1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога се запознавте со штиклите?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од annie.bt.97, 25 јуни 2011.

  1. Whatsername

    Whatsername Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2010
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    344
    Прв пат на крај на седмо одделение на роденден на една другарка, затоа што ни рече дека ако не планираме да дојдеме на штикли, воопшто да не доаѓаме. :^) Ептен се дружевме тогаш и не сакавме да го пропуштиме роденденот, па и го направивме ќејфот. Кога само ќе размислам сега колку сум била малечка (13 години)... :headbang:

    Потоа на крајот на зимскиот распуст оваа година, значи 14 и пол години, едни чизмички со дебела штикла од 7 цм. Ги облеков неколку пати за во дискотека, бидејќи не се мои, туку на сестра ми. Првите штикли си ги купив за полуматура, и освен таа вечер ги имам облечено уште два пати.

    А да, ќе заборавев да кажам и дека еднаш носев на роденден едни прилично ниски, ама сепак носев. :lol:

    Значи, од мојата дружба со штиклите нема поминато ни една година, бидејќи првиот пат не го ни сметам затоа што потоа ги соблеков од преголема болка. Не љубам штикли баш многу - многу во моментов, иако верувам дека кога ќе потпораснам ќе ги обожавам. :)
     
  2. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Топуци, ехееее! Ако не носеше топуци (јас си ги викам така, а не чевли на плута, иако е името пресмешно) автоматски си лузер. :^)
    Штикли прв пат облеков на 14ипол години. Моите не се бунеа бидејќи минував низ тежок период и решија да ми го дадат тоа задоволство и онака никој не ме гледаше затоа што не бев искочена на некое посебно место. А да ме затнат ми купија чевлички на штикла од 2 цм. :D Кога сме кај тоа треба да си ги земам од подрум. Баш се финта, карирани.
    Да не бегам од тема, активно почнав да носам во втора средно, пониски. А сега се осмелувам и повисоки. Постепено качувам по 1 цм и така немам бунење дома дека сум како штрк висока. :D
     
  3. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Со вистински штикли сеуште се немам запознаено, сем со чевлички на плута. :D

    Не знам ни дали ќе се запознаам во блиска иднина пошто не знам да одам со нив, јбг. :D
     
  4. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Носев платформа уште во 7-мо одделение,а вистинска штикла во прва средно.
     
  5. Queen-Nefertiti

    Queen-Nefertiti Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    46
    Прв пат облеков штикли кога бев 7мо одделение,и тоа со 12ка штикла :whew: но за среќа не скршив нога :rofl: Со оглед на тоа што ми биле првите штикли со таа висина значи практикувам да носам високи(превисоки :P )штикли-Ниско не обожавам.
     
  6. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.514
    Допаѓања:
    2.158
    За полуматурата носев најниско штикличе што може да биде :)
     
  7. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    Моите први штикли :rofl: леле кога ќе ми текне :tmi:
    на распустот после втора средно, си kупив една зелена сукња од оние што висеа како партали надолу....ама така отворено (марсовско) зелена, одам после тоа низ ГТЦ и случајно влегов во пеко гледам сандали со ремчиња (оние големите што се испрекрстуваа до под колено и си викам леле што се убави :inlove: а боиве на нив зелено, жолто и портокалово (незнам кај ми бил паметот, бетер и од папагал) и цела среќна ги пробувам 5 цм. штикличка и се јавувам на мама и вика арно ќерко ако ти се убави купи си ги :D ги земав и низ дома цел месец се фрцкав....излегов цели 3 пати со нив и толку беше :rofl:
    Стојат уште во некоја кутија дома, ќе ги сликам и ќе ги постирам да се посмеете
    После тоа се запознав и со повисоки штикли па сега си носам 12-ки и немам многу мака со одењето :)
     
  8. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Во прва година, за нова година. :D

    Пекав за штикли, сите другарки веќе изнакупија, и ајде да не останам покусо и јас. Ги купив и цел ден го поминав со нив пред огледало, па тоа беа радости како на лото да сум добила.

    Не знаев да одам нешто најдобро, одев како да немам никаков осет на едната нога, буквално ја влечев. Така беше се додека не ми се собра тепихот и додека не се искршив убаво доле, па научив после да ги кревам нозеве фино лепо.

    И така.. почнав со 8ца, а најновите ми се 16ка. Претеризам, дури сега приметувам, ама пуст мерак, шта чеш. 8)
     
  9. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Па за полуматура и тоа многу високи бидејки имав ептен мерак за штикли :$ А сега како повеќе растам така го намалувам бројот на штиклата :D
     
  10. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    На полуматура, но многу ниски. После тоа не носев нешто многу штикли, сега во последно време почнав :)
     
  11. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Прв пат облеков накај трета средно мислам и тоа ниски, ниски, 2-3 цм можеби.Мама не ми даваше порано и повисоки :D Леле колку им се радував, се замислував џоа манекенка сум :D :D
    А прави штикли веќе летото за 4та носев и оттогаш речиси секогаш носам многу високи, барем 9-10 цм.
    Како мала не се двоев од штиклите на мајка ми и тетка ми кога беа на работа, може затоа и кога почнав да носам мои не ми беше проблем, ниту кривев ниту нозе ме болеа.
     
  12. Sm.real

    Sm.real Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    64
    На полуматура.Мерак ми беше и си купив штикли ама височки (10цм-за мене високи :lol: ).И еве сеуште си ги носам. :)
     
  13. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    прв пат на свадба,кај едни роднини, хаха имав само 13 год.хах потоа почнав од 2 година средно и тоа само кога искачав,и еве никако неможам да навикнам едноставно не ми е удобно ама никако,а ги обожавам и ги купувам и ми стојат нови.после 2 годините ги давам на некој :D :D
     
  14. solzuska

    solzuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    135
    како шо ме држи сеќавањето, првпат на полуматура имав со полна пета, некаде 10 цм...и после тоа веднаш почнав да носам штикли, и тоа секогаш од највисоките, дека прилично сум ниска :lol:
     
  15. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    За матура облеков прв пат и одев како по јајца. :D
    Не бев нешто особено среќна ко некои што едвај чекаат да се пикнат во високи потпетици.
    Лошата карма ме стигна - тоа лето си го превртев зглобот на десното стапало и кривев ко некоја бабетина.
    Одма штом оздраве, крвнички им се нафрлив и еве - љубовта со штиклите трае добри 10 години и кусур.
    Жена во патичиња и балетанчиња не признавам.
     
  16. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    За матура прв пат ги облеков и тоа не многу високи нормални 5 6цм. и одтогаш си носам редовно само за вечерни излегувања и тоа повисоки 10цм
     
  17. AthenaAsamiya

    AthenaAsamiya Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    104
    прв пат штикли облеков оваа година инаку многу ретко носам штикли,на излегување најчесто носам сандали или сум со патики converse :lol:
     
  18. AngelGirl

    AngelGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    78
    Прв пат облеков во 3та година средно со една минијатурна штикличка со цел да се вклопам во друшо не самоицијативно и со желба :) И ден денес не сум љубител на штиклите :shake:
     
  19. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Ееее беше тоа декември далечната 2008-ма. Ги купив за Нова Година, ама прв пат ги облеков неколку дена пред Нова Година.
    Црни чизмички до глужд со штикла (знаете де од оние какви што имаме сите :D ).
    Одтогаш па навака, секои наредни што ги купувам се се‘ повисоки и повисоки.
     
  20. sugar

    sugar Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    67
    Прв пат облеков штикли за полуматура. Тенка штикла, 7-8 цм. Сега сакам уште едни да си купам. :)