1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кожен мебел, ДА или НЕ?

Дискусија во 'Дом' започната од SashenkaSkopje, 18 ноември 2013.

  1. Azzra

    Azzra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    60
    Никогаш не сум сакала кожни гарнитури, од веќе наведените причини погоре, во лето потиш а ако е поладно во собата - е ладна...ама па од друга страна предност е чистењето, не задржува прашина како штофените гарнитури....единствено решение - еко кожа, и прекривачи на долниот дел за седење...
     
  2. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Кожен мебел,ама горе со платно а не целосно кожа.
     
  3. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Не преферирам кожа како материјал за собни гарнитури.Не е функционална за употреба,нема естетика како другите материјали и диктира конкретен стил на уредување на домот.
     
  4. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    ^ Не се согласувам. Особено не за тоа дека нема естетика :) Инаку овде има убави модели, http://www.kafepauza.mk/pres/mebel-od-e ... shiot-dom/ ги има ина фб
    https://www.facebook.com/elittesofa?ref=hl


    Битно е да биде убава на изглед и удобна за седење.
     
  5. Maria.Vampire

    Maria.Vampire Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    437
    Не се залажувајте со кожен мебел.
    Во мојот дом има таков мебел кој моментално е во излупен дизајн и изгледа многу грдо.
     
  6. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    од мене големо ДА за кожен мебел. Го обожавам.
     
  7. Insatiable13

    Insatiable13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    367
    Единствена сум што прочитав кожен кабел ? :D :rofl:
     
  8. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    дефинитивно да...мислам за кожен мебел, не за кабел :D
     
  9. Saricko

    Saricko Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.137
    ДА за кожниот мебел..го обожавам :inlove:
     
  10. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.788
    Допаѓања:
    131.404
    Мене многу ми е криво што не купивме кожен мебел затоа што јас тогаш не сакав :tmi:
    Имаме од некое платно, со кожна конструкција. Дизајнот е совршен, ама за парите што ги дадовме ќе си купевме кожна.

    Само што ја купивме платнената, после два месеца на син ми му констатираа алергија на домашна прашина и ми рекоа дека најдобро е да си купиме кожен мебел. Можете да замислите колку се изнервирав тогаш за одлуката да купиме од платно. Морав да и ставам прекривачи и ги перев барем еднаш неделно поради малиот.

    Ја имаме 6-7 години и релативно добро сочувана е, ама мислам дека беше грешка. Следната сигурно ќе ни биде кожна.
     
  11. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Ако гледаш така не треба ни да јадеш месо. Со овој став, се надевам дека си вегетеријанец. :D

    Но, не сите размислуваат така, и животните се убивале и ќе се убиваат па макар и од разонода, има луѓе на кои што за жал тоа им е хоби, а тоа се ловците. Можеш да имаш свој став и мислење, но не можеш да го промениш светот. Тоа под дифолт не ги прави сите луѓе ладнокрвни. Доколку веќе постои, ако ни се допаѓа, нема зашто да не го купуваме. :)
     
    На jovanovska94 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Големо ДА! Затоа што убаво изгледа, лесна е за одржување и дава отмен изглед на целата дневна соба ;)
     
  13. ciganka

    ciganka Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    12
  14. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Во право си, не јадам месо. Секој сам решава како ќе си го искористи животот, а ако со моето решение можам да спасам барем едно животно, тогаш зошто да не бидам вегетаријанец.
    Be the change you want to see in the world. - Mahatma Gandhi - тргни со оваа мисла и ќе видиш колку многу ќе значи тоа што го правиш. :)
     
  15. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Кожната гарнитура е многу поубава и полесна за одржување...но дефинитивно на тапациран мебел е многу поубаво да се седи...лежи и сл...Кожата може да те поти во лето, а во зима е крајно студена, мораш да ја прекриваш со нешто што постојано ќе паѓа и ќе те нервира :)
     
  16. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Зиме ладно држи, лете поти, прекривките се лизгаат од неа |( . На крајот си се одлучив да си земам гарнитура комбинација од кожа и штоф, мислам дека не погрешив. На местото каде се седи ми е штоф, а потпирачите и страниците ми се кожа. Всушност делот каде се седи ми е прекриен со прекривки со гумички одоздола и не се лизгаат воопште, така да не се ни гледа штофениот дел.
    Лесна, прелесна за одржување, само ја пребришам еднаш неделно и супер е.
    И лежајот во спална ми е кожен па и со него немам мака околу одржување.
    Инаку многу поубаво, поелегантно, полуксузно, поотмено ми изгледаат кожените гарнитури од штофените.
     
  17. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
  18. Vip83

    Vip83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    240
    Дефинитивно да за кожен мебел! Лесен е за одржување. Ми се гади од тапациран мебел. Многу е комплициран за одржување,а во него се собираат најмногу грињи.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Едвај чекам да смогнеме сили седмоседот кожен да го смениме, се лупи и многу грдо изгледа. Навистина е стар 20 години а може и повеќе ама се користи само 2 години. Следната гарнитура сигурно нема да ми биде од кожа.
     
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Од аспект на одржување да, ама има негативности како што кажа снегулка. Имам комбинација кожа и штоф и ок е.