Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога се работи за време на викенд и празници

Дискусија во 'Правни совети' започната од Lemon, 4 мај 2015.

 1. Lemon

  Lemon Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2013
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  110
  Не можам да најдам никаде по темиве дали има прашање во однос на ова. Ме интересира конкретно за овој месец. На пример верски празник е 29 мај и не се работи. Нас ни најавија дека ќе работиме тој ден и дури веројатно и за викендот. Го читав Законот за работни односи, и бидејќи нема да ни ги исплатат туку ќе ни дадат слободни денови, во Законов не можам да најдам колку денови се добиваат слободни за празник и колку за недела. Јас знам дека за државен празник треба да се добијат два слободни дена исто и за недела ако се работи. Е, сега ова е верски празник, а во Законот не пишува ништо ниту за работа за време на викенди. Благодарам