1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кожен мебел, ДА или НЕ?

Дискусија во 'Дом' започната од SashenkaSkopje, 18 ноември 2013.

  1. macovska

    macovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Здраво, имам кожна гарнитура, но постара, претходно други ја користеле, но гледам мириси мн прима. Некое решение? Или што ја чистите? И дали е возможно да се отстрани мирисот?
    Пробав пребришав со кокосово масло, некој саат е во ред, после тоа исто.
    Чаре????
     
  2. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Не преферирам кожен мебел, од сите погоре наведени причини.
     
  3. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Имам кожна гарнитура.. Тешко се одржува.. На работа столот е кожен и прима мирис од газот на колешката па си носам перниче за седење.. Штоф си е штоф..
     
  4. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    19.843
    Пол:
    Женски
  5. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.843
    Допаѓања:
    4.812
    Пол:
    Женски
    И јас имам негативно искуство со кожен мебел.На еден дел во должина ми распука(а квалитетна кожа е),и сега го камифлирам со штофена покривка.Во иднина кога би купувала кожен,би купила мешан(горе кожа,а кај што се седи штоф)или цел штофен.Памет за другпат.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.126
    Допаѓања:
    6.567
    Дефинитивно не. Ем се поти коа ќе станеш газот ти е мокар, плус кожата многу мириса и се лупи тетка ми имаше таков мебел и цело време му ставаше прекривачи за да не се познава на крај немаше чаре и го фрли :D
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски
    Не. Супер изгледа и лесен е за чистење, ама за да седиш на него мора да е покриен зошто ќе се залепиш за него, лето држи жешко, зима држи ладно.
     
  8. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    819
    Пол:
    Женски
    Колку време ви трае кожна гарнитура пред да почне да пука и да се лупи? И дали активно ја користите? Нашата е од еко кожа, после 3,5 години користење почна да пука, а изгледаше прекрасно, буквално како од вистинска кожа, но скроз неекономично кога за краток период станува грда. Сега сакам со кожа да ја претапацираме, ама многу прашања ми се вртат: колку е трајна (со право одржување), каде би ми ја претапацирале квалитетно, не преварантски итн.
     
  9. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.843
    Допаѓања:
    4.812
    Пол:
    Женски
    И кај нас за неколку години,цела е распукана и кожа никад више...
     
  10. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    819
    Пол:
    Женски
    Од кожа? Или еко кожа? Ужас! Преубаво изгледа, лесно за одржување, ама на неколку години да менувам гарнитура не е играчка, затоа ме интересираат искуства со гарнитури од права кожа или да се префрлам на штоф.
     
  11. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Тетка ми има кожна, ја купи пред нејои 3 години. Сега цела е распукана. Од каде ја има земено не знам
     
    На Elenpelen му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.843
    Допаѓања:
    4.812
    Пол:
    Женски
    Ако не грешам еко кожа и планираме долниот дел да го тапацираменсо штоф,а горе да остане така еко кожа.Кај нас доле распука а горниот дел кај што се потпираме добар е.
     
    На Elenpelen му/ѝ се допаѓа ова.
  13. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Ние имаме мебел од вистинска кожа и добра класа на кожа. Се одлучив баш за таква иако повеќе сакам штоф.Со мали деца полесно за одржување е кожа. Ке пребришам само со марамче и толку. Лошо е само што зиме ладно држи а лете топло,но имам соодветни прекривачи и нема гајле.
     
    На Elenpelen му/ѝ се допаѓа ова.
  14. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.188
    Пол:
    Женски
    Еко кожа се глупости.
    Вистинска кожа е права ствар. Лесна за одржување, луксузна и трајна.
    Ние ја имаме веќе 8 години и не е мрдната воопшто. Нашата е темно сива боја па е уште подобро. Е сега кожата е бафало кожа па може и затоа е трајна.
    Инаку ја користиме секој ден, во последно време детето секој ден се качува на неа, од делот за седење на наслонот и рипа на делот за седење. Ништо не и е.
    Може има и врска како е и шиена. На моите им пукна делот каде што седечкиот дел беше споен со наслонот. Нашата има посебни перници за седење што се вадат па еластично е и не пука.
     
    Последна измена: 11 февруари 2021
    На cresa-jagoda, IRBBB и Elenpelen им се допаѓа ова.
  15. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    819
    Пол:
    Женски
    Фала многу! Идтражував на темава, читав искуства и по странски форуми, квалитетна кожа е потрајна од штоф, може да е ко нова и 20 години. Од каде е купена вашата? Јас сакам да ја претапацираме со кожа, само сериозно сум на мисла со нашиве превара/лага фирми.
     
    На luna. му/ѝ се допаѓа ова.
  16. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.188
    Пол:
    Женски
    Ние ја купивме од Вардар Мебел. Некоја српска фабрика беше.
    Ако претапацираш тогаш може и подобра контрола да имаш. Ќе си одбереш убава кожа (гледај да е еластична и дебела). Барај Бафало кожа. Потоа наоѓаш добар мајстори завршена работа. Моите претапацираа гарнитура од сјај во кожа пред едно 25 години и сеуште си е добра.
     
    На Elenpelen му/ѝ се допаѓа ова.
  17. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    3.280
    Пол:
    Женски
    Свекрва ми имаше гарнитура од говедска кожа, ја користеа 30 години (не пукаше, туку почна да се излитува).
    А, ние имавме еко кожа за 2 години партал се направи. Сега купивме од штоф...
     
    На Elenpelen му/ѝ се допаѓа ова.
  18. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    @Elenpelen нашата е од натузи. Но поевтина варијанта е да ја претапицираш. Секако ти ќе си одбериш кожа на лице место,а ако има некој околу тебе и што се разбира добро, уште поубаво.
     
    На Elenpelen му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    Кожа деф луксузно изгледа, не еко туку природна, ама за дома никогаш не би избрала таква.
    Попријатно за дома ми е штоф или сличен материјал. Едноставно претпочитам cozy чувство.
    Не сакам да редам прекривачи на гарнитура воопшто, па така секогаш би одбрала друго пред кожа.
    Плус секогаш поаѓам од тоа дека не планирам ниту една гарнитура да користам 30 години.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.