1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога родителите секојдневно шетаат сами...

Дискусија во 'Дете' започната од girl.23, 25 јануари 2012.

  1. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    @JollyGirl Еве баш тебе ќе те прашам дали и кога треба да ги викаме старите за да ни ги чуваат децата, а успут те молам состави и правилник за однесување на родители, како иначе ќе знам дека го живеам животот правилно, т.е. по твои правила? :rofl:
    И сега озбилно - оставете ги фрустрациите и грижата за другите на страна, штетни се по здравје.
     
    На eloves, Bozica1980, kjukli и 6 други им се допаѓа ова.
  2. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Па не јас, ама за на некој друг убава идеја му даде да напише правилник за однесување на родители, поради некои вакви или слични размислувања. Некои личности мислат дека стануваат зрели откако ќе добијат дете или кога ќе дојдат до одредена возраст, а за жал уште јасно се забележува детското размислување.
    Тоа си е мое мислење и нормално можам кога сакам, и што сакам да пишам, а изборот си е на родителите дали секоја вечер ќе скитаат без контрола, дали со граница ќе шетаат или повеќе ќе се посветат на детето.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    @JollyGirl Еве јас скоро секоја вечер откако ќе заспие син ми излегувам со мм плус одам на работа и плус син ми оди во градинка. Дали тоа според тебе ме прави НЕродител?
    Дали пред да напишете овде нешто сте помислиле колку секој родител се вложува во своето дете, колку тоа дете добива храна и нега по сите педијатриски прописи и правила. Избегав малку од темата, но ме нервира кога некој што ни те знае ни познава те осудува и критикува.
    Па и да ја викаат бабата секоја вечер па шо, не ја викаат на копање.
     
    На makgirl, eloves, Bozica1980 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    19.066
    Пол:
    Женски
    Леле што ли се не прочитав. Македонска работа - комшивката вака, срам да и е, комшијата онака, тешко него. Трач рубрика левел жолт печат. Па не биле родители тие што оделе во кафичи или дискотеки (тоа познат Марик муабет, во сите теми мора да тресне некоја).
    Прво блазеси во на тое што можете секој ден во дискотеки да одите, јас и како студент, и како сопруга, па сигурно и како мајка не ќе можам тоа да си го дозволам. Прво како можете финансиски секој ден диско, второ временски, па да седите до 3-4, па на сабајле да одите на работа. Мислам дека тоа е невозможно, и тие примери се сосема онака од памет треснати. Ако успевате така, тогаш јака ви душа, еве капа ви симнувам на тој ваш успешен и динамичен живот. Да ми речете еднаш неделно или слично, ќе речам - можно е, и ако можете - слободно, баш убав издувен вентил (остајте го Марик што ви вели :D), ама секој ден диско, не знам баш. Ние лично би попрво во кафана отколку во диско :) ама тоа е личен избор и не гледам зошто кафана би било ОК а диско, кафич - не. Пак зборуваме, алал нека вие ако можете секоја вечер да лудувате, ако имате пари, време и енергија. Мене тоа ми е несфатливо, и со деца и без.
    А кафе во кафич, излегување со пријатели, дружење, не ми смета и често да се случува (секој втор ден, пример), па и баба да го почува, со мене да го земам детето, било како. Битно да има дружење и социјален живот, тогаш има и посреќен брак и семејство. Ако се затвориме сите дома и се правиме "посветени родители', оти некоја комшивка или на форум можела да не оговара, и детето ќе шизне и родителите.
     
    На eloves, darcy, ku4ence и 10 други им се допаѓа ова.
  5. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Излагање секоја вечер со мажот, а дома да оставаш дете, за мене е неизживеана работа. Се знае кога повеќе може да се шета, ама се тоа зависи до карактерот. Ти ако мислиш дека си добар родител тогаш терај си така, не знам што толку допре до тебе моето мислење.
     
    На kukla21 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  6. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    До мене допре тоа што веднаш почна со совети од типот "викнете дадилка". До мене допре тоа што рече дека е малтретирање за бабата да доаѓа да го чува внучето и како на таквите родители кои го бараат тоа треба да им биде срам.
    А за тоа дали сум изживеана или не е моја работа. За тоа со кој го оставам детето додека спие а јас сум излезена не е твоја работа.
    Не верувам дека некој остава 2, 3, 4 или на било која возраст дете дома само колку и да не е проблематично.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mimi****

    mimi**** Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2015
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    3.636
    Пол:
    Женски
    Ne gledam nisto loso vo toa mazot i zenata da izlezet navecer sami bez deteto.Vo tekot na denot kade i da odeme,dali na kafe vo nekoj kafic,dali na gosti ili prosetka deteto go nosime so nas,no ednas ili dvspati nedelno izleguvame navecer na pijacka ili vecera i sin mi go ostavame da go pricuva baba mu.Obozava koga go uspiva baba mu,si citaat slikovnici,razkazuvaat prikazni i nie koga ke se vratime,toj veke zaspal.Pa seuste sme mladi i sakame da se opustime malku so drustvo i edna-dve pijacki i ne smetam deka go zapostavuvame deteto,naprotiv toj e isto sreken koga ke mu kazeme deka baba mu ke go pricuva i uspie,taka i so nea pominuva kvalitetno i ubavo vreme
     
    На makgirl, kim.k и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  8. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Ако не знаете како да бидете родител и да си ги воспитате децата, прашајте некој што нема деца, тие ги имаат сите одговори.:?::rofl:

    Леле колку им се секираш на старите, брее требало да си легнат порано, ово као во 18 век сме, нема струја па сите си легнуваат со кокошките.:lol:
    Татко ми е 67 години ниедна вечер не си легнал пред 2 по полноќ, станува во 7 сабајле, ово од кога знам за себе е таков, му треба малку спиење, не значи ако е повозрасен па мора да си легнува во одредено време, секој човек си има свои навики за спиење.

    Инаку и јас кога има кој да ми ги чува децата шетаме со мм, викендов бев во дискотека, знам лоша мајка сум.(facepalm):rofl::rofl:
    А со децата шетам/е секојден, децата си бараат да бидат прошетани, не сакаат дома да се затворени по цел ден.
    Добро е што не живеам во Мк па комшиите да ми водат сметка за тоа дали, колку и зошто шетам, да се замараат со мојот живот место да си го живеат сопствениот.
     
    На makgirl, eloves, azelea и 13 други им се допаѓа ова.
  9. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски
    Најинтересно е што ваквите душебрижници кои толку ревносно ги бранат “правата” на старите луѓе, во реалниот живот, со глава се кладам, дека не им ни стануваат во автобус :lol:
     
    На azelea, Bozica1980, kjukli и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.239
    Допаѓања:
    124.394
    Се надевам дека мислењево е со цел да изиритира, а во никој случај не е реален став на млад човек. Наместо на влез на дискотека да пишува дека не е за помлади од 18, според тебе, треба да пишува не е за возрасни или над 25.

    Животот не престанува со раѓањето на детето, само се менува. И мене ми се журка по диксотеки, ама не можам сега. Прва шанса, ќе одам на днб, ќе скокам, и верувам дека никој нема да ме праша дали сум родила и дали сум мажена. Никој досега и у кафана не ми рекол, излегуј надвор, не си мажена, ова е за сериозни.

    Детето треба да е со родителите, ама не 24/7 секој ден до 25 години. Тоа што има деца на 25 и врескаат од веце, мамооооооо дај ми гаќи и крпа, не значи дека треба сите да станат такви. Треба да станат самостојни, да имаат и родителска љубов, и љубов од баби, и љубов од тетки, а и да научат сами да бидат понекогаш, се зависно од возраста. А ако некоја мајка смета дека животот од пораѓај до крај треба да е посветен само на детето и дека нема живот веќе, тогаш греши.

    Освен тоа, на родителите им треба и меѓусебна љубов. Им треба да си посветат време еден на друг, кое е тешко помеѓу доење, бришење гомна, успивање, гомна, готвење, доење, плачење, успивање, гомна. Барем еднаш неделно детенце кое може да издржи со баба 2-3 саати, треба да си седи со неа. За родителите да се видат насамо, да си кажат, да се сакаат повторно. Којзнае колку и е тешко на една жена, нова мајка, која е цели денови дома, маж и кога се враќа од работа она изгледа хаос, не му посветува внимание оти мора да гледа дете, тој не и посветува оти ја гледа дека не е расположена за ништо... А на двајцата им треба момент кога ќе си кажат колку си значат еден на друг, колку да си дадат сила за следните денови.

    Затоа овие ставови дека родителите не треба да имаат време за нивната врска ми делуваат многу исфрустрирано, а богами и кажани од некој кој не знае колку значи во тешките и напорни периоди да имаш поддршка и љубов од некој. Детето не пати ако 2 саати спие без мајка му, бабата не пати оти ја има довербата да го чува внучето, којзнае колку е среќна ако бебето се разбуди малку па и се насмее и пак заспие, родителите не губат ништо ако 2 саати неделно одат на журка каде играат и се бакнуваат ко тинејџери. Губат само загрижениве души за туѓи деца.

    Друг муабет е ако е секој ден, ПОТЕНЦИРАМ секој ден. А тоа е практично невозможно. Јас и на 20 години не одев секој ден по дискотеки, прво нема се пара, второ немаме ние дискотеки секој ден отворени :)
     
    На kikin, lovepotion, Lilit и 19 други им се допаѓа ова.
  11. promeneta

    promeneta Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    12.555
    Пол:
    Женски
    Како и за се друго во животот, и овде важи дека се што е умерено е најдобро.
    Темата е за секојдневно шетање, па мое мислење е дека и да сакаат, совесни родители не би можеле да шетаат секој ден. Нормално дека откако ќе добиеме дете, животот не престанал за нас, ама секој ден низ дискотеки е невозможно барем децата додека се мали. Кога ќе пораснат пак, некако не ми личи на исто место излезени и деца и родители (зборувам за дискотеки, барови, пабови...)

    Знам девојка од 35 години, разведена со 2 деца од 18 и 14 години. Излегува секој викенд низ дискотеки каде излегуваат нејзините деца. Од една страна ја разбирам, разведена е и сака да си продолжи со животот и да си пронајде некој. А од друга страна сама е свесна дека некако не одговара да излегува на исти места со децата кои исто така се срамат од другарите што нивната мајка е на масата до нив.
    Друго е да излезеш на кафе, или низ ресторани, пицерии... Па и во дискотека не е грев, ама секој викенд :?:...too much for me :D.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Па мислам на сите а не само мене да ми е добро. Јебига.
     
  13. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    Според мене јас мислам дека треба родителите сами да останат. Ни сум мажена, ни па ми е во план, ама јас гледав шо се случи со моите.
    Па и јас како дете се радував кога баба и дедо ме гледаа. Или па и ќерката на другарите на мама и тато да дојде да бидеме заедно додека си дојдат. Ехее мераци.
    Додека си бев јас мала знам мама и тато изглегуваа и во диско, и ресторанти, и кафани, понекогаш ќе се договореа со другари и другарки, и нас децата ќе не земеа, и меѓу нив се беше ок. Откако се роди брат ми, мајка ми целото нејзино внимание му го посвети, си наби комплекси од комшики, вака-така рекле, и само на нас ни посвети време, тато скоро и го заборави. И почнаа сите тие кавги, расправии, и така пополека дојде и до развод. И мама сама ми кажа дека тоа шо слушаше други и шо се опседна со нас и буквално се запусти и` било најголемата грешка во животот.
    Така да не читајте Марик глупости, упс постови, јас барем до сега како шо имам видено на ниедно место нема забрана за кој треба да влегува, кој не, освен тие под 18 на некои места!
    Па како шо гледам повеќето мајки и си излегуват со другарки у диско, кафани, и пак децата им се повоспитани и поумни од некои шо по цел ден буквално ги сликаат за да се покажат на социјалните мрежи како “добри, созреани и одговорни мајки“.
     
    На jacqueline.s, iki26, rose60 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Ако имам кај да го оставам малото (баба), нормално дека ќе го оставам чат-пат.
    Има периоди и има бракови кои се расклимуваат поради тоа што младите се оптеретени со детето.
    Кој како сака нека си каже, ама тешко е без никаква помош да одгледуваш.
    Еве јас сум таков случај.НИКОЈ....ни на 2 минути ја нема земено во раце (освен јас и тој).На моменти се забораваме дека ние сме и брачен пар а не само родители.
    Е....да има баба би го оставила детето на неколку часа.Има придобивки од тоа - и ќе се зближат (убаво е малото да си знае дека има и баба), а ние малку да си обрнеме внимание еден на друг.
    Се што е претерано, не е убаво.
    И често оставање за ,,лупање,, по дискотеки и кафичи не ми се допаѓа.Се си има мерка.
     
    На Dust, eloves, Annath и 9 други им се допаѓа ова.
  15. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Секојдневно не шетаме.Не ни имаме време за тоа.
    Излегуваме многу често,за викенди,по гости,кафани и во диско знаеме да залутаме.
    Децата ни се кај бабите.И да не одиме никаде,пак одат на гости.Сакаат,убаво им е и на децата и на бабите.Таму на децата ништо не им фали.
    Не мислам дека им се на товар,не сум осетила до сега.
    И кога одиме на шетање или по работа надвор од земјава,децата се кај бабите.Еден ден таму,еден ден ваму.
    Децата тогаш се задоволни и не прашуваат кога пак ќе одиме некаде.
    Ако сме родители,не значи дека животот ни се состои од само од потребите на децата,иако тие ни се смислата на животот и се што правиме,правиме за нив да им е добро.

    Сега додека сме помлади ако не шетаме,кога?
    После ,здравје Боже,внуци ќе чувам и ќе им викам на моите деца да си шетаат и уживаат.
     
    На Bozica1980, eloves, Annath и 5 други им се допаѓа ова.
  16. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    Мое лично мислење за оваа тема е зошто да не излегуваат родителите.Сите живееме за децата да се разбереме,се трудиме да им посветиме внимание и се тоа.Но и ние сме луѓе два-три пати ако искочиш на само со мажот во диско,ресторан не значи дека си лоша мајка или дека баш те брига за децата.Преку ден сме цел ден со децата,навечер може да поседат со бабата и дедото(секако не тоа секоја вечер но сите имаме моменти во кои сакааме да се опуштиме).Мислам дека сите заслужуваме бар два часа забава не гледам нешто чудно во тоа ако мајката и таткото изгле навечер сами без деца два пати во еден месец
     
    На Smizzy, mimi**** и joy1 им се допаѓа ова.
  17. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Ednostavno zivotot na lugjeto ne prestanuva koga ke se rodat deca. Sosema prirodno i normalno e da sakaat ponekogas da si posvetat vnimanie samo eden na drug.
     
    На kikin и joy1 им се допаѓа ова.
  18. Troi

    Troi Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    764
    Пол:
    Женски
    Среќни се сите тие што имаат време да прошетаат и има кај да ги остават децата на чување.
    Не гледам ништо погрешно во тоа, а и баш како што некој погоре имаше пишано, во тоа време на вечерно излегување децата веќе треба одамна да бидат заспани така што нема ни да осетат дека родителите не им се дома.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.