1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога слушате невистини за вас...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од girl.23, 27 јануари 2012.

  1. Justice.Girl

    Justice.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Дај ми пример за одмазда, потребна ми е токму сега :lol:
    Баш сега ми се случи таквно нешто, прибирам информации на кого му е толку досадно па измислува лаги, за одмазда ке видиме, сигурно ке ја има ама некако не ми текнува сега :lol: Од една 'другарка ' дознав дека сум била вљубена во едно дете од на училиште, а пак од комшивката дознав дека сум го сакала син и :rofl: :rofl: Има уште многу вакви примери, да не набројувам сега :lol:
     
  2. Stoimenovska

    Stoimenovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    2.182
    Едноставно не се замарам, си ја знам јас вистината во мене и готово, не ме интересира! А ии вистината излегува на виделина :)
     
  3. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Многу ми е гајле,се секирам за тоа ко за ланскиот снег!Јас ќе си терам по патот , а кој му се јадат трици,нека гледа барем да се најаде,од мене нема да добие внимание и нервози да се засити
     
  4. honney

    honney Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Доволно ми е што јас знам дека не е вистина, што имам мирна совест.. тие што ми значат ми веруваат доколку им кажам дека тоа не е вистина и тоа ми е доволно. Па на крај јас одговарам и јас си го живеам мојот сопствен живот, па што и да кажат другите нема да ме предомисли..
     
  5. Lola-M

    Lola-M Популарен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    536
    :)
    -кога бев тинејџерка се карав и се обидував да ја докажам вистината
    -кога бев во 20-тите тивко си патев и се нервирав
    -денес само се насмевнувам и продолжувам понатаму....
     
  6. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    ме нервираат таквите фацишта (идиоти)..
    тоа се лица кој немаат шо да праат,лица на кој не им е интересен својот живот,лица кој мислат дека на тој начин можат да стекнат некои пријателства па на крај краева нека зборат шо сакаат битно тие шо ме знаат ме знаат каква сум а тие шо не ме знаат коа ке ме упознаат ако ме упознаат ке сватат дека таквите муабети се невистини а јас не планирам да изигравам џандар и да викам е ова не е вистина па шо ти ја знам шо едноставно брат игнор ајт делит и правец у канта .....
    и да погоре убаво имаат кажано вистината увек излага на виделина ...
     
  7. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Зависи од лагата.Ако нема допирна точка со тебе нема ич што да се замараш.Можеш дури и да си се насмееш :lol: А има и такви од видот 'чула ама не разбрала' значи од мравка прават слон или е делумна невистина/вистина.Мислам дека од ова зависи дали ќе се замараш или не :)
     
  8. K0ST0VA

    K0ST0VA Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    58
    некогаш се нервирам некогаш не се замарам ама баш ич ич ич.Кога ќе размислиш пак... сепак мислеле на тебе. 8)
     
  9. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    3.203
    Пол:
    Женски
    Порано многу се нервирав кога ќе слушнев лаги за мене.. Сега, знам дека тоа не е точно, оние кои ми значат се блиску до мене и знаат дека е само измислица и не се замарам многу...

    Не се обидувам да докажам како е лага и тако даље, едноставно ставам на игнор и продолжувам..

    Едно време и на дечко ми му трескаа за мене но кога јасно му посочив дека нема ништо вистина, и дека воопшто не допира до мене сега и тој ги става таквите на игнор.. И право да ви кажам УБОО МИ Е! 8) :D
     
  10. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Искрено ме нервираат такви луѓе, кои немаат свој живот и своја работа, па се мешаат во туѓи животи, едноставно одвратни ми се и неможам да ги поднесам. Но, од друга страна пак, ги жалам затоа што се стварно греота и незнаат што да прават со себе, освен да измислуваат невистини за другите.
    Кога дознавам некоја лага која е поврзана со мене од некој близок, прашувам дали сака да му објаснам дека не е точно, ако сака му објаснувам, а ако не сака, му кажувам да не ме замара и да си верува во невистините доколку смета дека се точни. А ако доаѓа од некој небитен едноставно не му се замарам му кажувам да си гледа за себе и да си го живее својот живот ако воопшто го има. ;)
    Иначе, секогаш се обидувам да дознаам од кого доаѓа тоа и кога дознавам само кажувам.. тешко тебе. :*
     
  11. Lady97

    Lady97 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.172
    Допаѓања:
    524
    Во ваква ситуација сум најнервозна и ми иде да убијам некого ама сепак јас си ја знам вистината за себе и нема да се опседнувам што ќе мислат другите ;)
     
  12. mk.girl

    mk.girl Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    Не се замарам воопшто,животот ме научи на многу работи а една од тие е дека на човекот неможеш да затвореш устата.
     
    На N.Kety му/ѝ се допаѓа ова.
  13. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    Луѓе зборувале луѓе слушале ! а јас :rock:
     
  14. HurremSultan

    HurremSultan Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    119
    Порано колку се нервирав а сега донекаде ми е мило, бар ме спомнуваат и се замараат со мене а јас со нив ич. Па многу ми е гајле, искрено ме заболе.
     
  15. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    мн се нервирам на накви работи.уфффффф :@ ама веке почнав да не се замрам нека си зборат ако немат друго работа..и да се нервирам нема устата да им ја затворам
     
  16. cveke123

    cveke123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    633
    Тогаш само се изјаснувам дека тоа не е точно и малку избувнувам... Ама после има секакви луѓе, зошто да ги мислам, не ми е гајле за нив! А следниот пат кога ќе се видам со нив, ќе им кажам на пријателски начин зошто така прават.
     
  17. chipo

    chipo Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Никој не може да ја знае вистината што ја носиме во себе, така што сметам дека луѓето само имаат потреба да си ги испразнат своите празни мозоци со тоа што еден цел ден ќе оговараат некого. Ако умееме да уживаме сами во нашата вистина, тешко дека ќе ни смета невистината, всушност дали таа и ќе дојде до нас.
     
  18. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Се научив да не ме погодува тоа што ќе го каже некој. Отрпнав на човечкото лицемерие и лажење. Дури ни комплиментите и убавите зборови не ги сфаќам здраво за готово. Многупати се докажало дека некој баш и не го мислел тоа што го кажал за мене, така што се навикнав да не се замарам со нечие мислење за мене. Битно ми е најблиските да ја знаат вистината за се', а другите и онака не се важни.
     
  19. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Што правам кога слушам невистини за мене..па... хм..
    Воопшто не ме интересира мислењето на `тие` луѓе кои немаат попаметна работа од зборување на невистини.Ич не ме погодува тоа што зборуваат за мене..напротив понекогаш ми е мило што ете некој се преоптоварува со мене..и воопшто што сум му во мислите.. :rofl: :rofl:
     
  20. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    42.990
    Бидејќи работам со доста луѓе, повеќето се и генерациски постари од мене, научив дека секој, без разлика на возраст, искуство, може да си каже она што мисли, па тоа да го дофилува некој трет, да си додаде некој пет, и така да се создаде клопче од невистини за било што, а не само за човек, карактеристики или пак некаква ситуација.
    За мене невистини не знам дали имало или пак ќе има, од проста причина што ги занемарувам луѓето во широк лак, со кои само работам. Чест на исклучоци. Но, навистина немам време ниту енергија да мислам што кој како кажал за мене. На крајот на краиштата, не сум тип што се впушта во инстант релации, па затоа и многу од колегите ме сметаат за резервирана. Комуникацијата ја сведувам на нивото кое ми е потребно, и не се расфрлам со интимата, зошто знам колку лесно се џвакаат туѓите проблеми особено за вампири што немаат своја крв, па цицаат од туѓата. Не фала, живејте си во темнина, мене тоа не ме занима.
    Според мене, си имам јас своја искрена средина, луѓе со кои творам, живеам, љубам, и не ми требаат зајадливи и лицемерни опркужувања, но нејсе, животот е таков, и се фрла и во тие ќошеви, па треба да научиш како да се справиш со истите.
    Имам брдо познаници кои сигурна сум дека не ме ценат, ниту ме сакаат, но тоа е нивен проблем - не е мој. Ниту барам да ме сакаат сите, ниту може тоа некогаш да се случи. Затоа мразам патетични упикувачи во туѓите животи, луѓе кои постојано кенкаат и глумат жртви и очекуваат внимание, а притоа не забораваат да серат за вас!
    Таквите ги осеќам, енергетски, и никогаш не сакам да сум во контакт со нив.
    Ако зборуваат - слободно! Карванот ќе пројде, а кучињата ќе лаат.
    Важно е да знаеш сам кој си и колку вредиш, сигурно нема да те погодуваат невистини, зошто си свесен дека не се точни.