1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кое средно училиште да го одберам?

Дискусија во 'Образование' започната од Teddey, 14 јануари 2011.

  1. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Шо знам како е ја се навикнав многу страв ми беше во прва памтам ко вчера да беше ја влегов дека бев 5.00 а други со неколку 4ки не влегоа и многу ми беше криво а и ја првин си мислев дека не е толку тешко. Зависи од професорите, мноооогу професори има пола и ја не ги знам веќе кој кој е а и нови исподонесоа за 1ва година и све различни предаваат во различни генерации а има и некои исти.Има стварно добри професори, од младите професорки има фини, добри шо не бараат многу ама има и такви шо вчера дојдени се праат авторитет, пр. физичко оценува све по ред ти си викаш спорт глуп предмет ова-она а уствари за секој спорт што иде по програма све оценува од додавање до шутирање до дали ќе даеш кош или гол ГЛУПОСТИ кои можат да те зезнат неочекувано! На МА во 3та им е доста тешко на тест добиваат задачи шо првпат во живот ги глеаат особено Алгебра, ама професорот е тооолку строг што едвај и до толку го ``спуштил`` критериумот треба да се наводно пресреќни. Во 2 ако одбереш етика е многу фина предава и логика истата и филозофија во 4та само тоа многу потешко го оценува од етиката а и дека е потешко-.- а информатика приказна за себе од тоа што го доживеавме во 1ва во 2ра не ми падна на памет да продолжам од толку дерење по сите,ретко кој продолжи и среќа не им се падна истата:) Ја сум ОА смер дополнителни иам Право, Социологија и Латински (латински е смрт значи се препишува а на крај никој нема 5ка! Да се чудиш дава реченици за превод претешки шо првпат у живот ги глеаш, а ако си Јазично кај таа е построго мада и кај неа нема 5ка). Право учиме од книгата за факултет Вовед во право прекрасен професор иако на час не се дише за 5ка бара и дискусии за случки, судења-парници и класично знаење на цел материјал што го диктира он) и Социологија е многу добра таа во 3та а таа во 2ра бара униформност сите да слушаат да не мрда никој да не се дише и оценува напамет од А до Ш а таа во 3та ако земеш ОА бара повеќе логика. За овие од Јазично е многу полесно особено ЈБ ама не знам дали вас ќе ви формираат таква група или ОБ многу се опуштени на часови мислам учат уметности,музика..такви глупости..не е строго за нив ич ама па со тоа на денешен ден иднина баш и нема! ЈА имаат педагогии, психологии, латински не знам јазици италијански и уствари у 3та учат мак,анг,гер/франц.,итал.и лат. а у 4та уште не знам уште+ 1 или 2 не знам ама доста јазици глава да не знаеш кај ти е иако и на тоа е опуштено ама не толку.Се на се, во 1ва зависи од професорите има по отприлика 3-4професори по секој 1предмет сигурно и не моеш да прерачунаш кој ќе ти се падне, огромен колектив има така да запиши се кажи ми кој ти предава и ќе ти кажам што мислам јас 8)
     
  2. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    фала ти многу плавушо што одвои време да ми одговориш!
    значи ти ми препорашуваш да идам во Карев? :)
    Ако се запишам ќе ти пишам. И повторно фала ти најмногу! :)
     
  3. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Нема проблем, уживај инаку за препорачување вака. Ако си по математиката ама стварно а не да учиш само пред тестови и да вадиш 5(ко шо праев ја хаха) оди во Корчагин најискрено. Ако си од се по нешто оди во Карев или Георги исто ти се фаќа има некои проф. пр Право и Физика шо ми се мене предаваат и таму и таму има и други мислам ама не ми предаваат мене, така да исто ти е.Ова ако си решена за гимназии ако не види ги стручните иако најубаво ако немаш идеи за факс оди си гимназија :) Ако се запишеш пиши ќе те воведам догодина ја сум матурантка:)
     
    На IndieGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Teddey

    Teddey Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    другарки ми имаат кажувано дека е лесно т.е. полесно од орце... а и мајка ми

    и ја одбиле зашто тогаш имало многу голема заинтересираност за Никола Карев.
    Со исти оценки (четри четворки) и прехлани братучетка ми ја одбија во Георги (кога беше најголема заинтересираноста за Георги) а лани другарка со полоши оценки ја примија без проблем во Георги, затоа што сите се затрчаа во Карев, така да многу значи и тоа колку полуматуранти се заинтересирани за тоа средно.
     
  5. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Оф оф оф.. Хемија! Класната секогаш кога ќе ми ги види оцените вика: И тебе омилен предмет хемија а? И во основно си имав маки.. не сакам пак и во средно. :rofl: :lol:
     
  6. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Па и јас пишав дека од Орце е полесно, ама за лесно не е. И јас кажав дека конкуренцијата е огромна, и сеуште е колку што знам, за августов што следи не знам, ама досега вриело конкуренција.Ти само го повтори тоа што го кажав јас :)
     
  7. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Би сакала ако има некоја феминка од Битола,која учела ЈБТ (горната) да ми кажи како е? Слушам многу поделени мислења за горната,некои велат дека е убаво и квалитетно училиште,а некои велат дека не се цени учењето воопшто,само гледаат од какво семејство си... Не знам стварно...
    Се двоумам помеѓу горната и економско,па ако има некој искуство со овие две нека кажи нешто повеќе :)
     
  8. SlatkaMalla

    SlatkaMalla Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ваше мислеље?

    Васил Антевски Дрен - Скопје? :D
     
  9. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Mислиш на правното, не на економското, така?
     
  10. SlatkaMalla

    SlatkaMalla Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ваше мислеље?

    Не, не .. Економски смер :D
     
  11. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Ваше мислеље?

    Што знам, не сум учела таму за да ти кажам точно ама убаво е особено ако понатака продолжуваш на економски, во спротивно не ти препорачувам ќе имаш потешкотии. За тоа се гимназиите за оние кои не знаат на кој факултет ќе одат понатаму.
     
  12. kiikeTo

    kiikeTo Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    2
    дечки ај хеллп
    во дилема сум
    незнам дали да се запишам општа или економско :)
    што би ми препорачале
     
  13. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    леле па ако те интересира економијата и мислиш нешто со тоа да правиш во животот оди на економски

    А што е ова сите што викаат за корчагин требало математика...ко што знам, тоа е гимназија и има подеднакво математика како и во другите :^) ...а и морам пак на француски да одам??? :@
     
  14. Ket.Rin

    Ket.Rin Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    970
    Јас би ти препорачала да одиш во гимназија ако си солидна ученичка. Јас планирав да одам во економско и среќа што вториот ден се запишав во Орце. Сеуште мислам да идам на економски факултет, ама ич не жалам за мојата одлука. Во економско има многу провинцијалци и едноставно дива лига е школото. Не дека имам нешто против деца од населби како Илинден, Хиподром итн. ама мислам дека ќе ми ја сфатиш пораката:)
     
  15. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Гимназијата е општа, ама математика се бара многу, како и во секоја гимназија(освен ако не одиш во угостителско :rofl: )...А можеш да одиш на еднојазичната и да си учиш на македонски, и други два јазици, ама мислам дека ти си ги бираш, би требало да има и германски.Ако се одлучиш да одиш на билингвалната, неколку часови годишно ќе ти бидат на француски...(информацииве не се од прва рака, така да ако нешто не е целосно точно , поправете ме)
    Јас планирам да одам во Корчагин.Сите оценки ми биле и сеуште ми се петки, па бирав средно што ми е најблиску до дома.А бидејќи не знам што сакам да студирам, морав да бирам гимназија и така излезе Корчагин :)
     
  16. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Провинцијалци? |(
    7 километри од Скопје живеат и провинцијалци ги нарекуваш?
    Уф пре пуфли ниедни што порака пренесувате срам да ви е.
    Баш срам да ви е.
    Еден ден не се ни запишувај на факултет зашто тогаш може и 80-90% да ти бидат колегите од другите градови, не само од периферија на Скопје она што ти го нарекуваш провинција.
    Не ми се верува кои совети ги даваат некои си "градски фаци" за средниве училишта... :fubar:

    kiikeTo ако си сигурна дека сакаш да се запишеш на економски факултет еден ден оди во економско. Но верувај дека таму пред се ќе се образуваш во еден правец, а на 14 години никој не е сигурен што ќе се запише на факултет. Гимназијата ти дава образование во повеќе области, плус имаш изборни предмети и во 2ра а и во 3та година, а може да избереш и една насока во која се изучуваат правни и економски предмети. Така да размисли си дали сакаш да учиш општо или уште од сега сакаш само во еден правец да го доградуваш образованието. ;)
     
    На anste, Angelche и Srekicka им се допаѓа ова.
  17. Ket.Rin

    Ket.Rin Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    970
    Знаев дека нема сите да ме сфатат убаво. Мајка ми е од Кичево, а татко ми е од село близу Демир Хисар и воопшто не ми е срам да го кажам тоа, а според тоа и јас би требало на некој начин да сум провинцијалка. Мислев на провинцијалци во смисол сељаци, пример машки со шатирани коси или женски изнакитени во школо со штикли што доаѓаат (најчесто таквите се од горе наведените населби). Во никој случај не мислев на провинцијалци како дојдени од некој друг град или населба, затоа што може и некој од Центар да поседува некои т.н. "провинцијалски" карактеристики.
     
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Темава не е за провинција, туку за одбирање на средно училиште и ве замолувам да се задржите на истата.
     
    На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Избришани мислења

    Пак ќе речам за средно најдобро е гимназија зошто на 14годишна возраст не верувам дека некој е цврсто одлучен за факултет тоа тек при крај на средно се донесува како дефинитивна одлука.
     
    На CharmedGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    23.989
    Во Корчагин се зависи кој професор ќе ви се падне по математика, толку и ќе учите. Мене ми беше математика најстрогата професорка, и да ми ја извади душата, ама научив и со гордост кажувам дека тие што имаа 3ки кај неа, на факс имаат 10 ки математика :D
    За француски. Има во Корчагина една билингвална паралелка, 8ца е секогаш, и предмети како Хемија, Математика (тука не предава страшната професорка), дел Македонски се на француски. Ништо тешко! Само плус ќе ви биде што ќе си добиете сертификат за ако сакате да продолжите да студирате во Франција да ви биде полесно за запишување (имам другарка влезе на Сорбона со оваа диплома)
    Другите паралелки се најнормални, со 2 странски јазици, англиски и германски/француски.
    И не е математичка гимназија... Сите учат исто 1ва и 2ра а во 3та се делите на Општо А,Б или Математичко А, Б
    Математичко А е фокусирано на математика (ако сакате Пмф, Електро)
    Математичко Б на билогија/хемија (ако сакате Медицина, Фармација, Билогоија/Хемија)
    Општо А е на економски/право (за овие факултети + филилошки)
    Општо Б е филозовски смер ( за филозвски фак + филилошки)
    Нема јазичен смер !
     
    На CharmedGirl му/ѝ се допаѓа ова.