1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Козметика тестирана врз животни

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од LivingGlam, 23 март 2011.

  1. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    [​IMG]
    Авон тестираат, Орифлејм све тоа...

    Ништо од тие работи не користам, можеби тоа помага, ама повеќе го правам поради самата себеси, сакам мирна совест додека мијам коса, да не мислам колку го пржеле очите некое зајаче додека го испробувале шампонот.

    Аманте луѓе, имајте малце милост.
    Како што и даваш на природата така ти враќа.
    Не сваќаме изгледа дека се ова е на наша сметка.

    [​IMG]
     
    На MonnaSi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Не вртам зборови, ова е твоја логика: убиецот е убиец без разлика дали убил еден човек или направил масакр :^)
    Носи си крзно ако сакаш да си доследна на се’ што зборуваш ;)
    И за последен пат Ешлинг - има начин кој не вклучува тестирање врз животно со кој ти добиваш исто толку безбеден производ, ако не и повеќе. Нема потреба да се жртвуваат невини животни, и сакала или не - овие методи чекор по чекор се воведуваат во се’ повеќе компании и се прават уште истражувања за други методи. Со ништо не е условен опстанокот на човештвото.
    Не мешам зборови Ешлинг, сама рече дека не би употребувала производ кој не е тестиран врз животни зашто сметаш дека не е безбеден.

    Се побиваш во истото мислење во следната реченица.
    Или во некој претходен пост
    И сега? Мислиш ли дека се сигурни или не?
    За некоја година уште многу компании ќе воведат целосна cruelty free политика, па предлагам овие кои нема да воведат да ставаат некој знак со ослепено животно на нивните производи, чисто за Ешлинг да знае што е безбедно по нејзинава филозофија.

    И џабе ти е да бараш коментари на интернет кои поддржуваат суровост, кога не се трудиш да ги читаш спротивните.
     
    На MonnaSi и zhap4e им се допаѓа ова.
  3. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Ливинг остани и ти молим те доследна на твоето мислење и не јади месо,пошо моето има поголема смисла во овој случај.
    Мора ли пак да се повторувам?
    Секој производ што го ставам на лицето и содржи бројни хемикалии кои предизвикуваат некој ефект, го поддржувам да е тестиран на животни.
    Тоа го условува моето здравје на некој начин, значи е во моја корист и се грижи за мојот опстанок.
    Бундата од крзно од чинчила не го условува моето здравје, ниту некогаш ќе, освен ако не се вратиме во каменото време па да мораме да дериме кожа за да се загрејме.

    Ти постирав најлогични мислења највисоко рангирани од Yahoo answers за тоа зошто СЕ оправдува тестирањето.

    И не сум јас таа што се измеша.
    Ти кажав дека имам и третокласна козметика дома,затоа што немам пари да купувам сенки од по 500-600 денари.
    Немам пари да ги испробувам највисоките технологии на високорангираните фирми, кои патем од тие што не тестираат врз животни ретко кои ги има по парфимериите.
    Единствено пудра за лице и маскара гледам да ми се фирма.


    И на последното исто така се измеша.
    Тие се стручњаци,а овој метод е уште во фаза на тестирање и нема да е сигурен најмалку во наредните 5-6 години, што мене лично не ми одговара.
    Што знаеш можеби за 10 години ќе сменам мислење кога ќе знам дека се сигурни производите.
    Ова ти е исто како да ми велиш дека фиќото е исто сигурно колку и bmw m3.

    *btw Gosh не тестираат на животни?
     
  4. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Ќе ти одоговорам само на последното прашање зашто постојано се повторуваме за другото и нема да се разубедиме.
    Гош не тестираат.
     
  5. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
     
  6. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Правило: никогаш не користи туѓа маскара, и употребувај ја најмногу 4 месеци. ;)
    Во маскарата се размножуваат премногу бактерии, каква и да е.
    Може и да си чувствителна на некоја состојка, не велам не, но истото може да ти се случи и со маскара на Макс Фактор или Авон де.
    Патем, користам маскара Гош и мене ми е одлична.
     
  7. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Ешлинг шо не му ја брцна на мачето пред да ја пробаш на себе?!
     
    На zhap4e и LivingGlam им се допаѓа ова.
  8. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Се збркав со мислењето планирав во цитат да е,а го редактирав.
    Немам животни дома,а и експериментите не се сигурно да му ја брцаш маскарата со четкичката во око на некоја мачка.
    Тоа е постапка на тест што се прави пред да се пушти во продажба производ.
     
  9. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Користењето козметика по ниеден основ не го условува твоето здравје. Твојата убавина да, здравјето не. Убаво се поби со делот што го болдирав, не сме во камено доба, како што е најдена замена за вистинско крзно, така е најдена и замена за тестирање врз животни. Yahoo одговори не се никаков релевантен доказ во оваа дискусија. Тоа се само твои истомисленици и ништо повеќе.

    http://www.neavs.org/betterscience/bett ... 110101.htm

    Еве ти нешто интересно да прочиташ, многу посигурен извор отколку форум за дискусии, да напоменам, пишуван од стручњаци.
     
    На zhap4e и LivingGlam им се допаѓа ова.
  10. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Постигната ми е поентата.
     
    На Strumfeta93, zhap4e и ludoto19 им се допаѓа ова.
  11. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    ^
    [​IMG]


    Sаya, прескокнуваш еден важен дел.
    Read again.
     
  12. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Ама наставничке, се` прочитав, бе па! :(

    Посочи ми што сум утнала, не викам дека имам најдобар вид. :D
     
  13. Breezy

    Breezy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    765
    Тоа е чиста суровост: да се земат невини животни, да се изложат на брутална тортура и да се убијат ради нашата суета. Тие се чувствителни на поразлични начини од нас, така да тестирањето баш и не покажува нешто. Поголемиот дел од козметиката сеуште имаат производи што предизвикуваат несакани реакции кај безброј мажи и жени што ги користат, затоа што тестирањето врз животни не е ефективно во однос на тоа како ќе делува на луѓето.
    И едно хипотетичко прашање: што ако постои поразвиен живот на друга планета, или некаде во универзумов? Дали ќе биде во ред, пошто сме помалце, да не стават во кафез и да ни прават експерименти за нивно добро? Истиот принцип е, колку и да звучи апсурдно.
     
    На ludoto19 и Mishela им се допаѓа ова.
  14. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Ми го избришале мислењето тибам -.-
    делот со тестирањето прочитај го

    И едно прашање :
    How do you call the guy who points the obvious?
     
  15. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Во овој случај - narrow-minded.
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    I wasn't talking bout you -.-
     
  17. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Потпишете ја петицијата и споделете ја насекаде! ЕУ се имаше обврзано дека до 2013 година ќе се забрани користење на козметика или козметички состојки тестирани врз животни, но сега сака истата одлука да се продолжи за 10тина години. Тоа не е прифатливо и значи и понатамошно сакатење и убивање на животните за една маскара, кармин, парфем. Дајте ја вашата поддршка на оваа петиција покрената од најсилното светско здружение, за крај на експериментите врз животните.

    http://www.nocruelcosmetics.org/

    (Превземено од страна за заштита на животните).

    Јас потпишав, не е воопшто ни тешко нешто, ни нешто што ќе одземе ептен од вашето скапоцено време. Вреди!
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  18. andy96

    andy96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    13
    Сурово... :worried:
    Како што почна човекот се да уништува за краток период незнам што ќе остани на планетата...
    плус тоа, незнам од каде го добиле тоа право компаниите да тестираат на животни... Стварно глупости ...
     
  19. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Се изнаплакав, погледнете го видеото.
    Погледнете ги тие очи тажни, срциња, срцето ме стегаше додека го гледав клипот.
    Прекрасни мали кученца кои никогаш не виделе бела светлина, не знаеа на трева да газат. А врз нив речиси 2 години се вршеле козметички тестирања поради поволното крзно. :x
    Од невладината организација спасени се 72 вакви кученца од расата Бигл.

    Сигурно ќе ве натажат тие тажни очиња ;(
    http://www.youtube.com/watch?v=zLZMxRP_ ... _embedded#!
     
    На LivingGlam, AnaKarenina, Gordana10 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Ме расплака :( ;( душички како се движат претпазливо и уплашено од страв да не ги повредат, незнам што не направат забрана за ова, па уште 2 години тестирања вршеле врз нив :@ еднаш за козметика, па за крзно...лом прават :@ Премногу ги сакам животниве, ич не им се плашам од шо ги сакам, ептен им се радувам :rofl: да можам сите би ги собрала, поминувам низ град, а позади мене тајфа кучики, мачики, мали, големи, пратња, филм направив :rofl: Ама пак душа ме боли кога гледам вакви работи :worried: За се има начини, само се запнале за животниве |(
     
    На irenna, AnaKarenina, ludoto19 и 1 друга личност им се допаѓа ова.