Кое средно училиште да го одберам?

Дискусија во 'Образование' започната од Teddey, 14 јануари 2011.

 1. Perelex

  Perelex Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2019
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  179
  Пол:
  Женски
  Братучед ми заврши во Михајло Пупин пред десетина години, негово искуство е дека може многу да се научи, не е баш лесно особено ако не ти иде математика, има лоши стереотипи но и дека има многу... несекојдневни луѓе. Пази само има доста тепачки со браќата по автобуси.

  Ова е од пост од друг форум, постирано е на 1ви Јануари а се однесува на Михајло Попин :

   
 2. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.580
  Допаѓања:
  137.018
  Пол:
  Женски
  Девојче од основно тука учеше. Сите ја правеа будала, само 3 женски у генерација ли биле не знам што, ене ја на ФИНКИ студира сега, а другите по "јаки гимназии" ни просек немаа за факс, а и попропалици се од муабетот за тие шо учеле тука шо го праеја.
  Ем ти е полесно зошто секако помал број на луѓе учат и може да имаш високи поени за убав факс, ем ќе си имаш струка. :)
  Не слушај стереотипи и нека не те премислуваат, и јас учев во "нереномирано" школо и да ти кажам ич не се каам. Стварно добра одлука направив. :) Можеби дур учиш таму ќе ти е криво у шо средина си ама кога ќе си се запишеш на факс никој не те прашува кај си учел, оцените ти ги гледаат. ;) Минливи се тие 4г, одма ќе пројдат, дека гледам пред мене има некое слично мислење, демек Георги било уау зошто било такво и такво, иднина и без факс си имал. Не обрнувај внимание на вакви коментари.
  Од мене имаш поддршка да си се запишеш тука и да си учиш таква струка. И јас сум повеќе за стручни школи у споредба со гимназија.
   
  На Tarikk и BlackMistery им се допаѓа ова.
 3. Tarikk

  Tarikk Активен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2019
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машки
  Благодарам за мислењето
  Многу ми значи
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Tarikk

  Tarikk Активен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2019
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машки
  Луѓе, се предомислувам и сакам да одав во ЈБТ.
  Би ме примиле со 66 поени?
  Ве молам одговорете ми
   
 5. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.143
  Допаѓања:
  296.592
  Ако имаш некој да ти фати врска, и би те примиле.

  Прво, прашај се што би студирал.
  Оваа Гимназија ќе ,,бара,, доста залагање.Додуши не е како порано (толку јака) но сепак, ако не планираш да седиш и да учиш, ич не конкурирај таму (бидејќи 66 поени асоцираат на не баш одличен ученик).
   
  На Tarikk и dahlia_desire им се допаѓа ова.
 6. Tarikk

  Tarikk Активен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2019
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машки
  Свесен сум дека е тешко но ќе учам.
  Како што прочитав, примаат со минимум 60 поени, затоа прашувам.
   
 7. Nebitno ime

  Nebitno ime Нов член

  Се зачлени на:
  2 мај 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Вака дечки сакам да ве прашам за еден месец се уписите за средно јас искрено сакам да се запишам во Орце меѓутоа моите од дома ме тераат да одам во Корчагин ве молам пишете ми мислења каде е подобро доколку сте искусни , јас сум решителна за Орце меѓутоа сакам да слушнам и други мислења :)
   
  На Kaliya му/ѝ се допаѓа ова.
 8. riba79

  riba79 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  778
  Допаѓања:
  1.816
  Пол:
  Женски
  Kerka mi treba da se zapisuva vo juni sredno. Se misli dali Karev ili Korcagin. Kako ti e tebe vo Karev? Inaku taa e skroz odlicna ucenicka..
   
 9. MitMax

  MitMax Активен член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2020
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  156
  Пол:
  Машки
  Стручно дефинитивно.Со гимназија си ништо.А утре ако си со стручно на пример и ако не ти се учи факултет ќе можеш да си најдеш работа,или на пример ако учиш факултет и си со стручно ќе можеш од кога ќе завршиш да се вработиш и со средно и со факултет.Имаш струка во рака.А со гимназија си ништо само ќе се малтретираш со предмети кои не ги сакаш дури до 4та година
   
  На злоба и Crumica им се допаѓа ова.
 10. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.640
  Допаѓања:
  5.553
  Пол:
  Женски
  Стручно медицинско дефинитивно ценето е и со средно бел мантил си е бел мантил заразлика од гимназија што е построго а и ако не е запишеш на факултет ке треба да работеш обична работа.
   
  На злоба и MitMax им се допаѓа ова.
 11. MitMax

  MitMax Активен член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2020
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  156
  Пол:
  Машки
  Дефинитивно.Медицинско е најдоброто средно стручно.Уште по завршувањето одма со било која струка се наоѓа работа.А и можеш и да продолжиш нешто друго факултет ќе можеш и со средно и со факултет да се вработиш.
   
  На hellocity му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Дијана14

  Дијана14 Нов член

  Се зачлени на:
  15 септември 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Sakam da se zapisam vo mihajlo pupin, od kavadarci sum pa neznam nogu za ucilisteto. Slusnav deka nema mn devojcinja, pa ako moze nekoj da mi kazi nesto poveke za toa.
   
 13. Dd1

  Dd1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2017
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Машки
  Dali moze da se zapiseses, vo sredno skolo vo stranstvo?
   
 14. Aleksandra1977

  Aleksandra1977 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  109
  Доколку, успехот на детето е 4,56 дали има поголеми шанси да се запише во средно Никола Карев или Јосип Броз?
   
 15. Gorgeousgenuis56

  Gorgeousgenuis56 Нов член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2020
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Здраво дечки!
  Размислувам дали да се запишам во Корчагин или Карев.
  Успехот сите години ми е 5.00 и не се плашам од учење(ќе учам се додека не научам),но малку ми е тешко математика.Планирам да се запишам на смер ПМБ затоашто ме бива за биологија,хемија,географија.
  Јас искрено повеќе сакам Корчагин,но како што кажав малку ми е страв за математика(иако секогаш на полугодие и тромесечије и полугодие сум имал 5).
  Навистина би ми значело доколку некој ми каже дали со сето ова би можел да се снајдам во Корчагин,затоа што како што кажав повеќе ме влече.
  Благодарам однапред на сите ❤️
   
 16. Bethany Mota

  Bethany Mota Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2016
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  5
  Секако дека ќе се снајдеш во Корчагин. И јас не сум толку по математиката па на крај секогаш имам 5ки. Не се секирај толку за математика затоа што не е толку тешко. Професорите што предаваат математика се многу коректни и се прават многу тестови во текот на годината вклучувајќи годишни и полугодишни. Исто така се вреднуваат и активности на час (еднаш да излезеш на табла буквално ќе памтат професорите). Ако те приметат дека се трудиш и стварно учиш и не се зезаш, немај гајле. Професорите во ПМБ се океј повеќето. Географија нема да учите многу во трета само ќе праите проектичиња и ќе лабавите на час. Хемија знае да биде малце тересене, али фати си го редот со петките од септември за да немаш проблеми со неа. Биологија е океј, ама ако и се жалиш дека си немал време да научиш ќе те запамти и до четврта тоа ќе ти го тупи, сепак не е толку тежок предметот се учи така да немај гајле за тоа. Исто ПМБ имаат физика во четврта, професорките физика се супер, си праите тестови после секоја тема, исто имаш можност да предаваш лекции за плус поени. Во глобала сите професори се супер ако учиш, така да немај гајле. :D
   
 17. Gorgeousgenuis56

  Gorgeousgenuis56 Нов член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2020
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Лелеее фала ти многу!
  После ова 100% одам во Корчагин.
  Фала уште еднаш❤️
   
  На Bethany Mota му/ѝ се допаѓа ова.
 18. tea1221

  tea1221 Активен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2020
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Здраво! Прашање - Вo што е привелегијата ако полагаш државен испит после средно математика?
   
 19. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  3.130
  Допаѓања:
  16.142
  Пол:
  Женски
  Мислиш за матура? Не е привилегија, туку ќе донесе поголем број на поени при упис на факултет каде математиката е повеќе застапена и се бара при запишување, секако ако положиш со добри поени/перцентили.

  Што се однесува до сите идни средношколци, мој совет од гледна точка после завршувањето на средно образование, е да бирате стручни средни училишта доколку имате дури и најмала идеја за нешто што сакате да го учите. Гимназија е супер општ избор, ама не дава никаква насоченост, и се надоградува тоа што е учено во основно во глобала, ништо ново.
  Изборот е ваш.
   
  На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Кристијан1

  Кристијан1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2017
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Машки
  Интересира ме мене дали може 4та година да се префрлам во друго училиште учам Градежно - Градежен техничар. А сакам 4та да одам Техничар дизајнер за внатрешна архитектура или геодетски техничар. Дали ќе треба да се полагат предмети од сите 3/4 години или само за 4та тие? Моментално сум 3та!