1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кое средно училиште да го одберам?

Дискусија во 'Образование' започната од Teddey, 14 јануари 2011.

  1. sino.o.oka

    sino.o.oka Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2020
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    2.438
    Пол:
    Женски
    Интересно и пофално е тоа што уште сега имаш визија за самата себе. Тоа е прекрасно, ноо... По мое мислење сеуште ти е роно да ја дефинираш таа визија. Држи се ти до нејзе, и следија, но немој премногу да сонуваш дека се што сега замилуваш по 10 години ќе се оствари, барем не во буквала.

    Лично јас одбрав економска. Доминантната причина за ова одлука беше тоа што сакав да одам во друг град и се така натаму. Не дека знаев што значи економија, туку така одбрав. Потоа кога почнав да учам сгатив дека сум го направила најдобиот избор во мојот живот иако бил одбран онака на слепи очи.

    Според мене олабави малку. Сепак средното е најубав период. Има на интернет тестови што ти помагаат за професионална ориентациија, не знам колку ќе ти помогнатр ама вредат верувај.,

    Во врска со изборот, ако си од Скопје народно речено се ти е на дланка и се ти е полесно за разлика од децата во другите градови - да бидеме реални.Можам да ти помогнам доколку си заин тересирана. Буквално и јас го помиував истиот период и знам што ти се случува во главата моментално.
     
    На medena22 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. tel-ef

    tel-ef Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2021
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Запишисе во средно каде што се учи тоа што го сакаш.
    Да ти кажам право, од спорт многу многу леб нема, сепак тие што имаат среќа тие стануваат ѕвезди.
    За да бидеш милионер, премногу труд се сака и среќа. Колку што знам, милионери се само ѕвездите, големите бизнисмени и докторите кои што успеале да се прослават. Што неверувам дека и тие биле дома по цел ден.
     
    На Glowy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ViktorBe

    ViktorBe Нов член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2022
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Nee , ama kako sto gledam femina ovoj forum dane e samo za zenskata populacija zosto prv go najdiv forumot i go napisav ova , a i masko sum.
     
  4. ViktorBe

    ViktorBe Нов член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2022
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Благодарам на твојот одговор немам баш се на дланка затоа што не сум од Скопје. Иначе машко сум можеби го имам погрешено форумот ама брзав сакав совет од некој.
     
  5. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.802
    Допаѓања:
    6.307
    Пол:
    Женски
    Ќе бидам реална и однапред ти се извинувам ако некој сон ти нарушам.

    Играј си ракомет, ама верувај дека голем просперитет во државава нема. Огромна жртва е, а не им се исплатила на многумина. Тешко се успева, треба многу тренирање, максимално вложување, да покажеш дека си добар играч за да успееш да се продадеш во странство и да склучиш добар договор. А тоа не е многу често. Ако си спремен на тоа добро, ако не си тогаш сфати го како хоби, рекреација. Затоа што една посериозна повреда на многумина кариера ги чинела и ова треба да го имаш на ум. Ризик е.

    За графички дизајнер има курсеви, ако не сакаш факултет, а за средно мислам никое не ти е би ти дали нешто посебно знаење во однос на графика, а и зависи од кој град си, не знам ни дали Скопје има некој смер ваков во некое стручно.

    Е сега многу тешко е да одржуваш добар приватен и деловен живот. Многу тешко изводливо е да имаш фул време да се посветиш на фамилијата и притоа да имаш добра заработувачка, ака да си милионер. Треба премногу труд, а одржувањето на тој баланс е претежок. Ако деловниот живот ти е во прв план верувај дека повеќе денови ќе имаш кога ќе се враќаш ноќе, а наутро одма на работа.
     
  6. ViktorBe

    ViktorBe Нов член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2022
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Благодарам на одговорот и искреноста ама морам да се борам и да работам многу на соновите. Искреноста се цени!
     
  7. mace so sini oci

    mace so sini oci Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2021
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки ! Јас сум 9 и не знам каде да се запишам средно :( Ве молам за помош , што мислите каде е најдобро да одам.
    Благодарам :l::l::l:
     
  8. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Било што само не гимназија.
    Со среќа :)
     
  9. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.070
    Пол:
    Женски
    На било кој факултет можеш да се запишеш со било кое средно.Битни се предметите што се полагаат на матура.
    Зошто?
     
    На Just.do.it и Celltica им се допаѓа ова.
  10. mace so sini oci

    mace so sini oci Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2021
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво повторно , може ли да ми споделите ваши искуства со средното училиште што сте го одбрале . Какво е , дали ви е тешко , какви се наставниците и дали би го препорачале.
    Можеби ќе ми биде полесно да одберам :inlove:
     
  11. glupsumjbg

    glupsumjbg Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2022
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Машки
    Јас незнам каде да се запишам имам желба да бидам Географ ама незнам кое средно да го одберам ? Помош ???
     
  12. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.273
    Допаѓања:
    5.112
    Пол:
    Машки
    Со било кое средно можеш да се запишиш.
     
    На glupsumjbg му/ѝ се допаѓа ова.
  13. glupsumjbg

    glupsumjbg Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2022
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Машки
    Sakate da kazete I zemjodelsko da se zapisam mozam geograf ?
     
  14. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    3.809
    Допаѓања:
    10.182
    Пол:
    Женски
    И со економско можеш.
     
  15. glupsumjbg

    glupsumjbg Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2022
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Машки
    Би сакал но Математиката и Физиката ми се предметите што не ми идат
     
  16. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    3.809
    Допаѓања:
    10.182
    Пол:
    Женски
    Тогаш учи, земи книги за средношколска математика, збирки и учи.. Материјалот што ќе го учиш, предходно ќе го имаш совладано, имаш и многу видеа на Јутјуб, сега се ти е достапно.. Математика не ми иде не треба да ти е изговор, кога тогаш ќе мораш да ја совладаш ако одиш на факултет..
     
  17. glupsumjbg

    glupsumjbg Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2022
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Машки
    Изгледа ќе се запишам Медицина има само 2 години Математика ...
     
  18. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    3.809
    Допаѓања:
    10.182
    Пол:
    Женски
    Бегајќи од математика, можеш само да згрешиш и да отидеш на нешто што воопшто не го сакаш.. Не бегај, седни и совладај летово дома што имаш дупки во знаењето од математика, верувај дека полесно ќе ти биде понатака на што и да одиш..
     
  19. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.101
    Допаѓања:
    5.278
    Пол:
    Женски
    Јас бев средно медицина, математика и физика имаш 2 години, не е тешко, ама не се запишувај ако ич не сакаш медицина. Пипава работа е, и не треба да ти биде одбивно доколку се запишеш.
     
  20. mace so sini oci

    mace so sini oci Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2021
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки , мислам дека веќе се поодлучив .
    Според вас кое школо е подобро Марија Кири Склодовска или Панче Караѓозов?
    Ако има некој искуство со овие школи ве молам пишете или тука или во лп
     
    На Micka4 му/ѝ се допаѓа ова.