1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кое средно училиште да го одберам?

Дискусија во 'Образование' започната од Teddey, 14 јануари 2011.

  1. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    ОА не е за филолошки иако така можеби пишува воопшто не е само за правен и економски е во 3та се учат предмети како за правен во 4та економските :) ЈА е типично филолошки, во ОА нема нов јазик само латински и тоа заради правен факултет само во 3та.
     
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    23.988
    Да знам дека нема 3 јазик ама јас завршив ОА, и запишав на филолошки без проблем... Немора да бидеш јазична за да се запишеш на филолошки
     
  3. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Па добро ама тогаш веројатно немало државна матура. Сега со државнава ЈА дека нели имаат различни предмети од ОА и има посебни и различни предмети што се бараат на економски, различни се бараат на филолошки и автоматски ако си ОА а сакаш на филолошки имаш помалце шанси од ЈА кои ќе полагаат јазици и сега така е критериумот, или пр. ЈА а сака на економски автоматски некој од ОА што ќе полага информатика и социологија пр. има повеќе шанси од тој што ќе нема голем избор на предмети што се бараат на економски. А и плус јас сметам дека е поубаво со предзнаење да се оди на факултет не нешто ептен ама барем основите што се даваат во пакетот во средно :)
     
  4. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    23.988
    ^^ хихи како старо се почувствував :D

    Не, немаше матура кога јас завршив , и убаво еве што објасни како оди запишувањето според смеровите =)
     
  5. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Да ти кажам блазе си ти. :( Јас пр. сакам на економски и ајде отидов ОА за да полагам социологија и уште нешто што треба за таму :/ А чек, кога ти се запишуваше на факултет немаше приемен или?
     
  6. Lilly8

    Lilly8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    288
    Ако си сигурна дека ќе се запишуваш економски факултет тогаш запиши се економско,ама не верувам дека можеш уште од сега да одлучиш за факултет, покасно може да ти се промени мислењето и да се каеш што си се запишала економско.Јас планирав да се запишам економско ама сега се премислив и ќе одам општа па за факултет има време да се размислува :D
     
  7. xDDD

    xDDD Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    jas sum 8 mo i sum od kocani se mislam i veke sum sigurna da se zapisham vo srednoto uciliste vo skopje.metodi mitevski brico.jas sum sportitst i zatoa. vo kocani nema golem izbor za sredni ucilista :) samo sekogas razmisluvam sto potoa ke bide sto ke rabotam. no mozebi ke mi se otvori srekata imajki ja diplomata vo raka :) i sekako se nadevam deka ponatamu ke se zapisam fakultet.:D ocenkite ne mi se bas najdobri no ke gi popravam.jas kako sto planiram sum na granicata za zapisuvanje no sepak sum optimist :)
    [mod-kirilica:3fwemfwd][/mod-kirilica:3fwemfwd]
     
  8. Teddey

    Teddey Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Па јас тоа кажав зашто гледам дека мешаш тежината на школото со примањето али ај нема везе пошто очигледно не сме се разбрале.
     
  9. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Ако може некоја корчагинка да одвои малку од драгоценото време и да ми објасни се околу школото, како си поминала годиниве, каква е строгоста и слично. :)
    Сакам таму да се запишам и би ви била благодарна ако ми одговорите :)
     
  10. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Јас за средниве школи го менувам мислењето на секој 5 мин. Незнам каде уште. ;( Ќе одам по ред.
    „Никола Карев“ Бев решена ама сега ич ама ич не ми се оди таму. :worried:
    „Раде Јовчевски Корчагин“ Немаше шанси да ме убедиш да одам таму, а сега и таму ми се оди. Иако ми се сите 5ки, учам, ама некако со сила.
    „Јосип Броз Тито“ За таму не ни помислувам.
    „Михајло Пупин“ Ме интересира за комјутери тоа, али ми викаат и дека не е баш школото онака..
    „Боро Петрушевски“ Не сакам сообраќаец, или полицајка.
    „Орце Николов“ Викаат дека е построго дури и од Корчагин..
    „Кочо Рацин“ Многу ми е далеку..
    „Панче Арсовски“ Мислам дека е единственото школо за кое немам никакво мислење. :?:
    „Георги Димитров“ Бев 10000% решена, и многу ме интересира за техничар за мебел и ентериер, али ми рекоа дека факултетот е мноогу тежок, и скап..
    „Васил Антевски - Дрен“ Не сум баш за економија, а за право па ич...
    „Марија Кири Склодовска“ Хемија ми е „слаба“ страна..
    „Владо Тасевски“ Не сум размислувала за ПТТ, а искрено и таму малце ми се оди. :lol:
    „Димитар Влахов“ Ноу веј.
    „Браќа Миладиновци“ Ова па ич па..
    „Здравко Цветковски“ Не сакам да ѕидам..
    „Арсение Јовков“ И таму сакав уште од 7мо, али некако сега ич, ама ич не ми се оди..
    „Лазар Танев“ Не сакам да бидам Слаткар-истика.. :P
    „8-ми Септември“ Не фала..
    „Цветан Димов“ Да, да ќе бидам првенец таму. :P
    „Панче Караѓозов“ Ми се гади од крв, а и фармација е тешко за факултет.
    „Зев Љуш Марку“ Е овде 100% ќе одам. :lol:

    И на крај пак незнам! :!:
     
  11. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Teddey девојче мало, автоматски ако има голема конкуренција за школото значи многу конкурираат за таму. Во Орце, пред 3години влезе девојка што се префрли од ПТТ што не го сметам ни за школо, а пред 4 конкурираше другар со низок просек од основно и влезе. И се прошлепа, заврши средно пак со оценки. За тие што учат сегде не е лесно, за тие што не учат само да влезат, после ќе поминат полесно или потешко. Така да, запиши се ти иако и за тоа имаш многу време не знам како ќе биде со конкуренција во август, ама знам дека Орце за влагање досеа било лесно, за разлика од Карев каде тешкото е дур влезеш, после ќе се снаоѓаш. Затоа се мешаат влезот и тежината, зависат едно од друго, во Карев е тешко да влезеш после ќе се снаоѓаш за двојче тројче, а ако ти е за одличен просек дебело ќе си учиш, додека за Орце е лесно да влезеш а понатаму си бара учење и тоа доста па и за пониските оценки. Ај прво заврши основно, запиши средно па ќе коментираш. :hai:
     
  12. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Ах дечки, има уште некој си десет денна +/- до запишување а јас сеуште се премислувам ;( .

    Се стационирав во Орце да одам и навистина ми е голема желба таму да одам. Знам дека ми е многу далеку и има саат време патување, ама јас САКАМ. Што ке ме примат - ке ме примат бидејки одлична сум со сите петки + имам диплома од натпревар. Е сега мене ми е проблемот што понатака?
    Што ако биде многу(нагласено) тешко? Ако не постигнам? :o
    Велат ке сум немала време за другарки, компјуер ор самтиг елс, ама јас кој и да прашам од Орце викаат дека секогаш се наоѓало време да се седне саат/два на компјутер или да се излезе за време на викендите со друштво.

    Алтератива ми е и Георги Димитров. Мислам дека таму е доста полесно од Орце, лесно ке сум поминела сите четири години, бидејки во тие години поинтересни ни биле дружењата, него ли учењето. Мајка ми вика таму да се запишам и да поминам со сите петки за полесно да се запишам на факултет, ама тука секогаш има едно НО, од мене, но..

    НЕ ЗНАМ НАВИСТИНА :( .

    Знам дека Орце е тешко, знам дека ке има многу учење, ама таман работа ако учам со време - ке постигнам, па не се ваљда толку ретки учениците во Орце кои се со сите петки :^) , а сепак Георги има предност или маана(?) што полесно се поминува.

    Мислам дека повеќе ме влече Орце. :up:
    Ајде девојки ве молам некој совет +, ке ми биде баш добредојден.
     
  13. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Ако ти е голема желба за Орце, оди! Имам братучетка што е таму, баш утре ќе ја видам, и ќе ја прашам, како е.. Дали е многу тешко..
    Ама па и во Георги ќе си поминеш многу полесно, ама па ако ти се оди во Орце..
     
  14. white.kitten

    white.kitten Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    76
    Јас ќе се запишувам Орце и не се секираај ќе имаш време за се. Една моја другарка учи во Орце и нешто не учеше многу во прва и сега заврши со сите 5ки освен 4 физичко :D
     
  15. tina123

    tina123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1


    Секако дека има и паралелки кои учат француски и не се секирај се од почеток се учи дури и азбуката :D
    професорка по француски една е и е НАЈДОБРА
     
    На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. eemmiilliijjaa

    eemmiilliijjaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    213
    завршив 7 одд ама седвоумам што да се запишам фармациија или во гимназија ама ако се запишам во гимназија што е полесно општо или економско
    инаку одлична сум
     
  17. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Знам дека цело време викав за Георги, ама се решив, ќе одам во Карев. :rofl: :angel:
     
  18. Whatsername

    Whatsername Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2010
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    344
    Ќе се дружиш со Вајлд, мислам дека и таа прашуваше за таму. :)
     
  19. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Дефинитивно, а ? Епа добредојде иако нема да сме иста смена и догодина матурирам, сепак :)
     
    На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Фала, фала. Дефинитивно е. :$ :rofl: