1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Козметичко чистење на лице

Дискусија во 'Лице' започната од anije, 20 јануари 2010.

  1. Elena1311

    Elena1311 Активен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    5
    Здраво девојки,
    Каде во Прилеп да најдам козметично студијо?
    Не видов да пишува за Прилеп...
    Поздрав :)
     
  2. Tame

    Tame Нов член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    козметичар во Битола

    Здраво девојки
    ми треба помош, барам добар козметичар во битола, имам многу проблеми со лицето, дали може да ми кажете каде да се обратам?
     
  3. Marina89

    Marina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    42
    Кај Дочка имаш појдено? викаат добра била ептем :)
     
  4. Tame

    Tame Нов член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    ne sum bash zadovolna..
     
  5. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    821
    Пол:
    Женски
    Eднаш бев на козметичко чистење на лицето.
    Задоволна сум, лицето само дента ми беше црвено малце, ама нема гајле.
    Битно беше убаво, мазно, чисто :D
     
  6. Mihaelasimonova

    Mihaelasimonova Активен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    6
    Одам редовно и лицево ми е стакло.Плаќам 500 денари.
     
  7. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    имам одено неколку пати, после тоа лицето е навистина убаво, ден два може да биде црвено, зависи и до кожата, ама после тоа е многу нежно... инаку јас имам чисто лице, имам само околу устата црнки, затоа и одам...
     
  8. MilanoRedHead

    MilanoRedHead Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2012
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    20
    Козметичар или салон во Ск каде што чистат поткожни акни и црнки...?? И колку чини еден третман?
     
  9. b.o.n.i

    b.o.n.i Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    1.137
    Дечки вака, најдобро ви е да си најдете козметички салон во кој што е на дерматолог. Бидејќи лицето ви го прегледува доктор, и кажува што и како да се третира. Е сега, гледам дека голем дел од вас имаат фобија од стискање и мислат дека е нешто погрешно. Значи не, докторот и кажува на козметичарката што и какви креми да стави. Јас одам кај дерматолог во Охрид (кој е заинтересиран нека ми пише лп за да му кажам за кој салон се работи да не биде како сега пишувам за реклама да им правам, а немам врска со нив, стварно), козметичарка ми го стиска лицето САМО од црнки, акните не смеат да се стискаат, туку нив ги третира со некој апарат на струја, директно на нив.
    Ќе ви кажам како беше процесот, прво те става на пареа едно 15-20 мин, дури не ти омекне кожата (што нема врска со тоа што сум го правела дома над тенџере со пареа) во текот на парењето ми стави пилинг маска и со четче со нежни влакненца на струја ми го триеше лицето. после пак продолжи со парење. Козметичарка ми го стискаа од црнки и белки поткожни тие што излегуваат ама ништо на сила- тоа што не излегува и што е длабоко поткожно после демратологот со специјална игла го боцка за да излезе на површина...козметичарката после ти става две обилни маски- една за регенерација на кожата-пошто е иритирана од третманот, друга за смрирување ли...или незз за што стварно...после директно на акните те пецка со нешто на струја некое машинче, па те мачка со завршна крема зависно од типот на кожата и на крај со едно исто како стаклено на струја ти го мазни лицето-тоа мислам дека е за да се намали црвенилото.... Нормално дека треба да се направат неколку третмани континуирано за да ја добиете посакуваната чистина на лицето..ама после третманот се чувствувате како калта да ви е симната од лицето-барем јас така се чувствував.
    Внимавајте во кој салон одите, нормално дека не е исто ако салонот е само за декоративна козметика депилиранје, ова она...и салон кој е првенствено наменет за третирање на кожа... Се надевам дека на некој ќе му помогне ова. поздрав
     
    На MiaNmaR и Snowbell им се допаѓа ова.
  10. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Фала Бони, инаку некој ваков салон во Скопје?
     
  11. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Ваков салон во Источна Македонија има? Колку се плаќа ова и помага ли? Може да има некој контра ефект или не? Плус дали зависи од тоа колку години си? Пример јас имам 15 (16 за месец) и ќе ми направат ли на мене, или тоа нема врска?
    Штип, Радовиш, Струмица.
     
  12. Beti82

    Beti82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Ако може во лп, бројот од салонот.



    Дали се уште одиш на хидродермиа.Твое искуство?



    Модератор: Не испраќајте две мислења едно по друго, доколку сакате да го дополните мислењето, редактирајте.
     
    Последна измена од модератор: 28 ноември 2014
  13. MiaNmaR

    MiaNmaR Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
    Ако може и мене бројче во лп
     
  14. Bella14

    Bella14 Нов член

    Се зачлени на:
    15 септември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Moeto iskustvo so dermatolog Dr. Natalija Jordanova Traeski (Skin solution) e mnogu loso, ne bi vi preporacala da odite otidov so normalna-do mrska koza i imav samo malku mitiseri na jabolcicite, dva pati go "cistese" i me unakaza za do vek, crveniloto ne porestana 5 meseci do sega, mi dade skapi kremi i voopsto ne pomognaa i toa e se od nea i od mene. Sega maka macam i ne znam veke sto da pravam. Liceto mi e katastrofa i sega mi izleguvaat ogromni bubuljici i na mesta kade nikogas nemav, pa sega videte dali ke odite na kosmeticar ili dermatolog koi samo parite sakaat da vi gi zemat. poozzzz
     
  15. fff3

    fff3 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Зависник сум од чепкање,стискање и што ли веќе по моето лице.Имам некои мали лузни неколку и секоја наредна рана ја правам се поголема додека не се залечи сама.Сум пробувала со креми со лосиони и што ли веќе не, не дека и сум нешто упорна.Се тоа кога ќе загори повторно го правам огромно и се така. Па би сакала да слушнам ваше мислење размислував за одење на некој козметички третман што би бил ефикасен и што го имате пробано и сте задоволни препорачајте нешто... :D :)
     
  16. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Купи си хидроциклин помага , можеш и зејтинлива трева многу се ефикасни.Инаку за дупките незнам што помага.Кој знае нека пише.
     
    На fff3 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. fff3

    fff3 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Многу сум проблематична кога треба сама да се грижам за тоа сериозно ќе го применувам тоа некое време и потоа ќе си се вратам за старо сум пробала со многу работи и затоа сега сакав да пробам и со некој третман мислам дека така подобро ќе е, затоа што јас самата не сум доволно мотивирана да си го средам тоа туку така од еднаш ми текнува на моменти како би било добро нешто за моето лице и ќе станам на сабајле и прво ќе си го направам лом лицето :D :(
    Мора да си поставам дисциплина,ред и немрзеливост и редовност и најважно без фаќање по лицето (што ми е најтешко) :devil:
     
  18. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Проблемот е психолошки, оттука треба да почнеш. Многу луѓе имаат ист проблем а не го сфаќаат сериозно. Со креми и третмани не се решава, џабе е кога чепкаш. Eдинственото решение е да престанеш. Потоа на ред доаѓа соодветна козметика.

    http://www.trich.org/about/skin-faqs.html
    https://www.anxietyuk.org.uk/get-he...on/anxiety-disorders/compulsive-skin-picking/
     
    На fff3 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    И јас си го правев лом па среќа не ми остануваат белеци такво ми е лицето со миење и со пудра било како некако ми минеа флеките.Последно направив толку голема флека што ми се прошири мислев белек ке ми остане толку беше огромна.Ама среќа хидроциклинот помогна потоа ставив зејтинлива трева и не ставам редовно ама пак ми помина.Уште ептен малку имам како побела ми е кожата таму ама ке помине.Само на 5-6 места имам од ноктите како мали линии (дупки) и незнам тие како да ги решам.Мораш самата да си дадеш волја.Инаку како што кажа членката погоре ако самата не си доволна одлучна третманите и да помогнат пак ке продолжиш по старо.
     
    На fff3 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.799
    Пол:
    Женски
    Убаво ти пишаа погоре, проблемот е психолошки.
    И знаеш што е решението? Ќе звучи смешно ама ракавици :D
    Додека посетував дерматолог постојано ми кажуваше за случаи кога доаѓаат претежно девојки студентки, со овој вид на акни. Значи станува збор за сосема поинаков вид на акни, не се оние типичните што се јавуваат кај повеќето - Acne vulgaris, туку станува збор за друг вид не се сеќавам во моментов како беа точно. И сите што доаѓале се жалеле дека најчесто кога се под стрес обично додека учат го копаат лицето и самите си ги создаваат, ги пренесуваат од едно на друго место. И лекот им бил додека учат да носат ракавици.

    Токму поради тоа не би ти препорачала да си правиш тертмани или да користиш некои производи, туку да се свртиш кон тоа да си ја одвикнеш таа навика.
     
    На fff3 и LivingGlam им се допаѓа ова.