1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Козметика Мелем: Подароци и рецензии

Дискусија во 'Тело' започната од Femina, 23 мај 2016.

  1. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @ludadama, кремот ја омекнува здебелената кожа на стапалата, верувам дека по неколку нанесување ќе забележиш видлива промена. Исто така, би ти го препорачала и путерот за стапала од Балеа, тој со нане и цитрон, мене ми има многу помогнато!
     
    Последна измена: 18 август 2016
  2. ludadama

    ludadama Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    E bas ke si zemam i ke pisam sto i kako
     
  3. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    E volia и мојата рецензија: Пред се, му благодарам на Фемина Тимот за подарокот, иако сум далеку од најактивна во категоријата Лице, нема кој не се радува на подароци :)
    Нема да ја должам многу во есејски размери за секое посебно, бидејќи немам навика така да пишувам, важното може да се каже и во кратки црти :D
    • Мелем крем 35ml: Да почнам од најголемото. Воопшто не бев запознаена со козметиката на Мелем ниту пак кое за што служи, затоа пред да почнам да ги користам ги прочитав веќе напишаните рецензии, поточно онаа на @Rose96, cause I trust her words :D :* Имав одредени белези од депилација со кои мака мачев изминатите 5 месеци, кои сега со користење на Мелемот веќе 3 недели можам да кажам дека веќе тој дел од кожата ми се врати во нормала добри 80%. Нормално за 100% резултати, секое едно нешто треба подолг временски период да се користи. Исто, добро делува за акни и или пак полесно справување со поткожни влакна, со што потпомагаат истите полесно да излезат на површината.
    • Мелем крем 10ml: За помалиот Мелем прочитав дека се користи за кутикулите. Содржината е како и на тој од 35 ml, барем така мислам, само има малку поцврста текстура. Иако имам прилично здрави и негувани нокти, односно со истите немам никаков проблем, сепак се мачкав од Мелемот, а резултатот е уште помека и видливо поздрава кожа.
    • Мелем стик за усни: Е за стикот морам посебно да го пофалам. Кога станува збор за лабела за усни, сум баш фрик и го барам најдоброто. После еден куп пробувања секакви типови, последно го користев Норвешкото што е во бело пакување, но ми се потроши, при што Мелем стикот дојде во вистинско време. Морам да го пофалам, бидејќи за разлика од останатите, кои за да добиеш мекост и доволна влажност на усните треба на секои 5 минути да се мачкаш, Мелем стикот е доволно да се нанесува 2 пати во текот на денот, бидејќи откако нанесен не дозволува да почуствуваш потреба од повторно нанесување, барем следните 4-5 часа.
    • Дополнително: Од мелемот треба да се нанесува многу малку, бидејќи инаку станува ептен леплив. Од друга страна, морам да ја пофалам естетската надворешност (бидејќи сум и за тоа фрик :D ), многу ми се допаѓа металниот изглед надополнет со виолетовото (y)
     
    На izi_1986, Ana Chio, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
  4. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас поминувам во темава да го пофалам Мелем и за изгореници. Секоја година горам на одмор, до душа годинава помалку затоа што ептен внимавав, ама главата ми изгоре (иако носев шешир |( ). Премногу ме болеше, до тој степен што ми беше мачно бањањето со шампон. Кожата под косата ми беше многу црвена и ме болеше, па првата вечер решив да намачкам од мелемот. Ако верувате, до сабајле болките ми беа скроз смирени. Црвенилото беше 80% повлечено, а после уште едно мачкање, и тоа целосно се повлече. Го користев и на телото, бидејќи изгорев на половината (таму кај што не сум стигнала да се намачкам :D ). И таму за брзо време ми се смири кожата.
    Си спакував и Јакадерм во куферот, обично тој го користам за вакви работи, ама не го пипнав сега :wasntme:
     
    На Nausicaa, Annath, Antebellum и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Мене никој не ми дал за рекламирање. Погоре кажав, од Хрватска ги имам купено уште на стартот кога таму беа хит, а овде никој не знаеше ни што е тоа.
    Јас сум презадоволна и цената им е супер.
    Ем се скроз безбедни (пример - доилката може да става на брадавиците, а не мора да се измива пред доење).
    Само жал ми е што ги немаат сите производи кај нас, а толку им се барани.
     
    На izi_1986, Nausicaa, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    4.747
    Видов дека има и други, јас го земав лабелото и сум презадоволна. Воопшто немам проблематична уста ама си имам навика да користам лабело. Мислам дека устата ми е помека и поубава поубав сјај ми има некако и кога не го користам.

    Значи и од мене огромен плус.
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. dijan4e1

    dijan4e1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Кремата ја користам за болни брадавици, бидејќи дојам...одлична е, незаменлива...а попратно ја користам и за испукани лакти, нозе, а некогаш го мачкам и бебуш кога има црвенило..и навистина помага
     
  8. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.550
    Допаѓања:
    59.753
    Ги читав коментариве, па решив да не останам покуса и да ги пробам кремата и лабелото.
    Задоволна сум од лабелото, практично и можам да го носам секаде со себе. Далеку е похидратантно од многу други лабела кои ги имам користено. Не прави чуда, ако ми се суви усните ептен, треба време и редовно мачкање за да ми се вратат во нормала, но делува побрзо од другите брендови на лабела. Што се оденсува до кремата.. не можам да ја наречам крема, повеќе има структура на петролеум гел отколку на крема. Тешко ми се впива во кожата, но затоа многу ми помага доколку ме касне инсект, го намалува чешањето и помага побрзо убоденото место да заздрави. Пробав да ја користам на петиците, лактите, рацете, како маска за овие делови од телото пред спиење, ама лично за мене, шеа путерот врши далеку подобра работа од кремава. Периодов многу ми се суши кожата на лицето, па ставав на сувите делови, ама не се впива воошто.
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Во Зегин, Еурофарм, Жито маркети...
     
  10. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    И во ДМ ги има.
     
  11. FromWonderland

    FromWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2013
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    38
    Дали имаат донесено некои од другите производи? Конкретно ме интересира за сапунот...
    Ако веќе го увезуваат во Македонија, каде можам да го најдам и по која цена?
    melemsapun.JPG
     
    На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
  13. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    Прочитав дека кремата се користи обично за пети за раце брадавици дали се става на лице?
     
  14. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Да, дури и на уста како лабело
     
  15. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    Истата таа што е и за пети или има посебна за лице и дали се користи за отстранување на шминка?
     
  16. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Дали може да се најдат некаде овие производи? Презадоволна сум од класичната линија, па пред да купам нова кутија или лабело да проверам да не пропуштам нешто ново :D Имаат цела колекција Sun :inlove: Се надевам дека ги има кај нас.
    melem_smilje_35ml_570x570px.jpg lipcare30.jpg
     
  17. Gi.ir.ll192

    Gi.ir.ll192 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Лабело со фактор на мелеем, може:$ ајде чекам да дознаам каде го има.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.