1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кое средно училиште да го одберам?

Дискусија во 'Образование' започната од Teddey, 14 јануари 2011.

  1. Tonka

    Tonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    И јас имам ист проблем, не знам каде? Се мислам меѓу Георги и економско правен смер, ептен сакам да бидам адвока,т ама не знам ништо за училиштето, ве молам кажете ми за економски ПРАВЕН СМЕР, а и за Георги, зошто немам кој да прашам ? :^)
     
    На Izaabella му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Toнка, за гимназијата Георги Димитров имаш посебна тема, а за економско не можам да ти помогнам. :worried:

    СУГС "Георги Димитров" Скопје -ваше мислење?
     
  3. Gargamel

    Gargamel Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    129
    Карев Карев :rofl: :rofl: :inlove:
     
  4. Chocolateness

    Chocolateness Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Јас сум ученичка во приватното средно Јахја Кемал и многу сум задоволна. Пред се професорите се многу толерантни,а и училиштето овозможува интернационална диплома. Ако плакаш целосна школарина не излегува ефтино, но имаш секакви можности за стипендија. Исто така училиштето има покажано најдобар успех во државата и пошироко ;)
     
  5. Satellite06

    Satellite06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1

    Орце е тешко да.Но луѓето што се таму неможе никој да ги замени. Едноставно уникат. Немораш до толку да учиш ако можеш да се снајдеш барем малце.Покрај се Орце ти дава прекрасен круг на пријатели , стекната навика за учење , добар квалитет на знаење и едно од најбитните работи за професорите од Орце - школото е ВОСПИТНО-образовна настава ! Редовно се држат часови за општествениот живот на човекот , секојдневието , успехот на животот и целта на животот!


    Ако сакаш добро да го поминеш средното не се плаши да се запишеш во Орце :) Само една напомена : ако поминеш првото тромесечие ужас , не се откажувај , најлошото помина од тогаш веќе ќе знаеш како идат работите таму и што да направиш да го поправиш тоа :) Се надевам искрено дека ви ја ублажив мислата за страшното Орце :)

    П.С. Има преубави машки , особено коа си во смена со поголемите ;)
     
    На Viki.i му/ѝ се допаѓа ова.
  6. boki44ka

    boki44ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    двоумење

    Осмо одделение сум и од 5то до 8мо сум со сите петки, ме бива за учење, ама не можам да се одлучам во кое средно да се запишам. Според вас кое е најдобро и најисплатливо за вработување :*
     
  7. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    двоумење

    Па и не ти игра голема улога средното за вработување. Шетни по образование ќе најдеш многу теми во врска со средните училишта ;)
     
  8. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    двоумење

    Aко не знаеш што да избереш-тогаш гимназија-отскочна даска е за секој факултет.
     
  9. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    И ваква тема на дискусија ли постои? :)

    Зависи, не препорачувам определување во стручни училишта уште од полуматура затоа што 90% од учениците потоа се каат. Затоа се одбира гимназија каде се учи материјал од сите области и потоа имаш перспектива на секој факултет и со одличен успех и матура влегуваш без проблеми. Сакам да кажам дека гимназијата е најценета, секако ако одиш средно медицинско потоа секако дека за на факултет повеќе се цени стручното, но која е веројатноста да не го смениш мислењето? Деца се во прашање. Гимназија, од искуство! А и да бидам малку пристрасна.. СУГС „Никола Карев“ - Скопје. ;)
     
  10. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    И јас сега сум осмо. И се мислам каде да се запишам, до сеа сите ми се петки, да се надеваме и годинава. х). Иначе медицина не ме влече ама ич, таму има хемија. х) Едино за фармација али некако не ми е.. Не сум ни за адвокат, тоа економија. Искрено неам поим. Се мислам за Георги Димитров, за техничар за мебел и ентериер или тапетар декоратер. Пошо уше од мала, сакам нешо да украсувам и такви ствари. Али па не ми се јасни малце струките. :lol: Порано се мислев за Карев, али некако сеа ич не ми се иде таму. Незнам зашо, а бев решена. :^) А за некоја друга гимназија и не сум баш. :worried:
     
  11. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    Леле до пред некој месец бев решена во Георги да се запишам ама сега почнав да се рпедомислувам и ми се оди некако во Карев. Луѓе ве моооооолам помагајте очајна сум. Каде ќе ми биде подобро? :doh:
     
  12. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    И кај мене е тиња.
    Те ми се оди во гимназија, те стручно, те никаде не ми се оди. :|
     
  13. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    леле да можам во сите средни ќе се запишам па на крај ќе си одберам каде да идам =.=
     
  14. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Лани ги напуштив средношколските клупи, но сепак свежи ми се сеќавањата кога требаше да се запишам во средно. Знам дека ми беше хаос и на крај САМА си ја донесов одлуката, која сите ги зачуди.
    - Прво и основно никогаш не гледајте каде одат другар(к)ите!!!
    - Гимназија или стручно? И едното и другото имаат + и -. Гимназијата е добра затоа што нуди широка лепеза на знаења од сите области, но сепак површно, додека средно стручно ве обучува и за некои општи работи, но и конкретно се усовршуваате во една област. Проблемот кај стручните училишта е што на 13-14 години ретко кое дете знае што сака понатаму во животот.
    - За факултет - порано имаше разлика од каде доаѓате, но денес со матуриве од СЕКОЕ средно, можете да се запишете на СЕКОЈ факултет, се гледаат само поени од матура + просек. А за претходните знаења верувајте не ви треба многу, затоа што сегде се почнува од 0 (зборам од искуство, средното и факултетот ми немаат ама ниту една заедничка точка, а се снаоѓам екстра).
    - За идно вработување - доколку не сте сигурни дали ќе продолжите на факс, или можеби за 4 години нешто ќе се смени од икс причини нема да може да студирате, топло ви препорачувам средно стручно, затоа што полесно ќе најдете работа како правен, медицински, сообраќаен, електро техничар и сл., отколку како гимназијалец па дури и да сте 5,00 во Корчагин.

    Сепак драги матурантки, размислете убаво, споредете што добивате, а што губите и САМИ донесете си ја една од поважните одлуки во животот ;)
     
    На Lux и Wild.Child им се допаѓа ова.
  15. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Јас сега сум некако решена за Георги Димитров. :rofl: Не викам дека нешо не може да се смени у последен момент. :?: Него сакав да прашам, дали во Георги има француски јазик, и дали се продолжува од таму кај што сте застанале у основно, или се почнува од почеток? Пошо мене не ми иде нешо француски, а да се продолжува од каде што сме застанле у основно, тешко мене. :x
     
  16. Chocoholic.girl

    Chocoholic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    39
    Здраво девојки :) јас сега сум матурантка во гимназијата "Орце Николов" и можам да ви кажам дека поминав прекрасни години овде, професорите и децата се супер, а за учење стално има но се се постигнува.
    Оваа пролет се отвори прв Кариерен центар во Македонија во нашата гимназија, што ќе ви помогне во изборот на факултет, ќе има тестови за професионална ориентација и слично. Можете да видите и на facebook за што станува збор :)
    Кариерен центар Орце Николов http://www.facebook.com/pages/Centar-za ... 3152184412
     
  17. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Исто така да напоменам дека овој пост доста ми помогна.. :) И фала на сите. :D
    Кој ти кажа дека Карев е ``многу полесно``? Ја сум од Карев и не е баш така лесно, зависи кај кој професор-како, индивидуална работа, и зависи од директорот сеа е ко затвор закасниш 2-3мин за час не влагаш ко 1 не знаеш дали ќе ти отворат врата, било која, а ако влезеш некако те става на клупа директорката те запишува у список и Господ те правда те после па така да боље да си останеш надвор. Кај помладите е полесно ама затоа кај постарите професори..Орце е потешко од Карев да, убедливо најтешко е Корчагин, а Карев и Георги се баш општи гимназии не се пр. ко Корчагин свртени повеќе накај математиката туку во Карев и Георги се обраќа внимание на се, зависи од смерот шо ќе го бираш во 3та. Можам да кажам дека на МА им е најтешко, ептен строг критериум имаат професорите и доста тешки задачи им даваат :)
    А и да беше така ``лесно``, немаше другарка ми да ја одбијат памтам ко вчера да беше со четири 4ки. При запишување, конкуренцијата барем досега била огромна, и доста одбиени што после идат претежно во Гуц.
     
  18. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Корчагин дефинитивно, но и понатаму се колебам :worried:
     
  19. aleksa94

    aleksa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3

    Си почнуваш одпочеток француски ич да не се грижиш :)
     
    На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    плавуша ај ако не ти е тешко кажи ми уште нешто повеќе за во Карев како е , бидејќи планирам таму д се запишам а не знам многу за школото(мислам на професори и ниво на тежеина) благодарам однапред. :)