1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Козметика тестирана врз животни

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од LivingGlam, 23 март 2011.

  1. Dala

    Dala Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2012
    Пораки:
    1.512
    Допаѓања:
    1.890
    ОВИЕ ПРОИЗВОДИ КАЈ МЕНЕ ДОМА НЕМА ДА ВЛЕЗАТ,ПА АКО САКА И КРАЈ НА СВЕТ НЕКА Е! :!:
     
  2. Boleyn.7

    Boleyn.7 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    425
    Крајно нехумано и одвратно :puke: ;( ...За мене, луѓето кои убиваат и малтретираат животни се бездушни. Па тие ни со човек не може да се разберат, а не па со некое невино мало зајче...
    Мислам дека треба да се превземат поголеми и подобри мерки за заштита на животните бидејќи тие не го заслужуваат ова. И сите тие велекомпании кои ги тестираат своите козметички производи врз животните да се затворат... Претерано е веќе ова. :envy:
     
  3. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.499
    Допаѓања:
    1.580
    http://popara.mk/2013/zabava/interesno/ ... -video-16/
    Погледнете го и видеото ако не сте го виделе до сега. Како можат, толку ли овие луѓе немаат чувства или пак се ќе направат за пари. Јас се расплакав, па дури и на малите животни по 2-3 месеци што имаат го прават ова. ;(
     
  4. psychic

    psychic Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    2.360
    Допаѓања:
    1.252
    Пол:
    Женски
    ОДВРАТНО :puke: јас сум голем поборник против ваквите креми и препарати. Кога ќе создадеме живот, ајде разбирам (и тоа не е морално но ајде хипотетички) и да го одземеме. Но, ниту тие ги одгледале животните па им наштетуваат. А, од кога ние со животните сме исто? Фала му на Дарвин за теоријата на еволуцијата, но тоа беше пред мноогу години. Не сме мајмуни веќе (иако денес голем број се однесуваат така). Колку сме сигурни во тоа дека ако на глушецот му одговара и нас треба исто???
     
    На nevermet18, SV1911 и ClockWorkOrange им се допаѓа ова.
  5. ClockWorkOrange

    ClockWorkOrange Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    10
    Овде ( http://xoxo-parisky.blogspot.com/2010/0 ... sting.html ) најдов една подолга и подетална листа со производи кои се и кои не се тестираат врз животни. Мило ми е што Балеа и сите производи произведени од ДМ маркет не спаѓаат во неа, пресреќна сум искрено! Значи не ми е јасно што е толку тешко да се вршат поинакви тестирања?? Кога некои можат, зошто другите да не можат? И зошто сеуште тестираат врз животни, кога нивните „конкуренти“ не го прават тоа??!



    И уште една работа, да прашам дали МОРА да пишува на паковањето дека не е тестирано на животни или пак дека е тестирано на волонтери луѓе, или да го има знакот со зајачето? Оти стварно е тешко листава да се запамти цела.. освен што запамтив марки на некои производи што сум ги користела а што уште утре ќе летаат во канта.
     
  6. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Индија воведува забрана за увоз на козметика која е тестирана на животни. Браво!
    http://timesofindia.indiatimes.com/...cs-tested-on-animals/articleshow/44814398.cms
    Се надевам дека многу наскоро и останатите држави кои што се уште ги толерираат тестирањата на животни, ќе тргнат по нивниот пример.
     
    На Temperance и Sunflowers им се допаѓа ова.
  7. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Во никој случај не оправдувам тестирање врз животни.Оправдувам само тестирања на луѓе.
     
    На WarriorPrincess му/ѝ се допаѓа ова.
  8. WarriorPrincess

    WarriorPrincess Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Доколку сакате да го спречите тестирањето на животни, не купувајте производи кои се тестираат на нив. Контактирајте ме за повеќе информации и за конечно користење на органски производи.
     

    Прикачени фајлови:

  9. WarriorPrincess

    WarriorPrincess Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Jас сум вегетеријанец, и се чувствувам многу подобро откако престанав да јадам животни, среќна сум. Но спокојна сум откако престава да користам било каков производ кој се тестира на невино зајче. Започнете да користете органски производи, инфромации во порака.