Кое средно училиште да го одберам?

Дискусија во 'Образование' започната од Teddey, 14 јануари 2011.

 1. Lunaaaaa

  Lunaaaaa Активен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2019
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Здраво
  Јас сега завршувам 9то одделение и уште од 8мо сакав да одам медицина ама сега почнувам да размислувам и за гимназија. Орце или Корчагин. Сите години сум одлична, ќе се потрудам да бидам и оваа, а знам дека ќе бидам бидејќи навистина учам и се трудам. Е сега вака. Во медицина имам доста другарки и се жалат дека имале многу за учење, но тоа го ставаме на страна затоа што мислам дека секој е различен и не значи дека ако на нив им е тешко ќе ми биде и на мене или обратно. Почнав многу да размислувам и за гимназија затоа што кога веќе гледам дека почнувам да менувам мислење си велам може за 4 години ќе сакам нешто сосема друго, а сепак во гимназија ќе можам да одберам и било кој смер во 3та година. Ако сакам медицина ќе одберам ПМБ мислам така дека беше смерот не сум сигурна.
  Дома разговарам и со моите, викаат како сакаш така, ти одлучи си, ти ќе учиш таму ние ќе се согласиме. Е сега ме интересира и ваше мислење. Чудно ми е бидејќи порано постојано викав јас никако не одам гимназија, немам струка, а сега сменив мислење. Од друга страна пак и кога ќе размислам дека медицина барем имам струка, но во денешно време медицински сестри не вработуваат со средно само, пак треба факултет. Гимназија нема да имам струка, но барем ете ке имам некакво познавање за сите предмети, додека пак во медицината повеќе внимание се посветува на стручните. Сакам да слушнам и ваше мислење. Што мислите вие, подобро е да се запишам медицина или гимназија? Орце или Корчагин? Која е подобра според вас. Било какви информации би ми биле од корист. Се извинувам на долгиот пост, но сепак на крајот сакам да го направам вистинскиот избор. Ви благодарам.
   
  На BiciBib му/ѝ се допаѓа ова.
 2. LovelyGirl3

  LovelyGirl3 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2013
  Пораки:
  1.074
  Допаѓања:
  9.065
  Пол:
  Женски
  Ох бе душо, без факултет ако си денеска вооошто не е битно во кое средно си одела. Чим учиш, верувам дека ќе одиш на факултет.
  Многумина на твоите години уште се пронаоѓаат и нормално е, не секој на твоите години знае во кој тек понатаму животот ќе го води, ама до крај на средно сигурно ќе се пронајдеш. Затоа мој совет ти е да одиш Гимназија, не знам да ти кажам која, но според напишаново ете, ми изгледа како подобра опција. Барем јас тоа би избрала. Со среќа :hug:
   
  На Angie1432, dayla и Lunaaaaa им се допаѓа ова.
 3. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.878
  Допаѓања:
  4.258
  Пол:
  Женски
  Би те советувала гимназија. Ќе имаш време да размислиш до 3та година каде би се насочила понатаму. Ќе имаш општо познавање од повеќе струки и ќе ти биде барем малку полесно понатаму. Јас кога се запишував имав идеја за едно, па се запишав после на скрос друг факултет и можам да ти кажам дека тоа што завршив во Корчагин ми помогна многу бидејќи имав и стекнато некоја работна навика за учење. И Орце е исто така добра гимназија па мислам дека нема да погрешиш која и да ја одбереш.
   
  На Angie1432 и Lunaaaaa им се допаѓа ова.
 4. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.579
  Допаѓања:
  137.014
  Пол:
  Женски
  Средно стручно поготово медицински смер е секогаш добра опција, зошто луѓе со факс работа со години не наоѓаат, а со ова одма после завршувањето може да се вработиш, буквално бараат постојано медицинари со средно медицина.
  Ја не би упишала гимназија никад лично де си зборам, пошо некако ми е ко основно апгрејднато па да учам, а никаква гаранција за нишо не ми е таа диплома. Од средно сум насочена на медицината и факс тоа продужив, но дипломата од средно секогаш си стои за работа, затоа и избрав тоа, а не гимназија. Одма после матура, за два три месеци, пола мој клас се вработи со таа диплома...
  И нема врска дека баш мораат тоа факс да продужат медицина, некои студираат економски, некои сосем друго, некои и не студираат.
  Од овие избори, би избрала медицина чим се мислиш за тоа, гледано на долгорочно поисплатлив план.
  Инаку и гимназија е океј ако не знаеш шо сакаш ама чим нешо те влече за медицина, бирај медицина, само корист може да имаш од средно стручно, загуба не.
   
  На Lunaaaaa, cresa-jagoda, ElenaOfRivendell и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  3.876
  Пол:
  Женски
  Како прво и прво, и од медицинско можеш да се запишеш што сакаш. Од клас имам деца кои отидоа на Технолошки, на ФИНКИ, на туризам, на ПМФ. И ќе си имаат две различни дипломи, што е автоматски предност. Како второ, и во медицина учиш од се по нешто, плус стручни предмети. Јас имав историја, македонски, математика, физика, хемија, биологија, информатика, бизнис, граѓанско, англиски, музичко.. Првите две години всушност се учат повеќе општообразовни предмети. И да, никој не ти гарантира работа со средно, ама сигурно повеќе шанси имаш да работиш како сестра (или ете фармацевтски техничар), отколку што можеш со гимназија без факултет. Ако не овде, во странство секогаш се бараат мед.сестри. Што е посигурно, посигурно е медицина, а за гимназија, не можеш да бидеш сигурна дека 100% ќе одиш на факултет, не знаеш што ќе биде.. Не викам дека гимназија е лошо, ама според мене, било кое стручно е подобро. И не слушај муабети дека од гимназија можеш да се запишеш сѐ, а од медицинско не, бидејќи нема врска, како што набројав погоре, мои соученици од медицина, се запишаа на сосема различни факултети. Никој не те тера да одиш повторно медицина. Баш ќе си увидиш дали медицината е за тебе, или не, не ти треба гимназија за да одлучиш кој факс го сакаш. И работна навика ќе имаш, и познавања од различни области, и плус стручни познавања од одредена област.
   
  На Lunaaaaa, cresa-jagoda и TrinityNeo им се допаѓа ова.
 6. wings12

  wings12 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2020
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  195
  Зошто си ставаш притисок уште од сега? Не ти е како порано сега што сакаш можеш да упишеш и да продолжиш на сосема друго нешто понатаму.
   
  Последна измена: 25 ноември 2020
  На Lunaaaaa и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 7. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.971
  Допаѓања:
  12.586
  Пол:
  Женски
  Сосема нормално е да се менуваат мислења и интереси со текот на годините.
  Никогаш не се води по туѓа перспектива на работите, ако учиш ќе учиш во било кое училиште, а ако не си по учењето, секаде ќе е тешко.
  И гледај што те влече, ако медицината не ти е веќе интересна, тогаш размисли за друга опција.
   
  На Lunaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.531
  Допаѓања:
  30.297
  Пол:
  Женски
  Оди средно медицина. :) Подобро е да имаш струка.
  За да не пишувам исто. Само ќе ти речам дека го делам истото мислење што го напишале пред мене @Dream-Girl и @ElenaOfRivendell :)
   
  На Lunaaaaa, Dream-Girl и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 9. Larson

  Larson Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2017
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  412
  Пол:
  Машки
  Јас завршив средно медицинско минатава година.Ако мислиш дека Орце или Корчагин е полесно од медицинско се лажеш , медицинско не е воопшто така тешко како што го прикажуваат. Одлучи прво што сакаш да бидеш во животот , ако планираш да се насочуваш кон медицина средно медицинско ти е солидна подлога да стекнеш знаења за што те чека понатаму. За работа , не можеш уште од сега да знаеш што ќе биде за 4 години можеби државава ќе кубури со кадар па ќе се вработиш одма , а па можеби нема да имаш услови за факултет или учејќи гимназија нема да имаш посебен интерес кон нештата.

  Доколку јас би бирал би одбрал стручно , сепак добиваш некаква квалификација за одредена професија (конкретно здравство) додека со гимназија доколку не продолжиш на факултет професионално да се насочиш немаш многу избор. Но сепак немој да промашиш бидејќи медицинско не се оди само ради реда , учење и интерес треба особено струката да ја учиш со љубов а не со мака...
   
  На Lunaaaaa, tinka-mace, ElenaOfRivendell и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.878
  Допаѓања:
  26.466
  Пол:
  Женски
  Штом не си комплетно 100% сигурна, подобро ќе ти биде да одиш гимназија. Баш како што кажа, ако уште сакаш медицина ќе си одбереш ПМБ. Во мојата гимназија има еден куп што станале доктори од ПМБ, а и самата во генерација имав соученици дури и ПМА што решија медицина да одат.

  А муабетите за имање струка со средно се малце застарени, од времето кога не оделе многу луѓе на факултет.
   
  На Just.do.it, Angie1432 и Lunaaaaa им се допаѓа ова.
 11. Perelex

  Perelex Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2019
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  179
  Пол:
  Женски
  Низ цел свет на оваа тематика се гледа како на една од најважните работи во животот на граѓанинот и општеството додека во вукојебинава има само еден спрат во Козле (iirc) и 99% од популацијата не ни знае дека постои.

  Размиси си долго и убаво како се гледаш за 5-10-15 години од сега. Најважно прашање на кое треба да одговориш е дали си решена да ја работиш оваа професија а со тоа и да одиш на медицински факултет?

  - Доколку си решена оди средно медицинско на било кој смер, идеално сестра но можеш слободно и со било кој друг да тераш понатаму на факултет. Ако не сакаш средно медицинско тогаш гимназија но под услов да одиш факултет медицина а не да се премислуваш во 5 до 12.

  - Доколку не си сигурна дека сакаш да го одиш овој пат, тогаш пак би те советувала да одиш средно медицинско, или пак било кое друго стручно училиште. Гимназија ни под разно освен ако не одиш на некој трет факултет како на пример филилошки.

  Убаво си ја почнала мислата, струката е најбитната работа. Размисли за ова, кога ќе завршиш со своето образование, кога и да биде тоа, ќе влезеш на пазарот на труд каде што најнајважна особина е со што ти ќе се понудиш и со што ти ќе се разликуваш од илјадниците други работници? Со гимназија речиси ништо, секогаш предност ќе имаат тие со струка, лиценца и искуство. Со средно стручно образование, доколу не успееш на факултет, секогаш ќе имаш занает на кој ќе можеш да се потпреш, било да е фризер, месар, електричар, плочкар, автомеханичар, бравар, забен техничар, кувар.... Со ужасната демографија на нашата Република, масивното мигрирање надвор и ред други причини има голем недостиг на професии (вклучително и во странство) на кои кај нас се уште се гледа со потсмев а всушност заработуваат одлично и тоа без голема одговорност која ги следи некои други професии.

  А дека со гимназија ќе имаш поголемо знаење за сите предмети, океј супер, ќе имаш поголемо знаење од повеќе области. И што со тоа? Не се сомневам дека тие работи вредат како изградба на личност и проширување на знаења и хоризонти. Но на крајот од денот ако не успееш со факултетот најчесто ќе бидеш меѓу последните на секоја апликација за работа а ако одиш на медицински факултет нема да имаш никаква корист од гимназија, напротив оние со средно медицинско ќе бидат пред тебе [во однос на знаење].

  TL/DR : медицински факултет = средно медицинско > гимназија
  медицински факултет? = средно медицинско > гимназија
  ? факултет = било кое средно стручно > гимназија

  Имаш време, размисли си долго и убаво. Со среќа!
   
  На Dream-Girl, Lunaaaaa, tinka-mace и 2 други им се допаѓа ова.
 12. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.531
  Допаѓања:
  30.297
  Пол:
  Женски
  Воопшто не си во право. Еве јас сега ќе дипломирам, не е важно на кој факултет. Но, што ако не можам да си најдам работа според струката од факултет? Да бев со гимназија единствена друга опција ќе ми беше да работам како продавачка/келнерка и нешто слично. Ама со тоа што имам завршено средно стручно училиште, имам можност да си барам работа и според струката од средно.
   
  На dayla, lovemme, Dream-Girl и 5 други им се допаѓа ова.
 13. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  3.876
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со Цреша. Јас завршив средно за сестра пред две години (значи не е одамна), една соученичка работи како сестра на брза помош, друга како сестра кај стоматолог, уште две-три работаат по локални амбуланти. Не викам дека 100% ти е гарантирана работа, ама сигурно имаш повеќе шанси.
   
  На tinka-mace, cresa-jagoda и Lunaaaaa им се допаѓа ова.
 14. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.971
  Допаѓања:
  12.586
  Пол:
  Женски
  Не се согласувам со последното. И денес има луѓе кои не сакаат да завршат факултет. И реално со гимназија на пример што ќе прави ако не продолжи? Јас завршив стручно, не медицинско ама можам да најдам работа согласно моето средно иако е различно од она што завршив всс.
   
  На tinka-mace, eliesaab, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.579
  Допаѓања:
  137.014
  Пол:
  Женски
  Јас многу познавам што не запишаа факултет, од мој клас од 30+ души всушност само 7-8 студираме, другите работат во аптеки и во алкалоид веќе подолг период, никој не остана без работа.
  Да биле гимназија и да не студираа не знам што ќе правеа сега, но вака еве си се снајдоа океј.
  Не знам кај ги наоѓате тие сите што студирале и завршувале, јас многу спротивни познавам, а и со колешки шо учеле исто мед смер сме правеле муабети колку малку од клас всушност и студираме, многу соученици наши не студираат и работат. Мислам и дека повеќе колеги гимназија што биле имаме, отколку средно стручно...
   
  На tinka-mace, BlackMistery, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 16. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.971
  Допаѓања:
  12.586
  Пол:
  Женски
  Факултет е денес помодарство. Кај мене 80% завршивме од средно иако сме стручно.
   
  На eliesaab, cresa-jagoda и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 17. wings12

  wings12 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2020
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  195
  Е добро де може на некој му годи тоа да го работи, неќат сите да бидат доктори како вас.
   
 18. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.579
  Допаѓања:
  137.014
  Пол:
  Женски
  Често го слушам тоа секој завршувал и студирал, но не знам зошто ете ја познавам многу шо не студираат и многу шо се откажаа од факултет уште во првата година, не дека баш сите завршуваат и студираат, повеќе ко узречица излеа се користи тоа, него шо у реалност е вистина.
  Имам впечаток дека повеќе од гимназија се тие шо цели генерации студираат, од средни стручни друга е ситуацијата. Бар кај мене генерациски така излезе. :)
   
 19. busybee

  busybee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2020
  Пораки:
  383
  Допаѓања:
  1.801
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со @Dream-Girl и @ElenaOfRivendell, за да одбереш стручно место гимназија.
  И јас ја имав оваа дилема кога требаше да бирам средно. И се одлучив медицина, бидејќи сметав дека во тие 4 години можеби нема да ми се учи веќе, можда моите ќе немаат да ми приуштат за факултет и сакав самата некако да си гарантирам иднина и работа. Не зазажалив што се запишав медицина. Првата година секако ќе ти е тешка, но понатака е многу полесно. И, како што кажаа можеш и од медицина на кој било факултет да се запишеш отпосле.
   
  На tinka-mace, cresa-jagoda, Lunaaaaa и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Lunaaaaa

  Lunaaaaa Активен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2019
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Ви благодарам многуу на сите за мислењата и за советите. Јас уште од помала сакав медицина. И сега увидов дека колку и да размислував и за гимназија, сепак се враќав кон медицината затоа што во гимназија нема да ја има таа пракса што ја имаат во средното медицинско, а сметам дека е навистина предност и ме интересира. Сепак мислам дека мојот избор ќе биде медицина, ќе видиме до јуни. Уште еднаш ви благодарам многу на сите.
   
  На tinka-mace, cresa-jagoda, Emotional123 и 3 други им се допаѓа ова.