мн лесно да се расклима од како ке станеш родител(доколку не ја негуваш).
    Сексот ке се намали поради обврските,уморот ке се зголеми со тоа и нервозата,дома обично владее хаос со мало детенце.И уште на тоа ако додадеш синџири за да не одите никаде ви се гледа развод на повидок.Ке се сетиш здравје еден ден на овие зборови ;) .

    Детето ке си порасне.Но на секој брачен пар им требаат моменти само за нив.Дали е тоа вечера,прошетка,кафе,излегување со друштво некогаш,викенд,одење до салон,на шопинг...верувај прекупотебно е тоа.

    А демек оти ке му бидеш лепенка на детето утре ке ти рече фала мамо/тато што заборавивте на себеси заради мене?Или пак ке направиш дебилче кое утре нема да знае ни патиките сам да си ги врзе оти мама била 24 часа за него тука!
     
    На bittersweet, ph.orhideja, azelea и 20 други им се допаѓа ова.
  5. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Битно вие и детето задоволни...а бабата кој ја шиша.
    Наместо да си седи во топло (ако е зима) толку доцна, таа треба да доаѓа и детето да го чува.
    Наместо да си легне порано ко и секој постар човек, таа ко казнета до 2 саатот треба да стои.

    Поарно дадилка викни и плати и, отколку бабата да се малтретира.
    Ама убаво реколе, кој не мисли толку тој повеќе си ужива.
    Само на себе мисли и терај, ќе си живееш до 101 и назад.
     
    На cresa-jagoda, crazylady, Waka-waka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.817
    Пол:
    Женски
    Е арно де ти викни дадилка и завршена работа.Битно идејата да се реализира.Дали баба или дада сеедно.Од каде знаеш како функционираат другите семејства.

    Нам кога мајка му или мајка ми ни ги чува децата секогаш ги наградуваме.Еден викенд свекрва ми ги чуваше за да одиме ние до Солун.Наредниот отидоа таа и свекор ми на наша сметка.Чиста сметка долга љубов.
    И двете страни задоволни беа.
     
    На bittersweet, tessie, Bozica1980 и 7 други им се допаѓа ова.
  7. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Не, не и не.
    Работата на родителот е да израсне човек, некој способен да се грижи за себе, па и за другите, а не лигуш зависен од родителов.
    Различни околности, Боже мој, ама да тврдиш дека животот престанува со родителство?
    Чест на исклучоци, испооставија школо за да се оплодуваат и седат дома, а не знаат подалеку од далечинското и шернување Семе Синапово како децата се само богатство и дека они по Божјата волја одат. Досадни фаци со празни погледи и нула муабет во нив. Што може едно дете да научи од тоа, макар и цел ден висел родителов до него?
    Ако збориме за родителство, тие не треба да имаат деца пошто израснуваме во генерација морони што не знае за црешовото топче или Ристо Крле (личен пример, за жал), ама се восхитува на некаква си Бехран и Ѓулумлаза.
    Се излегувало 2-3 пати во месецот пошто инаку децата ќе станеле распуштени. :?:
    Ај па поубаво е во кревет кога ти носат јадење на 30 години и чистат по тебе одма пошто немаат што друго да прават со и за себе. Криво да ти е за тој родител дури...

    ----
    Последниве 2 години, моиве не памтам сами да излегле во кафана (освен свадби и ретко сите на ручек) или да речат дека решиле некаде на неколку дена да појдат, туку само се скапуваат од работа (неретко беспотребна) и толку... а не е дека немаат и не можат, едноставно не сакаат.
    Мене тоа ужасно ми пречи. Знам која позитива, лепота и памет зрачи од нив секогаш кога ќе дојдат од некаде, а сега се затвориле, зинале во сериине по цел ден, вртат една иста рутина секој ден и саат, ги осеќам дури и дека оглупавеле од тоа немешање со народ, па се однесуваат ко домаќинки од 12ти век.
    И криво ми е...
     
    На eloves, kim.k, bittersweet и 16 други им се допаѓа ова.
  8. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Друго е цел викенд да се чуваат внуците, а сосема друго е да се малтретира жената секоја вечер или секоја втора вечер, во 21.00 да доаѓа во 2 по полноќ да си оди. Да се во иста куќа ок е некако, ама инаку нема логика. Прво не знам како не им е срам така да ја малтретираат, без разлика дали е негова или нејзина мајка.
    Ете тебе ти ги чувале децата ама цел викенд. Значи тука бабата си седела, си јадела, ги запивала порано децата и нормално и таа си легнувала порано. Не се малтретирала воопшто. Има разлика.
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.817
    Пол:
    Женски
    ^
    Неверувам дека некој секоја ноќ ги остава децата на друг.Тоа би ми било бесмислено.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  10. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Па самиот наслов е така....за тие што секојдневно шетаат
     
  11. Artista

    Artista Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Машки
    Шетање, излегување, рекреирање, социјализирање е сосема друга работа од излегување во кафичи и барови на 45 годишна возраст.

    Моите и кога сум бил мал, а и сега, нон-стоп се во друштво. Дружељубиви луѓе се, но нивното дружење не се сведува на излегување во кафич или дискотека на 45 години, туку домашни собиранки и прошетки.

    Плус, треба да сфатите дека не сите луѓе ги интересира “Сексот и градот“, па да се преокупирани со излегување и лудување до доцните часови.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Уффф, темава ми врати стари спомени кога бев бебиситерка.

    Нема да кажувам мајкава и татково што работеа, ама морам некои информации да изнесам. Инаку женава беше во своите 30-ти, а мажот 10-ина години постар, значи не зборувам за пилиштари.

    Кога почнав јас да работам кај нив, детево имаше речиси 1 ипол година. Уште не знаеше баш добро да оди, од зборување не знаеше ни да бекне, освен да вика „мама“, уште го хранеа исклучиво со пасирани каши. Дадилка го чуваше од сабајле од 9 до 5, а после настапував јас од 5 до минимум 9 часот. Беше лето кога почнав.

    Мајкава ќе си завршеше со работа и одеше кај нејзината мајка да легне, да се одмори и да отспие или да „вежба“. Таткото излегуваше од дома за на работа уште пред 9 часот, а се прибираше после 9 вечер. И така секој ден. Инаку, мајката е Македонка, а таткото е со странско потекло и не знаеше ништо македонски (можеби и затоа детево до 3 и повеќе години не знаеше да збори како што треба).

    За викенди понекогаш го носеа кај баба му и дедо му, навечер да спие, а почесто јас доаѓав, накај 6-7, тие се спремаа и излегуваа, а детево се корнеше по нив. Ќе дојде време за јадење, се молиме, се убедуваме. Ќе дојде време за спиење, не сака да спие, плаче од соба, па ќе заспие и ќе се разбуди... Маки сум мачела.

    И така секој ден. Вечно беше незадоволно, револтирано, луто, агресивно, плачливо... Дури се чудев кога ќе ми кажеа дека многу ме сака и дека му недостасувам кога не сум со него, зашто мене сосема поинаку ми изгледаше додека го чував.

    Од овој аспект воопшто не го оправдувам тоа секојдневно шетање на родителите и поминување вкупно 2 часа во денот со своето дете. Ако е детето такво да може да се изведе ова секојдневно шетање, без да има последици по него, како овие погоре што ги спомнав - go ahead! Здраво е да се шета и да се освежува врската помеѓу сопружниците. Меѓутоа, кога знаеш дека детево ти е со ваков карактер и дека се буди ноќе во 12 и во 1 часот само за да си игра со тебе и со маж ти зашто му недостасувате - НЕ! Кога ќе потпорасне и ќе почне да разбира - оставај го колку сакаш. Ама ова е мачење за сите.

    Освен тоа, има разни опции да може и детето да го изнесеш од дома, значи да излезе со мама и тато, а и вие да излезете и да се прошетате, да се видите со народ и да биде „и волкот сит, и овците на број“. Па и ако мора некој да го чува - нека биде тоа некој што му е крв, некој од домашните. Сигурно детето повеќе ќе се поврзе и посигурно и поубаво ќе се чувствува со некој што му е крв, отколку со непознати.

    Ова беше најтешкиот период од мојот живот. Искрено, не беше лесно да го чувам тоа дете. Можеби поинаку ќе размислувам кога ќе имам свое, не се знае, ама сега ваков е мојот став базиран на сето она што го видов додека ја работев работава.
     
    На azelea, Bozica1980, Annath и 7 други им се допаѓа ова.
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Моите родители не одат во дискотеки,тие се веќе во години,иживеани се.
    Сметам дека дискотека и кафичи за родител над 35 години не е соодветно место.
    За кафана да одат еднаш месечно разбирам сакаат да поуживаат малку,но дискотека или кафиќ секој ден НЕ!.
     
    На cresa-jagoda и Tanjamm им се допаѓа ова.
  14. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас не реков ич да не искачаат. Ќе си искочат сами 2-3 пати во месецот и тоа е доволно.
    А ти ако одиш 2-3 пати во неделата, ондак ти не си родител како што треба.
    За искачање мислам во ресторан, прошетка некаде, кафана, кафич. Дискотека не.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    83.253
    Пол:
    Женски
    (facepalm)
    А ако ги носат децата со себе се важи ли ?
     
    На bittersweet и tessie им се допаѓа ова.
  16. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    А тебе ако ти се родителите по цели денови надвор, само навечер пред легнување да ги гледаш дома, добро ќе ти е?
    Или за тебе родители не постојат?
    Не викам родителот да ти виси цел ден над глава, ама еднаш бар во денот можеш да го видиш. Совесен родител не си дозволува цело време шетање. :x
    Твоите немаат мрднато од дома, па затоа сега си толку нервозна.
     
  17. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Кога се дава дијагноза, се дава и совет. Така иде тоа кај психолозите.
    Јас моите и онака слабо ги гледам во денот (ајде сега затоа сум нервозна), не ме нервира тоа, само не сум рамнодушна на бисериве што ги нижеш по секоја тема. Човек да помисли веќе дека намерно идеш контра на секоја логика.
    Ти, на прашањето на Викторија дали родителите треба да се затворат дома само со децата, одговори: „А што им е работа на родителите??? Нормално е дека треба дома да седат со децата, а не да шетаат.“
    Тоа е многу поразлично од ова со кое пробуваш да се извлечеш сега.
    Може до 101 и назад да двоиме типови родители и колку може да шетаат согласно со возраста на детето.
    Твоево, не беше тоа.
     
    На kjukli, bittersweet, tessie и 6 други им се допаѓа ова.
  18. s&s

    s&s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2015
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    1.066
    Пол:
    Женски
    Ако темава е за СЕКОЈДНЕВНО шетање, мислам дека не би го оправдувала тоа... иако повеќето сте пишувале општо за шетањето... Не гледам ништо лошо во тоа да се излезе 1-2 пати неделно, но не повеќе, нормално е децата да си ги бараат родителите и нивното внимание. Но, секојдневно шетање НЕ ! Нема смисла да се оставаат на мајките и свекрвите секојдневно...
     
    На cresa-jagoda, crazylady и Marick14 им се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.817
    Пол:
    Женски
    Јас исто не спомнав дискотека.
    Реков вечера,видување со пријатели,шопинг..што има тука налудничаво ако се одвива ова без присуство на деца.
     
  20. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Не реков ништо ако шетаат без децата. Нормално е да искочиш 2-3 пати. Ама секој ден ако искачаш и се шеташ, тогаш тоа не е во ред.
     
    На crazylady, cresa-jagoda и joy1 им се допаѓа ова.