1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Козметичко чистење на лице

Дискусија во 'Лице' започната од anije, 20 јануари 2010.

 1. anije

  anije Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  39
  Вака имам лице што многу често се нафрлува со бубулици акни и такви ствари..Сега сакам да ве прашам за чистење на лицето ..Козметичко чистење сум слушнала и дека со портокал се освежувала кожата. ама незнам колку е точно. Сакам да ве прашам дали знаете колку чини козметичкото чистење на лицето? и дали е штетно нешто и дали можам и самата да си направам чистење на лицето :)
   
 2. ss80

  ss80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  271
  Пол:
  Женски
  Ти предлагам да одиш на козметичар-инаку многу е веројатно да си го упропастиш лицето... Јас ги преферирам Темов-еден третман чини 980 денари.
   
 3. Vega

  Vega Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  25
  јас имам одено 3 пати и мн ми помогнаа првите 2 пати ама третиот пуздер ме направија...така да следен пат ке размислам дали воопшто ке одам...а за акните најмногу ми помогна тоа што неколку пати дадов крв и после тоа што во секојдневната нега почнав да користам тоник за лице...
   
 4. MarijaS

  MarijaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Не би ти препорачала сама да експериментираш, подобро е да одиш на козметичар. Сепак тие се професионалци.
   
 5. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  7.539
  Пол:
  Женски
  Jas ne bi ti preporacala da odis na kozmeticar i jas imam problematicno lice i otidov dva pati na kozmeticar i se bese vo red se oporaviv za dva tri dena posle tretmanot, megjutoa posle tretiot pat koga otidov na kozmeticar liceto mi bese katastrofa edvaj go srediv celoto mi bese vospaleno i toa vospalenie mi traese 5 meseci pa sega vidi dali ke odis na kosmeticar ili ne jas bi ti preporacala kolku mozes poveke vo denot da go mies liceto so ladna voda i da koristis soodveten tonik za tvoeto lice poozzzz
   
 6. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  јас лицето го чистам со камилица и ок е а потоа на акните само малку лосион young derm
   
 7. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.636
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  многу лошо е да отидесш на козметичар ке ти го упропастат личето скроз подобро ставај облоги од чај на него барем знаеш природно е за разлика да те стискаат и да ти останат дупки по цело лице
   
 8. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  876
  Пол:
  Женски
  Наместо козметичко чистење можеш и сама да си го чистиш во домашни услови,не мислам на стискање на бубулиците туку ке ставиш вода во еден сад да зоврие и одкога ке зоврие ке застанеш над садот со лицето на висина оклу 20цм така да пареата од водата да допира до лицето.Така се отвараат порите и нечистотијата излегува,во водата мозеш да ставиш и камилица во случај ако имаш воспаление,тоа ја смирува кожата.Ваков третман се прави и во козметички салон а нема потреба да трошиш пари кога многу лесно можш и дома да си го направиш.Поздрав
   
  На Li..Na му/ѝ се допаѓа ова.
 9. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  99
  Јас имав премногу проблематично лице и пред 4год одев на козметичар кај Жанета. Правев 10 третмани, платив повеќе од 10.000 ден, затоа што она ти дава крема, лосион кои треба и дома да ги користиш. Не ми помогна многу, значи можеби ми беше малку подобро но за парите што ги дадов, не вредеше, а сега после 4год имам флеки на лицето кои не можам никако да ги отстранам. Така да размисли убаво дали сакаш да одиш или не, затоа што кога ќе појдеш не можеш само со еднаш да поминеш, мораш да направиш барем една серија третмани, а тие одат по 10.
   
 10. Depchu

  Depchu Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Јас лично не би ти препорачала да одиш на чистење на лицето..Лошо искуство..не за друго.. :?
  Вакаа..одев недела дена на третмани во Дерма Медика..и фрлив 5000 ден за (речиси) ништо!
  Најпрвин буквално ми го изгореа лицето со „природни„ киселини..ме печеше и ми се лупеше цела недела :?
  После тоа..следен третман ми правеа ексфолација и ме стискаа :( Ужасноо!! :( и Последен третман беше со ласер..
  За џабе фрлени толку пари кога немаше никакви резултати!! Не дека имав некој голем проблем со бубулички..ама сепак.. :? Мој совет: Користи гел за чистење лице Avene (многу помага за контрола на мрснотијата на кожата); избегнувај користење на пудра (ставај само кога онака ств мораш) и НИКАКО не го чепкај лицето..:) Мислам дека се е на психичка база..затоа само смирено..не си набивај комплекси..треба само време да помине и се ќе си се врати во нормала ;) :D
   
 11. maca-mk

  maca-mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  13
  а јас да ви кажам вака
  гледам сите се жалите после третманите што сте ги направиле во козметички салон дека ви го воспалиле, ви се лупело целото лице... како прво тоа е нормално после третманот да ти биде црвено лицето зашто сепак лицето се стискало ама тоа за неколку саати ке се смири или наредниот ден зависи до кожата. Јас на пример секој месец правам третман зошто имам мрсна кожа и стално ми се создаваат црнки кои мора да се стискаат да се исчистат во спротивно тие црнки ке настанат во акни... затоа подобро оди си на козметичар ама во некој подобар салон а за црвенилото после третманот ич немај гајле зашто тоа ке се смири е сега лупењето на кожата после 3-4 дена е малку гадно ама и тоа трае кратко ке помине
   
  На guest1212 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Irena93

  Irena93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  Мој совет сама дома никако. Ако си при пари иди негде кај некој дерматолог нешто такво никако на козметичар може уше полошо да биде. Јас па иам супер искуство од дерма медика стварно ми го средија лицето али третманите стварно им се скапи обично чистење ти е 800 али ипак мислам дека вреди за парите :D
   
 13. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  99
  Подобро е да одиш на дерматолог, отколку на козметичар, од искуство ти кажувам.
   
  На Karmina1989 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. angelinatodorovska

  angelinatodorovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2009
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Kozmeticko cistenje vo domasni uslovi e mnogu ednostavno. Prvo izbrisetego liceto so kiselo mleko ili slatko da se otstrani necistotijata, potoa isparete go nad parea od kamilica 15 minuti, pa na ogledalo sto uvelicuva povekepati so dva tamnona na kaziprstite nezno istisnete gi crnkite, bubulickite ako se za stiskanje moze ako ne ostavetegi da sozreat. potoa natopete eden peskir so mnogu topla voda iscedetego ubavo i stavetego na liceto, se razbira toplinata da bide normalna, postojte taka edno 10-15 min, pa stavete maska od kvasec, se priprema taka sto polovina kocka svez kvasec se mesa so malku caj od kamilica da se dobie gusta masa kako med. namackajtego liceto no ne okolu predelot na ocite i ustata. na ocite stavete tamponi natopeni vo caj od kamilica.lezete opusteno dodeka maskata se stvrdne, isplaknete so mlaka voda i stavete AD kapki ili vitamin e (se kupuva vo apoteka) neka stoi toa nekolku casa, izmijte go liceto i stavete hidratantna krema odnosno takva kakva sto upotrebuvate, pravete go ova ednas nedelno ke vidite po nekolku nedeli odlicni rezultati
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  505
  Ako sakas da odis na cistenje odi na kozmeticki dermatolog nemoj vo kozmeticki salon zasto tie nemaat vrska. Ti kazuvam od iskustvo jas bev samo ednas i posle toa liceto mi bese katastrofa, vospaleno, na site mesta kade sto mi stiskase mitiseri mi izleze po edna bela akna :worried:hock: :worried:hock: :worried:hock:
  Sega, posle nekolu godini liceto mi e mozam da kazam ok
  Treba da se ima trpenie,da ne se stiskas, zasto toj period ke pomine. Ama poentata e koga ke pomine da ne ti ostanat dupcinja i fleki
  Pozdrav
   
 16. Simona-M

  Simona-M Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  2
  Ако ситуацијата со акните ти е критична, посети дерматолог. Козметаичар во принцип е за рутинско чистење на лицето и таму може само да ги ``маскираат`` акните и да ги нема одреден период, додека на дерматолог ги лечат.
   
 17. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  99
  Точно така Симона, убаво кажа, на козметичар џабе пари се фрлаат кога ќе ги снема акните само некој период и после од ново ќе се појават, но ќе останат и многу флеки на лицето од стискање. Џебе пари фрлени, сами ќе си ги стискаме ако е во тоа решението, но не е, затоа најдобро да се посети дерматолог.
   
 18. sonce85

  sonce85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  За акни во суштина треба да се оди кај дерматолог, иако денска и подобрите козметики можат да се борат доста успешно со нив (кога мислам подобри козметики, секако дека не мислам на орифламе, нивеа, и сл. ефтина козметика, која можеби е добра за секојдневна употреба, но за вакви работи сигурно не). Причината за акни лежи на сосема друга страна, и нивното стискање нема да го реши проблемот. Друга страна на медалот е што и после лечење на акните, потребно е одржување на лицето.
  Значи прво дерматолог, за да се најде причината за акните па потоа и лекот, а потоа редовна посета на козметичар кој има добра козметика. (Гооглајте ја малку козметиката пред да правите третман и ќе видите дали е добра). Во секој случај и тука важи правилото, колку пари толку музика - не џабе Мерцедес и понатака чини 50.000 евра, сигурно нешто вреди ;)
  Што се однесува до класично козметичко чистење на лице, правам еднаш секој месец, веќе втора година идам на Гуинот третмани хидрадермија, и апсолутно немам никакви проблеми со лицето.
   
 19. Bubble

  Bubble Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  sonce85, znam deka pokasno pisuvam ali toa e, nova sum na forumov :))
  vikas deka ides u Guinot taka? za cistenje lice od akni i takvi stvari neli?
  posto gledam site ovde se svrteni protiv kozmeticarite, poso vospalivale i unistuvale lice i site vikaat ke se zezni coek ako ide.
  Ja ne sum bila, ama epten sakav sega i se rasprasuvam i koga citam ova se...
  a sum slusnala za zaneta, guinot i derma medika..ali vikaat zaneta i derma medika isto ne bile bas so najdobri rezultati..nikoj me bil..
  ti vikas ginot dobar e?
  pomaga so akni i crnki?
  samo nejkam dupki i fleki na kraj da se napraat.....

  pozz :)
   
 20. bananni4ka

  bananni4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  јас мислам дека се зависи од кожата.. сите имаат различна кожа, затоа кај сите разлиЧно реагира на третманите... јас на пример одам на козметичар и многу брзо ми се исчисти лицето, сега одам на редовни третмани еден третман кошта 400ден... многу сум задоволна и ќе продолжам... нормално е да имате дупки, сите коа имале некоја голема бубуљица ја чепкале и се направило дупка, ама на козметичар со разни третмани (откако ќе ви се исчисти лицето) и тоа ќе може да се корегира :)