1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кое е вашето омилено јадење и дали знаете да го зготвите

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од eli12, 23 март 2011.

  1. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Имам повеќе омилени јадења кои секако знам сама да си ги направам, а ако не го направам јас енма кој да ми зготви ручек кога маж ми е по цел ден на работа :worried:
    Вака , мусака ми е едно од омилените јадења, спанаќ и ориз, ориз со компир, ориз и макарони во тавичка :P , шпагети,тортелини,макарони со секаков вид на сос, полнети пиперки, пилешко со компири во фурна мјаммммм :P .....итн. ;)
     
  2. SarahTayMomsen

    SarahTayMomsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    650
    Имам повеќе и сите знам да ги готвам ама ќе кажам само едно МАКАРОНИ со сос од мелено месо скоро секој ден си правам макарони ги обожавам :inlove:
     
  3. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    43.136
    Сите видови тестенини со сосови, салати што ми се омилени си ги правам.
    Ќофтиња од месо, од тиквица, поховани работи, сето тоа знам да правам, ама најчесто ме мрзи.
    Компир на сто начини, пица, тесто, месени работи што ги сакам, си ги готвам.
    Слатки работи не љубам многу, а од она што ми е мерак да си направам е сутлијаш со џем од јагода и многу цимет.

    Единствено лазањите со зеленчук и сирење што ги обожавам, а ги имам јадено во едно глупо ресторанче во Бања Лука не научив да ги правам, зошто мислам дека сирењето тамошно беше домашно, и им дава на лазањите неповторлив вкус.

    Селско месо со помош на мајка ми еднаш направив, ако се брои тоа, тогаш знам :)
     
  4. Natti

    Natti Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    5
    Најомилено јадење ми се пржените компирчиња и секако знам да си испржам.
     
  5. Hayley

    Hayley Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2011
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    899
    Лазања е едно од најомилените кои што знам да ги подготвам.. купи си тие лазањите, црвениот сос се прави со мелено месе, кечапи и зачини по вкус, бешамелот со брашно и млеко.. и на печенје одкако ќе омекнат лазањите и ќе ги покриеш со слоеви сосови :D
     
  6. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.270
    Допаѓања:
    3.216
    Пол:
    Женски
    И јас многу сакам да јадам лазања но не знам како се подготвува.. :| Треба да си научам...

    Инаку многу сакам тиквички.. Порано ич не ги можев но во последно време многу си ги сакам..Ама рендани кога се, а не на тркалциња сецкани... Рендани тиквички знам да подготвам и мислам дека ептен добро ги правам( сепак - мое мислење хх).

    Сакам и палачинки со кремче и банани и тоа знам да го направам, но морам да се потсеќам на рецептот за тестото од палачинките..

    Толку ми текнува за сега... :*
     
  7. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Се јадам, се ми е омилено хахах и скоро се знам да подготвувам,месо само не знам и не ме интересира
     
  8. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Најомилени јадења ми се пржени компирчиња, пица и благи палачинки и се разбира знам да ги зготвам. :)
     
  9. MilaKunis

    MilaKunis Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    25
    Пицата дефинитивно и знам добро да ја зготвам.
     
  10. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    Моите омилени јадења се едноставни и многу лесно се приготвуваат.
    Пример:
    Печени пиперки (зачинети со сол, масло, киселина и лук) со сирење и црн леб...
    Потпечено лебче премачкано со маргарин и изрендано сирење...
    Шпагети...

    Ако ми текне уште нешто ќе напишам :)
     
  11. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    Омилено јадење ми е пилешка тава, ама незнам да си ја зготвам исто како што и кога јадам надвор. Најдобра до сега сум јадела во Рустико (можи го згрешив името) Битола, а исто така и во пицеријата Ангела (Струга) е многу добра, обично тие многу ја зачинуваат ама ги опоменувам.
    И онда то. :lol:
     
  12. potterholic

    potterholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    419
    омилени јадења ми се:
    -пржени компирчиња и знам да подготвам
    -лазањи и незнам како да ги подготвам
    -палачинки и пак незнам како да ги подготвам.
    далеку сум од домаќинка :D
     
  13. AlanisM

    AlanisM Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    590
    пилешко месо и печени компирчиња мњамиии , а за подготвување сум нула :worried:
     
  14. CrystalNoir

    CrystalNoir Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    92
    Морска риба(ослич,скуша,лосос),но незнам да ја направам и шпагети за кои нема потреба од некоја готварска вештина :)
     
  15. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Од нашите домашни омилени ми се - полнети пиперки, сарма, и тава со ориз и копанчиња и знам да си ги подготвувам, а сега во последно време пилешко на таи начин и тоа знам да го готвам..
     
  16. Masnickaaa

    Masnickaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    897
    Пол:
    Женски
    Сарма, полнети пиперки, печени компири, пица итн итн :D Знам да ги приготвам сама, обожавам да готвам.
     
  17. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    Пицааа ...и да знаммм.. :P
     
  18. anastasceto

    anastasceto Активен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    6
    moeto omileno jadenje e przeni kompircinja..pica,pastramalija i se razbira i nekoj desert po jadenjeto palacinki sekako deka znam da zgotvam pica sekogas pravam koga mi se jade ...
     
  19. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Полнети пиперки, сарма, мусака, печени компири и стек приготвен на било кој начин. Се знам да зготвам освен сармата, али решив кога ќе научам да правам сарма ќе се омажам и затоа нема потреба од брзање :D
     
  20. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Омилено јадење ми се пржени компирчиња, полнети пиперки, пица, сарма, летна манџа со сирење...а знам да зготват или испржам компир, пица и летна манџа др не :D ама ке научам некогаш. ;)