Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кожен мебел, ДА или НЕ?

Дискусија во 'Дом' започната од SashenkaSkopje, 18 ноември 2013.

 1. Azzra

  Azzra Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2013
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  60
  Никогаш не сум сакала кожни гарнитури, од веќе наведените причини погоре, во лето потиш а ако е поладно во собата - е ладна...ама па од друга страна предност е чистењето, не задржува прашина како штофените гарнитури....единствено решение - еко кожа, и прекривачи на долниот дел за седење...
   
 2. Westlife

  Westlife Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  642
  Допаѓања:
  618
  Кожен мебел,ама горе со платно а не целосно кожа.
   
 3. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.837
  Допаѓања:
  34.002
  Пол:
  Женски
  Не преферирам кожа како материјал за собни гарнитури.Не е функционална за употреба,нема естетика како другите материјали и диктира конкретен стил на уредување на домот.
   
 4. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.841
  Допаѓања:
  2.138
  ^ Не се согласувам. Особено не за тоа дека нема естетика :) Инаку овде има убави модели, http://www.kafepauza.mk/pres/mebel-od-e ... shiot-dom/ ги има ина фб
  https://www.facebook.com/elittesofa?ref=hl


  Битно е да биде убава на изглед и удобна за седење.
   
 5. Maria.Vampire

  Maria.Vampire Нов член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  438
  Не се залажувајте со кожен мебел.
  Во мојот дом има таков мебел кој моментално е во излупен дизајн и изгледа многу грдо.
   
 6. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.478
  од мене големо ДА за кожен мебел. Го обожавам.
   
 7. Insatiable13

  Insatiable13 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  367
  Единствена сум што прочитав кожен кабел ? :D :rofl:
   
 8. kaja11

  kaja11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2013
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  131
  дефинитивно да...мислам за кожен мебел, не за кабел :D
   
 9. Saricko

  Saricko Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  1.136
  ДА за кожниот мебел..го обожавам :inlove:
   
 10. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.815
  Допаѓања:
  95.102
  Мене многу ми е криво што не купивме кожен мебел затоа што јас тогаш не сакав :tmi:
  Имаме од некое платно, со кожна конструкција. Дизајнот е совршен, ама за парите што ги дадовме ќе си купевме кожна.

  Само што ја купивме платнената, после два месеца на син ми му констатираа алергија на домашна прашина и ми рекоа дека најдобро е да си купиме кожен мебел. Можете да замислите колку се изнервирав тогаш за одлуката да купиме од платно. Морав да и ставам прекривачи и ги перев барем еднаш неделно поради малиот.

  Ја имаме 6-7 години и релативно добро сочувана е, ама мислам дека беше грешка. Следната сигурно ќе ни биде кожна.
   
 11. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.012
  Пол:
  Женски
  Ако гледаш така не треба ни да јадеш месо. Со овој став, се надевам дека си вегетеријанец. :D

  Но, не сите размислуваат така, и животните се убивале и ќе се убиваат па макар и од разонода, има луѓе на кои што за жал тоа им е хоби, а тоа се ловците. Можеш да имаш свој став и мислење, но не можеш да го промениш светот. Тоа под дифолт не ги прави сите луѓе ладнокрвни. Доколку веќе постои, ако ни се допаѓа, нема зашто да не го купуваме. :)
   
  На jovanovska94 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. MIA-SK

  MIA-SK Популарен член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2012
  Пораки:
  908
  Допаѓања:
  557
  Пол:
  Женски
  Големо ДА! Затоа што убаво изгледа, лесна е за одржување и дава отмен изглед на целата дневна соба ;)
   
 13. ciganka

  ciganka Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  12
 14. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  2.168
  Допаѓања:
  51.383
  Во право си, не јадам месо. Секој сам решава како ќе си го искористи животот, а ако со моето решение можам да спасам барем едно животно, тогаш зошто да не бидам вегетаријанец.
  Be the change you want to see in the world. - Mahatma Gandhi - тргни со оваа мисла и ќе видиш колку многу ќе значи тоа што го правиш. :)
   
 15. baby2014

  baby2014 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2014
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  125
  Кожната гарнитура е многу поубава и полесна за одржување...но дефинитивно на тапациран мебел е многу поубаво да се седи...лежи и сл...Кожата може да те поти во лето, а во зима е крајно студена, мораш да ја прекриваш со нешто што постојано ќе паѓа и ќе те нервира :)
   
 16. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.753
  Допаѓања:
  27.241
  Зиме ладно држи, лете поти, прекривките се лизгаат од неа |( . На крајот си се одлучив да си земам гарнитура комбинација од кожа и штоф, мислам дека не погрешив. На местото каде се седи ми е штоф, а потпирачите и страниците ми се кожа. Всушност делот каде се седи ми е прекриен со прекривки со гумички одоздола и не се лизгаат воопште, така да не се ни гледа штофениот дел.
  Лесна, прелесна за одржување, само ја пребришам еднаш неделно и супер е.
  И лежајот во спална ми е кожен па и со него немам мака околу одржување.
  Инаку многу поубаво, поелегантно, полуксузно, поотмено ми изгледаат кожените гарнитури од штофените.
   
 17. Twinkles

  Twinkles Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  647
  Допаѓања:
  977
 18. Vip83

  Vip83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  238
  Дефинитивно да за кожен мебел! Лесен е за одржување. Ми се гади од тапациран мебел. Многу е комплициран за одржување,а во него се собираат најмногу грињи.
   
  На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  748
  Пол:
  Женски
  Едвај чекам да смогнеме сили седмоседот кожен да го смениме, се лупи и многу грдо изгледа. Навистина е стар 20 години а може и повеќе ама се користи само 2 години. Следната гарнитура сигурно нема да ми биде од кожа.
   
 20. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.975
  Пол:
  Женски
  Од аспект на одржување да, ама има негативности како што кажа снегулка. Имам комбинација кожа и штоф и ок е.