Кога се работи за време на викенд и празници

Дискусија во 'Правни совети' започната од Lemon, 4 мај 2015.

 1. Lemon

  Lemon Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2013
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  87
  Не можам да најдам никаде по темиве дали има прашање во однос на ова. Ме интересира конкретно за овој месец. На пример верски празник е 29 мај и не се работи. Нас ни најавија дека ќе работиме тој ден и дури веројатно и за викендот. Го читав Законот за работни односи, и бидејќи нема да ни ги исплатат туку ќе ни дадат слободни денови, во Законов не можам да најдам колку денови се добиваат слободни за празник и колку за недела. Јас знам дека за државен празник треба да се добијат два слободни дена исто и за недела ако се работи. Е, сега ова е верски празник, а во Законот не пишува ништо ниту за работа за време на викенди. Благодарам