1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кодот на Да Винчи / The Da Vinci Code (Ден Браун)

Дискусија во 'Книги' започната од SexyLady, 19 март 2011.

  1. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Ја имам читано книгава и имам исто така читано дека во оваа книга има многу грешки(неточно напишано) еве неколку од нив...
    http://www.motika.com.mk/index.php?opti ... &Itemid=41
     
  2. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    Едно време обожавав вакви загодочни, мистериозни и полни со "кодови" книги кои откриваат чудесни тајни кои човештвото демек не ги знае :lol: (Сега ми здосадија-Изгледа нема што повеќе да одгатнам :D )
    Убавината е во тоа што авторот доколку е мајстор во својата работа ќе измисли и "вистински факти" кои ќе те натераат да се подзамислиш дали е ова можно или сепак не :lol:
    Оваа дефинитивно ми беше една од поинтересните. Полна со акција, мистерии и прашања што ќе се случи понатаму затоа што ситуациите ретко се предвидуваа. Секако не треба да слепо да се верува на се што ќе прочитаме бидејки кај овој тип книги тоа е пракса. Во секој случај забавен и возбудлив трилер.
     
  3. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Кодот на Да Винчи -книга која ме остави без зборови со многу мисли и неодгатнати дејствија. Доста работи си ги разјаснив но доста останаа да лебдат во мојата глава. Пред се за тоа што го зборите, „ Тајната вечера “ сликите и некој негови објаснувања, имаше документарец пред некое време токму за тие гледишта за „Тајната вечера“ , „ Мона Лиза “ и голем број научници го потврдија тоа дека може личноста која се потпира на Исус да е Марија Магдалена, дека тие мора да имаат деца........ како и да е кој сака нека ја прочита книгата феноменална е па секој нека си даде свој заклучок и размислување за работите.
     
  4. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    Одамна ја прочитав, додека читав не ми се оставаше,да видам што следно ке се случи
    а за оние кои ја побиваат- книгата е трилер а не научен труд па да се фатиме за тоа што е вистина а што не во неа
    пред некое време на нет ја најдов најновата книга од Ден Браун ама за жал при формат отиде во неврат
    ако некој го има линкот нека пише
     
  5. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    Најновата на Ден Браун е „Загубениот симбол“.

    Инаку е издание на Култура
    [​IMG]
     
  6. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Многу подобра од Ангели и демони. Барем за мој вкус.
    Комплетно мој тип на книга, иако ми е смачено од тоа да има секогаш некој пар на крајот и оп ќе се бацат на крај. Ама претпоставувам дека и тоа ме привлекува да ја читам книга колку-толку.
    Ја прочитав прво неа, па Ангели и демони. Првата дури да трепнеш ја имав завршено, а Ангели и демони ја влечкав, ли влечкав. Некој лош, чуден распоред направив.
    Книга која апсолутно ме поттикна да читам и понатаму, и се уште го паметам моментот кога се заинтересирав за читање. Ја држев во рака како свето нешто.
     
  7. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Една од подобрите книги што ја имам прочитано..има што да научиш ново од неа и посебно ми се допаѓа мистериозноста во неа..ниедно дејствие не е откриено до крај...да работи малку и нашата имагинација.
     
  8. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Ја прочитав доста брзо, затоа што не сакав да ја оставам. Најмногу ме привлече тоа што е мистериозна, читав понатаму и понатаму само за да видам што ќе се случи. Фантастична е според мене и на секого ја препорачувам, мене ме остави без здив.
     
  9. BV87

    BV87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    81
    Книгата е фантастична, се чита во еден здив. А сега дали е точно или не тоа што е напишано во неа - незнам, ама секако те тераат да се подразмислиш малку. Имаше еден дел во книгата во врска со Библијата дека тоа не е книга напишана од Бог ( ја напишал тој па ни ја пратил преку факс :rofl: ) туку од луѓето, и нормално дека некои податоци се или изменети или испуштени. Ако Исус имал толку следбеници како само да има 4 евангелија?! само четворица ги забележале писмено неговите дела? А во тоа време (па и денес) народот најлесно се контролирал преку религијата така да и да постоеле евангелија кои тврделе нешто поинаку од оние на Марко ,матеј, лука, и јован, сигурно не ми биле објавени. Тоа е логиката - е сега дали е така направено или не, за жал тоа никој не може да го знае со сигурност. А мислам дека информациите во книгата се точни ( бидејќи како што се сеќавам во времето кога е објавена книгата имаше и некои тужби против писателот, да се повлече книгата и кој знае што - не памтам, а чим не е повлечана сигурно неможеле да ги оспорат неговите информации на суд?! )
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  10. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Многу добра книга . Уживав додека ја читав , стварно е добра ме остави без здив .
     
  11. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Kako и повеќето, и мене тоа што најмногу ми се допадна беше мистериозноста во книгата...Иначе ми беше многу лесна за читање, иако кога првпат ја зедов в раце не мислев така. :)
     
  12. s.t.e.f.a.n.j.a

    s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    51
    да убава е но и сакав да ја знам мистеријата
     
  13. mim

    mim Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Книгава ми е многу интересна, крајот (барем мене) ми беше малку чуден, али интересен, впрочем како и целата книга, Деталите, дури и каков е чворот на прекривката се неверојатни :) Интересна е и Ангели и демони, книга што вреди да се прочита :)
     
  14. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Книгава е прекрасна, ја прочитав во еден здив! Многу ме привлекуваат мистерии, не застанувам со читање додека не се дознае и разреши се. Описите се точни и прецизни. Пред некое време имав прилика да го посетам музејот Лувр во Париз, и се изненадив се беше онака како што е во книгата :) :)
     
  15. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Кажав и во друга тема, книгата ме воодушеви. Најмногу ми се допадна описот на Париз, посебно на Лувр, додека читав се чувствував како да сум таму :D . Од друга страна, не велам дека треба слепо да се верува во податоците напишани во оваа книга во врска со Исус и Марија Магдалена, но некои работи навистина имаат логика. Леонардо Да Винчи творел во време на ренесансата, а тоа е период кога човекот веќе се изморил од безрезервното верување во црквата која била многу корумпирана и почнал да се врти кон самиот себе, да ги живее благодетите на овој живот, а не на задгробниот. Како ренесансен уметник, а воедно и комерцијалист, Леонардо, по нарачка на црквата, сликал многу дела со религиски мотиви, но во сите тие дела успеал да вметне загадочни и морничави работи. Најголем пример за тоа е Тајната Вечера, а исто така и делото Мадона на карпите...Во оваа книга навистина убаво се објаснати овие работи. Пак велам, не треба слепо да веруваме во она што го пишува во книгава, но барем малку не поттикнува да се интересираме за тајните на христијанската религија :)
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  16. aquarius34

    aquarius34 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    99
    Па ова не е историска книга, ова е роман! :) Повеќето работи тука се измислени... Значи, баш овој семестар слушав културно наследство и кога на професорот му спомнавме нешто во врска со книгата и тоа што е напишано во неа, само слатко ни се изнасмеа :lol: .
     
  17. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Баш би сакала да ја прочитам книгата .. и тоа и ќе го направам во иднина. А инаку филмот сум го гледала 4 пати. Претпоставувам дека филмот и книгата се нешто различни бидејќи нели мора малце да се смени нешто. Хм..ме привлекуваат мистерии и тајни па затоа многу би сакала да ја прочитам.. :)
     
  18. aquarius34

    aquarius34 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    99
    Па нешто различно, во смисла на темата и нема многу. Темата на книгата и на филмот е истата... Ама, според мене, многу подруго е чувството додека ја читаш книгата, додека самиот си замислуваш... Некако, дава поголема неизвесност... :) А, и некои детали од книгата се изоставени во филмот, не менуваат многу од приказната, ама во секој случај книгата е поинтересна, барем за мене :)
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  19. iveflower

    iveflower Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2013
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    12
    Секако дека не треба да ја судиме книгата според филмот. И мене книгава многу повеќе ми се допадна, баш е во мој стил со мистерии а истовремено и научив многу, со секој опис на сликите пред мене на интернет ја отварав сликата на Да Винчи па и научив многу за него, иако не сум се интересирала за ренесансните уметници, Ден Браун ми го привлече вниманието и планирам, да му ги прочитам и другите бестселери:D
     
  20. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Книгата уште ја читам , интересна е , не ме пушта да ја оставам :D Пред да ја читам оваа , ги прочитав Дигитална тврдина , Загубениот симбол и Точка на измама исто од него и интересни ми се , некои работи запамтив некои ги мешам бидејки во секоја книга он има премногу податоци(не навлегувам во точноста) и после не знаеш кое од каде доаѓа.