1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога слушате невистини за вас...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од girl.23, 27 јануари 2012.

 1. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.799
  Доаѓа некој ваш близок човек и ви кажува некои муабети (невистини) кои ги слушнал за вас.
  Може да се околу работата, училиштето, семејните односи, бракот, врската со партнерот, нешто интимно...што и да е...

  Како реагирате? Дали ќе се изнервирате? Дали се правдате и превземате мерки? Дали ги барате оговарачите да ги дознаете и почнувате и вие да зборувате за нив?
  Или едноставно го знаете нашиот менталитет, па се насмевнувате и продолжувате напред?
   
 2. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.626
  Допаѓања:
  3.358
  Само продолжување... ако се потрудиш да се оправдаш, ОДМА ќе речат дека е вистина...

  Ненормални :)
   
  На Juccy, LadyInTheDark и LittleDevil им се допаѓа ова.
 3. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски
  Бидејќи знам дека не е вистина, не се замарам. Кога-тогаш вистината излегува на виделина. Така да.. монтирај насмевка за инат на другите :)
   
  На LadyInTheDark и Pako Primavera им се допаѓа ова.
 4. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  622
  Пол:
  Женски
  Се загрижувам единствено кога има вистина во сето тоа-во кажувањето. Тогаш навистина се замислувам и едноставно велам па вистина е па и да се зборува вистина е. А кога се зборуваат невистини тогаш НЕ МИ ЧУЕ. Не се замарам воопшто. Одамна имам сфатено дека на некои луѓе душевна храна им е озборувањето, кажување на невистини. Од една страна и ги разбирам. Толку се несреќни во својот живот што кога ќе кажат некоја невистина сакаат да се поистоветат со нас. И ние да сме ,,несреќни,,како нив. Но не ме погодува. Најбитно ми е дека ја знам вистината и таа ми е повеќе од доволна. Од друга страна пак луѓето и измислуваат најразлични причини за да го потполнат своето време, за да поседат негде на кафенце, да стекнат пријатели (лажни) и тоа е нешто во нивното функционирање што не би можеле да го промениме. Или прифатиги таквите или засекогаш постави една дистанца спрема нив.
   
 5. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Штом ме збори некој , тоа го прави затоа што е љубоморен,затоа што си нема попаметна работа во животот,затоа што е олош од човек во душа и сака да наштети некому....Кога слушам такви невистини,постапувам различно.Некогаш знам само да се насмеам и да преќутам, но некогаш кога тоа ги преминува границите на нормалата, нормално дека се соочувам со нив, но не за кавга.Туку да им докажам колку се мизерни и безвредни...дека безпотребно се трудат.А вистината сама ќе си дојде и ќе си се покаже,тие што ми се вистински пријатели нема да поверуваат во тие озборувања и готово.
  А тоа дека некој ќе ме изнервира, зависи од многу фактори, ако дента сум расположена, ништо неможе да ме онерасположи,а некогаш и трошка ми фали за да ми се качи притисокот.
  Зад добрите коњи прашина се крева.
   
 6. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.050
  Веќе преку глава, мислев дека сум отрпнала на овие глупости, но дефинитивно сум се излажела. Емотивна личност сум и никогаш неможам да ги сокријам емоциите , па да реагирам малку поладно на сето ова, ужасно ме погодуваат вакви работи :@
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 7. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  Мое е да им објаснам, а нивно да ми веруваат, па сеа како сакаат.
  Ако ми е некој небитен многу ми е гајле, воопшто не ме погодува.
   
 8. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.352
  Допаѓања:
  17.400
  Пол:
  Женски
  Ако е невистина многу ќе ме погоди тоа, таква сум, и со стегнато срце ќе се обидам да објаснам дека не е така ама во себе ќе вријам и не знам како ќе се воздржам а ако не ми поверуваат а се мои блиски многу е веројатно дека ќе се расплачам, не можам против таа моја особина, а сакам да можев да се воздржувам. Ај па не е толку лошо, си ги плакнам очите(или можеби си ги уништувам |( )
   
 9. gothchick

  gothchick Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  1.642
  Само им викам bitches,you make me famous и си продолжувам понатаму :D .
  Џабе е да се трошат зборови на оние кои немаат ни свој живот, зошто би им го правела јас задоволство да некој им обрати внимание. Битните луѓе ја знаат вистината за мене, никој не би им верувал на таквите attention whores. Впрочем се повеќе и повеќе се познаваат тие луѓе кои зборат лаги и глупости, за да бидат во центар на вниманието, демек они нешто дознале, кога на крај сепак се дознава дека се било лага. (зборев за женски род, кои озборуваат т.е кажуваат невистини, но се однесува и на машки род бидејќи и машки зборат.)
  Многу имаат заборено за мене и уште зборат (посебно оваа година, кога излегов од школката на срамот) ама i don't give a fuck.
   
 10. Ecii

  Ecii Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2011
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  11
  Eдноставно ги игнорирам.. вистината ке се дознае на крај. Но сепак кога е нешто што многу ќе успее да ме изнервира реагирам многу бурно и ми доаѓа сите да ги искршам но некако се воздржувам. Кога ќе видат дека не ги рецкам некако стивнува целата приказна.. лажна приказна. :)
   
 11. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  6.166
  Допаѓања:
  23.026
  Пол:
  Женски
  Кратко и јасно.

  НЕ СЕ ЗАМАРАМ ПОЌЕ ! ;)
   
 12. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.782
  Допаѓања:
  151.413
  Трпение-спасение и достоинство. Нека чешаат јазици,иако моите родители ги боли многу повеќе,па реагираат жестокот. Ама им велам,на крајот правдата не можеш да ја истераш,никој нема да ти рече да измислив,да кажав така и така,зошто луѓето се кукавици.
  Живеам со тоа,а кога ќе дојде ден, тивко воочувам без да се расправам и се повлекувам,е тогаш нека се јадосуваат.
   
  На NoellePage и ljubam им се допаѓа ова.
 13. Inhume

  Inhume Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2011
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  243
  Јас кога знам дека ми е чист образот нема што да се вознемирувам околу тие невистини што ги кажуваат едноставно неможам да се замарам, не мислам да паѓам на туѓите провокации ма нема шанси...
  Кој што сака нека збори нивна работа си е тоа, мене ми е важно луѓето што се околу мене да ме почитуваат, а за другите што озборуваат што шират невистини не ме интересираааааама ич. :wink:
   
 14. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.799
  Колку е лесно да речеш дека не се замараш, но дали е навистина така?
  Голема утеха е дека вистината секогаш излегува на крајот и победува правдата.
  За жал многумина немаат свои животи, па живеат туѓи животи.
  Гледаат секаде да се мешаат и секој што е можно да го оцрнат.

  Пр.
  На едно работно место во реномирана фирма влегов со договор за 1 месец, заменував работник кој поради здравствени проблеми беше на боледување. Во фирмата ми беше супер, камо среќа да останев, меѓутоа се врати работникот и јас си заминав. Тоа беше тоа. Потоа од мои роднини слушнав муабети дека `слушнале` од некој дека во фирмата не сум се покажала , па ме истерале. А, тоа немаше ама баш никаква врска! И кому и зошто јас да објаснувам дека не е така? Кои се тие зли јазици кои ме кудат и даваат лоша слика за мене кога утре пак треба да барам работа?
  Навистина има многу злобни луѓе кои може само да ти наштетат.
   
  На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.691
  Ќе излажам ако кажам дека не сум се замаралА.Сега се трудам замарањето да го ставам во минато свршено време,и мислам дека успевам .....
  Измислувале секакви работи-од симпатии,дечковци,па изневерувања па ова,она.....Но најмногу ме здоболеа работи кои ги измислуваа за татко ми,после неговата смрт ;( Овие работи-од злобните јазици секако,признавам дека ме жежеа кога ги чув,и навистина не ми е јасно како можат,зошто????
  Така чув дека на вреемто кога тој бил директор дека многу крадел -па затоа Господ го казнил,дека многу бил задолжен па од нервози умрел,дека ние сме го нервирале дома,дека бил психички болен и какви уште не гадости ;(
  Првата комшивка,кога дојдоа да ни кажат дека тој заминал од овој свет,и кога викнавме од болка,дојде и праша што е?Рековме дека почина....а таа рече-АААА,јас мислев да не ве тепал па да плачете.....

  Ете,некако поминаував низ сите тие сра*а,а на нив им посакувам некогаш за некој свој близок да чујат што зборувале тие,па да видат како е.........Сепак некои работи се осетливи,и колку и да се трудиш,сепак болат....
  Денес,после толку многу работи поминати во животот,гледам дека отрпнувам и станувам имуна на таквата малограѓанштина....... :puke:
   
  На slavica999 и soco им се допаѓа ова.
 16. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.812
  Допаѓања:
  11.127
  Пол:
  Женски
  Ми кажа другарка ми пред некое време нешто што не го знаев за мене:)
  Па уште ме прашува, а знае дека ако е вистина ќе и кажам |(
  Само и реков шо ти е бе, ќе знаеше ти за ова. И толку не се замарам.
  Навистина незнаев дека имам дечко :rofl:
   
 17. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.185
  Пол:
  Женски
  Не се замарам, ни на крај на памет не ги ставам, не се правдам, немам намера да се докажувам, доволно ми е што многу добро се познавам себе си, а што ми овозможува да не им верувам или се докажувам на луѓето, дури немам сила за тоа.Ако имам нешто да им кажам, само еднаш би кажала и толку, не би се докажувала.Иако најчесто знам и ги претчувствувам овие работи, однапред, како незнам, интуција веројатно.На крајот на краиштата не може човек да ги спречи луѓето.
   
  На Dark artist, ozbilnazena и Juicy им се допаѓа ова.
 18. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Ама ич не се замарам па поготово кога ќе разберам дека тоа го има кажано некоја небитна особа :D Многупати со другарките се си се зафркаваме на сметка на такви невистини за нас. Пред некое време на една другарка и беа измислиле дека оди со еден дечко па се смеевме сигурно тајно одат чим таа незнае :D
   
  На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. lolita97

  lolita97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  37
  Секако се обидувам да го исправам тоа... И одма го барам тој што зборел... :D
   
 20. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.767
  Нормално дека ме дразнат, онака малкуцка. А понатака оставам делата да говорат за тоа која сум и што поимот за мене претставува. Не сакам да се замарам со клевети на искомплексирани индивидуи кои дефинитивно си лечат некои свои деформитети со оцрнување на други. Тоа низок и подол чин на деградација. Едно е да споделиш мислење за некој со некој, ама да ширип дезинформации за кои ни самиот не знаш колку вистина има тоа е болно. Секој има право да каже мислење, се додека пред исказот стои Јас мислам.....а јас зна или Јас ТВРДАМ и да оцрнуваш, е одење во сосема друга насока. Срамота