1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога се запознавте со штиклите?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од annie.bt.97, 25 јуни 2011.

 1. annie.bt.97

  annie.bt.97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  17
  не видов ваква тема па затоа ја ставив ако има слободно у канта..
  па вака сакам да знам кога прв пат сте носеле штикли чевли на плута и сл??
   
  На mijala му/ѝ се допаѓа ова.
 2. CupCake

  CupCake Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  165
  За полуматура.
  Црни штикли,со ременче,9ка..едноставни и елегантни,полуматурантски. :)
   
  На princessara му/ѝ се допаѓа ова.
 3. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Чевли на плута е друго, такви пониски и во основно сум носела, имав и чизми и сандали на плута, во мое време се носеа ептен. Онакви секојдневни не високи многу. Убави повисоки на плута носев на полуматура, ама пак светлосни години се поразлични од штикли.

  А штикла прва облеков на 16 ипол години. Поточно 2ра средно зимно време, првите чизми на штикла и тоа штиклиште едно 10ка минимум беа и тенка штикла плус.
  Од тогаш до ден денешен ние сме во љубовна врска :lol:
   
  На plawa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. malechkata

  malechkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  1.141
  Почнав да носам штикли во втора година средно. Оттогаш не сум престанала. :lol:
   
 5. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Почнав да носам на полуматура и од тогаш навака и понатака секако 8)

  Повисоки чевли ? Уште од мала сум носела кломпи, сум имала мали чевли на штикла имав и топуци. Али тоа не е тоа-тоа штикла :)
   
 6. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  Тоа не беше обично запознавање тоа беше љубов на прв поглед ;) , црни со машна, некаде 10 см, преубави ми беа. Судениот ден беше, ден пред полуматура. Оттогаш многу пати ги изневерив со други :D
   
 7. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.663
  Пол:
  Женски
  Почнав да носам од 15 години :)
  но сам често, иако сум висока :)
   
 8. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Од премалечка се сеќавам еден дедо до комшиите ми направи наланчиња на штикле, на радоста и немаше крај абе ни за спиење неќев да ги слекувам. А пред тоа нон стоп надвор во штиклите на мајками шетав, и си јадев после тоа ќотече како што е редот.
  Инаку кога потпораснав малку 2ро-3то одделение, на модерен танц тренинзите ни беа по штикли, и така ми продолжи дружбата и од полуматура па наваму не се одделувам. Ги обожавам, и збеснувам по чевли убави, на форумов не ни ја отварам темата за чевли оти си се знам што такво сум после само таму ке ми брчи умот за нови. И имам само едни рамни чевличиња :worried: Од немај каде едни само нека има.
   
 9. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  И ја тоа го праев до другарките нели мали дами бевме :!: :rofl:
   
 10. FlameFairy

  FlameFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  197
  Прв пат облеков оваа година, баш на нова година. :rofl: Високи се некаде 8цм, едвај излегов од дома си мислев сите чудно дека ќе ме гледаат пошто сум си висока. Сега ги обожавам, и на секое излегување на штикли сум.
   
 11. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.021
  Допаѓања:
  86.700
  Пол:
  Женски
  Уште на некои 3,4 години добив подарок преубави црни штиклички, со 2,3 сантима штикла, важно беше да тропкаат. Иако постојано носев на топук чевли, во наше време беше и модерно тоа, прв пат мои штикли си купив прва средно. Ги ставив во темана со наши штикли едни бели кломпи, а по нив црни чизми. До денес се насобраа многу и секое одење на шопинг се враќам со најмалку еден пар.
   
 12. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
  На полуматура првпат, а веќе при крајот на прва година си станавме најверни другарчиња :)
   
 13. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  892
  Во 7мо одд. сестра ми ми ги даде нејзините да ги носам. Црвени кломпи на 2 цм штикла. :lol:
  Потоа за Нова Година 2010, мерак ми беше да купам ниски чизми со 5 цм штикла.
  Од тогаш се зголемуваше по малку висината на штиклата, па за оваа Нова Година купив 10 цм чизми.
  Доста се сега за сега цм. :lol:
   
 14. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.400
  Допаѓања:
  3.926
  Пол:
  Женски
  хахахах браво за темава :clap:
  искрено си уживав во балетанчиња 8) знаев дека ќе им дојде ред на штиклите и дека не треба да се брзам.. крајот на 1год летото имав штикли со малечка штикла и штознам мн ми беа цакани ( додека сите другарки носеа вискои) потоа носев 7см и на крај односно сега терам со 12ка :D
  си уживам додека носам вискои и баш онака женствено и секси ми се 8)
   
 15. pamelche

  pamelche Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  16.613
  На 4-5 годинки првпат ми купија од оние пластичните шо се..на 3-4 цм. штикла..Ама у главно тропкаа..:) Во четврто одд. на патронио празник јас бев циганка и ми дадоа професорките едни топузаци 9 цм. штикла..И ја уште кога вежбавме си ги земав дома почнав да одам со нив по дома по цел ден и само викаа по мене, али ја се научив да одам..:) Лично мои штикли немам сега сум за 7 одд. и сеа ми вите мајка ми дека занова година ќе ми купи :inlove:
  Онака на излавање носев на 14 јуни :!: на роденден (оваа година) 8 цм. беа на една моја другарка се, али „не и стоеле нејзе“, а мене „ми стоеле“ оти сум била како русинка : :wasntme:
  Иначе Коа си дојдов дома коа ме виде брат ми : - Само да те видам уште еднаш да носеш штикли пред сите таму ќе ти ги собујам! (од сите дома само он не ми дава) :)
   
 16. miljkovic

  miljkovic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  363
  После 2ра година средно, летото беше и тоа 10см :) :) и од тогаш душата ја давам за штиклии ;)
   
 17. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.559
  Допаѓања:
  127.563
  Колку што се сеќавам, првите штикли ги купив летото за 4 година, а во 4-та веќе имав и чизми на топук од околу 5 цм за во школо. Претходно - само рамни, на крај памет не ми паѓало штикли да носам. После главно бев на некои топуци за на факултет или работа, од прилика 5-7 цм, а за излегување не повеќе од 10 цм. И 10 ми се многу, до 9 ги поднесувам добро, ама на 10 цм едвај одам.

  Имав и фази кога пак носев само рамно, еден период имав проблеми, па не сакав ни да помислам на штикла.
  И сега не сакам многу високи. Мислам дека главно ми се 6-7 цм. Рамни речиси и не носам, затоа што најчесто сум во „здолништа“, па некако не ми оди.
   
 18. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  579
  Некаде во 2 ра средно ..и не ги сакав баш, ми беше срам така да шетам..сега стигнав до 13 цм...али тешко иде :lol:
   
 19. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  291
  охоо,па од мали нозе ги носев штиклите на мајками од нога не ги вадев само за по дома :D
  А иначе мои и да носам сега почнав :$
   
 20. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  1.027
  16 год., осумче. И сеа ми се грди и ги неам облечено со години. Скрос на друг тип преминав. Високи сакам, на помали штикли ме болат стапалата. Навикната сум со години на ептен високи и по цели вечери си терам, играм, одам, трчам... Ако е штикла, нека е штикла. :D