1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кожен мебел, ДА или НЕ?

Дискусија во 'Дом' започната од SashenkaSkopje, 18 ноември 2013.

  1. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Зависи од квалитетот и бојата на кожата. Порано имавме една кожена гарнитура светла боја, сакаше чистење по два часа можеби и повеќе, а често се валкаше. Ја чистев со специјално средство за кожа, но немаше ефект. Потоа почнав да ја чистам со пареа и со абразивно средство (за садови миење што е) и на крај нешто за одржување, чисто да не се засуши. Сега имам само кожена фотеља во темна боја и доколку малиот не ја извалка, нема потреба од бришење, само понекогаш кога сакам да ја светнам и тогаш лесно се чисти.
     
  2. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Не, многу се поти на него, кога ќе стане човек од него како помочан в гаќи е. :lol:
     
  3. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Па да. Ние имаме кожни фотелји и се супер. Да, држат ладно, во зима. Ама сепак, добри се.
     
  4. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Не - никаско, за канцеларија да, но за дома никако.
     
  5. Paolita

    Paolita Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    150
    Пол:
    Женски
    Дома имам црна кожна гарнитура. Кое средство би ми го препорачале за одржување на кожната гарнитура?
     
  6. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    ние ја чистиме гарнитурата (црно бела е )со крпа вода и доместос после тоа со чиста вода а на крај со сува крпа и има добри резулттати и да не се секираш дека може да ти обели црното но сепак доместос во одредена количина 1 капаче а на крај додека беше нова со некоја крема посебно за тоа ама беше мн скапа а мн беше и мала и престанавме да ја купуваме и еве се е ок со неа и без крема
     
  7. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Има голем избор на средства за одржување и сите се подеднакво добри, само цената им е различна. Моментално го користам ова Emulsio Rinnova Pelle, беше единственото што го имаше на рафт и во секој случај подобро е отколку да го бришеш мебелот со влажна крпа.
    [​IMG]
    Доколку пробаш со доместос би ти препорачала прво да пробаш на некое место на гарнитурата каде што не се гледа, зошто сите кожи не се со ист квалитет.
     
  8. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Golemo DA za kozna garnitura. Za 12 god smeniv dve. Od moe iskustvo bi rekla bela ne. Imav ivory i bese poteska za odrzuvanje. Sega ima temno kafena i pesna e.
     
  9. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    7.978
    Пол:
    Женски
    Дали може да се чисти еко-кожа со овие средствава за кожа што се? :wasntme:
     
  10. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас имам кожен мебел. Задоволен сум за сега.
     
  11. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ако се погодни чему менување за толку скоро?
    Освен ако не се има услови за реновирање толку бргу,тогаш испричавам се.
    Нит сум имала нит ке имам.Нај не практичен материјал.Кај пука и се кине,неможе ништо врз него дда се постела,на лето држи ужасна топчина и нелагодност.
    Незнам кои се позитивните карактеристики.
     
  12. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Да, и треба да се чисти за да не испука ( мислам побрзо отколку ако би се мачкале).
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  13. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Galapce
    Ако се погодни чему менување за толку скоро?
    Освен ако не се има услови за реновирање толку бргу,тогаш испричавам се.
    Нит сум имала нит ке имам.Нај не практичен материјал.Кај пука и се кине,неможе ништо врз него дда се постела,на лето држи ужасна топчина и нелагодност.
    Незнам кои се позитивните карактеристики.

    Toa e moe iskustvo. Jas ima eco koza na dolniot sprat i ne sum zadovolna. Lesno se cisti no materjalot se pravi kako topcinja po nego po cistenjeto. Ne e kako porano.
    Na kozata prasinata i ja brises, ako se isturi nesto nema gajle, brises i ne se poznava. A toa za toplo, ladno bi ti go objasnila vaka. Tamu kade ziveam nikogas ne bilo potoplo od 20 stepeni, a ladno doma ne e . Odrzuvame nad 23 stepeni. Kozata e sekogas klimatizirana i jas licno nemam problem.
     
  14. barbiegirl.24

    barbiegirl.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Кожна гарнитура имаме во дневната, но јас ич не ја сакам. Ми студи кога седам на неа, вака на изглед убава е, ама не ми прави мерак.
     
  15. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас имам кожна гарнитура дома. Ја земав пред 3 години. Ја чистам со вода и крпа.
     
  16. Azzra

    Azzra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    60
    kupivme garnitura eco koza letovo, dosega zadovolna sum, posebno so malo dete deka...znae da se izmocka ponekogas pa so krpa se brise a drugata garnitura si upivase :) e sega kvalitetot kolku ke trae ke vidime dali ke puka ili ne..
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  17. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    јас не би купила кожен мебел од причина што на зима е ладен, а на лето од топлото да се залепиш на него. Сите што имаат гледам го покриваат, и што ќе ми е? За да го покривам? Па нели убавината е во тоа да се гледа кожата. И плус тие покривките лизгаат на кожа и човек да не може да седи на раат.
     
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Не го сакам кожниот мебел. Летно време не може да се седи на него. Одма се потиш. А и естетски не ми се допаѓа.
     
  19. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Јас имам гарнитура и столови од чиста кожа. До сега сум презадоволна. Идеална е за оние кои имаат деца. Ја чистам со секакви средства и досега не се оштетила. Во однос на хигиената сметам дека и нема конкуренција.
    Во однос на прекривачите, ги ставам само на делот за седење па не се губи ликот на истата. Ги користам заради тој, топло ладен ефект, кој го создава кожата. Сега имаи специјални силиконски прекривки кои не се лизгаат.
    За изгледот, можам да речам само дека не ми се допаѓаат дури 90% од кожените гарнитури. Мојата е италијански стил и изгледа претерано убаво. Полнета е со силикон и нема ни капка крутост во неа. А, и јас не ги сакам тие тврдите на кои кога ќе седнеш, се чувствуваш како на клупа
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  20. jagoda1979

    jagoda1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
    Никако! ни под точка разно не би се одлучила за кожа, поти како на печка да седиш :)