1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Козметика тестирана врз животни

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од LivingGlam, 23 март 2011.

  1. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    леле Aшлинг знам дека си напорна
    извини вака, 77657 пати ти кажаа темава е за козметика тестирана врз животни, и те молам, ама те молам не замарај со месо
    -храна
    -вегетаријанство
    Tаму си имаш тема ;) не те бркам, само не забегувај со офф топици
    прочитај го уште еднаш насловот на темата, па потоа дојди и пишувај OH Tопик!
    до тогаш хаста ла виста
    едит- и јас да застанам пред некој гладен лав или волк , сигурна сум дека ќе ме изеде ;)


    Hа кого му збориш?? |(
     
  2. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    ^->
    на Теодора и реплицирам. Пошо се брани со аргумент,а не со глупост.
    Ќе умрам.
    Не ти е свирепо ако си храна на нечиј вонземјанец?
    Луѓе се убиваат за пари.
    Борба за опстанок.
    Исто и ова.
    Компаниите се борат за опстанок на пазарот.
    Се додека има офци тие ќе стрижат.
    *oh wait, i just told something really disturbing.
    Добро муабетот ми е дека треба и цигарите да се забранат, треба и алкохолот и убивањето на животни и све нагоре што кажав.
    Синџир на исхрана, бла бла.
    СЕ ДОДЕКА ЗГАСНУВА НЕЧИЈ ЖИВОТ ПОРАДИ ТЕБЕ НЕ Е ВАЖНА ПРИЧИНАТА, ТУКУ ЦЕЛТА.
    Крај.
     
  3. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
  4. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    На секоја тема се случува истото, ќе се најде некој што ќе каже: се случуваат милион полоши работи во светот.
    Значи ништо не е вредно да се промени, зашто секогаш има полошо од тоа |(
     
    На Saya, Theodora и ludoto19 им се допаѓа ова.
  5. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
     
  6. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Ашлинг, свирепо би било и доколку и јас бидам изедена од вонземјанин, но тоа не би било ништо поразлично од тоа доколку бидам изедена и од лав или крокодил или било кое друго животно, доколку и на вонземјаните им спаѓам во нивниот синџир на исхрана.
    Кога се хранам инаку се водам од внатрешни потреби, што ги чувствувам во моментот, а кои се на база на тоа што на моето тело му недостига и не прејадувам, не претерувам.. со исклучок на денови како ПМС и депресивни денови. Во одредени денови осеќам потреба од Ц витамин и го мирисам буквално овошјето кое содржи Ц витамин и само такво ако изедам се осеќам ок иначе осеќам глад, дури и лошење. Можам да се натапкам со друга храна но нема да е тоа тоа. Истото го осеќам за зеленчукот.. истото го осеќам за месото, макар ретко јадам, претерано ретко, но моето тело осеќа потреба да изеде еднаш на неколку недели месо и ништо друго не ми го заменува тоа, нити сирење, нити млечни производи, нити јајцата (мада и тоа е убиство нели на пиленце to be), а да не зборам за соја, колку баш таа ми ја задоволува потребата.
    Ама телово не ми осеќа потреба да шлакнам нешто на лицето, што било тестирано на животно. И да, преферирам да грото луѓе се така ориентирани, да конзумирањето на месо го сведат на минимум. Да не прејадуваат.. ама да сите станат веѓетаријанци како да го кажам кога и јас се имам обидено, ама моево тело рекло не. Така да убиството на една кокошка за мојата денешна чинија пилешки гради, не ме прави ништо подобра од лавот, од лисицата, од волкот и сите месождери... ама експериментирањето богами ме прават да. Пошто тоа што ме поврзува со месождерите е инстинктот, потребата.. , ако експериментирам со животни, ако прејадувам, што ниту едно животно не го прави, тогаш богами ни животно не можам да се наречам себе си.
     
    На LivingGlam, Theodora и ludoto19 им се допаѓа ова.
  7. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Мене па причината ми е и тоа како важна бидејќи цела мотивација ја следам до целта само не би ја ширела темава за човековата природа или за сите пороци кои постојат и нивните забрани.
    Како што може повеќето од вас ги погодува повеќе болката на некои анонимни луѓе кои сте ги виделе на ТВ мене повеќе ме погодува животот на некое животинче и не ме интересира колку свирепо некому му звучи бидејќи и до мене не допира се‘ од вашите полоши нешта бидејќи немам концепт ни моќ ни мотивација како да ги променам.
    И во право е Ливинг треба да се бориме за макар било што да се промени на светов, а многу полесно е да бараме изговори за неактивност. И сметам дека треба да им се нанесе удар на компаниите од оваа индустрија на ова поле, а моќта е во заедничкото делување на поединците, кои секојдневно се побројни и со позасилени активности.
     
    На zhap4e, LivingGlam и ludoto19 им се допаѓа ова.
  8. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Кога веќе други компании за козметика се снашле на поинаков начин да тестираат (не)иритирачките дејства, тогаш автоматски ние купувачите имаме избор :!: Но, од компаниите кои не тестираат врз животни само Revlon ја познавам... а до сега ништо не сум купила од нив (за разлика од Palmolive, Dove...). Некои компании прв пат ги читам :?:
     
    На MissCupcake му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Aко се водам по таа логика, јас себеси се ставам и пред тебе. Ти си човек, значи јас сум човекомразец. Клипови имам гледано милион, многу добро сум запознаена со темата.

    Не ја порекнувам природата на човештвото, создадени сме да бидеме месождери и тоа е тоа. Но, не сме создадени да користиме козметика. Тоа е нус-појава на нашата свесност. Кога сме веќе кај свесноста, доколку јас како свесно битие знам дека непотребно му штетам на друго битие, што ги има истите права на живот како и јас, сакам истото и да го сведам на минимум.

    Затоа пак ќе повторам, не мешајте биолошки потреби со нешто што причинува непотребно страдање на животните за наш луксуз. Ако тоа ти е глупост, преиспитај се.
     
    На Strumfeta93, AlicaInWonderland, LivingGlam и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Zhap4e,Saya и Theodora: убиецот е убиец без разлика дали ќе убие еден или сто и еден човек. Тој посегнал по нечиј живот и готово, тој е УБИЕЦ!
    Да се прашувам јас мене исти курац ми е дали некој ќе убие само еден човек или ќе направи масакар.
    Тоа пробувам да ви кажам.
    Не ве терам да се откажете од месо or something,ама нашминкан морал не ми е во лигата,затоа кажав.. од тие компании кои НЕ ги тестираат своите производи врз животни ја знам само Ревлон и толку,за другите прв пат читам.
    Чисто сумљам дека оние третокласни шминки што ги продаваат во некои ефтини парфимерии не се тестирани врз животни,ама тука ги набројале само повлијателните компании.
    А, ги користам.
    И ќе ги користам затоа што мојот буџет не ми дозволува цела моја козметика да биде стрикно од познати фирми кои своите производи не ги тестираат врз животни.
    Епа извинете, сакам и јас да сум нашминкана и средена на мене,а не да давам 90% од мојот буџет на скапа козметика.
    Гадни се и многу работи во животот, да тргнеме од тоа што ние како луѓе не пробуваме да се заштитиме меѓусебно, а не па да гледаме за животните.
    Родот кога не можеме да си го одржиме...
    ах zeitgeist.
     
  11. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Еве информација плус за заинтересираните: словенска Афродита не тестира врз животни и не користи состојки тестирани врз животни.
     
    На Gunshine, Theodora, Bright и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Ашлинг, не сметам дека треба да бидеш ненашминкана далеку од тоа не се мешам јас никому ни во избор на храна, ни облека, ни па шминки.
    Мојот генерален став на оваа тема е СИТЕ козметички компании да престанат со овој тип тестирања затоа што и онака тоа е бесцелно и натаму огромен дел луѓе ќе пројавуваат алергиски и низа други негативни по здравје реакции.
    Исто уште врз колку жаби треба да се изврши декаптитација за да се согледа ефектот на рефлексите или колку стаорци треба да распараме за набљудување на внатрешните органи кога во оваа ера доволен е веќе претходно снимен видео материјал кој го демонстрира истото?! Човечката суровост е без граници и врз сопствениот и врз другите видови и јас сум горда на себе што одбив да распарам стаорец за набљудување на неговата внатрешност дури и не му вбризгав инјекција за успивање претходно на вежби пред години мал чекор за цел животински вид, меѓутоа како дел од поголема слика и не е толку безначаен.
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.503
    Зборите за козметика само,а фармацевстkа индустрија разглобивте?!
     
    На AlicaInWonderland му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Теодора
    A single pair of rats can multiply more than 15000 descendants in 1 year
    Ако од еден пар има толкава бројка на размножување, зaмисли сега колку стаорци има во моментов на земјава и сите ги оставиме да живеат.

    И друго прашање пошо не успеав да најдам на гугл
    дали некој знае како се тестираат производите на овие компании кои не го прават тоа врз животните?
    Живо ме интересира, бидејќи МОРА на нешто да се тестирани за да се видат негативните ефекти,а тоа со докажување колку проценти кислород има во чаша вода е исто така релативно.
     
  15. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
  16. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Ова ти е исто како да сакаш за забремениш робот ти еееам!
    Anyway фала на линкот, методот има логика се до оној момент кога на главната страна на Фемина место "како да се заштитите од сонцето", "како да избегнете прејадување" ќе има статија "како успешно да се справите со стаорците"
     
  17. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Ќе си го едитирам мислењето
    Во спојлерче ќе го ставам, кој го интересира нека чита
    Разговарав со фармацевт и баш ја прашав што мисли за овој проблем да го наречам.
    Ми објасна детално како одела постапката и секоја држава мора да даде дозвола за да се тестира производот на стаорци, баш поради таа причина што ја наведов погоре, брзо се размножуваат и погодни се за тестирање.
    Понатаму, можеби ќе прескокнам некоја постапка,ама еве како одел патот на еден производ
    Најпрво се докажува теоретски со формула, потоа уште незнам ти како теоретски, потоа сето тоа оди копјутерски(она што ми го даде ливинг, уствари е трета задолжителна постапка при тестирањето на производот), откако ќе се среди компјутерски се тестира на животно, да се види дали од хемикалиите ќе има некоја нус појава, откако ќе се тестира на животното оди на тестирање на група доброволци, потоа тестирање на ниво на град, држава и за на крај се пушта во продажба тој производ со тоа што дефинитивниото тестирање завршува 1-3 години по пуштањето во продажба.
    Иако се убиваат животните, одобрено е затоа што во спротива ако директно се тестира производот на доброволци можат во краен случај да си ја уништат буквално кожата.
    Мислењето нејзино за компаниите кои НЕ ги тестираат производите врз животни е само маркетинг-трик и ништо повеќе.
    Производ како производ фала богу не содржи само вода во себе и малку масло можеби.
     
  18. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Ешлинг прашај како тогаш се возможни регулативите во ЕУ кои забрануваат тестирање врз животни за козметички цели, и да се користат состојки од непознато потекло (исто тестирани врз животни)?

    Едит - и не се работи само за стаорци.
    Друго, во линкот што ти го дадов убаво е објаснето дека тие методи се користат наместо тие тестирања врз животни, и се прават врз модели на човечко ткиво.
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Ливинг зборуваме за актуелниве компании или за третокласни?


    За останатото ти го кажав мислењето од фармацевт.
    Постапките така ми се кажани, НЕ МОЖИ КОМПЈУТЕРОТ ПРЕД ЖИВО ТЕЛО ДА КАЖИ, а не може производот директно да се тестира врз човечка кожа.
    ЕУ не ги забранува, ЕУ е против тоа.
     
  20. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    12 март, 2009 година, Европската Унија го ЗАБРАНИЛА тестирањето врз животни.

    http://au.lifestyle.yahoo.com/marie-cla ... n-animals/
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.