1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога се запознавте со штиклите?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од annie.bt.97, 25 јуни 2011.

  1. Dejana.M

    Dejana.M Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    411
    Од 16 години и се чувствував многу не пријатно дека бев висока и со 10 ка штикли а слаба се чуствува како штркче....но со тек на време са адаптирав и сега штиклите се дел од мене... :inlove:
     
  2. The.Crab

    The.Crab Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    629
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Првпат си купив чевли со потпетици на скоро 16 години. До тогаш имав облекувано само од мајка ми, за дома пред огледало. :$ Не беа многу високи и никогаш не сум носела претерано високи потпетици (највисоките ми беа оваа година, за матурската вечер).
     
  3. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Бев средношколка (втора или трета година,не паметам точно) и за едно вечерно излегување се послужив со црните чизми на штикла од дада ми! Бев прва од другарките која се осмели да се ,,качи,, на штикла ;) , абе права мома бев во нив :lol: ! Ама не ги носев често, одвреме навреме знаев да си ги облечам и да се шеткам во нив низ град (единствено за вечерно излегување ги носев)

    И ете сега се трудам да се сетам кои беа моите први штикли кои си ги купив за мене, ама не ми текнува! Знам дека бев средношколка како што реков, ама не ми текнува кои точно беа тие штикли :?:
     
  4. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Полуматура, најомилените што сум ги носела некогаш. Не сум ги носела потоа, ама преслатки беа. :)
     
  5. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Паа... прва година за втора (летото) ги купив првите штикли, за свадбата од сестра ми :) Знам 8 см беа високи, црни, со отворче напред (тогаш ракви излегоа во мода за прв пат) и бев пресреќна :)

    А предходно сум ги носела чизмите од сестра ми, кои верувале или не, штиклата им беше цели 2 см :lol: тоа во 1 година за мене беше штикла 8)
     
  6. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    како мала ги влечев штиклите на мајками по дома :$ :$ :$ а на некои мој 15 год си ги купив првите штикли :$ :$ :$
     
  7. n.a.t.t.y

    n.a.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    763
    Во втора година средно, на екскурзија во Турција.
    Требаше да одиме во дискотека вечерта а јас немав штикли за разлика од сите други, па фатив патот накај еден од пазарите и се исценкав со еден турчин па си ги земав за 30 евра :)
    Тоа ми беа првите(а и единствените штикли).
    Ако под штикли се подразбира и сандали на полна пета, тогаш ве лажам. Првите ги купив за полуматура, ама беа многу ниски некои 7 цм, а вторите си ги купив пред месец и се така повисоки :D
    Како и да е, немам намера до матура да давам пари за други, и онака тие од Турција само некои 10 пати ги имам облечено. Сакам да меркам и да се дивам на штикли, ама кога треба да ги облечам... ;(
     
  8. SuperGirl2010

    SuperGirl2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Епа само јас изгледа на 18години се запознав со штиклите. Но, од тогаш не се делиме :lol:
    Првпат купив за Нова Година, 4та кога бев. Претходно фурав некој рок, панк стил и сега не знам што точно беше, само знам дека не сакав штикли. :D И конечно ме убедија мајка ми и другарките дека време е за штикли и си купив чизми, се сеќавам тенка штикла имаа, не беа многу високи, но беа пак со тракатанци железни на нив, да не ми штрчат од стилот. :) Следно за матура, тие веќе имаа 10 сантима и беа сосем различен стил. Од тогаш нонстоп сум во штикли. Немам ни балетанки. Имам патики, римјанки итн. ама штиклите ми се на прво место. :)
     
  9. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Точно нема шанса да ми текне ама мислам дека бев на почеток на средно, негде 1 или 2 година, требаше да одам на свадба кај прва братучетка, па мајка ми ме натера да купам штикли зошто фустанчето кое го носев беше преслатко и едни штикличиња од 5-6 сантиметри совршено му одговараа.

    Тоа ми беа првите штикли, црни со бели точки, потоа секоја сезона си купував по еден нов пар...Па сега ги имам окулу 20 ама нормално некои се од пред неколку години и сега не би ги облекла, само си стојат спакувани и чекаат некои подобри времиња.

    А за чевли на полна пета првпат купив во 5 одделение, едни кломпи кои еднаш или двапати ги облеков зошто ми беше срам да ги носам а и ми беа големи. Имав уште неколку пара сандали и чизми на топук, но тие беа тогаш ин, и масовно се носеа, како што и за полуматура 90% од девојчињата бевме на огромни топуци.

    И уште нешто ми текна, бев многу мала и мајка ми имаше едни зелени штикли кои и беа од кога била девојка, и и беа навистина драги, а мене пусти мерак за штикли па си ги натнав и се шетав по комшии со нив. Тие скоро и да немаа флекници и влечкајки ги по асфалтот сум им ја уништила штиклата, па бидејки неможеа да се поправат мајка ми со жал ми ги остави да си играм со нив, а имав негде 6-7 години :lol: . И со другарките си игравме тетки и манекенки и јас секогаш им бев „најдотерана“ со зелените штикли :rofl: .
     
  10. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    На пола пета ( или топуци како што ние ги викавме ) пониски си носев уште од основно, а за полуматура ми беа нешто повисоки :) А штикли ех и сега си се сеќавам на првите мои штикли беше тоа втора година средно некаде 16 години. Беа со мала штикличка чизми тиркизно плави преубави ми беа знам ептен ми беа по ќејф :)
     
  11. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Прв пат облеков штикли за полуматура (секако носењето на штиклите на мајка ми за по дома не се важи). И сега имам два пара кои не ги носам често, дали еднаш во два месеци ќе ги облечам. :) А оние чевлите на плута што се отсекогаш ми биле грди, па и сега ми се.
     
  12. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Најпрво бев многу голем отпорник. Не сакав воопшто да носам. Иако сум ниска и сеуште стојам на тоа дека патика си е патика, тогаш не сакав ни да смислам. (Тогаш =прва, втора година средно кога мои врснички почнаа и денски да носат) И не ми се допаѓаа ниедни, сите ми беа некако лоши. Прв пат си купив штикли во 3та година, за Нова Година, црни лаковани со ремче, високи 9-10 цм. Преубави ми беа иако одев како на јајца и ужасно ме болеа нозете. Сеуште ги имам но повеќе не ги носам, воопшто не ми се удобни иако сеуште се сочувани и ми се допаѓаат.
     
  13. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Јас првпат облеков штикли во втора средно, за нова година.
    Памтам дека не беа многу високи ама многу тешко ми беше одењето со нив и не ми се свиѓаа многу многу, ама сега е друго :inlove:
     
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ако не грешам, летото пред 2ра година си ги купив првите штикли, не беа којзнае колку високи и веднаш се навикнав на нив.
     
  15. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Првите штикли ги купив на 17 години. Тоа беа едни преслатки чизмички, кои би ги носела и ден денес, но мајка ми ми ги затурила некаде :?:
    Беа со ниска штикличка од некои 6 цм и многу беа удобни за носење. После овие штикли, никогаш повеќе не облеков ниско за вечерно излегување :D
     
  16. passion.for.fashion

    passion.for.fashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    87
    Паа првпат се запознав со штиклите на 16 години, мама ми купи чизмички на штикла- 8ца, ама и пред тоа на 15 години првпат си купив чевли на плута, беа околу 5-6цм и сега највисоките што ги имам се 11ка и не планирам на повисоко да се качам :lol: :rofl:
     
  17. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Првпат облеков штикли на матура :$ и ден денес си ги чувам и ме служат убавите тие :lol:
     
  18. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Првпат облеков штикли на полуматура, после тоа ни еднаш никаде не ги носев. Цело средно немав штикли, првите за излегување си ги купив на 20 години :$ Тоа беше тогаш, сега имам можеби 10 пара штикли :)
     
  19. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Минатава нова година :lol: Ниски чизми на 5-6ка :)
     
  20. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Kога завршив прва година средно купив сандали на плута така по спортски,преубави беа.Мајка ми одпрво ужасно се плашеше да не се зализгам и паднам и идеше по мене :rofl: а оние со стандардна штикла ги купив летото кога завршив втора,а сега штиклите ми се најверни другарки за викенд :) инаку 95% од времето патиче :rock: