1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кое средно училиште да го одберам?

Дискусија во 'Образование' започната од Teddey, 14 јануари 2011.

  1. Juicy03

    Juicy03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    И мене ме примија на билингвална во Орце :)
    Инаку не ми е јасно зошто некои рекоа дека ги избегнувале билингвалците :^)
     
    На zat му/ѝ се допаѓа ова.
  2. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Тогаш моја грешка е-мислев дека ако некој одел на пр.во стручно медицинско, тешко ќе го примат на пр.на правен факултет, ама изгледа не било така :x
     
  3. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Зависи од факултетот, примаат кај шо нема конкуренција а на правен и економски има огромна конкуренција и да, тешко е да се примат. Проблемот е матурата. За на економски пр. треба да земеш социологија, географија, историја, филозофија, информатика а тие предмети во гимназија ги има, мислам средно медицинско не знам баш дали можат да земат информатика или историја - дали воопшто ги учат, пример. И секако, први ќе бидат примани оние кои зеле предмети потребни за факултетот а гимназијалците ги имаат сите предмети за секој факултет потребни, сегде можат да влезат. Е сега поубаво е од средно правно на правен пример, ама сакам да кажам од гимназија заради изборот на предмети што се бараат на сите факултети секој кој ќе положи со високи оцеки + успехот од сите 4 години влага без проблем, додека од стручно средно на друг факултет е покомплицирано, а ако има конкуренција како на економски ништо од тоа.
    Едит: на педагошки и одбрана нема конкуренција, така да затоа и влегле.
     
  4. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Стручно е подобро, дури и да одеш на факултет во сосема спротивна насока, ќе имаш 2 занимања,едно од средно, едно од факултет. И ако неможеш да најдеш работа со тој факултет што си го учила,ќе си имаш резервна струка од средно, и на тој начин полесно ќе се снајдеш и ќе најдеш работа.
     
  5. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Можеби стручно е подобро затоа што имаш две струки па имаш алтернатива, ама ај кажи зарем дете од 14 години може да одлучи што ке работи понатака во животот? :^)
     
  6. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Гимназијата е најдобра од причина што ти дава цврста основа на сите полиња од образованието и науки, природни или општествени, затоа е средното за основа која ја имаш на кој факултет и да отидеш, додека после средно каде ученикот ги има стекнато основите може да види што најмногу му лежи и да се одлучи на кој факултет понатаму.
     
  7. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Па ако нешто го влече, нормално дека тоа ќе се запише.Мора да има желба за тоа што ќе го уче.
    Во врска со прашањето, да,може да одлучи што сака понатаму.
    Јас ќе кажам пример за мене,отсекогаш, уште од мала, сум сакала да учам медицина и тоа се запишав. Сум имала желба за тоа и ако не продолжам со медицина, ако продолжам со друг факултет,а не ми успее, ќе можам да се вработам во аптека,само со средно.
    Немој да мислеш дека тие што имаат 14 се заостанати и незнаат што да прават во животот. :?:
     
  8. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Ха.. па не мислев на заостанати.
    Во тој кош се вбројувам и јас затоа што уште од сега немам појма каде понатака ке завршам дали фризерка или медицинска сестра :^) . Јас знам многу примери што сега одат стручно на пр. правен смер во Борис а понатака ке одберат за факултет нешто сосема трето. Не знам која е овде логиката :o

    Еве ти си одбрала медицина. Добар избор, но дали ти понатака ке продолжиш факултет со истите предмети физиологија, анатомија и сл. Децата не знаат што изучуваат и со какви предизвици треба да се соочат со работата, струката што сега ја избираат. На пример одбираат да одат мед. сестра и мислат дека работата би им се состоела од боцкање и пуштање инфузии. Сосема погрешно мислење. Или одбираат фармација, а хемија се трупци. Не се информирани(има ретки исклучоци, не вела-не)

    Значи да не идам многу офф топик, тие од 14 год. не знаат што им нуди работата што ја бираат односно струката, не се сеуште запознаени толку добро. Јас би одела струка по едниствен ‘услов‘, ако не би имала финансии да завршам факултет бидејки со гимназија нема вработување, а додека со стручно училиште понатака со пракса се доусовршуваш, ке се најде некоја работа.
     
  9. Mashnichka

    Mashnichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    26
    епа во ниедно средно неможеш да поминеш без учење,секаде треба да се потрудиш
    и ќе успееш,но прво треба убаво да размислиш за што сакаш да учиш,ако се
    определиш за гимназија најдобро ти е да се запишеш во најблиската гимназија јас го одбрав
    медицинско затоа што ја сакам биологијата,хемија ми оди потешко но сепак ќе се
    потрудам во основно поминав полесно бидејќи не бараа толку учење но во средно ќе не стегнат
    знам дека доцнам но ете ова нека им помогне на тие феминки кои ќе се двоумат следната година :D
    таму се се учи на англиски така и испрашувањето..?
     
  10. jumpermkd

    jumpermkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    дали некој може да ми објасни се околу орце за наставата професорите итн

    и можете ли да ми ги кажете повекето средни во скопје и за што се
     
  11. love.edward

    love.edward Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2011
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    243
    ^ Имаш време, за 2 години ќе ги знаеш сите на памет не се замарај сега 12 години имаш, 2 години баш и не се малце ќе си размислиш убаво до тогаш ( деца се одлучуваат 1 недела предходно каде да се запишат а ти 2 години, така да уживај си).

    Инаку и јас сум во билингвална, англиска :) Ти во англиска или француска си? :*
     
  12. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Е да тоа беше причината зашто не отидов стручно :)
     
  13. jumpermkd

    jumpermkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1

    ако ве молам можете ли дами ги кажете кои смерови ги има
    и кои се квалитетни средни
     
  14. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    Ако не знаеш и по форуми прашуваш кое средно да го одбериш ...најдобро тие гимназија....затоа што и самата не си сигурна а и после можеш на кој сакаш факултет.
     
  15. jumpermkd

    jumpermkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Фала, изгледа ќе одам во Орце или Корчагин.
    а каде е построго и повише треба да учиш во орце или во никола карев
    и кој гимназии се мегу најквалитетните 7 во скопје???
     
  16. love.edward

    love.edward Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2011
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    243
    Во Орце е построго од Карев. Јас мислам беа: Корчагин, Орце, ЈБТ, Георги, Карев.. натаму незнам.
     
    На vevvav му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Јас сега сум 8мо, појма немам кај да се запишам.
    Знам медицина нема - тоа сигурно, ич не ме влече.
    Исто и угостителско, птт, Коце, Димитар Влахов, и тие послабите нема.
    Е сега, остануваат Корчагин, Орце, Карев, ЈБТ и Економско.
    Корчагин и ЈБТ не ми го прават ќејфот, остануваат овие три.
    Орце некако ме влече, ама мајка ми вика ако мислиш да учиш многу, одувек било најјако школо тоа, ќе те запишам нема проблем, јас си учам ама не сум некоја бубалица, и за тоа ме фаќа страв :worried: .
    Ми вика она Економско, ама сега може ќе се запишам и после факултет ако се предомислам ќе ми биде ептен тешко. :worried: Сега за Карев незнам, малце подалеку ми е од овие, ама полесно е од Орце.
    Иначе до сега сум со сите 5ки, и 8мо ќе го завршам скроз одлична (ваљда), општествениве науки супер ми идат, англиски исто и македонски, француски не ми иде заради наставничката, ништо асално не предава, во цела генерација заслужени 5ки дали има 2-3.Математика исто сум добра, хемија така-така, е сега физика малце потешко ми иде, теорија не, задачите не ми идат.
     
    На vevvav му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Amo.la.moda

    Amo.la.moda Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2011
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    10
    значи сестра ми заврши во Борис правно...секоја година беше одлична...во прва и втора учеше онака таман за 5-ка не беше бубалица..а после во 3-та и 4-та на стара слава имаше 5-ки така да ако се покажеш во 1 и 2 ке бидеш супер и понатака. Иначе лошото за неа беше што секоја година и се менуваше класната. Професорите и беа прилично добри..знам дека физичко ги тераше да идат у теретана или незнам што беше тоа нешто за вежбање ама на часови сестра ми не вежбаше никогаш а имаше 5-ка. Ти го препорачувам ВАСИЛ АНТЕВСКИ ДРЕН ама сестра ми жали што отиде правно вика дека поубаво би и било ако отишла во гимназија на некој јазик бидејќи има премногу правници во Македонија.. (иначе сестра ми моментално е на правен факултет 3-та година и ич не е тешко) :D :rofl: се надевам ти помогнав :rofl: :D
    според мене Корчагин..Орце..Карев...Васил Антевски Дрен...Георги Димитров...ЈБТ...
     
  19. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Па кога бираш средно училиште , не се бира во кое е најлесно или пак кое има најдобри професори

    Секое средно има свои мани и свои предности


    Ти треба да го избереш средното училиште што е најблиску до местото на живеење ...

    бидејки зимо кога ке биде многу ладно и снег кога ке има , ем ке ти биде блиску ем побрзо ке стигнеш...


    ја така го избрав ЈБТ бидејки ми беше најблиску во однос на другите

    и не се бира истотака средно кај што ке ти кажат родителите , тоа е многу погрешно ...

    каде ти каже срцето тамо .... :!:
     
  20. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Звучи како клише но навистина помага - следете го срцето при изборот. Што ве интересира? Кон што инклинирате? Замислете се после 4 години што би сакале да студирате? Нешто специфично за што ви е потребно и такво средно или нешто за што ви е потребна гимназија?
    Мислете малку и подалеку и мислете на вашата иднина но пред се бидете критични самите со себеси и кажете си најискрено - за ова ме бива, а за ова не ме бива.

    По цена да патувате подолго од обично, жртвувајте ги вашите нозе но не ги жртвувајте вашите соништа и вашите реални можности.

    За вклопување - ќе се вклопите секаде, тоа не се секирајте, и онака тоа најмногу зависи од вас.

    Јас го избрав ЈБТ од една единствена проста причина, знаев дека за јазици ме бива, знаев дека сакам јазична гимназија и знаев дека подоцна ќе студирам нешто поврзано со јазиците.
    ЈБТ беше јасен избор, макар што патував дневно 10 - 15 минути со автобус. Врло важно. Мала станица, конечна станица и по некоја летната пегла од зградите позади ЈБТ :D Битно не се откажав од својот сон и не зажалив во нитуедна минута.

    И да - стопирајте ги родителите во вашиот избор. Да не биде работава, мајката да зборува за вас „ние избравме, ние учевме за приемен, ние успеавме, ние не успеавме...“ итн. Се работи за вашиот живот ;) Примете совет но финалната одлука нека биде само ваша.
     
    На vevvav му/ѝ се допаѓа ова.